lEYDSCHE VRIJDAG 9 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van heden is het verzoek van hh. diakenen der Ned. herv. gemeente en van Gebr. Eigeman en C".om het gebruik van gemeentegrond, dan de eersten tot het bouwen van arbeiders woningen en aan de laatsten tot het droogen hunner gefabriceerde goederen voorwaardelijk toegestaan. Onder de bjj den raad ingekomen stukken wa ren de verzoeken van de hh. dr. R. J. Fruin en dr. L. A. te Winkel, om ontslag als docenten aan het gymnasium bij hel einde van den loopenden cursus, en een verzoek van de hh. J. J. Brandhofï Isselman c. s.belanghebbenden bij den boterhandel, tot het vaststellen eener verordening op het ijken der botervaten. De raad heeft ook de gecommitteerden uit zijn middenvroe ger benoemd om in overleg te treden roet den raad van administratie der llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij over den aanleg van den spoor weg van hier op Woerden, gemagtigd om het verzoek lot concessie door genoemde maatschappij gedaan bij den minister van finanliën aan te drin gen en te bevorderen. Wij kunnen thans als zeker berigten dat mevrouw Rosa de Vries voornemens is op Vrijdag der volgende week alhier op te treden en met me dewerking van de heeren F. Consolo, violist, en E. Compta, pianist, in den schouwburg een concert te geven. Voorzeker zal de komst der beroemde zangeres in ons midden met levendig verlangen worden te gcmoet gezien cn zij hier niet mihder dan elders een harer buitengewone talenten waardig onthaal vinden. Mevr. de Vries zal zich, naar men verzekert, aanst. Vrijdag te Rotter dam, in de volgende week, behalve te dezer stede, te Haarlem, Delft, Schiedam en Dordrecht doen hooren, om daarna ecne kunstreis naar an dere gedeelten van ons land te ondernemen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het groot militair assaut, dat in de volgende week door eenige meesters van het garnizoen zal gegeven worden ten voordeele van twee ongelukkige weduwendie door het over lijden van hunne cchtgenooten (beiden onderofficieren) in moeijelijke om standigheden verkeeren. De miliciens der ligting van 1859, thans in reserve, zullen den 17dcn April aanst. in activiteit worden opgeroepen en niet, zoo als abusief vermeld is, den 17den dezer. In verband hiermede zullen de miliciens der ligting van 1858, welke tot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers bij de onderschei den corpsen des legers in werkelijke dienst zijn gehouden, den Ist™ Julij aanstaande met onbepaald verlof naar hunne haardsteden worden gezonden. Te Aarlanderveen is Maandag 11. de huisvrouw van C. Bezemer beval len van drie kinderen, twee zonen en eene dochler. Men verneemt dat door Z. M. den koning vergunning is verleend tot het houden der verloting ten behoeve van het op te rigten gedenkteeken voor wijlen den schilder Ary Scheffer, met vrijstelling van zegel- cn regis- tratieregten. De directeur der militaire veterinaire dienst heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht één kweekeling zal kunnen worden geplaatst om voor rekening van het dep. van oorlog te worden opgeleid tot paardenarts bjj het leger hier te lande, en dal zijdie voor hunne kinderen toelating op 's rijks veeartsenijschool verlangen, voor 1 Mei aanst. een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem moeten inzenden. Het vergelijkend examen zal later worden aangekondigd. Naar men verneemt, is het reg. veld-artillerie met twee compagniën transporttrein vermeerderd, en het lste, 2de en 3de reg. vesting-artillerieelk met eene compagnie. Uit Vlaardingen meldt men dat door verscheidene dezer dagen aldaar aangekomen schippers, die op de Noordzee, op ongeveer 56°NB. hun visschers- bedrijf uitoefenenwordt medegedeelddat zij de afgeloopene week door gaande goed weder gehad hebben en de Dingsdag waarop zulk een hevige storm gewoed heeft, zich bij hen heeft gekenmerkt door stil mooi weder, zoo zelfs dat men in eene kleine roeiboot van des middags 1 tot 's avonds 7 ure is bezig geweest om vischtuig binnen te halendat men door de stille met het schip zelf niet kon bereiken. Te Amsterdam is door den gemeenteraad de vraag of er eene straf verordening legen openbare dronkenschap zal worden vastgesteld met 20 tegen 15 stemmen ontkennend beantwoord. Uit Arnhem schrijft men dat aldaar van de komst van het reg. rijdende artillerie, ofschoon hoogst waarschijnlijk, nog niets met zekerheid bekend is. De gemeenteraad had geweigerd gelden te bestemmen voor den aanbouw van nog ontbrekende stallen enz. daarop is een nieuw voorstel van wege 1 den minister van oorlog ontvangenwaarmede de raad in zijne vergadering ll van 5 dezer is bekend gemaakt, en waarover aanst. Zaturdag 10 dezer zal worden beraadslaagd. Mogt dit wapen dus derwaarts verlegd wordendan meent men dat zulks niet met Mei, maar eerst met November aanst. zal kunnen geschieden. Te 's Hertogenbosch is op den 6den dezer overleden de generaal Bigot de Bignins, prov. kommandant in Noordbrabant. Naar men verneemt, schrjjft men aan de U. C., zal dit jaar aan een zeer groot aantal personen ontslag worden gegeven u;t de kolonie der Maat schappij van Weldadigheid; men begroot zelfs dit getal op p. m. 8 a 900 personen. Uit dien hoofde worden reeds nu, anders eerst in April of Mei, verschillende personen ontslagenom ze niet te gelijk te laten gaanhet welk al zeer ligt tot velerlei verkeerdheden aanleiding zou kunnen geven als zulk eene massa menschen van die soort in eens op vrije voeten werd gesteld. Bij het personeel der kon. Nederl. marine waren op 1 Jan. 1860: 1 admiraal (Z. K. H. prins Frederik)1 luit.-admiraal (Z. K. H. prins Hendrik) 2 vice-admiraals, 5 schouten-bij-nacht (waaronder Z. K. H. de prins van Oranje), 20kapiteins, 40kapt.-luit8.115luit. lekl., 178luit. 2ekl.67adelborsten l'kl. 'sGRAVENHAGE, 8 Maart. Men verzekert dat graaf van Zuylen van Nyevelt, Ned. minister-resident in Turkye, benoemd is tot minister van builenl. zaken. De benoeming van den heer H. D. ter Wee, burgemeester van Voor hout, tót secretaris dier gemeente, is door Z. M. bekrachtigd. Bij kon. besluit van 4 Maart zijn bij het vak der registratie benoemd: lot directeur voor de provinciën Groningen en Drenthe, de heer J. vanDiest, thans directeur voor hel hertogdom Limburgtot directeur voor het hertog dom Limburg, de heer H. J. Vonk, thans inspecteur van de lste kl.tot inspecteurs: van de lstc kl.de hh. E. II. F. W. Mathon en J. H. M. Sprée, thans van de 2ie kl.; van de 2dc kl.de heer E. 11. Ramaer, thans van de 3de kl.; van de 3de kl., de heer S. H. Winkelman, thans ontvanger te lieer- jen; tot ontvangers: te Assen, de heer II. van Meurs, thans te Vollenhovc; te Vollenhove, de heer mr. B. II. Upmeijer, thans te Vianen; cn te Vianen, de heer mr. A. van Ilettinga Tromp, thans te Zevcnaar. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië, E. W. T. F. Preusser, is op verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. Z. M. heeft aan den officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Oost-lndië G. J. Wienecke, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der ls,e kl. van de orde van Philip den Grootmoedige, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Bij den minister van finantiëu is als schadeloosstelling voor 's rijks schatkist ontvangen ƒ40, onder het postmerk Zevenaar. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren middag ten half 5 ure met den spoortrein van Rotterdam alhier teruggekeerdna eene afwezigheid se dert 20 Sept. jl. U. M. de koningin cn Z. K. 11. prins Alexander bevonden zich aan het stationom den prins te ontvangendie hij zijne komst door den burgemeester van de hofstad, den militairen gouverneur der residentie en den prov. kommandant werd verwelkomd, waarna er ten hove familie diner plaats had. Een photographist te Londen heeft aan Z. M. den koning toegezonden een prachtvol in rood fluweel gebonden album met gezigten van plaatsen door Z. K. H. den prins van Oranje op zijne laatste reizen bezoeht. Naar men verneemt zal eene verandering bij het corps der militaire intendance plaats hebbenwaaruit eene promotie zal voortvloeijen. De nieuw benoemde minister van justitie, de heer Godefroi, is alhier aangekomen. Gister avond had in de Groote Kerk alhier eene indrukwekkende plegligheid plaats. Door den wel-eerw. heer d'. Haverkamp Bcgemann, pre dikant te Gouda, werd namelijk, naar aanleiding van den 15dcnlijdenstekst, de inzegening gehouden van den wel-eerw. heer d'. Begemanndie eerlang naar Zuid-Afrika zal vertrekkenom aldaar hel evangelie te verkondigen. Door ds. Haverkamp Begemann werd eene kernachtige rede uilgesproken, waarna bij oplegging der handen de zegen werd uitgesproken. Ook door dd. de Willigen en van Limburg Brouwer werden bij deze gelegenheid toe spraken gehouden. Te Scheveningen verkeert men nog in ongerustheid omtrent het lot van de pink de Jonge Arend van den recdcr A. van der Toorn, die nu 14 dagen geleden is afgevaren. De visschers verklaren eenparig, dat zij nimmer eenen storm hebben beleefd, gelijk aan dien van 28 Februarij. De wind toch was zoo feldat zij zich op het dek niet konden staande houden en men geen 10 ellen vóór zich uit konde zien. De prijs van den visch blijft buitensporig hoog, hetwelk door de toene mende verzending naar Duitschland wordt veroorzaakt.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1