Openbare Vergadering der Leydsche Afdeeling NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN STERKEN DRANK, I.EYPSCHE schouwburg. wegdraagt. Dc trap is het werk van den heer Lcfuel, die ook heiast is met de vervaardiging van een borstbeeld van den vermaarden boekenlief hebber Motteley. die zijne rijke boekerij, voornamelijk bestaande uit Elze vier-drukken door hem gedurende 20 jaren in NederlandDuitschland en Italië bijeenverzameld, aan dc bibliotheek van het Louvre heeft vermaakt. Deze schenking zal in eene afzonderlijke zaal geplaatst worden, in het mid den van welke het beeld van Motteley zal prijken. Er is ook eene zaal in- gerigt voor hen die van de boekerij gebruik makenalwaar een aantal lessenaars zullen geplaatst wordendie naar men verkiest verhoogd of ver laagd kunnen worden, hetgeen, naar men meent, veel tot het in orde hou den der boeken zal bijdragen. Het Journ. des Déb. behelst nog eenige bijzonderheden omtrent het omverwaaijen van den spoortrein tusschen Narbonne en Perpignan: De trein, welke ten 5 ure te Salces moest aankomenbereikte dit station eerst ten 6 ure. Verschrikt door den woedenden storm, verlieten 2/3 van de reizi gers den trein. Toen deze zich weder in beweging steldemoest hij langs eene zeer steile helling afdalen. Naauwelijks was hij omstreeks 800 ellen »evorderd of de rijtuigen werden door den feilen wind omver geworpen en nog cenigen tjjd door de locomotief voortgesleurd. Weldra geraakten zij van elkander los en een enkel bleef op de rails staan, waar het dwars ge keerd werd. Ai de andere stortten van eene hoogte van 7; el in de diepte, alleen de locomotief bood door hare groote zwaarte genoegzamen tegenstand aan den wind en bleef staan. Men kan zich een denkbeeld vormen van den schrik der reizigers. Door een buitengewoon gelukkig toeval heeft er onder de 20 gekwetsten geen enkele eene ernstige wonde bekomen. ITALIË. Even als in Toskane is ook in Emilia (Parma, Modena en de Romagna) de bevolking opgeroepen om op 11 en 12 Maart hare stem uit te brengen over de wenschelijkheid eener vereeniging met Sardinië of van een zelfstandig bestaan. Het besluit van den heer Fariniwaarbij de kiezers worden opge roepen, is vergezeld van eene toelichtende proclamatie, waarin hoog wordt opgegeven van de dankbaarheid der r.atie, waarop keizer Napoleon regtma- tige aanspraak heeft, omdat hij niet alleen de wapenen voor Italië heeft opgevat, maar dat land ook voor eene nieuwe lusschenkomst van het buiten land heeft beveiligd. Voorts zegt hij dat Europa thans van de onmogelijk heid eener herstelling der verdreven vorsten in Midden-Italië overtuigd is, dat het den ongunstigen dunk, dien het vroeger omtrent de Italianen en omtrent hunne vatbaarheid voor zelfbeheer had, afgelegd heeft, dat het evenwel noodig acht de natie omtrent het haar te geven bestuur op nieuw en plegtig te raadplegenen dat hel bij die stemuitbrenging den weg voor allen dwang en oneerlijkheid wil afgesneden hebben. Sardinië speelt, door spoedig een beroep op de kiezers te doen, eene stoute maar goede rol. Als het algemecne stemregt zich ten gunste van de ver eeniging verklaart, dan kan het terstond daartoe overgaanen zich tegen Frankrijk en geheel Europa op den volkswil beroepen; in een tegenoverge steld geval is het van alle verantwoordelijkheid betreffende de toekomst van Italië ontheven. De uitslag zal tegen den 20stcl1 Maart bekend zijn. De Opinione van Turyn zegt, dat dc Sardinische regering in haar antwoord op de voorstellen van Frankrijk de gronden heeft uiteengezet, waarop zij vermeent geen gevolg te moeten geven aan de gedane raadge vingen, en dus de aanhechting der Midden-ltaliaansche staten bij Sardinië te moeten aannemenwanneer de bevolkingen dier staten door den uitslag der ophanden zijnde stemming daartoe haar verlangen te kennen geven. Uit Perugia schrijft men dat op den Iaatsten dag van het karneval de bevolking, in plaats van zich aan het vermaak over te leveren, zich naar het kerkhof heeft begevenom eene hulde te brengen aan de nagedachtenis van de slagtoffers van 20 Junij. De pauselijke bevelhebber heeft dal hulde betoon willen beletten en, hierin niet kunnende slagen, zijne toevlugt tot strenge maatregelen genomen, die bijna aanleiding gaven tot eene bloedige worsteling. PliUISSEW. HERLIJN, 4 Maart. De troonrede van keizer Napoleon heeft in Duitschland een ongunstigen indruk gemaakt, omdat men meent dat hetgeen de keizer thans omtrent Savoye in het midden brengt, het begin is der veroverings-poliliekwelke men hem altijd heeft toegeschreven. De Köln. Zeit. is in dit opzigt zeer scherp, en zegt, met het oog op een gezegde van den heer de Thouvenel, dat het eene «geografische noodzakelijkheid" voor de grenzen van Europa mag genoemd worden dat de Bonaparte's op een eiland van den Oceaan wonen. Koning Lodewijk van Berjeren heeft voor de oprigting van een ge- denkteeken voor den onlangs te Bonn overleden Arndt een geschenk var. 500 fl. aan het daartoe benoemde comité gezonden. De prinses van Pruis- sen heeft 20 ducaten tot hetzelfde doel gezonden. De Zuricher regering staal thans met den bekenden Duitschen vlug teling professor Kinkelte Londenin onderhandeling wegens het aan vaarden van den leerstoel der archaeologie aan de universiteit te Zurich. Voor de oprigting van een gedenkteeken te Worms, ter eere van I.ulher, ontbreekt nog de som van 60,000 fl. Door het comité aldaar is eene nieuwe oproeping gedaan om deze som bijeen te brengen. OOSTEVKIJ K. WEENEN, 3 Maart. Men wil beweren dat de regering gepolst is omtrent hare denkwijze over de quaeslie der inlijving van Savoye bij Frankrijk, en dat het ant woord was geweest dataangezien zij vermeende dat hare belangen niet regtslreeks daarbij betrokken waren, zij in deze slechts eene lijdelijke hou ding aannemen en niet tegen de inlijving protesteren zou. De generaal von Eynallen die zich thans in hechtenis bevindt, wordt niet alleen beschuldigd van verduistering van geldenmaar ook van in den jongsten oorlog in verstandhouding met den vijand te hebben gestaan. Niet alleen in Croatië, ook in het Reuzengebergte, in Slavonië en Istrië, is de nood onder de volksklasse zeer hoog gestegen. Er is gebrek aan de noodwendigslc levensbehoeften en duizenden zijn verpligt een beroep te doen op de openbare en bijzondere liefdadigheid. Volgens de jongste alhier ontvangen beriglen is ook in Neder-Ukraine en het Banaat de toestand der bevolking allertreurigst. Slechts met moeile wordt in de nooddruft voorzienen op vele plaatsen is geen graan voorhanden tot uitzaai voor den nieuwen oogst. STADS - BEBlfiTEBI. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 8ste» Maart 1860, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Instructie voor den Secretaris der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 2°. Aanvrage van Directeuren der Halle van inlandsche manufacturen, om het gebruik van lokalen in het Catharina-Gaslhuis. 3°. Verzoek var. W. Bremmer, om vergunning lot het houden van een mcststaal. 4". Verzoeken van Diakenen der Ncd. Hcrv. gemeente en Gebr8. Eigeman en C".om het gebruik van gemeentegrond in de Verwerslraat. 5°. Verzoek van J. Engels, om verhooging zijner jaarwedde. 6°. Verzoek van D. Wolff, gehuwd met H. J. Olto, om teruggave van be taalde plaatselijke directe belasting, 1859. 7®. Gewijzigde Concept verordening op het houden en mesten van varkens. 8°. Acht plans en voorwaarden van fabricagiewerken dezer gemeente. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen zijn ter hand ge steld twee, op den28slc" der vorige maand invorderbaar verklaarde. Kohieren voor de belasting op hel Personeel, over het dienstjaar 1859 en 1860, zijnde voljaarsch- en halfjaarsch-aanslagcn; terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 5 Maart 1860. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. AD VERTENTIEN. Getrouwd: R. 1. C. STOFFELS, Doctor in de Genees- en Verloskunde te Steenwijk Ysselstein, 5 Maart 1860. met M. E. SCHALY. Bevallen van een Zoon E. van RAALTE SIMONS. 6 Maart 1860. Eenige kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van circa acht en dertig jaren, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote MARIA ADRIETTA TA AT, mij nalatende vier nog jeugdige kinderen. Katwijk a/d Rijn, C. SCHOOREL, 2 Maart 1860. Genees-, Heel- en Verloskundige. Eenige kennisgeving. Op den 3den Maart overleed te 's Gravenhage lot mijne innige droefheid mijn geliefde Vader de Heer ELIZA MARINUS SUSANNUS van SANTEN. P. van SANTENBoekhandelaar. Eenige kennisgeving. Heden overleed ten mijnen huize mijn jongste Zoon W. J. BURGERSDIJK in den ouderdom van bijna 26 jaren. Leiden, 5 Maart 1860. Wed. C. H. BURGERSDIJK, Burgersdijk. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons beloond bij het overlijden van mijn' dierbaren Echtgenoot den Heer JOANNES BOS, betuig ik ook namens mijne Kinderen en verdere Familie mijnen harlelijken dank. Leyden, Maart 1860. Wed. J. BOS, van Riet. van de op JDonderdag den 8 JSaart 1SGOdes aeonds ten S ure, in het gebouw der Maatschappij TOT NUT van 't ALGEMEEN. KONINKLIJKE 1IOLLANDSCHE TOONEELISTENonder Directie van BUEEDÉ VALOIS. MAANDAG, 12 Maart 1860. (N°. 9 van 't Abonnement.) Dc Kaart legster, Drama in 5 Bedrijven en een voorspel; naar het Fransch (la Tireuse de Cartes) van Victor Séjour door B. L. Met nieuwe Decora- tiën en Costumes, en verderen looneelmatigen toestel. Dit hoogst interessante Drama, geschreven naar aanleiding der zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak van het kind van Hortara, (de conceptie van welk Drama algemeen wordt toegekend aan den tegenwoordigen Keizer van Frankrijk,) heeft sedert deszelfs eerste opvoering te Parijs, den 22sten December des vorigen jaars zóózeer de algemecne belangstelling opgewekt, dat na eene reeks van zestig Voorstellingen, het Théatre de Ia Porte S'. Martin nog het publiek niet kan bevattendat er iederen avond heenstroomt om een tooneelprodukt te bewonderen welks dramatische waarde en boeijenden inhoud, volgens het bescheiden oordeel der Directie, ook de sympathie, van het Nederlandsche Publiek in ruime mate moet ten deel vallen. Voorspel: Het fanatismus. lc bedrijf de kaartlegster; 2e bed. de twee moeders; 3e bed. het regt der natuur; 4C bed. de tweestrijd; 5e bed. het verhoorde gebed. Aanvang teil half zeven ure.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3