leydsche courant. WOENSDAG 7 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, C Maart. Door den heer mr. A. Jongkindt Coninck, lid der prov. staten van Zuidholland en burgemeester van Aarlanderveenis bij den boekhandelaar j F. G. A. J. van Werkhoven, te Alphen, een geschrift uitgegeven over de meerdere voordeelen van de spoorweglijn Schevcningen-'sGravenhage-Leyden- Woerden boven die van Scheveningen-'sGravcnhage-Gouda. De schrijver zegt dat zijn doel niet is om de regering voor te lichten, die daaraan geene be hoefte heeft, maar alleen het publick die meerdere voordeelen te doen ken nen. Die voordeelen worden door hem achtereenvolgens in cenige hoofd- i trekken niteengezet. 1°. Dat eerstgenoemde lijn, op bijna het middenpunt van den Ilollandschcn spoorweg, de verbinding met den Rijnspoorweg en het internationaal verkeer lot stand brengt. 2°. Dat zij de residentie, de bad plaats Scheveningende steden Delft en Schiedamja het geheelc en belang rijke Westland, op gelijke wijze en afstand met het oosten des rijks en het groote Europesche spoorwegnet in verband brengt, als door de lijn van Schcveningen-Gouda verkregen zou worden. 3°. Dat zij de steden Haarlem en Le>den en al de daarlusschen liggende gemeenten en de menigvuldige aanzienlijke aan den Rijn of in zijne nabijheid gelegene gemeenten van de verbinding met den Rijnspoorweg genot doet hebbeniels dat in veel minder mate door de lijn van Scheveningcn-Gouda verkregen zou worden. 4». Dat al de voordeelen, die nijverheid, handel en landbouw door een spoediger vervoer zouden wenschen te verkrijgen, juist door de lijn Leyden-Woerden, meer dan door de andere lijn, worden aangeboden. 5°. Dat het personen- en goederenvervoer oneindig belangrijker zal zijn op de lijn Scheveningen- 'sGravenhage-Leyden-Wocrdendan op de andere, waartoe de aanzienlijke bevolking en de vele takken van nijverheid, handel en landbouw, die door de eerstgenoemde lijn in tegenstelling van de andere zullen gebaat worden, noodwendig moeten leiden. Ook dit geschrift kaneven als een vroeger over dit onderwerp uitgegeven stukje, veel bijdragen lot eene juiste beoor deeling van de waarde der beide lijnen. Naar wij uit eene goede bron vernemen, is liet op last van hooger hand, dat de heer officier van justitie bij de arrondissemcnls-regtbank al hier in hooger beroep is gekomen van hel vonnis, waarbij de heer mr. G. W., die weigerde in eene strafzaak als getuige den eed af te leggendoor ge melde reglbank is vrijgesproken. Naar wij vernemen bestaat er gegrond uitzigt dat de beroemde zan geres, mevr. Rosa de Vries, eerlang hier ter stede zal optreden. Z. M. heeft bepaald, dat de miliciens der ligting van 1859, die zich van de verschillende corpsen des legers in reserve bevindenden 17 dezer bij hunne corpsen in werkelijke dienst opgeroepen zullen wordenom al daar gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden; terwijl de mili ciens, die lot de regimenten infanterie en het reg. grenadiers en jagers, hel lsl«, 2dc en 3de regement vesting-artillerie, alsmede tot het bataljon mi neurs en sappeurs behooren, voor den tijd van zes maanden, en diegenen, die tot het wapen der cavalerie en de regimenten rijdende- en veldartilerie belmorenvoor een jaar in dienst zullen worden gehouden, met uitzondering van de miliciens, die door het lot verpligt worden lot aanvulling van ontbre kende vrijwilligers bij gezegde corpsen langer onder de wapenen te blijven. Men schrijft uit Rotterdam dat Vrijdag 11. aldaar op zijne terugreis naar Duitschland is aangekomen vrijheer von Runsenzoon van den beroem den vrijheer C. J. von Bunsen, die binnen kort met de expeditie door de Pruissische regering afgezonden, naar Japan zat vertrekken. De heer Runsen heeft verscheidene maanden te Leyden doorgebragt, waar bij in het Japansch museumonder leiding van den heer dr. Leemanszich op de studie der Japansche zaken, zeden, gebruiken enz. beeft toegelegd. Te Delft was dezer dagen een opperman werkzaam in een goot aan liet gasthuis aldaar. Hij wilde een muuranker naar beneden werpen, maar ongelukkig bleef een der punten in zijne kleederen haken zoodat hij werd medegeslecpt. Kort daarop was de man overleden, llij laat eene bedroefde weduwe en een kind na. De Kamp. C. meldt dat in den jongsten storm in de zoogenaamde ■Goudzee lusschen Marken en Monnikendam een schip is vergaanwaarbij eene vrouw en kind zijn verdronken; de schipper en de knecht hebben hun •leven gered. De heer J. H. Smitte Ootmarsutn (Overijssel)is aannemer geworden der leverancie van 45 paarden ten behoeve van het 5de regiment dragonders, te Deventer in bezettingtegen den prijs van 401 per stuk. In de buurtschap Lenthe (Overijssel) is op den 3den dezer eene vrouw «verleden, die, naar gezegd wordt, den ouderdom van 115 jaren had be reikt. Zij was kort voor haren dood nog in staat eenig huiswerk te ver- rigten. Onder Stedum (Groningen) is in de vorige week eene zware misdaad gepleegd. Twee jongelieden, de een een zoon en de ander een knecht van een steenhouwer aldaar, gingen des morgens naar Warffum. 's Avonds of in den nacht is de knecht teruggekeerd. De vrouw van den steenhouwer, die niet wel bij hel hoofd is, heeft hem ingelaten. De zoon bleef weg; doch later werd, niet verre van het dorp, zijn lijk in een greppel gevonden. Bij de lijkschouwing is geblekendat den vermoorde vier slagen zijn loege- bragt en wel met een stok, waarvan de stukken er nevens lagen. Alle ver moeden bestaat er, dat de knecht de schuldige is, en dientengevolge is hij in hechtenis genomen. In het verhoor genomen zijnde, heeft bij echter alles halsstarrig ontkend, alhoewel nog het onderste gedeelte van den slok, waar mede de moord schijnt gepleegd te zijn, in een der zakken van zijn jas, welke hij dien dag gedragen hadwerd gevondenen op de vraagvan waar het bloed kwam, dat des morgens aan zijne vingers had gekleefd, heel bedaard ten antwoord gegeven, meermalen aan neusbloedingen te lijden. Hij geeft voor zijn reisgenoot wegens dronkenschapop eigen verzoek, gedaan uil vrees voor zijn vader, in het land te hebben laten liggen. De misdadi ger, nog slechts 20 jaren oud, heeft zich wegens diefstal vroeger ook al in handen der justitie bevonden. De Amst. C. deelt uit eencn bijzonderen brief nog het volgende mede omtrent het gebeurde met de Onrustzonder echter voor de waarheid daar van in te staan. De Onrust, die van Malapoera was gezonden om eenige oproerige kampongs tot zwijgen te brengenvond dadelijk de bevolking tot onderhandelen gereed. De kommandant der boot, geen kwaad vermoedende, leende hier gewillig zijne toestemming toe. Het gezantschap kwam aan boord en men ging in de kajuit de onderhandelingen openen. Onderwijl hadden zich vele praauwen rondom de boot verzameld om groenten en vruchten te verkoopen. Op al deze praauwen waren mannen als vrouwen verkleed, en toen de bemanning aan liet koopen was, toonden de verkoo- pers onverhoeds hun waar karakter en in eens was het schelmstuk volbragt, terwijl t gezantschap zich in de kajuit, zoo als van zelf spreekt, tege lijkertijd van de officieren zal hebben meester gemaakt. 's GRAVEN11AGE, C Maart. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer F. W. de Virieu, directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel. Z. M. heeft den gepensioneerden kapt. ter zee 11. J. van Maldeghcm benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon en tot ridder dier orde de officier van gezondheid 2Je kl.A. Boelen, van het personeel der geneeskundige dienst der Iandmagt dienstdoende bij de kon. militaire academie te Breda. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. mr. T. P. van der Hoeven, gezantschaps-secretaris te Berlijntot het aannemen der onderschcidingstee- kenen van ridder der orde van bet Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken, en aan den heer mr. E. G. Lagemans tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij kon. besluit van 4 Maart is benoemd lot hoofd-administrateur bij het dep. van ftnantiënin plaats van wijlen den staatsraad mr. J. Boeije, de beer II. A. Verniers van der Loeff, thans provinciaal directeur der di recte belastingen, enz., verblijf houdende te Rotterdam. Ingevolge kon. besluit van 1 Maart wordt het fregat met stoomvermo- gen Zeeland, liggende te Vlissingen, met 1 April aansl. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein ter zee H. Wipff, aan welken hoofdofficier tevens wordt opgedragen het bevel als divisie-kommandant, wanneer later gemeld fregat vereenigd zal zijn in divisie met de fregatten met stoomver- mogen Evertsen en Admiraal van Wassenaer, op welk tijdstip van vcrce- niging door hem als zoodanig de standaard zal worden geheschenterwijl voorts aan bent in dat bevel tot adjudant is toegevoegd de luit. ter zee lste kl. N. M. J. Kroef. Met 1 April aanst. zijn voorts op dat fregat geplaatst: als lsle officier, de kapt.-luit. ter zee F. L. Gecrling; de luit8, ter zee ls,tkl. W. II. baron van Ilecrdt en J. II. P. E. Kniphorsl; de luits. ter zee 2de kl. J W. F. II. Cramer, jhr. E. P. E. de Stuers, W. L. A. Gericke en jhr. J.A. Roell; de adelborsten lslc kl. J. P. Noorduyn, A. G. YVesleroucn van Mee- teren, J. L. Inckel, jhr. C. G. J. Barnaart en G. J. Buyskes; de officier van gezondheid lsle kl. F. W. J. Meijer, dc officier van gezondheid 2de kl. E. J. Muller, de officier van gezondheid 3de kl. M. S. F. HoItzapiTelldc officier van administratie ls'e kl. A. A. Lagaay, de adjunct-administrateur J. Breeman de scheepsklerken P. Berghuis en F. W. Merhottein; de kapitein lstc kl. der mariniers II. de liaan llugenhollz, de 2de luit. der mariniers YV. L. G. J. F. Cramer von Baiungarten en de officier-machinist A. Sol. Met 15 Maart aanst. is ook de luit. ter zee lste kl.J. II. P. E. Kniphorst eervol ontheven van het bevel over den schooner Atalante, te Vlissingen, en dat bevel opgedragen aan den luit. ter zee 2df kl, J, A, E, Dinaux.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1