leydsche 1860. MAANDAG 5 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Maart. Gisteren avond werd door de Vereeniging van Musici alhier in het scliouwburglocaal een groot vocaal en instrumentaal concert gegevenbestemd voor de uitvoering van het beroemde oratorium de Schepping, van Haydn, onder de leiding van den verdienstelijke muziek directeur A. J. Welrens. Eeue commissie van aanzienlijke ingezetenen, daartoe uitgenoodigdhad de Vereeniging welwillend bijgestaan om haar plan tot welks uitvoering de vereeniging van veler krachten noodig iswel te doen slagen. De schouw burg was bij deze gelegenheid eivolwaaruit men gaarne de gevolgtrekking zou willen maken dat er in ons midden nog smaak hcerscht voor degelijke muziek, waarvan wij het tegendeel wel eens hebben hoorcn beweren. Om over de geheele uitvoering een juist oordeel te vellen en die aan de strenge eischen der kunst te toetsen achten wjj ons onbevoegd; alleen hij die in de kunst ingewijd is mag zich daartoe geregtigd achten. Wij gelooven echter, zoover wij hebben kunnen oordeelendat de indruk van het geheel hoogst gunstig is geweest, en dat zoowel het koor, uit 120 personen be slaande, als het orchest, blijken heeft gegeven van ijverige studie en eene goede opvatting van llaydn's meesterstuk. De solo's werden voorgedragen door twee dilettanten en door mejufvr. Froschharl en den heer Sweersbeiden van Amsterdamover wier voordragt door velen met hoogen lof wordt gespro ken. De Vereeniging van Musici heeft door deze grootsche uitvoering ge toond dat zij al het mogeljjke doet om den waren muziekalcn smaak in ons midden levendig te houdenen verdient uit dien hooide den dank van allen die daarop prijs stellen Aan de volgende regelen verlecncn wijingevolge verzoekvolgaarne eene plaats. Dezer dagen ontviel aan zjjne talrijke familie en vrienden een algemeen geacht medeburger, de heer 15. P. van Hees, in den ouderdom van twee en zeventig jaren. Zijne hartelijke en minzame hulpvaardigheid voor zijne medemenschende acht en twintigjarige zorgen door hem als regent van bet r. k. weeshuis besleedzijn vriendschappelijke omgang gedurende meer dan vijf en twintig jaren als president van het muziekgezelschap Musis Sacrum door zoo velen ondervonden zullen zeker zijne nagedachtenis bjj velen in een aangenaam, hoewel weemoedig aandenken, doen blijven, even zeer als men die de eer niet zal weigeren te erkennendat hij zoowel als postmeester, als in andere betrekkingen voortdurenden ijver aan voorko mende behandeling paarde. Inde maand Fehruarij zijn binnen deze gemeente overleden 98 personen als: 22 mannen, 24 vrouwen, 2G zoons en 20 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7. Geboren 114 kinderen, als: 56 zoons en 58 doch ters, waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen en 1 paar drielingen. Vol trokken 30 huwelijken. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag, den lldcn April aanst.en volgende dagen, en dat zij die een dezer examens wcnschen af te leggen zich uiterlijk op den 27s,en Maart behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van builen 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge- boorteacte, terwjjl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. Bij de op den eersten dezer op het stadhuis te Haarlem gehouden veiling van percelen, aan de Leydsche Trekvaart gelegen, is hel eerste per ceel, het huis gezegd der twee steden, met hetgeen daartoe behoort, inge zet op ƒ2000, en door P. de Kan, van Noordwijkerhout, gebragt op ƒ5750. Het 2de perceel, ruim 3; bunder groot, is ingezet op ƒ2000, en door J. C. v. d. Berg, te Haarlem, verhoogd tot ƒ3425; op beide de per celen gecombineerd is geen bod gedaan. Hel perceel n®. 3 is gemijnd door J. Blesgraaf te Heemstede qq. op ƒ850. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 171 tot 198 personen. Uit Katwijk schrjjft men aan het en Effbl. het volgende De kustvisscherij waarmede hier omstreeks half Januarij een begin is gemaaktlaat nog tot heden veel te wenschen over. liet meestal storm achtige weder en vooral de voor de visscherij aanhoudende ongunstige win den uit hel noordwesten benemen den visschers nog altijd de gelegenheid «m hun bedrijf naar wensch te kunnen uitoefenen. Voor schol en vooral 1 voor tarbot en tongen worden echter zeer hooge prijzen besteed ten ge- volge der groolc verzendingen naar Duitschland en der veelvuldige aanvra- I gen van daarwaaraan echter door de geringe vangst maar voor een klein gedeelte voldaan kan worden. Bij den afslag op het strand komt de mid delmatige tarbot per stuk op ƒ5 a 6, en de tongen dooreen op 20 a 25 cents. Niet alleen is het echter de visscherman die in deze beide winter maanden hier over geringe verdiensten kan klagen maar vooral is het de arbeidende klasse aan de hier bestaande touwslagerij en garenspinderjj die in dit treurig lot deelt. Voor ruim 2 jaren vonden er in den zomer 70 a 80 personen geregeld werk, en 's winters 30 a 35, doch is dit perso neel sints tot op een derde verminderd en wel ten gevolge van het in de beide laatste jaren en nu nog sterk afnemende debiet in de fabriek. Uit de bij het dep. var. marine ontvangen officiële opgave blijkt dat de Europesche bemanning van het stoomschip Onrust, toen die bodem den 27stm Dec. II. op de Boven Barito rivier (Banjcrmassing) verraderlijk door eene overmagl van oproerige Dayaks werd overrompeld en welke bemanning daarbij is omgekomen, bestond uit: J. C. H. van de Velde, luit. ter zee lste kl. kommandant; jhr. F. L. F. K. von Pestel, luit. ter zee 2d® kl. lste officier; J. S. Braam, luit. ter zee 2de kl.F. H. van der Kop, luit ter zee 2dc kl.A. P. Dilg, officier van gezondheid 3de kl.; W. U. Waldeck, offi cier van administratie 3de kl.; J. van den Berg, J. B. F. Destrée, machi nisten; J. Torre', machinist-leerling der ls,e kl.W. Engelaar, P. C. de Haas, vuurstokers; J. P. Zeldenthuis, bootsman; J.Romp, kwartiermeester; 11. J. Rombout, lstc stuurman; J. Kooi, W. F. Stanlen, W. van Veen, P. Venlct, J. Bauer, W. te Bos, J. W. Voster, Kassiman, A. van Gilst, N. van Rui keren, matrozen; P. II. Lurkus, J. van den Hoek, W. F. ChafFo, N. J. Schellenberg, ligt-matrozen; J. F. Meyering, J. H. Buddelmeyer, scheeps jongens; P. J. Moes, marinier; terwijl de lste luit. der landmagt Bangert, gezaghebber van Becompayzich almede aan boord bevond. De navolgende lot de bemanning behoorende zes manschappen bevonden zich op dien datum in het hospitaal te Banjerraassing en zijn daardoor de ramp ontkomenF. L. Hes, 4de timmerman; 11. de Bot, scheepskok; J. G. Versteeg, G. Dekker, P. J. Vaumont, matrozen; en R. Kruyff, scheepsjongen. Van goederhand verneemt menzegt het Jlbl.dat het voornemen be staat, om de geheele ligling miliciens van 1859, welke in de maand April aanst. onder de wapenen zal komen, in het kamp Millingen te vereenigen, ten einde aldaar den oefeningstijd door te brengen. Men gelooft, dat die ligting om deze reden in dit jaar later dan gewoonlijk zal worden opgeroepen. Door een viertal leden van den gemeenteraad te Rotterdam is het voor stel gedaan om eene commissie te benoementen einde het verkrijgen van cencn nieuwen Maasmond, door den liock van Holland te graven, door alle gepaste middelen te bevordereneen plan dat tot den bloei der stad veel zou bijdragen. De raad heeft echter dit voorstel met groote meerderheid verworpen, als ontijdig, daar de zaak der spoorwegen nog te veel aller aandacht verdiende. De algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal in de maand Julij te Zutphen gehouden worden. Omtrent hel verongelukken van het Hanoversehe schip Emanuel op de Eijerlandsche grondenwaarvan reeds vroeger melding is gemaaktwordt het volgende medegedeeld: De bemanning, bestaande uit 4 personen, trachtte met de boot het schip te verlatenhetgeen dan ook plaats vond. Naauwelijks in de branding gekomen sloeg de boot om. De bemanning, ten speelbal dei- golven, werd in de nabijheid der kitst in zee heen en weder geslingerd. Een aantal visschers, die inmiddels op de strandingsplaats waren toegescho ten, namen echter ras het manmoedig besluit, om hand aan hand een lange schakel te vormen en zoo gezamentlijk ter redding de zee in te gaan. Dit had het gelukkig gevolg, dat drie personen werden gered. Uit Enschedé schrijft men dat men bij den storm op Dingsdag II. al daar voor een groot ongeluk is bewaard gebleven. Van de stoomkatoen- spinnerij werdtijdens de werklieden zich in liet gebouw bevondende schoorsteen, ter lengte van 5 a 6 Ned. ellen, door den storm naar beneden geworpendoor het dak en de zolderingen heen. Eene kolom vnur vloog uit den schoorsteen en deed een oogenblik aan brand denken. De arbeiders verkeerden in doodsangst en meendendat de ketel gesprongen was. Geluk kig is daarbij niemand omgekomen en slechts een der arbeiders ligt gewond. Onder Lonnckcr zijn door het omvallen van een muur twee personen gewond en een zuigeling gedood. Uit de op 31 Dec. 11. gedane telling is gebleken dat de bevolking van de vrije koloniën der maatschappij van weldadigheid FrederiksoordWil- helmina'soordWillemsoord en het opvoedingsgesticht voor den landbouw te Wateren, met inbegrip der ambtenaren, bestond uit 489 huisgezinnen, met 3054 zielen, 1552 van het mannelijk en 1502 van het vrouwelijk ge slacht. De uitgestrektheid der aan de maatschappij toebehoorende gronden bedraagt 4000 bunders, van welke 1200 lol de 434 hoeven der kolonisten en vrijboeren.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1