LEYDSCHE COURANT. BUITENGEWONE 1860. VRIJDAG 2 MAART. AANSPRAAK. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. PARIJS, 1 Maart. Z. SI. de keizer heeft heden de zitting van het wetgevend ligchaam geopend met de volgende Mijne heeren de senaleurs, Mijne heeren de afgevaardigden. Bij de opening van de laatste zitting trachtte ik, steunende op de va derlandsliefde van Frankrijk, u gerust te stellen tegenover de overdreven bekommering voor een vermoedelijken oorlog. Thans zal ik trachten u gerust te stellen tegen de onrust, door den vrede zeiven in het leven ge roepen. Dien vrede wensch ik opregt en ik zal niets verzuimen om hem te handhaven. Ik verheug mij over mijne vriendschappelijke betrekkingen met alle mo gendheden van Europa. De eenige punten van den aardbol, waar wij nog oorlog voerenzijn in het verre Oosten gelegenmaar de moed onzer zee lieden en soldatenbijgestaan door de heusche medewerking van Spanjezal weldra tot een vredesverdrag met Cochin-China leiden. Wat China be treft, eene krachtige, in vereeniging met Engeland ondernomen expeditie zal dat rijk weldra voor zijne trouweloosheid straffen. In Europa Ioopen, naar ik vertrouw, de moeijelijkheden ten einde, en Italië is op het punt zich vrijelyk te constitueren. Zonder terug te komen op de langdurige onderhandelingenwelke reeds zoo vele maanden slepende zijnzal ik mij bepalen tot het opgeven van de voornaamste punten. De heerschende gedachte van het vredesverdrag van Villafranca was: de bijna algeheele onafhankelijkheid van Venetië te verkrijgen. De prijs daar voor zou de herstelling der aartshertogen zijn. De transactie is, niette genstaande mijne beste pogingen mislukt. Ik heb daarover mijn leedwezen te Weenen en tc Turyn te kennen gegeven, want indien de toestand voort duurde, dreigde hij zonder oplossing te blijven. Terwijl die toestand het onderwerp van heusche verklaringen tusschen mijne regering en die van Oostenrijk was, leidde hij Engeland, Pruissen en Rusland tot stappen, welker strekking duidelijk van het verlangen dier mogendheden getuigt, om zoo veel mogeljjk aan aller belangen te gemoet te komen. Om die bedoelingen te bevorderen, behoorde Frankrijk eene combinatie aan te bevelen waarvan de aanneming de meeste kans had de goedkeuring van Europa weg te dragen. Daar ik door mijn leger Italië tegen vreemde tusschenkomst waarborgde, had ik het regt de grenzen van dien waarborg te stellen. Ik heb dan ook niet geaarzeld, aan den koning van Sardinië te verklaren, dat, hoewel hem volkomen vrijheid van handelen latende, ik mij evenwel niet kon aan sluiten aan eene staatkunde, welke daarom niet goed was, omdat zij in de oogen van Europa den schijn had, geheel Italië te willen tot zich trekken en tot nieuwe verwikkelingen te zullen leiden. Ik heb hem geraden gunstig te antwoorden op de te kennen gegeven verlangens naar vereeniging van de provinciën, maar om de zelfstandigheid van Toskane te handhaven en in beginsel de regten van den Paus te eerbiedigen. Indien deze schik king al niet iedereen voldeed, zij heeft ten minste het voordeel van de be ginselen ongeschonden te laten, de onrust te doen bedaren, en het verheft Piemont tot een koningrijk van meer negen millioen zielen. Tegenover deze hervorming van Noord-Italiëwelke aan eenen magligen staat al de overgangen van de Alpen in handen geeft, was het, ten be hoeve van de veiligheid onzer grenzenmijn pligtvoor Frankrijk den voet der bergen terug te verlangen. Deze terugeisching van een weinig uitge strekt grondgebiedheeft niets verontrustend voor Europa en is niet in tegenspraak met de onbelangzuchtige staatkunde, welke ik meermalen ver klaard heb te willen volgen. Frankrijk toch wil niet overgaan tot die vergroo ting van grondgebied, hoe gering ook op zich zelf, noch door eene mili taire bezettingnoch door uilgeloklen opstandnoch door onderhandsche kunstgrepen, maar door de quaeslie openhartig aan het oordeel der groote mogendheden te onderwerpen. Deze zullenzonder twijfelin hare regt- vaardigheid gelijk Frankrijk het ongetwijfeld tegenover ieder van haar in dergelijke omstandigheden zou doenoordeelcndat deze belangrijke wijziging van grondgebied ons het regt geeft op een waarborgwelke als door de natuur zelve is aangewezen. Ik kan niet met stilzwijgen de zorg voorbijgaan welke een deel der katholijke wereld vervult. Toegevende aan de ondoordachte indrukken van het oogenblik, heeft men hartstogtelijke noodkreten aangeheven. Het ver- ledenedat een waarborg voor de toekomst moest opleverenis zooda nig miskendde bewezene diensten zijn zoo geheel vergetendat ik wel eene innige overtuiging en een algeheel vertrouwen in het gezond oordeel van het publiek behoefdeomte midden van al die pogingen om eene algemeene beweging in het leven te roepen, de kalmte te bewaren, welke alleen in staat is, de zaak lol een goed einde te brengen. De feiten spraken intusschen van zelve luide. Sedert 11 jaren houd ik te Rome alleen het gezag van den H. Vader staande, zonder een enkelen dag opgehouden te hebbenhet geheiligd karakter van het hoofd onzer godsdienst in hem te eerbiedigen. Van eene andere zijde zijn de bevolkingen van de Romagna, eensklaps aan zich zeiven overgelaten, van zelve medegeslecpt geworden en hebben zij getracht in den oorlog gemeene zaak met ons te maken. Moest ik haar bij den vrede vergeten en haar op nieuw voor een onbepaalden tjjd aan de kansen der vreemde bezetting overgeven? Mijne pogingen hebben gestrekt, haar met haren souverein te verzoenen, en hoe wel ik daarin niet mogt slagen, heb ik getracht, ten minste in de in op stand zijnde provinciën het beginsel van het wereldlijk gezag des Pausen tc beschermen. Gij ziet, naar hetgeen voorafgaat, dat zoo alles nog niet aan een einde is, men evenwel eene aanslaande oplossing mag hopen. De tijd schijnt dus gekomen, om een einde te maken aan reeds te lang geduurd hebbende moeijelijkhedenen de middelen op te sporenom met gerustheid in Frank rijk een nieuw tijdperk van vrede te doen aanbreken. Bereids is het leger met 150,000 man verminderd, en, zonder den oorlog met China, de bezet ting van Rome en Lombardye, zou die vermindering nog aanzienlijker ge weest zijn. Mijne regering zal u onverwijld een geheel der maatregelen aanbieden, welke ten doel hebben, de productie te bevorderen, door het goedkooper verkrijgbaar stellen der meeste benoodigdhedenhet welzijn der arbeidende klasse te bevorderen en onze handels-betrekkingen tc vermenigvuldigen. De eerste stap op dien weg af te leggen, was, om het tijdstip te bepalen voor de opheffing dier onoverkomelijke hindernissen, welke onder den naam van verbodsweltenvele vreemde voortbrengselen van onze markten verwijde rende, de andere natiën lol eene voor ons treurige reciprociteit dwongen. Eene nog moeijelijker zaak stond ons echter in den wegde weinige geneigdheid namelijk tot een handelsverdrag met Engeland. Ik heb dan ook vastberaden de verantwoordelijkheid van dien grooten maatregel op mij genomen. Het voordeel daarvan voor de beide landen kan bij het minste nadenken blijken. Beiden zouden ongetwijfeld binnen eenige jaren in hun eigen belang het inialief der voorgestelde maatregelen genomen 'hebben doch daar er alsdan geene gelijktijdige verlaging van tariven zoude be staan, zou het van weerszijden zonder onmiddellijke vergoeding zijn geschied. Door het verdrag is dus slechts hel tijdstip der heilzame wijzigingen be vorderd, en aan onvermijdelijke hervormingen wederzijds het karakter ge geven van concessiënbestemd om het verbond van twee groote volken te versterken. Opdat dit verdrag de meest gunstige gevolgen moge hebben, roep ik uwe meest krachtige medewerking intot aanneming der wettenwelke de toepassing daarvan gemakkelijker moeten maken. Ik vestig vooral uwe aandacht op de middelen van gemeenschap, wier ontwikkeling ons allen in slaat kan stellen, met de buitenlandsche nijverheid te wedijveren. Daar de oogenblikken van overgang echter steeds moeijelijk zijn, en het onze pligt is, de voor de belangen zoo nadeelige onzekerheid te doen ophouden, vorder ik van uwe vaderlandsliefde het spoedig onderzoek der wetten welke u zullen worden onderworpen. Door de grondstoffen van alle regten te ontheffen en door die te verminderenwelke op de eerste levensbehoef ten drukkenzullen de hulpbronnen der schatkist eene gevoelige verminde ring ondergaan. Er zal evenwel tusschen de ontvangsten en uitgaven van 1861 evenwigt beslaan, zonder dat het noodig zal zijn, een beroep op het crediet te doen, of tot nieuwe belastingen toevlugt te nemen. Door u een getrouw tafereel van onzen staatkundigen en handelstoestand te geven, heb ik u een volkomen vertrouwen op de toekomst willen inboe zemen en u doen medewerken aan de vervulling van een werk, dat vrucht baar zal zijn in groote uilkomsten. De bescherming der Voorzienigheid, zoo zigtbaar voor ons gedurende den oorlog, zal niet falen aan eene vreedzame onderneming, welke de verbete ring van het lot der groote menigte op het oog heeft. Vervolgen wij dus standvastig onzen weg van vooruitgang, zonder ons daarin te laten tegen houden, noch door de bedekte tegenkanting van het eigenbelang, noch door het geroep der partijen, noch door een onbillijk wantrouwen. Frankrijk bedreigt niemand, en met zijne volkomen onafhankelijkheid, verlangt het in vrede de ontzagchelijke hulpbronnen te ontwikkelen, welke het van den Hemel ontvangen heeft, en het kan geen ligt gevoelig wan trouwen opwekken, omdat uit den staat van beschaving, waarin wij ver- keeren, dagelijks de waarheid schitterender uitkomt, welke de menschheid tot troost en gerustheid strekt, dat hoe rijker en voorspoediger een land is, hoe meer het tot den rijkdom en den voorspoed van anderen bijdraagt. Tc Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DBABBE.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1