deze beiden. De ontaarde zoon wierp zijn vader op den grond en mishan delde hem zoodanig, dat de man, hoewel spoedig ontzet, een uur daarna aan de bekomen wonden overleed. Te Antwerpen werd dezer dagen een huwelijksfeest gevierdvan een persoon die voor de derde maal in den echt trad. Een zijner zonen ver oorloofde zich bij die gelegenheid eenige scherts legen de beminde zijns broeders, naar wier hand hij vroeger ook gedongen had. De laatste nam dit zoo euvel op dat hij wegging, een pistool haalde en dat op zijnen broe der aanlegde. Een der gasten rukte hem het wapen uit de hand, waardoor liet ^fging zonder iemand te kwetsen. Hij heeft verklaard dat het pistool slems met los kruid was geladen, maar de kogel is later gevonden. De justitie doet onderzoek. EAGELAAD. LONDEN 28 February. Het lagerhuis heeft thans beraadslaagd over het voorstel van den heer Kinglake, strekkende om van de regering mededeeling te vragen der tus- schen EngelandFrankrijk en Sardinië gevoerde briefwisseling over de aan hechting van Savoye. De voorsteller heeft zijn voorstel in het breede uiteen gezet en het vermoeden uitgedrukt, dat reeds tijdens het huwelijk van prins Napoleon eene overeenkomst tusschen Frankrijk en Sardinië gesloten was, waarbij de afstand van Savoye aan Frankrijk was bedongen. Sir Peel ondersteunde het voorstel en was van meening dat het op voorstel van Frankrijk met die mogendheid gesloten handelsverdrag in eenig verband stond met de Savooische quaestie. Door onderscheidene leden werd het voorstel verdedigd en bestredenvan regeringswege werd door lord Russell te kennen gegeven dat er langs diplomatieken weg niets bekend was geworden aangaande het bestaan van eene familie-overeenkomst tusschen Frankrijk en Sardinië betreffende Savoye. Beide die mogendheden ontkenden bovendien dat zulk eene overeenkomst reeds vóór den oorlog zoude gesloten zijn. Wanneer de bescheiden nopens deze aangelegenheid aan het parlement wier- den medegedeeld, dan zou daaruit blijken welke gedragslijn de Engelsche regering ten deze gevolgd had. Hij voor zich geloofde dat keizer Napoleon zou aarzelen om lot de aanhechting over te gaan; zulk eene handeling toch zou in tegenspraak zijn met de schoone proclamatie des keizers aan de Italianen; ook zou de magt van Frankrijk daardoor niet verhoogd worden, want Frankrijks grootheid hangt niet af van eene uitbreiding van grondge bied, maar alleen van den volksgeest. In weerwil van deze geruststellende verzekeringen der regering is het voorstel door het huis aangenomen. De Globe zegt gemagtigd te zijn te verklaren dat Oostenrijk het be- rigt omtrent het sluiten van een verbond met Frankrijk voor ongegrond heeft verklaard. De Times heeft eene vergissing begaan door te meldendat dit blad in de Oostenrijksche staten was verboden. Naar men verneemt is er van zoo danig verbod geen sprake geweest. De aartsbisschop van Dublin berigt dat hij 1000 ten behoeve van den Paus uit Ierland heeft ontvangen. De bekende miss Nightingale is ernstig ziek, en de geneesheeren heb ben weinig hoop op haar herstel. Onder den naam van the Stars of the Night bestaat alhier een ge nootschap, hetwelk zich ten doel heeft gesteld, om, zoo als het prospectus zegt, in het slijk van het menschdom af te dalen, zielengeneesheer te worden en de 65,000 gevallen vrouwen, die in deze wereldstad rondzwer ven, tot de deugd terug te brengen. Van de 1049 vrouwen, die in 1858 in het asyl der vereeniging werden opgenomen, zijn er 460 als dienstboden geplaatst, 307 werden naar hunne betrekkingen teruggezonden, 48 verlieten Engeland, 53 werden uitgehuwelijkt en 5 stierven. Door de zorgeloosheid van eenige werklieden bij het aanbrengen van ecnen nieuwen gasmeter heeft er in de bergplaatsen van de hh. Morley en O. cn Keen Kipling en C°. in Woodstreet alhier eene ontploffing plaats gehad, gevolgd door brandwaardoor het grootste gedeelte dier panden zijn ver woest. De schade beloopt 20,000 Te Easlmoon in West-Sussex werd dezer dagen een persoon stervende op den openbaren weg gevonden. Later is gebleken dat hij de gewoonte had nagenoeg nooit iets anders te eten dan droog brood en raauwe uijen, waartoe alleen zijne gierigheid hem dreef. De Lancaster Guardian zegt, dal men er in geslaagd is, om de wa gens der lsle klasse op den spoorweg van oostelijk Lancashire door middel van gas te verlichten. Het reservoir is in den wachtwagon geplaatst. Het gas wordt in lampen geleid door buizen, die boven over de rijtuigen zijn gelegd, en die bij gevolg voor de reizigers niet hinderlijk kunnen zijn. Er is slechts ééne gaspit in iederen wagon en deze is voldoende, om den wagon zoodanig te verlichten, dat men den kleinsten druk in den afgelegenstcn hoek kan lezen. De vereeniging der gasbuizen tusschen de verschillende wagons geschiedt door elastieke buizen. Volgens beriglen van de Kaap de Goede Hoop van 20 Jan. was de heer Praelorius, het hoofd der Transvaalsche republiek, ook tot president van den Oranje-Vrijstaat gekozen. De expeditie van sir Livingstone bevond zich op 12 Dec. voor Kongone. In China wordt de handel in de onderscheidene havenplaatsen onge stoord voortgezel. Men gelooft dat de Chinesche regering al het mogelijke zal doen om den aanval der westermogendheden het hoofd te kunnen bieden; van bare plannen lekte echter niets uit. FKANKlt IJK. PARIJS. 28 Februarij. De aandacht van het publiek is thans uitsluitend gevestigd op de rede des keizers bij de opening van het wetgevend ligchaam. Men wil reeds weten dat zij vredelievend zal zijn cn eene spoedige oplossing der Ialiaansche quaestie zal aankondigen. Men moet echter in 't oog houden dat zij die meenen 's keizers gedachten te kunnen doorgrondenmeermalen zijn te leur gesteld. Aan de Inde'p. Beige wordt op goede gronden berigt dat koning Victor Emmanuel gezind zou zijn om de voorstellen des keizers aan te nemen. Op nieuw zijn twee keiz. besluiten verscheneneen tot het gemak kelijk maken van het vervoer van steenkolen en een tot den aanleg van openbare werken in Algerië. Men verzekert dat de heer Benedetti, chef der politieke afdeeling bij het dep. van buitenl. zakennaar Zwitserland is vertrokkenbelast met eene zending betreffende den afstand van Savoye aan Frankrijk. Pater Lacordaire, onlangs lol lid der Akademie verkozen, heeft een geschrift uitgegeven: getiteld: Be vrijheid van de Kerk en van Italië. i Zijn doel is om de bevrijding van Italië met het behoud van de wereldlijke magt van den Paus in overeenstemming te brengen. Heden heeft alhier een storm gewoedzoo als men die in jaren niet heeft bijgewoond. Op de pleinen was het bijna onmogelijk zich op de been te houden. Aan de gebouwen is veel schade toegebragt, maar zoo ver men weet hebben er geenc belangrijke ongelukken plaats gehad. SPANJE. Door de Spaansche scheepsmagt zijn de Marokkaansche havenplaatsen Arcilla en Larache en, naar men beweert, ook Rabat gebombardeerd. Voor Larache is een man gedoodook zijn er eenige personen gekwetst geraakt. Er zijn reeds 100 plaatsbillelten genomen voor eenen pleiziertrein naar Teluanmeestal door personen uit de hooge kringen. Men verwacht dat er minstens 400 personen zijn die de reis zullen willen ondernemen. Door de Spaansche dagbladen wordt de berekening gemaakt dat het leger in Marokko, sedert den aanvang der vijandelijkheden, 5426 officieren en manschappen heeft verloren. De taal van het meerendeel dier bladen getuigt van groole verbittering tegen Engeland. Uit dien hoofde is de ver spreiding van las Novedades reeds verboden. ITALIË. De Oostenrjjksche regering neemt maatregelen om het uitwijken van ingezetenen uit Ooslenrijksch Italië zooveel doenlijk te beletten. Het offi ciële dagblad van Venetië behelsde onlangs drie besluiten van de keiz. over heid, waarbij een 100-tal jongelieden, in het Venetiaansche te huis behoo- rende, gelast worden binnen drie maanden terug te keerenals zonder vergunning het grondgebied des rijks verlaten hebbende. Bij eene circulaire van het hoofd der Oostenrijksche politie in de provincie Mantua zijn strenge maatregelen voorgeschreven met het doel om het uitwijken van jongelieden naar Midden-Italië te beletten. Bepaaldelijk wordt gelast degenen, welke die uilwijking zouden willen aanmoedigen en bevorderen, in hechtenis te nemen. PRVI8SEN. De beroemde wapensmid Heinlein, uit Bamberg, bevindt zich thans te Munchen, tot het bekomen van een brevet voor de uitvinding van eene nieuwe soort van schietgeweer, dat, naar men hoort verzekeren, in een voudigheid, doelmatigheid en zekerheid, alles overtreft wat tot dusver be- kand is. Om het driemaal te laden, zou niet meer tijd vereischt worden, dan thans voor een enkelen keer noodig is. Ook op pistolen zou deze uit vinding van toepassing zijn. Uit Petersburg meldt men dat de Japansche regering volledige voldoe ning heeft gegeven voor den moord, eenigen tijd geleden gepleegd op een officier en matrozen van het Russische fregat Askold. Behalve de bestraf fing der misdadigers, heeft de Japansche regering zich verbonden tot het onderhouden eener kapel, opgerigt op de plek, waar de moord heeft plaats gehad. H08TENRIJK. WEENEN, 27 Februarij. De luit.-veldmaarschalk von Eynatlen is in hechtenis genomen, naar men beweert wegens verduistering van gelden in de betrekking, die hij bij het leger bekleedt. De ontdekking van dergelijke feiten doet hier de alge- meene ontevredenheid toenemen. Aan de leden van de protcstantsche deputatie is bij hunne terugkomst uit de hoofdstad te Debreczin een luisterrijk onthaal te beurt gevallen. Aan het spoorwegstation werden zij door eene onafzienbare volksmenigte onder luide toejuichingen ontvangen, vervolgens in den stedelijken galawagen ge plaatst, waarmede zij, door ruim 70 equipages vergezeld, naar het casino werden overgebragt, waar hun een feestmaaltijd wachtte. De geheele dag werd voorts door het volk in vreugde doorgebragt, na afloop waarvan door de burgerjj en de studenten optogten met fakkellicht gehouden en serenades aan de helden van het feest gebragt werden. In Boheme is de winter zeer streng. Er ligt zooveel sneeuw dat de hazen aan de toppen van de jonge boomen kunnen knagen en het ijs ligt er drie voet in het water. OOST-INIIIE. BATAVIA, 13 Januarij. Bij het binnenlandse!) bestuur ter westkust van Sumatra is bevorderd tot controleur 2dekl. de heer A. Pruys van der Hoeven thans controleur van de3dckl. Omtrent het gebeurde met hel stoomschip Onrust en eenen aanval op de kruisboot n°. 34, die daaraan vooraf ging, deelt de Java-Bode het volgende mede: Berigtcn omtrent treurige gebeurtenissen te Banjermassing voorgevallen met bet stoomschip Menado te Soerabaya aangebragt en van daar naar hier per telegraaf medegedeeld, zijn bij de aankomst van het stoomschip Makassar van Banjermassing meer omstandig bekend geworden. Den 22stc" December jl. is de kruisboot n°. 34die geslalionneerd was op de Mapoeas rivier, des nachts om 1 ure door de opstandelingen overvallen en na een kort gevecht genomen. Vier der opvarenden zijn gewond; te vens is het 3 ponds kanon met verdere wapens, kogels en kruid in handen j van den vijand gevallen. Men heeft de kruispraauw vervolgens laten drij ven waarop de opvarendendie na voor de overmagt te hebben moeten I bukken over boord waren gesprongen en gevlngtweder naar boord

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2