leydsche courant. VRIJDAG 2 MAART. J)e Courant wordt MaandagJVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke No turners worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. j LEYDEN, 1 Maart. De reeds vroeger door ons aangekondigde lezing van den heer J. J. Cremer zal op Donderdag 15 Maart plaats hebben, en wel ten voordeele van de alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart. Uit alle oorden des lands ontvangt men beriglen omtrent de verwoes tingen door den storm in den namiddag van eergisteren aangerigt. Hier ter slede is even als overal de schade aan gebouwen, vooral aan schoor- steenen en dakenzeer groot geweest. Op enkele plaatsen zag men hoornen ontworteld, groolc stukken lood als bladen papier opgerold in de lucht fladderen, en muren als door een tooverslag omvergeworpen. Gelukkig heeftzoo ver wij wetenniemand daardoor eenig letsel ontvangen. Tc 'sGravenhage verspreidde zich tijdens het woeden van dien storm liet gerucht dat er brand in de gazfabriek was ontstaan. Dat was nu wel zoozeer het geval nietmaar door het springen van een nieuwen ketel in dat etablissement en het daardoor ontploften van het zich daarin bevindende gas, bestond daarvoor toch groole vrees. Niettegenstaande het ongunstige weder, stroomde de menigte naar de gasfabriek, waar spoedig ook de po litie en de brandweer tegenwoordig waren. Het bleek weldra dat het ge vaar geweken was, maar toch had er een ongeluk plaats. Op het oogen- blik toch, dat het volk zich in de nabijheid van de gasfabriek vereenigde, werd een daar ter plaatse staande groote boom omvergeworpendie op eene vrouw ncderkvvam en haar zoo zwaar trof, dat zij in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis werd vervoerd. Het 's Gravenhaagsche bosch heeft ook ruimschoots zijne ofters aan dezen storm moeten brengen. De ijzeren muziektempel der societcils-tent is omvergeworpen. Te Rotter dam is nabij eene bleekerij aan de Schiekade een muur omgeslagenwaar door de knecht van den hlecker werd gedood; zijne hersenpan was verbrij zeld. Tc Amsterdam hebben de werken aan het paleis voor volksvlijt veel geleden. Te Utrecht is de schade mede zeer groot. De schoorsteen van de fabriek van de Wed. Smits is op de fabriekgebouwen neèrgekomen en van den Dom is een wijzer van bel uurwerk a%eslagen. Onder Leerdam geloofde men een hoos op te merkendaar werden hooimijten verstrooid cn een boerenwagen met lakkebossen geladen van den dijk geworpen. Nabij Arnhem zijn twee huizen ingestort en te Apeldoorn ondergingen twee boerenwoningen hetzelfde lot. Overal is aan telegraafpalen en draden groote schade tocgcbragl. Op de Egerlandsche gronden is een llanoversch schip gestrand waarbij de stuurman is verdronken. Men vreest voor groote zeerampen. Op meer dan eene plaats gaf deze storm ook aanleiding tot brand. In de Mijdrcchtsche droogmakerij is eene boerderij afgebrand, waarbij eenig vee omkwam, en te Papendrecht twee schuren. Omtrent dezen storm is van wege het kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht aan de U. C. het volgende medegedeeld Gisteren namiddag woedde alhier een geweldige stormnu en dan van regenbuijen vergezeld. De lucht was daarbij afwisselend zwaar bewolkt. Des morgens ten 8 ure wees de barometerstand 751.15 millimeters. De tem peratuur 3.5 graad der honderddeelige schaal; de wind westelijk met eene gemiddelde kracht van 13 kilogrammen op den vierkanten meter. Ten 9 ure werd de wind west-zuidwest en verminderde iets in kracht. Ten 11 ure werd de wind zuidwestelijk met nog geringere kracht dan vroeger, terwijl de barometer steeds daalde. Ten 12 ure draaide de wind naar het zuid-zuidwesten; de gemiddelde kracht was 17 kilogrammen op den vier kanten meter, en de sterkste windstoot lusschen 11 en 12 ure bedroeg slechts 25 kilogrammen. De temperatuur was 2.8 graden. Ten 2 ure was de barometer tot 740.84 millimeters gedaald; de temperatuur was tot 5,2 graden geklommen; de wind liep weder zuidwest cn de windkracht nam iefs toe. Tussehcn twee en drie ure klom de temperatuur aanmerkelijk cn wel tot 8,1 graad. De wind werd west-zuidwestelijk met eene gemiddelde kracht van 33 kilogr. en sloolen van 48 kilogr. Tot nu toe was het nog geen storm te noemen. Ten 4 ure was de barometerstand 740,62, de tem peratuur 7,1de wind liep west en de sterkste windstoot bedroeg 77 kilo grammen. Ten 5 ure bereikte de barometer den laagsten stand van 739,91 millimeters; de windrigting bleef dezelfde, doch de kracht nam toe. Tus- schen 5 en 6 ure bedroeg de gemiddelde windkracht 108 N. ponden met sloolen van 120 ponden. Van 6 tot 7 ure liep de wind naar het VVNVV. de storm bereikte den hoogsten trap. Dc gemiddelde windkracht was 112 ponden en de sterkste windstooten bedroegen tot 125 Nederlandsche ponden drukking op de vierkante Nederlandsche el. Ten 8 ure was de barometer stand tot 745,65 geklommen en de sterkste windstooten bedroegen nu slechts 86 Nederlandsche ponden. Ten 9 ure werd de wind N. W. cn de kracht nam aanmerkelijk af. Ten 10 ure was de lucht geheel onbewolkt en de sterkste windstoot bedroeg nog slechts 56 kilogram. Deze storm behoort 1 tot dusgenoemdc Cyclonen of draaijende winden, die somtijds onze streken bezoeken en van hel westen of zuidwesten naar het oosten of oost-noord oosten trekken. Bestuurders der vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallene vrouwen, te Rotterdam, hebben zich bij adres tot den minister van finan- tiën gewend met het verzoek om de bestaande belasting van 3 voor dienst meisjes van 15—18 jaren ook van toepassing te maken op die van 18—21 jaren, welken maatregel zij in het belang der zedelijkheid hoogst wenschelijk achten. Gelijk men weet heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier zich reeds vroeger met gelijke bedoeling tot den minister gewend. In het kiesdistrict Dordrecht is bij herslemming tusschen de hh. mr. G. A. de Raadt en mr. P. Blussc'van Oud-Alblas dc eerstgenoemde lot lid der tweede kamer gekozen met 669 van de 1153 uitgebragte geldige stemmen. De heer Blussé verkreeg 484 stemmen. In de algemeene vergadering van het hoofdbestuur der llollandsche maatschappij van landbouw, den 18deI> dezer gehouden, is de lstc prijs zijnde de gouden medaille der maatschappij, toegekend aan de boter (na volbragte reis naar Batavia en terug), ingezonden door den heer J. P. de Lange Wz.in 1858 op de algemeene tentoonstelling der maatschappij te Rotterdam, als: inlegboter geschikt lot verzending naar Oost-of West-Indid. Uit Zulphen meldt men dat de heer H. Mollenberg aannemer is ge worden van de leverantie van 30 remonte-paarden van het 4de reg. dragon ders, tegen den prjjs van ƒ388.99 per paard. In verhand met het vermelde nopens de organisatie der militaire ge neeskundige dienst bjj het leger, deelen wij mede, dat genoemde organisatie het volgende jn de hoofdzaak behelst: Het personeel der gencesk. dienst zal bestaan uit: 1 inspecteur (kolonel); 2 eerste offic. van gez. der lste kl. (luil.- kol.)5 eerste ollic, van gez. der 2dc kl. (maj.); 33 ollic. van gez. der lslc kl. (kapt.); 60 der 2d« kl. (lsle luit.) en 40 der 3de kl. (2dc luit.)5 apoth. der lslc kl. (kapt.); 12 der 2de kl. (lslc luit.) en 10 der 3de kl. (2de luit.). Verder zouden de tractementen dezelfde blijven als thans bepaald is, de ollic. van gez. bij de verschillende corpsen van het leger weder worden in- gedeejd, terwijl de apothekers eene andere uniform hekomen. U.C 's GRAVEND AGE, 1 Maart. Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang bij het reg. grenadiers en jagers over te plaatsen de eerste luitenants W. G. Weier, van het 3dc reg. inf.; C. M. W. Kauips, van het lsle reg. inf.; A. L. II. Gertner, van het kolon. werfdepot; C. F. Pabst, van het lslc reg. inf.; II. La Fors, van het 4dc reg. inf.; jhr. J. D. J. Storm van 's Gravesandevan hel 2de reg. inf.; J. H. van llaeften, van het 8»le reg. inf.; J. U. Wilsenborg, van het 7de reg. inf.; D. J. A. Millioen, van het 5de reg. inf.; J. II. Michaülis, van het 3df reg. inf.E. M. A. Bijleveldvan het 4dc reg. inf. Z. M. heeft bij besluit van 24 Febr. den luitenant ter zee ls,c kl. P. van der Velden Erdbrink, op zijn verzoek, met den laatsteu Maart aanst. eervol ontheven van de betrekking van inspecteur over het loodswezen enz., in het lste district te Groningenen de genoemde betrekking opgedragen aan den luit. ter zee lslc kl. F. P. du Ricu. Naar men verneemt, heeft de luit.-generaaljhr. Storm de Grave, in specteur van het wapen der kavalerie, aan Z. M. aanvrage gedaan om te worden gepensioneerd. Wij vernemen, dat dc verschillende brigaden van het wapen der infan terie, alsmede de onderscheidene provinciale kommandementen, waarvan het kommando aan de generaals is opgedragen, door Z. M. zijn opgeheven en veranderd in 7 militaire afdeclingen des rijks, zijnde het kommando over elk dezer afdeelingen aan een generaal opgedragen. De kapitein A. J. A. Gerlachvan het wapen der artillerie van het Nederl. leger, is door Z. M. den koning der Belgen benoemd tol ridder der Leopoldsorde. Naar men verneemt zal er bij Z. Exc. den minister van staat, baron van Hallgedurende vijf achtereenvolgende Woensdagen receptie zijn. 's Lands brik de Sperwer, kapt.-luit. ter zee O. A. Uhlenbeckis Maandag II. uit West-Indie te llellevoetsluis aangekomen. BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. SS E J, <H K BRUSSEL, 29 Fcbruarij. Te Gembloux heeft zich Donderdag II. een jongeling, die aan de loting voor de nationale militie had deel genomen, aan eene zware wandaad schuldig gemaakt. Na den alloop der loting, waarbij bij zich reeds onrustig had gedragenbragt hij den dag in herbergen door en keerde eerst des avonds naar zijne woning terug. De vader meende dat het pligt was zijnen i zoon over zijn gedrag te onderhouden. Hel gevolg was een twist iusschea

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1