LEYDSCIIE COURANT. N°. 26. WOENSDAG 29 FEBRUARIJ. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Februarij. De verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd heden op de gewone wijze gevierd. Wegens het ongunstige weder had de gewone parade der bezetting geen plaats. l)c lsie luitenant baron J. J. C. Taets van Amerongenvan het reg. rijdende artillerie, is tot instructeur bij dat regiment benoemd. Wij kunnen inededeelen, dat de gecoslumeerde optogt, dien het stu dentencorps onzer hoogeschool besloten heeft dezen zomer te doen plaats hebben, op Maandag, 11 Junij, zal gehouden worden. Bij de onderhandsche inschrijving voor de inwendige restauratie der Pieterskerk alhier, die dezer dagen plaats had, waren de minste inschrij vers: voor het timmerwerk, de heer P. van der Kamp, voor ƒ13,996, eh voor het vcrwwerkde heer Houbolt, voor ƒ2990. Te zamen 16,986. De gunning zal later plaats hebben. Het aandeel der provincie Zuidholland in het aantal miliciens, dat in het jaar 1860, voor hel gewone contingent, ten bedrage van 9511, zal worden geligt, is bepaald op 1793 manschappen. Bij beschikkingen van den 25stcn dezer, heeft de minister van binnenl. zaken goedgevonden te bepalen dat de verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten generaal in dc hoofdkiesdistricten Hoorn en Am sterdam, ter vervanging van de heeren mr. F. A. baron van Hall en m'. M. 11. Godefroizal plaats hebben op Dingsdag den 20s,c" Maart aanst.en dalzoo cene herstemming noodig isdeze zal geschieden op Dingsdag den 3Jc0 April daaraanvolgende. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat met 1 Sept. aanst. drie jongelingen zullen worden bestemdomvolgens de daaromtrent vast gestelde reglementen, onder het opperloezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oosl-Indië. Z(j die verlangen daartoe in aanmerking te komen moeten voor 1 Mei het verzoek daartoe aan het dep. van koloniën inzenden. Het vergelijkend examen zal op 4 Junij daaraanvolgende plaats hebben. Dc vereischten en de aan de bedoelde betrekking verbonden voordeelen worden uitvoerig in de Staats-Courant van gisleren medegedeeld. De heer 11. Hollenberg, te Alphenis tegen den prijs van ƒ409 per paard aannemer geworden van de leverantie van 30 remonlpaardenvoor het lslc reg. dragonders. Door den gemeenteraad van Delft is besloten tot den verkoop van eenige schilderijendie aan de gemeente toebchoorendoch waarvoor geene geschikte gelegenheid lot plaatsing in eene der stedelijke inrigtingen meer is. Eenige schilderijen zullen ter beschikking worden gesteld van heeren regen ten van het gasthuis, terwijl de voornaamste, die het meest op de stad Delft betrekking hebben, in het raadhuis zullen worden bewaard. Het berigtzegt de Stoompostdat er cene commissie zou benoemd zijn om te onderzoeken, welke hervormingen wenschelijk zijn bij de aka- demie te Delft, is voor eenige rectificatie vatbaar, namelijk: Het is niet zoo zeer eene commissie tol het ontwerpen enz. in den zindien men ge woon is daaraan te geven, maar veeleer eene consultative of adviserende verceniging van eenige desbevoegde mannen, om den directeur te dienen van advies bij de eventueel door hem voor te stellen wijzigingen of veran deringen. Dc bevolking van Schiedam bedroeg op 1 Jan. 1860, blijkens de daar van gedane telling, 15,093 zielen. Ingevolge art. 4 der gemeentewet, zal alsnu te gelegener tijd het aantal leden van den raad met twee moeten worden vermeerderd Uit Alkmaar schrijft men dat Donderdag II. nabij die stad een treurig voorval heeft plaats gehad. Een landman had in zijne woning een middel om ratten en muizen te verdrijven voorhanden. Hij wilde twee zijner kin deren, een van lj en een van 2j jaar, een purgeermiddel geven, en was in de verbeelding van liet ratlenkruid weggeworpen te hebben maar dit was juist met het eigenlijke purgeermiddel het geval geweest. Hij gaf dus ratlenkruid aan deze beide kinderen. Zij werden het slagtoffer dezer onvoorzigtigheid. Te Dwingelo (Drenthe) zijn in de vorige week twee boerderijen, met den aanwezigen voorraad hooi en graan14 runderen2 paarden en 6 var kens, een prooi der vlammen geworden. Dc Gron. Cour. deelt hel volgende medeNaar wij vernemenis Vrijdag avond 11. eene stoute aanranding op den straatweg tusschen Vries en Assen gejileegd. Daar bevindt zich eene plek, die naar de volksoverle vering berucht is geworden door den moord van eenen Israëliet en van •daar den naam van »het Smousegat" gekregen heeft. Ongeveer op die zelfde plaats vonden nu gisteren avond, omstreeks 8 ure, een 3-tal voor bijgangers eenen ouden man met grijze haren op den grond uitgestrekt, bijna niet meer in staat adem te halen. Hij was, zooals weldra bleek, door twee mannen onverhoeds aangevallenen nadat deze hem van pet en jas hadden beroofd en van een bankbillet van ƒ100, dat hij toevallig bij zich droeg, hadden zij hem op den grond geworpen, hem schandelijk mishandeld en op de borst getrapt. De ongelukkige grjjsaard is een boer uit Schoonloo, in Drenthe, Schipper genaamd, en was op weg naar zijnen schoonzoon, den tolgaarder van het Vrieser tolhek, om dezen de gelden terug te bren gen, die hij van hem geleend had. Waarschijnlijk waren de booswichten hiervan onderrigt. Nadat men den ouden man met groote moeite naar Vries had gebragt, is hem daar geneeskundige hulp verleend. Hij verkeert echter in een treurigen toestand, zoodat voor het behoud van zijn leven gevreesd wordt. Op den 23s,én dezer ontstond er brand op de hofstede van den land bouwer Pieters,. te S'. Jan Steen (Zeeland), welke in korten lijd met al het zich daarop bevindende, have en vee, een prooi der vlammen werd. Ter wijl vele inwoners uit Hulst derwaarts waren gesneldbarstte er in die stad brand uit in den manufactuurwinkel van C. Verwer, in de Steen straat, nabij de markt. Daar brandde insgelijks het geheele huis uit, ter wijl de eigenaar zich naar S'. Jan Steen had begeven. Te Drimmelen (Noordbrabanl) is Zaturdag II. eene schuur afgebrand. Men zegt dat een neef van den eigenaar, oud 18 jaren, schippersgezel, door middel van eene brandende sigaar den brand heeft gesticht, uit wraak, wegens benadeeling zijner ouders bij gelegenheid van eene erfenis; een en ander zou hij reeds aan de politie hebben bekend. Hij is van Geertruiden- berg in het huis van arrest te Breda overgebragt, en er bestaan alle ver moedens dat hij ook de oorzaak is van den brand in de woning van dien zelfden persoon op 22 Jnnij 1858. Uit Nederl. Indië zijn thans onrustbarende berigten ontvangen. Dc Staats-Cour. deelt daaromtrent het volgende mede: Een over Triëst van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen berigt, dd. Batavia 14 Januarij 1860, luidt: De Onrust, gestationncerd op den Barito, is door den vijand overvallen, die het sLoomschip heeft doen zinken, na het état- major en de equipage, in alles 62 personen, te hebben vermoord. De laatste lijdingen van Boni zijn voldoende. De stoomkorvet Admiraal Koopman is in goeden staat aangekomen. Het departement van marine zal, door middel van de Staats-Cour.de namen bekend maken der bemanning van het stoomschip Onrust, die bij de aan dat schip overkomen ramp het leven heeft verloren, zoodra daarvan officiéél berigt ontvangen is." Volgens hel jaarboekje Néerlands vloot en reederijen voor 1860, was dc luit. ter zee lstc kl. J. C. II. van der Velde gezagvoerder van het stoom schip Onrust. 's GRAVENIIAGE28 Februarij. Naar men verneemt is de heer mr. P. P. van Bosse, laatstelijk, mi nister van financiëndoor Z. M. den koning benoemd tot ridder grootkruis van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft aan L. E. graaf van Bylandtgrootmeester van 's konings huis, tijdelijk toegevoegd aan Z. K. II. den prins van Oranje, vergunning verleend tot het aannemen der ondersclieidingsteekeiicn van groot-officier van het Legioen van eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Tot notaris te Nieuwe Pekel-A (arrond. Winschoten) is benoemd de heer mr. F. Iloessingli. Bij kon. besluit van 24 dezer zijn benoemd bij de posterijen: tot commies van de le klasse, de heer J. J. II. Mispelblom Beyerthans com mies van de 2e klasse; tot commies van de 2e klasse, de heer M. H.Becck- man, thans commies van dc 3C klasse; lot commies van de 3e klasse, de heer W. Bax, thans surnumerair; en tot surnumerair, de lieer W. 11. Becker, te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot commies bjj het dep. van finantiën mr. J. Gleichman, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Heden wordt de verjaardag van Z. K. H. prins Frederik op dc gebruike lijke wijze in de residentie gevierd. Door H. K. II. prinses Marianne is een stuk grond aangekocht in de nabijheid van Veur, waarop woningen voor belioeftigen ten haren koste zullen worden gebouwd. Men verneemt dat Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen be paald heeft, dat de militaire muziek, gecomponeerd door den kapelmeester van het reg. grenadiers en jagers, den heer Dunkler, zal ingevoerd worden bij het Zweedsche leger en dat Z. M. verder, aan dien heer een blijk wil lende geven, op hoe hoogen prijs hij diens talenten stelt, hem benoemd heeft tot ridder der orde van Wasa.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1