LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 24 FEBRUARIJ. mL N". 24. 1800. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt tut Zaturdag Avond ni 1I/-.Ó De Prijs der Courant is f 12 in het jaar <fa afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Februarij. Van wege de commissie tot regeling van het zesde Nederlandsche taal- en letterkundig congres zijn de personen, tot welke men geacht kan worden zich te moeten riglenbij eenen brief uitgenoodigd toe te treden tot het congres, dat op Dingsdag, Woensdag en Donderdag, 11, 12 en 13 Septem ber aaust. te 's Hcrtogenbosch zal worden gehouden. De wis- en natuurkundige afdceling van de kon. akademie van welen- schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De gemeenteraad van Soeterwoude heeft beslotendat de kermis in die gemeente voortaan ieder jaar zal worden gehoudenvan den tweeden Maandag in September, tot en met Zondag daaropvolgende. Omtrent het ongeval, in eene der branderijen te Schiedam voorgeval len verneemt men nog dat de beide omgekomen personen de meesterknechts waren van twee naast elkander gelegen branderijen. Zij moeten toen een luik van een zoogenaamd grondvat hebben geopend, vermoedelijk met het plan om dat val, dat lek was en in geen vijf jaren gebruikt werd, na te zien. Hetzij door bedwelming of door welk ander toeval dan ook, zijn beiden in het vat geraakt; althans, toen men na 12 ure in de branderij kwam, bevond men dat beide personen in het vat geslikt waren, vermoe delijk door de stikstof in het vat aanwezig, waarin bovendien 2 voet water stond. Een der ongelukkigen laat eene weduwe met zes kinderen na; de ander was slechts vijf maanden gehuwd. In den Wieringerwaard (Noordholland) zijntengevolge van een onwe- der op Zondag avonddrie boerenhuizen afgebrand. Te Nieuvve-Niedorp is ook een molen afgebrand. Door den gemeenteraad van Arnhem is met 1G stemmen tegen 1 be sloten om van wege de gemeente geene gelden toe te staan lot vergrooting der paardenstallen ten behoeve der rijdende artillerie. Naar men verneemt, zal de legerplaats te Milliugen in gereedheid wor den gebragt. In den loop van den zomer zullen verscheidene corpsen des legers aldaar gekampeerd worden. Ook zullen er eene ambulance en wij ders stallen voor de corpsen cavallerie, enz., worden gebouwd. Te Zwolle waren dezer dagen twee kinderen aan het spelen. Een hunner, ongeveer 15 jaren oud, nam een geweer, dat nog geladen was, en legde op zijn speelmakker aan. Het geweer ging af met het ongelukkig gevolg, dat zijn makker dood nederslorlle. De jeugdige dader is in ver zekerde bewaring genomen. Te Vlissingen ontdekte men Zondag jl. dal het fraai gebouwde sloom- frcgal Zeeland, onlangs eerst van eene voortreffelijke stoommachine voor zien, bezig was met langzaam te zinken; alles was in de weer, ruim 1.5 el water was reeds in het schip gedrongenbij laag water gelukte het echter door aanhoudend pompen het water te verdrijvenen door doeltreffende pogingen is men de ramp voorgekomen. Men weet nog niet waaraan dit toeval moet toegeschreven worden. Uit Brouwershaven meldt men dat op den Ooster is gestrand de Fran- sche schooner Anne Alexandre, van New-Castle naar Livorno bestemd. Behalve de vrouw van den kapitein en een matroos is de bemanning gered. Men verneemt, dat door een voornaam ingezeten der stad 's Herto- genbosch aan den deken van St. Jan de aanzienlijke gift van ƒ3000 voor den Paus ter hand is gesteld. Aanstaanden Zondag zal in al de kerken van het bisdom eene collecte gehouden worden ter ondersleuning van Z. II. Men verneemt, dat mgr. M. J. Niewindt, bisschop i. p. i. van Cylrum vicarius apostoliek van Curasao, in den avond van den 12dc" January jl. te Curasao is overleden. 's GRAVENHAGE23 Februarij. Z. M. heeft bij besluit van 21 Febr. het verzoek om eervol ontslag van den heer mp. P. P. van Bosse, als minister van finantiën, en van jhr. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaanals minister van binnenl. zakeninge willigd, en beschikkende op de door den minister van buitenl. zaken jhr. mr. J. K. baron van Goltstein, door dien voor de zaken der r. k. eeredienst mr. J. W. van Romunde, en door dien van justitie mr. C. H. B. Boot, gedane aanbieding hunner portefeuilles, besloten die aanbieding aan te nemen, en bun insgelijks een eervol ontslag uit die betrekkingen te verlcenenvoor allen onder dankzegging voor de vele en gewigtige diensten aan Z. M. en aan den lande bewezen. Voorts heeft bij besluit van 22 Febr. de koning beslotente benoemen lot minister van finantiën den minister van slaat jhr. m1'. F. A. baron van Hall, en hem levens lijdelijk op te dragen de betrekking van minister van buitenl. zaken, tot dat daarin nader door Z. M. zal zijn voorzien; lot minister var. binnenl. zaken jh'. mr. Schelto baron van Heemstra, commis saris des konings in de provincie Zeeland, tot minister voor de zaken der r. k. eeredienst mr. J. A. Mutsaers, lid van den raad van state, cn met ingang van den 9<Ien Maart aanst. aan te stellen lot minister van justitie den heer mr. M. II. Godefroi, lid van de tweede kamer der stalen-generaal met bepaling dat de funcliën van minister van justitie tjjdelijk zullen worden waargenomen door den benoemden minister voor de zaken der r. k. eeredienst. Verder heeft Z. M. goedgevonden het insgelijks aangeboden ontslag door: den minister van staat, den heer J. J. Rochussen, als minister van kolo niën; den heer mr. J. S. Lotsy, als minister van marine; den heer J. Bos scha, als minister voor de zaken der herv. en andere eerediensten, cn jhr. E. A. O. de Casembroot, als minister van oorlog, niet aan te nemen. Z. M. heeft 'jh'. mr. baron van Goltstein, afgetreden minister van buitenl. zaken, benoemd tot minister van staat, en jhr. mr. van Tets van Goudriaan, afgetreden minister van binnenl. zaken, tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft den luitenant-generaal J. van Swieten, kommandant van het leger in Nederl. Indïeter zake der door hem als kommandant en chef der tweede Bonische expeditie bewezene uitstekende diensten, in de militaire Willems-orde bevorderd, van ridder der 3de kl. tot kommandeur. Tot referendaris bij het dep. van finanliën is benoemd de heer mr. ,T. L. de Bruyn Kops, thans hoofdcommies bij dat departement. De koning heeft heden morgen de nieuw benoemde ministers ontvan gen die in handen van Z. M. de gevorderde eeden hebben afgelegd. Ten gevolge der zamensteHing van het nieuw kabinet, zijn opengevallen de vijf volgende betrekkingen, als: 1°. van commissaris des konings in de provincie Zeeland (in plaats van den heer van Heemstra); 2". van lid van den raad van state (in plaats van den heer Mutsaers); 3°. van leden der tweede kamer, voor de hoofdkiesdistricten Amsterdam en Hoorn (in plaats van de heeren Godefroi en van Hall); en 4°. van raadsheer in het prov. ge- regtshof van Noordholland (in plaats van den heer Godefroi). Naar men verneemt, heeft er eene organisatie plaats gehad van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Voortaan zullen er meer officieren van gezondheid bij de corpsen zijn. Z. K. II. prins Frederik wordt tegen den 12den der volgende maand uit Engeland alhier terug verwacht. De minister van koloniënde heer Rochussenheeft van gisteren avond tot heden morgen ten 4 ure eene ernstige koorts gehaden bevindt zich zeer zwak. Van hier schrijft men aan de U. CVan wege den minister van marine is aan den luit. ter zee der lstc kl. jh'. de Koek de last verstrekt, om de vorderingen cn verbeteringen aan het geschut sedert de laatste jaren in Frankrijk aangebragt en toegepast te onderzoeken, en van zijne bevinding ten deze later rapport uit te brengen. Dientengevolge is met toestemming van de Fransche regering gemelde zeeofficier onlangs naar Parijs vertrokken van waar hij zich verder naar Brest, Cherbourg, enz. zal begeven. BUITENLANDSEI1E BERIGTEN. KËLGIK. BRUSSEL, 21 Februarij. Het weder is Zondag avond 11. buitengewoon ruw geweest, waardoor in onderscheidene oorden des lands onheilen zijn të weeg gebragt. Bij zeer hevige donderslagen voegde zich een sneeuwstorm, zooals men zelden ziel. Uit Antwerpen meldt men dat de bliksem geslagen is in de kerk van S'. Gommaine, maar dat de daardoor veroorzaakte brand gelukkig is gestuit. Een dergelijk onheil had plaats te Puers, nabij Mechelen, maar ook daar is men er in geslaagd den brand te blusschen. Te Wesemael, nabij Leu ven, is men zoo gelukkig niet geweest. Ook daar werd de kerktoren ge troffen maar in weerwil van de ijverigste pogingenook van de brandweer der laatstgenoemde stad, zijn kerk entoren en eenige belendende huizen afge brand. Nabij Charleroi zijn drie kerken, te Lobbes, te Walcourt en te Marchienne-au-Pont, door de bliksem getroffen; alleen op de eerstgenoemde plaats deed hij brand ontslaan, die na veel krachtsinspanning werd gestuit. Door de dagbladen wordt het mandement medegedeelddat door den aartsbisschop van Mechelen bij den aanvang der vasten aan de geestelijken in zijn kerkelijk gebied is uitgevaardigd. De aartsbisschop heeft deze gele genheid gebruikt omeven als zijne ambtgenooten in Frankrijk en Oosten rijk, het wereldlijk gezag van den Paus te verdedigen cn voor de herstel ling van het Pauselijk gezag in de Romagna te ijveren. ENGELAND. LONDEN 21 Februarij. liet voorstel van den heer Disraëli, om geene verandering in het han delstarief te brengenalvorens het met Frankrijk gcsloicn handelsverdrag te

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1