Bij kon. besluit van 17 dezer zijn benoemd: tol inspecteur voor het middel van den waarborg der gouden en zilveren werken, te 'sGravenbage, de heer R. van der Voort, thans controleur aan het kantoor te Utrecht tot controleurs voor genoemd middel te Utrecht, de heer P. van Steenber gen, thans te Roermond; en te Roermond, de heer W. H. Vrijdag, thans commies-stempelaar aan het kantoor te 's Boschtot controleur bij 's rijks munt, de heer P. H. Taddel, thans essayeur, en tot essayeur de heer J. S. 't Hooft, thans commies-stempelaar bij het kantoor van waarborg te Utrecht. Z. M. heeft benoemd lot zijn adjudant in buitengewone dienst den luit.-kol. J. A. van den Bosch, adjudant van Z. K. II. den prins van Oranje, en aan den gepens. milit. onder-intendant l3te kl. G. Falck, verleend den rang van hoofd intendant (gcneraal-majoor). Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot kapiteins ter zee, de ka pitein-luitenants ter zee: H. Camp, J. J. van der Moore, G. Fabius en J. J. Westerouen van Meeleren; tot kapitein-luitenants ter zee, de luit3, ter zee ls,e kl.: J. Vos, R. L. de llaes, A. R. Blommendal, jhr. F. de Casembroot; tot luitenants ter zee van de lslt kl.de luitenants ter zee van de 2dc kl. .1. H. P. F. Kniphorst, A. Rietveld, 0. van Slooten, A. Dronkcrs, G. W. C. Voorduin. J. K. L. Gey van Pitlins, jbr. N. A. llolmbcrg de Beckfelt, F. H. P. van Alphen, W. Sluyierman van Loo, L. M. de Laat de Kanter, jhr. L. II. W. M. de Sluers, G. F. Servatius, jhr. II. K. F. A. vanRaders, P. Roodzant, C. A. E. Fauchey, R. P. Slruick, jhr. C. J. P. von Miihlen F. J. G. van Thiel en A. Jarman; tot luitenants ter zee 2dc kl., de adel borsten der l3,c kl.E. L. Ehnle, J. A. Waldeck, C. L. van Woeldercn, P. Koning, J. M. A. van Molken, A. J. Uumont, II. A. M. Swellengrebel, A. L. K. graaf van Limburg Slirum, F. H. CoblynJ. C. Joekes, D. J. Wcys en C. A. Ie Bron de Vexela; bij het corps mariniers: tot luit.-kolo- nel, den majoor L. J. A. baron Quarles de Quarles; lot kapitein 2de kl., den lslen luit. L. F. Gcill; lol l3lcn luit., den 2den luit. F. A. van Braam Houckgeest; tot lsten luit., administrateur van kleeding, den 2dcn luit., ad ministrateur van kleeding W. H. de Lozanne, en aan den militairen inten dant bij voorschreven corps F. S. G. Gautier toe te kennen den rang van luit.-koloncltot officieren van gezondheid 2de kl.die der 3dc kl.N. C. Slegt, E. J. Muller en P. J. Losgcrl; tot officieren van administratie lstc kl. die der 2de kl.: A. Polkijn, E. Lasonder en J. Boom; tot officieren van administratie 2dc kl.die der 3dc kl.C. J. S. Court, F. C. Schaalje, A. W. J. Lina, J. Walstra, W. Stort Jr.D. C. van der Hart, F. Wolfson, J. C. L. K. van Wely en J. A. Waldeck; te benoemen, tot officieren van administratie 3dc kl., de adjunct-administrateurs: W. F. E. Lc Rutte en W. If. Waldeck te bevorderen, tot adjunct-administralenren de scheepsklerken: J.P. Faubel, J. Breeman, K. F. Gerth van Wijk, P. F. van Wage, F. W. L. A. Ilirsch- mann, W. HancgraalT en J. C. dc Vriese; te benoemen, tot officier-machi nist met den rang van luitenant ter zee 2dc kl.den machinist der lstc kl.: G. B. Uardes; voorts, tegen 1 Mei aanst.te bevorderen: tot ingenieurs lste kl., die der 2dc kl.: A. J. 11. Beeloo en B. J. Tidcman, en tot adspi- rant-ingenieursdc adsistenten bij den scheepsbouwJ. C. JansenA. E. Dronkers en S. Meihuizen. Zondag werd de verjaardag van Z. M. den koning op ecne plegtige wijze gevierd. Ten 3 ure werd door de bezetting ecne grootc parade gehouden. Ten hove was er tegen den middag receptie der vorstelijke familie en had er een déjeuner plaats. Des middags was er in de groote danszaal een groot diner en gala van ruim 80 couverts, waaraan de leden van het koninklijk huis, benevens dc ministers, het civiel en militair huis des konings cn eenige genoodigden hebben deel genomen. 1111. MM. de koning en koningin, HH. KK. 11II. prins en prinses Hen drik, hebben de godsdienstoefening in de Waalsche kerkonder gehoorc van ds. Zublibijgewoond. De weezen en ouden van dagen, die in de verschillende gestichten wor den verpleegd, werden feestelijk onthaald. 11. M. de koningin, vergezeld van haren secretaris, en van hofdames, bragt, toen de weezen in het evang. Lulli. weeshuis aan tafel zaten, daar haar gewoon jaarlijksch bezoek. H. M. bezocht al de zalen, onderhield zich zeer minzaam, sprak ook de weezen met hare bekende welwillendheid toeen verliet hoogst voldaan het gesticht. Zondag had er bij den minister van builenl. zaken, den baron van Goltsleineen groot diplomatiek diner en gala plaatsdat door al de leden van het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen werd bijgewoond. Het volksfeest, dat ter viering van 's konings verjaardag gisteren avond zou plaats hebben, is wegens het ongunstige weder onbepaald uitgesteld. De ministeriële crisis duurt voort. Volgens gerucht zou ook baron van Hall groote moeijelijkhcden in de zamenstelling van een ministerie onder vinden. Naar men zegt is de portefeuille van justitie den heer Godefroi lid der kamer, aangeboden. De minister van koloniën, de heer Rochussen, zal, wegens ongesteld heid morgen geen gehoor verleenen. Men verzekert dat de regering het voornemen heeft eene medaille te doen slaanwelke aan degenen zal worden uitgereiktdie zich bij de expe ditie naar Boni hebben onderscheiden. Men verneemt dat P. Pijnacker, door het hof in Zuidholland tot de doodstraf veroordeeld, zich tegen dat arrest in cassatie heeft voorzien. BMTENLAXDSCHË BKRiGTKN. ENGELAND. LONDEN, 19 Februarij. De heer Disraëli heeft in het lagerhuis het voorstel gedaan om geene veranderingen in het handelstarief aan te nemenvoor dat het huis het ver drag met Frankrijk, waaruit die veranderingen voortvloeijenheeft onder zocht en goedgekeurd. De tory-partij heeft dit voorstel gedaanomdat zij van gevoelen is dat het verdrag te geheim cn met te veel overhaasting is geslotenzoodat men den tijd niet heeft gehad het grondig te onderzoeken. Het Cowl-Journal verzekert thans dat dc herigtennopens cene aan staande huwelijks-verbindlcnis van Z. K. II. den prins van Oranje met prinses Alice, van allen grond ontbloot zijn. H. K. II. prinses Fredcrik der Nederlanden cn hare dochter prinses Maria zullen lot de maand Mei hier te lande verblijf houden. Men verzekert dat aan den heer Cobdcn het burgerregt der city zal worden aangebodenliet bewijs daarvan zou gelegd worden in eene gouden doos ter waarde van 50 guinjes. De Times zegt hoe gedurende den laatstcn tijd jaarlijks gemiddeld 50,000 aan papierbelasting voor dat blad betaald is, en acht de door den heer Gladstone voorgeslagen afschaffiing dier belasting slechts een halven maatregel, uit hoofde van het gebrek aan lompen, weshalve dc Times tevens den geheel vrijen invoer daarvan verlangt. Italië en Duitschland zijn de eenige vreemde landenwaaruit Engeland zijnen voorraad van lompen trektterwijl de lompen-uitvoer uit FrankrijkBelgiëSpanje en Portugal streng verboden is. Volgens bovenstaande opgave rekent men dat er van den Times dagelijks 48,000 a 50,000 exemplaren gedrukt worden. Te Soulhport zijn proeven genomen met kanonnen van een nieuw maaksel, volgens de uitvinding van den heer Whit worth. Daaruit bleek dat deze vuurmonden het Armstrongs-geschut nog overtreffen. In het graafschap Waterford is een landman overleden, die den ouder dom van 112 jaren had bereikt. Het ontdekken van rijke zilvermijnen in California wordt door latere berigten bevestigd. Die mijnen zijn gelegen aan de oostelijke grenzen van genoemden staat, en digt bij het westelijk deel van Utah, omstreeks 300 mijlen noord-oostelijk van San Francisco. De hoofd-ader is thans reeds op 36 mijlen lengte gevolgdhet zilvererts is digt aan den beganen grond te vinden, terwjjl men op 20 a 30 voeten diepte genaderd is, zonder dat men eene vermindering van den voorraad zilver bespeurde. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Februarij. Wat het staatkundige betreftverneemt men thans nog weinig meer dan geruchten cn gissingen. Als zeker beschouwt men de inlijving van Savoye bij Frankrijk. De verklaringen van Frankrijk door dc Engelsche regering aan het parlement medegedeeld acht men door de Engelsche bewindsmannen in hun belang uitgelegd, ten einde de vertegenwoordiging op hunne hand te verkrijgen, liet antwoord van Oostenrijk op de laatste voorstellen is nog niet ontvangen. De geruchten omtrent eene toenadering van den keizer tot de wenschcn van den Paus blijven aanhouden cu sommigen achten de her stelling van het Pauselijk gezag in de Romagna waarschijnlijk. In verband daarmede zegt men dat de heer Pcpoli, bloedverwant van keizer Napoleon, die zich thans alhier bevindt, aan koning Victor Emmanuel zijn ontslag heeft ingediend als minister van buitcnl. zaken van het Emiliaansclie rijk. De Honiteur bevat een rapport van den heer Rouher, minister van koophandel, aan den keizer, waarin voorgesteld wordt de wijzigingen in dc reglen op wol en katoen lc doen ingaan op 15 April a. s. Verder is de minister van oordeel dat in het tarief de volgende bepalingen ten aan zien der grondstoffen moeten worden opgenomenals wol en katoen uit landen buiten Europa vrijvan elders en met Fransche schepen aangevoerd 3 fr. per 100 kilo, met vreemde schepen 5 fr." Verder wordt voorgesteld ook het tarief te wijzigen ten aanzien van verfwaren en chemische produc ten. De premiën bij den uitvoer zullen afgeschaft worden voor wollen en katoenen garens en wel binnen twee maandenen voor wollen en katoenen manufacturen binnen drie maanden. De minister van ceredienst heeft thans ccnen rondgaanden brief uitge vaardigd aan de bisschoppen in het rijk, waarin bij' de verhouding uiteen zet van dc geestelijkheid tot de keiz. regering. Na herinnerd te hebben aan hetgeen de keizer vroeger voor de kerk gedaan beeft, wijst de minister op dc geschillen die tusschen den keizer en den Paus gerezen zijn; die ge schillen raken geen punten van godsdienstigen aard, maar uitsluitend quaes- tiëndie slechts met het wereldlijk gezag des Pausen in betrekking staan. Op grond daarvan onecnigheid te zaaijen tusschen de burgers van een en denzelfden staat, ware van de zijde der geestelijkheid een even betreurens waardige als grove fout. De minister erkent voorts, dat de groote meer derheid der geestelijkheid dien misslag heeft weten te ontwijken, maar hij wijst aan de andere zijde op het bedroevend verschijnsel, dat sommige gees telijken misbruik gemaakt hebben van de vrjjhcid, die aan den kansel gelaten werd, en dit uitsluitend met het doel om zich aan kwetsende zinspelingen en strafbare uittartingen schuldig te maken. De minister ver trouwt, dat de bisschoppen al degenqn lot hunnen pligt en op den weg van het evangelie terug zullen brengen, die daarvan afweken. Dc geestelijkheid behoort voorwaar den Paus te vereerenmaar de geestelijkheid is ook ach ting en getrouwheid schuldig aan den keizer. Wanneer de bisschoppen dezen wenk opvolgen, dan zullen wanordelijkheden voorgekomen worden die nadeelig voor de kerk en onvereenigbaar met de rust van den slaat zijn. De keizer zal zich altijd gelukkig achten om de Fransche geestelijkheid te beschermen, maar bij heeft tevens vastelijk en in het algemeen belang be sloten om voor de handhaving cn de ten uitvoerlegging der wetten van het land met kracht te waken. Bij gelegenheid van eene wapenschouwing, die de admiraal Romain Desfossés dezer dagen te Tonlon heeft gehoudenviel de aandacht bijzonder op een nieuw corps, hetwelk onder den naam van abordeurs bij onze marine-infanterie is opgcrigt. Deze manschappendie bij den aanval steeds liet eerst bij de band moeten zijn, zijn gewapend met een revolver, een zak met handgranaten en eene bijlterwijl zij om bet lijf een bandelier dragendien zij kunnen uitslaan om er zich als een touwladder van te be dienen. De manoeuvres bij dit corps zijn derwijze ingerigt, dat de man schappen, in massa tegen een muur of wal gerigt, zich met een ongelooflij ken spoed daar boven op bevinden, zoodat b. v. een 50-tal dezer vlugge

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2