Reschiddie met Karei deu Groote naauwe betrekkingen had. Op de voorzijde staat in 't Arabisch (volgens prof. Kuenen): Er is geen God buiten Allah alleen, hij heeft geen deelgenootop de keerzijde van den gezant van Allah Almotawakkel Ala Allah. 4°. Eene zilveren Arabische munt, van heizelfde opschrift voorzien, behalve het laatste (niet gelezen) woord; op de keerzijde mede hetzelfde opschrift hebbende als n". 3, behalve den naam van genoemden khalif Almotawakkel. 5°. Twee zeldzame vingerrin gen waarvan de een van buiten met fraai filigraanachiig lofwerken in het midden met een ovaalrond blaauw steenlje (voor lasulite gehouden) ver sierd is. De versiering van den anderen platten ring bestaat uit reepjes, met driehoeken en ruiten, gelijk die onder de Karlovingische sieraden meer malen voorkomen. Volgens sommige dagbladen is tot conrector bjj het gymnasium Wil lem III te Batavia benoemd dr. Meuleman, docent aan het gymnasium te Deventer. Volgens berigten uit Batavia, door een telegrafisch bureau te Londen overgemaakt, is de expeditie naar Boni met eenen gewenschten uitslag be kroond. De inlandsche hoofden hadden zich onderworpen. 's GRAVENHAGE, 16 Februarij. Z. M. heeft den baron von Linsingen, voormalig minister-resident van Hanover bij het Nederlandsche hof, benoemd tot kommandeur der orde van den Nedcrl. Leeuw en den heer HofF, te Trier, Pruissisch geheim- en rege- rings-raad, tot commandeur der orde van de Eikenkroon. In het laatst dezer maand zal de kapitein F. F. Steenberghevan het wapen der artillerie, die door Z. M. voor drie jaren is gedetacheerd bjj de landmagt in Wesl-Indië, de reis naar Curagao ondernemen. Hen verwacht eerstdaags benoemingen bij het corps zeeofficieren. Gisteren is, bij gelegenheid van den naamdag van H. M. de koningin moeder, in haar kapel een Te Deum gehouden. U. M. heeft op dien dag aan de armen aanzienlijke uitdeelingen laten doen van brandstoffen en eetwaren. De illuminatie, die bij gelegenheid van 's konings verjaardag zal worden gehoudenzal des Maandags worden ontstoken. Zij zal zich bepalen tot het Voorhout, alwaar muziektempels opgerigt zijn; ook zullen er dien avond vermakelijkheden plaats hebbenals comediespelgoochelenkoord dansen enz., een en ander door muziek afgewisseld. Omtrent de ministeriële crisis kan niet anders gemeld worden dan dat de onderhandelingen en conferentiën voortduren. De graaf van Lynden, adjudant van Z. M. den koning, die met eene bijzondere zending belast naar Japan is geweest, heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt, om eenige schetsen te vervaardigen van fraaije of merk waardige geziglen, welke dat merkwaardige land oplevert. Deze gezigten, door een korten tekst opgehelderd, zijn onder de leiding van den heer Hieling op steen gebragt, en worden uitgegeven onder den titel: Souvenir du Japon enz. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. EHGELAND. LONDEN14 Februarjj. In het hoogerhuis hebben de heer Malmesbury en lord Derby, leden van het vorige tory-bewind, de inljjving van Savoye bij Frankrijk ter sprake gebragt. De eerstgenoemde verklaarde dat ook het vorige ministerie de onafhankelijkheid van Italië gewenscht had, echter nooit ten koste eener inljjving van Savoye en Nizza bjj Frankrijk. Lord Derby vroeg of de regering met de tegenwoordige inziglen van keizer Napoleon in die quaestie bekend is, hoe dat zij over die inziglen denkt, en welke de Inhoud was der sedert de maand Julij met den keizer der Franschen daarover gevoerde briefwisseling. Lord Ellenborough was van meening dat Sardinië geen regt had om Savoye af te slaanzonder toestemming van de mogendhedendie Savoye aan Sardinië hadden gegeven. Van regeringswege werd daarop ge antwoord dat de correspondentie over de inlijving van Savoye nog altijd tusschen Engeland en Frankrijk voortduurde. Hetgeen in de vorige week le dien aanzien was medegedeeld, was het laatste antwoord dat men van keizer Napoleon had ontvangen. In het lagerhuis heeft lord Russell aangekondigd dat hij het wets-ontwerp lot hervorming van het kiesstelsel in het begin der volgende maand zal indienen. Volgens de Daily A'etos is in eene door de vrienden van den graaf Derby gehouden bijeenkomst beslotendat men het niet regtstreeks op het ten val brengen van het tegenwoordige ministerie toeleggen, maar de voor gedragen hegrooting op vier punten aanvallen zou, onder anderen voor zoo veel de verhooging der incometax en de artikelen van het Fransche handels verdrag aangaande den uitvoer van steenkolen betreft. Z. K. H. de prins van Oranje heeft Bristol en Clifton bezigtigd en een bezoek afgelegd bij den hertog van Beaufort te Badminton. Voor zijn ver trek heeft Z. K. H. de koningin bij hare aankomst op Buckingham-paleis ver welkomd en een bezoek gebragt aan den hertog en de hertogin van Aumale. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Februarij. De opening der zitting van het wetgevend ligchaam is tot den lsten Maart uitgesteld. Deze maatregel wordt toegeschreven aan het uitstellen der beraadslagingen in het Engelsche parlement, over het handelsverdrag met Frankrijk en de daarmede in verband staande begrooting. Ongetwijfeld moet het lot dezer voorstellen groolen invloed uitoefenen op de door de Fransche regering nog te nemen besluiten. Men is hier van verwachting dat het ministerie Palmerston zich wel zal kunnen staande houden, omdat het zeer twijfelachtig is of de tory-partjj het zou durven ondernemen het beleid der zaken in de tegenwoordige omstan digheden op zich te nemen. Onderscheidene dagbladen houden zich bezig met dc mededeeling en ontleding van hel antwoord van Oostenrijk op de Engelsch-Fransche voor stellen betreffende Italië. Van goederhand verneemt men echter dat ge noemd antwoord nog niet aan het ministerie van buitenl. zaken is ontvan gen, zoodat hetgeen daaromtrent wordt medegedeeld slechts een gevolg is van daaromtrent in omloop geweest zijnde geruchten. Ook de officiële IVien. Zeit. spreekt het tegen. Als men geloof mag slaan aan een berigt uit Londen, dan zou van wege Rusland aan den heer de Thouvenel medegedeeld zijn dat het de voorstel len onvoldoende achtte en eene conferentie der groote mogendheden als het eenige middel beschouwde om de zaak tot een goed einde te brengen. Het Dresd. Journ. deelt een berigt mede uit Weenenvolgens hetwelk de Fransche regering den Paus zou uitgenoodigd hebben om zelf voorstellen te doen ter oplossing van de quaestie der Romagna. Dit berigt is hoogst onwaarschijnlijk, omdat men van de denkwijze van den Paus op dit punt naauwkeurig genoeg is ingelicht. De heer de Thouvenel heeft dezer dagen een schrijven gerigt tot de Fransche gezanten in het buitenland, betreffende den rondgaanden brief van den Paus aan de bisschoppen. Zijns inziens raakt het geschil de godsdienst volstrekt niet; in onze dagen is het godsdienstig gebied, zegt hij, geheel van het staatkundige afgescheiden. Ofschoon dat verband zich in de eerste eeuwen der Christenheid welligt liet verdedigen, was het niet enkel door bewijsgronden aan zijne goddelijke zending te ontleenen en door in den naam des hemels eischen te doen dat het pausdomnu eens met hulp der bevolking zelve en dan weder met bijstand van buitenlandsche souvereinen, een gedeelte van Italië in bezit heeft weten le krjjgen. Vervolgens wordt met aanvoering van historische feiten betoogd dat de grenzen van het pause lijk grondgebied door den loop der gebeurtenissen sedert de Fransche om wenteling van 1789 aanmerkelijk gewijzigd en meermalen veel ingekrompen zjjn, zonder dat het geestelijke gezag van het pausdom daardoor eenige merkbare afbreuk heeft geleden. Het is mijne bedoeling geenszins, zegt de minister ten slotte, daaruit gronden tegen de erkende regten van den Heili gen Stoel af le leiden; maar ik wilde u in staat stellen om in uwen kring op te komen tegen de verkeerde voorstellingen, welke aan eene meening over een vraagstuk van wereldlijken aard het voorkomen zouden kunnen geven van eene inbreuk op de heilige en onverjaarbare regten der katho lieke kerk. Naar men verneemt heeft de bisschop van Orleans een brief van den Paus ontvangenhoudende dankbetuiging voor de wederlegging van het vlugschrift: de Paus en het congres. L. H. zegt daarin dat zelfs de tegen standers zijner wereldlijke magt den bisschop, wegens zijne vastberaden heid en zijne zielskracht in deze zaak ten toon gespreidhoogachten en dat alle weidenkenden hem in hunne opgetogenheid bewonderen en huldigen. Wij danken n, zegt hij verder, voor het opstel 'twelk gij ons hebt toe gezonden en 't welk w(j met de uiterste voldoening hebben gelezen. De heer Benedetti, directeur van de afdeeling staatkunde aan het minis terie van buitenl. zaken, is tot staatsraad in buitengewone dienst benoemd. Een gerucht zegt dat de heer Michel Chevalier den heer Rouher zal vervan gen als minister van koophandel. De heer Veuillot, aan wien thans de betrekking is opgedragen van directeur der Romeinsche spoorwegenop eene bezoldiging van 12,000 fr. is naar Rome vertrokkenom zijne aanstelling door den Paus te doen be krachtigen. De verkoop van het Journ. des Débats wordt bepaald tegengesproken. De eerste dag van de verkooping der schilderijen en teekeningen, door lord Seymour nagelaten, was schitterend. Er was een aantal aanzienlijke en rijke kunstminnaars tegenwoordig; 47 teekeningen in waterverw en 15 schilderijen in olicverw, door de twee deskundigen, die met den verkoop belast zijn, geschat op eene waarde van 44,650 fr.hebben in het vuur der verkooping, 93,013 fr. opgebragt, buiten de kosten van bijna 5000 fr. Turksche ruiters een moeras doortrekkende, teekening in waterverw van Decamps, gold 16,900 fr.Jezus onder de schriftgeleerden, van denzelfden, 7500 fr.een paar andere teekeningen van denzelfden, 5400 en 3450 fr. Hendrik III en Ambroise Paré, teekening in waterverw van PaulDelaroche, 6000 fr.de bijbellezingvan denzelfden 6,900 fr.enz. De kolonel Villien, onlangs overleden, heeft zijne geheelenalatenschap (120,000 fr.) aan de stad Avesnes vermaakttot oprigling en instandhou ding van eene openbare bibliotheek, die te gelijkertijd een vereenigingspunt moet zijn voor genootschappen aan wetenschap en kunst gewijd. De heer Castor, uitvoerder van de werken aan de brug te Kehlheeft aan de stad Mans 850fr. rente, ten laste van den staat, vermaakt, om een loevlugtsoord voor behoeftigen op te rigten. Het Journ. des Débats bevat een berigt uit Japanwaarin wordt medegedeeld dat het keizerlijk paleis te Jeddo den 12dcn November door een hevigen brand is vernield, en dat de Japannezen trachten van die omstan digheid gebruik te maken, om zich te onttrekken aan de verpligting, die zij ten opzigte der inwisseling van Japansche munt hebben aangegaan. De gouverneurs te Kanagawa hebben namelijk in een schrijven aan de vreemde consuls te kennen gegeven, dat er ten gevolge van den genoemden brand aan die inwisseling niet kan gedacht worden. Daar nu in het daaromtrent gesloten tractaat aan de Japannezen tot de inwisseling nog genoegzaam ruimte van tijd is overgelaten, is het wel mogeljjk, dat zij weldra het dwaze hunner bewering zullen inzien, maar dit neemt niet weg dat zij de zaak inmiddels in de eerste weken als eene aanhangige quaestie zullen be schouwen en onder dat voorwendsel althans voor dien tjjd alle betalingen zullen schorsen. De regering gaal steeds voort alle zaken, even als vroeger, met dezelfde noodelooze omslagtigheid te behandelen, waaruit ongetwijfeld vroeger of later moeijelijkheden zullen ontstaan. Voorts blijkt nog uil genoemde berigten dat het groote eiland Sagchalin, op dringend en ecnigermate dreigend aanhouden van Rusland, onlangs aan

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2