minnebeelden en Spieghel van den ouden en nieuwen iijtonder den tilel van Moral Emblemszoo gelukkig door eene Engelsche hand iu het Engelsch overgebragt, dat van den loon slechts zeer weinig, van den geest niets verloren ging, en voorafgegaan van eene zeer belangrijke voorrede, waarin o. a. hulde wordt gedaan aan de Nederduilsche taal en aan de Ne- derlandsehe graveerstift ten tijde van Cats. BUITEiXLANDSCHE BKRiGTEX. ESTGjEL,AKö. LONDEN, 12 Februarij. De finanliële voorstellen, door den heer Gladstone bij de indiening der begrooting gedaan, zijn de volgende: 1°. Afschaffing der reglen op boter, kaas, china's- en oranje-appelen en eijeren. 2°. Vermindering der reglen op timmerhout, rozijnen, vijgen, hop en cichorei. 3°. Vermindering van het zegelregt voor sommige kategoriën. 4°. Heffing van de incometax naar den maatstaf van 10 pence per pond sterling van het jaarlijksch inkomen van 150 en hooger; en van 7 pence per pond voor het jaarlijksch inkomen beneden de 150 5°. Door deze verhooging der incometax ontstaat voor de schatkist een jaarlijksch voordeel van 8 millioen ponden; alsdan blijft nog te voorzien in een tekort van omstreeks 2 millioen, lot dekking waar van eenige beslaande belastingen gewijzigd of verhoogd zullen worden. De voornaamste dagbladen schenken hunne goedkeuring aan die voor stellen. De Dail'j News is vol van lof ten opzigte van den heer Gladstone. Dit blad doet het gevvigt en de moeijelijkheid uitkomen van de taak die op hem rustte, en verheugt zich dat men weder teruggekeerd is tot het geven van een volledig iiuantieël overzigt en eene verstaanbare begrooting, op welken weg llohert Peel thans door den heer Gladstone wordt gevolgd. Of de voorstellen des ministers even gunstig door het publiek zullen opge nomen wordenis te betwijfelen. De regering zelve erkent dat zij niet in den smaak der groote volksmenigte kunnen vallen, omdat daarbij nieuwe lasten opgelegd worden juist in dat jaar, waarin naar de vroeger door de regering gegevcne voornilzigten de income-tax en het oorlogsregt op suiker en thee afgeschaft zouden hebben moeten worden. Men beweert dat lord Palmerston voor de indiening van de bcgrooting nog gaarne de mededccling had willen doen dat Frankrijk het voornemen tot inlijving van Savoye van zich af had geworpen, en dat over dat punt des Donderdags nog eene drukke telegrafische correspondentie was gevoerd. Het stilzwijgen van den lord heeft doen veronderstellen dat hij het Fransche kabinet daartoe niet heeft kunnen overhalen. De beraadslagingen over de begrooting zullen in het laatst dezer weck worden gehouden, en daaruit zal dan moeten blijken of het ministerie krachtvol genoeg is om liet roer van den staat in handen te houden. De parlementsleden van de tory-partij zullen Woensdag eene bijeenkomst hou den, ten einde zich onderling te verstaan omtrent hunne houding bij de gelegenheid van die beraadslagingen. Volgens berigten hier ontvangenmaar die echter bevestiging ver- eischenzou de Russische minister van buiten!, zaken aan den heer Thou- venel te kennen hebben gegeven, dat Rusland de Engelsche voorstellen tot regeling der Italiaansche aangelegenheden niet aannemelijk acht, en daaren tegen voorgesteld hebben om de bestaande moeijelijkheden op eene door de vijf groote mogendheden te houden conferentie tot vereffening te brengen. Z. K. II. de prins van Oranje zal de hoofdstad verlaten en eenige fabriek-districten gaan bezoeken. De aandeelhouders in het bouwen van den Great Eastern hebben di recteuren gemagligd op nieuw eene leening van hoogstens 50,000 te doen ten einde het vaartuig voor dc reis naar Amerika geschikt te maken, waartoe men rekent nog 30,000 noodig te hebben. Het vaartuig zal dan den aandeelhouders in 't geheel 380,000 kosten. Eenige achtenswaardige mannen, waaronder verscheiden geestelijken, hadden reeds sints geruimen tijd het plan gevormd, om meer doortastende pogingen in hel werk te stellen, ten einde de tallooze vrouwen, die 's avonds langs de straten wandelen of in koffijhuizen worden aangetroffen, tot inzien van dit schandelijk leven te brengen en weder op het pad der deugd te leiden. Met dit doel waren in de laatste dagen eenige honderde briefjes, voor zoodanige vrouwen bestemd, in de koffijhuizen ncdergelegdaldus luidende: »Uvve tegenwoordigheid wordt door vele belangstellenden in uw lot verlangd in S'. James Restaurant, Regentstreelom te zamen koffïj en thee te gebruiken op 8 Febr. des avonds ten 12 ure." Vele beschouwden deze uilnoodiging als eene fopperijdoch andere als ernstig gemceud. Op het bepaalde uur waren dan ook ten minste 250 dier ongelukkigen op de bepaalde plaats verschenenwaar zij bij groepjes aan tafeltjes zich neder- zetteden, en zich aan koffijthee, broodjes en taartjes vergastten. Nadat allen verzadigd waren, hielden verscheiden geestelijken toespraken lot de gevallenen waarin zij haar het zondige harer levenswijze voor oogen hiel den en daartegenover stelden de gelukzaligheidwelke aan eene vronw zoo wel op aarde, als hiernamaals ten deel moet vallen, wanneer zij zich zoodanig weet te gedragendat zij achting voor zich zelve heeft en ook anderen haar doet achten. Deze en nog vele andere met overredingskracht en vaderlijke bezorgdheid gesproken woorden maakten zulk een diepen indruk op de hoorderesscn (behalve de aanleggers der zamenkomst waren geene manspersonen toegelaten) dat vele luid schreiden en enkele zelfs in bewusteloozen toestand uit de zaal moesten verwijderd worden. De leeraars eindigden met aan te kondigen, dat diegene, welke van gedrag wenschten te veranderen, in het London Reformatory, het Trinity Home en andere gestichten zouden worden opgenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Februarij. Betreffende dc oplossing der Italiaansche quaestie verneemt men velerlei tegenstrijdige berigten, maar daaruit kan echter worden afgeleid dat er ver koeling bestaat in de betrekkingen tusschen Frankrijk en Sardinië, ter oorzake van de inlijving van Savoye en Nizza bij Frankrijk. Daaruit volgt dat koning Victor Emmanuel aan den wensch der staten van Midden-Italië tot aansluiting bij Sardinië vooralsnog geen gehoor kan geven hoewel hij door Engeland daarbij wordt ondersteund. Men wil ook bij keizer Napoleon eene neiging opmerken om de inzigten van zijnen bondgenoot tegen te wer ken door zich op nieuw gebonden te achten door de vredesbepalingen van Villafranca. Graaf Arese wordt uit Turyn hier verwacht; waarschijnlijk zal hij trach ten de moeijelijkheden uit den weg te ruimen en de eenstemmigheid te herstellen tusschen de hoven van Parijs, Londen en Turyn ten opzigte van de vrijmaking van Italië. Deze zending was vroeger aan graaf Cavour j opgedragen. Hoewel hij een vriend des keizers is, ontveinst hij zich de moeijelijkheid zijner taak niet. j De Moniteur voegt bij de mededeeling van den hoofdinhoud van het met Engeland gesloten handelsverdrag de aanmerking, dat de verschillende tijdstippen, waarop het Fransche tarief voor een aantal artikelen eene ver mindering ondergaat, met opzet derwijze gekozen zijn, dat langer dan een jaar vóór de opheffing der verbodsmaalregelen de Fransche nijverheid zich tot aanzienlijk lagere prijzen kan aanschffen, eerst de brandstoffen, vervol- i gens ijzer, machines, gereedschappen, stoomwerktuigen, enz., welke zij ter volmaking of ter bespoediging van haar fabriekaat noodig heeft. Voorts leest men in den Moniteur het volgende: liet Journ. des Débats heeft, op gezag van den Carriers Mercantile, medegedeeld, dat het Fransche leger in Italië, gedurende het laatste halfjaar meer dan 6000 man verloren hebbendeeene vermeerdering van 15.000 man zoude ondergaan. De gezond heidstoestand van het leger is uitmuntendde sterfgevallen overschrijden het gewone getal niet. liet is ook onjuist dat de typhns til de hospitalen heerscht. De verloven aan de gekwetsten en zieken van ons leger, een gevolg van onzen roemrijken veldtogt, -—uitgereikt, hebben ledige plaatsen in de gelederen doen ontslaanwelke natuurlijk aangevuld hadden moeten worden; doch men heeft dit nog niet gedaan. De Pressc heeft eene waarschuwing ontvangen, wegens dc plaatsing van een artikel van den heer Peyratdat r.iet gunstig voor de regering was. Daarin werd betoogd dat men met de oplossing der Italiaansche quaestie nog op dezelfde hoogte was als in Januarij 1859, en dat door den afstand van Savoye aan Frankrijk de onafhankelijkheid van Italië werd bedreigd. Ook de Gaz. de France heeft eene waarschuwing ontvangen, wegens een artikel, waarin de handeling van Napoleon 1, waarbij hij de katholieke eerc- dienst in Frankrijk herstelde, wordt afgekeurd. Naar men zegt is het Journ. des Débats voor 1,500,000 fr. verkocht aan den heer Michel Chevalier. In afwachting der afkondiging van het handelstractaat met Engeland heeft zich een voornaam handelshuis te Bordeaux gevestigdom aldaar een entrepot voor Engelsche handelsartikelen op te rigten. Daarentegen heeft zich, met het oog op het nieuw tarief op de wijnen, een handelshuis van daar naar Londen verplaatst. 8 3? A KT JT E. De maarschalk O'Donnell is, wel verre van op zijnen zegevierenden togt stil te staan, voornemens met dc vervolging van den vijand voort te gaan. In eene proclamatie aan de troepen zegt hij die te willen voortzetten lot dat de Marokkanen de genade der Spanjaarden inroepen. Hij verklaart te vens, dat Spanje het regt heeft zich wegens ondergane beleedigiugcn op den vijand te wreken en van hem schadeloosstelling te eischen voor de vele op offeringen waartoe hij het vaderland heeft genoodzaakt. De op dc Marokkanen bij de inneming van Tetuan veroverde wapenen zijn te Madrid aangebragt, hetgeen eene buitengewone geestdrift onder de bevolking heeft te weeg gebragt. ITALIË. De Sardinische regering is, naar men uit Turyn meldt, in nader overleg getreden met de bh. BuoncompagniFarini en Ricasoli, ten opzigte van de vereenigiug van Midden-Italië met Sardinië. Daaruit is gevolgd dat men tot hel besluit is gekomen om dc beslissing nogmaals aan de nationale ver tegenwoordiging op te dragen, zonder evenwel nieuwe verkiezingen voor die vergadering te doen plaats hebben. Zoo de sLemming op nieuw voor de vereenigiug was, zou de inlijving terstond plaats hebben. Ten gevolge van dit besluit zou graaf Arese niet naar Turyn gaanhetwelk echter niet overeenkomt met hetgeen men uit Parijs verneemt. De beroemde heelkundige Mazzole is door den keizer van Oostenrijk begiftigd met de gouden medaille, voor de belangrijke diensten door hem bewezen bij de verpleging der gewonde Oostenrijkers, in het hospitaal te Padtia, tijdens den jongslet] oorlog. De heer Mazzole heeft evenwel die eervolle ouderscheiding van de hand gewezen, met de verklaring, dat hij niets ten dien opzigte heeft gedaandan waartoe hij zich uit liefde voor de menschheid verpligt rekende en dat hij ook geene belooning van de Oostenrijksche regering wil aannemen. Voor het hof van appèl van het eiland Sardinië zal eerstdaags behan deld worden de zaak van zekeren Azdizzone van Ligurië, die sedert ruim 15 jaren eene groote zeepfabriek op het eiland heeft opgerigt. Deze in dustrieel had tot grondstelling aangenomen, om ieder, dien hij als concur rent beschouwde, uit den weg te ruimen en in den loop van drie jaren heeft hij door gehuurde bandieten niet minder dan 7 moorden doen pegen. Uit Rome meldt men dat de generaal de Goyon, met het oog op de carnavals-vermakelijkhedenalle staatkundige kreten heeft verbodeniedere zamenscholing zal, na aanmaning, uiteen gejaagd worden. Men is met deze maatregelen van den generaal niet zeer ingenomen en men verwacht dat zijne gestrengheid den zcdclijken invloed van de Fransche bezetting groote- tijks zal doen afnemen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2