In liet lagerhuis is de zaak van Midden-Italië ter sprake gcbragl dooi den heer Hamilton; naar aanleiding waarvan lord Russell het volgende me dedeelde Engeland heeft aan Frankrijk vier punten voorgeslagen. Ten eerste zouden noch Oostenrijk noch Frankrijk in Italië tusschen beide ko men, tenzij de andere mogendheden daartoe hare toestemming gaven. Ten tweede zouden na de oplossing van het Italiaansche vraagstuk de Fransche troepen Rome en het overige van Italië ontruimen. Ten derde zou er geene tusschcnkomst ten behoeve van Venetië plaats hebben. Ten vierde zou Sar dinië zich onthouden van troepen naar Midden-Italië te zenden tot dat de uitslag van de nieuwe stemming der bevolking zou bekend zijn; in geval de bevolking zich wederom voor de vereeniging met Sardinië verklaarde, dan zou het vrijheid hebben om troepen derwaarts te zenden. De drie eer ste van deze voorstellen waren door Frankrijk aangenomen met eenige wij zigingen betreffende den tijd van uitvoering; maar het vierde punt was nog in overweging. Van Oostenrijk was nog geen officiëei antwoord ontvan gen; maar hem was eene depêche van den Oostenrjjkschen minister van buitenl. zakengewordeninhoudende dat hij niet in het voorstel kon be willigen, alvorens bevelen van zijnen souverein ontvangen te hebben; dat Oostenrijk in allen gevalle den toestand, waarin Italië thans verkeerde, niet kon erkennen, maar als eene exceptionele gesteldheid beschouwde, doch dat het zich lot het verdedigfn van zijn eigen grondgebied zou bepa len. De vier voorstellen waren ook aan Rusland en Pruissen medegedeeld; van Rusland was nog geen antwoord ontvangen, maar Pruissen had zijne toestemming gegeven. De onderhandelingen waren dus nog niet ten einde gebragt, maar er was grond om eene vreedzame vereffening der Italiaan sche aangelegenheden te verwachten. In het hoogerhuis heeft de heer Normanby, die eene interpellatie omtrent de inlijving van Savoyc by Frankrijk had aangekondigd, slechts een voor stel gedaan om bij adres de koningin dank te zeggen voor hare tegenkan ting tegen die vereeniging, met verzoek om in dien geest werkzaam le blijven. Uil de verklaringen der regering is gebleken dat er geen verdrag tusschen Frankrijk en Sardinië, betreffende den afstand van Savoye, beslaat, maar dat er evenwel voor den oorlog van deze zaak sprake is geweest, in geval er zich bepaalde voorvallen opdedenhetgeen echter nog niet had plaats gehad. Nadat nog een aantal leden het woord hadden gevoerd heeft de heer Normanby zijn voorstel ingetrokken. Men verzekert dat er, na afloop der bovenbedoelde zitting van het par lement, bcrigt is ontvangen dat Oostenrijk de voorstellen betreffende Italië verwerpt. De prins van Oranje heeft het tuighuis te Woolwich en het hospitaal te Greenwich bezocht, en Zondag 11. de godsdienstoefening in de Holland- sche kerk, onder het gehoor van ds. Gehle, bijgewoond. Men hoort thans hier te lande algemeen de klagt uiten dat er vele slechte ankers en kabelkettingen voor de handelsscheepvaart worden ver vaardigd, en men zoekt daarin de oorzaak van verscheidene schipbreuken, welke in den laatsten tijd voorgevallen zijn. Het lagerhuis heeft thans met goedvinden van de regering beslotendie zaak tot onderwerp van een- onderzoek te maken, opdat zou blijken, of en in welke mate het kwaad werkelijk bestaat en wat daartegen te doen zou zijn. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten is het huis der vertegen woordigers nog altijd zonder voorzitter. De zittingen, onder de leiding van den griffier gehouden, leveren verregaande tooneelen van wanorde op. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Februarij. Een beriglgevcr van de Indép. Beige zegt van goeder hand vernomen te hebben dat eenige Fransche bisschoppen, ingevolge hun verzoek, bij den keizer ten gehoore zijn toegelaten. Zij verlangden van den keizer eenige opheldering omtrent de inzigten der regering ten opzigle van de we reldlijke magt van den Paus. Met smart hadden zij gezien, aldus drukten zij zich uit, dat de opstand in den Kerkdijken Staat had gezegevierd en dat de Paus daardoor in eene mocijelijke stelling was geraakt, die hem wel eens zou kunnen noodzaken Rome te verlaten. De keizer had daarop geantwoord dat hij de zaken zoo donker niet inzag; hij geloofde niet dat de Paus gedwongen zou worden Rome te verlatenwaar het Fransche leger niet zou ophouden voor zijne veiligheid le waken. Maar al mogt Z. H. daar toe overgaan, dan zon de zaak daardoor niet ingewikkelder worden, want, had de keizer gezegd, in dat geval zou hij de Fransche wetboeken in den Kerkelijken Staat invoeren, er. aan alles, administratie, justitie, politic, enz. eene nieuwe organisatie geven. Na op die wijze aan de verlangens der bevolking voldaan en de orde en rust verzekerd te hebbenzou hij den Paus uitnoodigen naar Rome terug te keeren alwaar hij dan volkomen in veiligheid zou zijn en niet meer te worstelen zou hebben met de moeijelijk- heden, die het hem thans zoo lastig maken. Zoo de Paus dan nog wei gerde zijnen zetel, omringd door instellingen overeenkomstig den geest der eeuw en de vurige begeerte des volkste beklimmendan zou de keizer in nader overleg met de groole mogendheden van Europa treden. Wat hel antwoord der bisschoppen is geweest, kon de berigtgever niet mcdedeclen. De Constitutionnel had dezer dagen eenen herderlijken brief medege deeld van mgr. Rousseauvoormalig bisschop van Orleans, tegen de wereld lijke magt van den Paus. De tegenwoordige bisschop van Orleans geeft daarop een uitvoerig antwoord, en zegt dat dit stuk niet in rekening mag gebragt worden, aangezien de heer Rousseau een man was van een middel matig verstand en van een middelmatig karakter en dikwijls tot ongerijmd heden oversloeg. Dit oordeel van eenen bisschop over eenen bisschop trekt zeer de aandacht. De keizer heeft aan kapitein Deivigne, den eersten uitvinder der juist heidswapenen een jaargeld van 6000 fr. toegelegd. Als een bewijs, hoezeer de waarde der eigendommen alhier na een tijdvak van 70 jaren is gerezenwordt het volgende medegedeeldOnder het directoire werd een hötel in de ruc Caumartin verkocht voor 80,000 fr. onder de restauratie gold het bij openbare veiling 500,000 en dezer dagen is dit zelfde hotel overgegaan in andere handentegen betaling van 2,500,000 fr. Op 2 dezer is nabij Camarct verongelukt het Ned. schip Maria Elisa beth Margaretha, kapt. Bauditz, van Cardiff met eene lading steenkolen naar Singapore bestemd. 11 personen van de bemanning, waaronder de kapiteinverloren daarbij het levende overigen15 in getalwerden gered en ondervonden van de inwoners van Camaret de treffendste blijken Van deelneming. Omtrent deze schipbreuk wordt nog de volgende treffende bijzonderheid medegedeeldOnder de opvarenden bevond zich een der zoons van den kapitein, een jongeling van 18 jaren. Nadat deze door zijn vader van boord was gezonden en, goed zwemmer als hij is, zich had ge red, keerde hij naar het schip terug, om zijn vader, die niet zwemmen kon, zoo mogelijk te redden. De kapitein echter wilde het leven zijns zoons aan zulk eene wanhopige poging om hem te redden niet blootstellen en zond hem weder terug. Naauwelijks was de jonge Bauditz weder op het drooge, of het denkbeeld, dat zijn vader moest verdrinken, overmande hem en hij wierp zich weder in zee en trachtte, ten tweeden male, op het wrak terug gekeerd, zijn vader te overreden zich aan zijne krachten toe le vertrouwen. Maar de kapt. wilde daarvan niet hooren en beval zijnen zoon nn met ge zag, het zinkende wrak le verlaten. De zoon bereikte daarop weder het strand, en, zoo als gezegd is, vond de kapitein zijn graf in de golven. SPANJE. De overwinning door de Spaansche troepen op de Marokkanen onder de muren van Tetuan behaald heeft, gelijk le voorzien was, de overgave der stad ten gevolge gehad. De Spaansche opperbevelhebber deed den eisch dat zij zich binnen 24 uren moest overgeven, maar reeds spoedig kwam eene deputatie niet alleen de genade maar ook de bescherming der overwinnaars inroepen, aangezien de Mooren, de stad verloren ziende, begonnen hadden haar te plunderen. Eene afdeeling troepen drong daarop de stad binnen en werd met vrengdc door de bevolking ontvangen. De broeders van den kei zer hebben na den geleden nederlaag de vlugt genomen. Te Madrid heerscht ten gevolge van deze overwinning eene buitengewone vreugde. De stad is luisterrijk verlicht geworden en er worden toebereid selen gemaakt om prachtige feesten te vieren. Ook in de provinciën is de geestdrift algemeen. II. M. heeft aan den maarschalk O'Donncl! en aan het leger hare gelukwenschingen gerigt, wegens de behaalde zegepraal. De maarschalk is tevens door 11. M. benoemd tot hertog van Tetuan en grande van Spanje en heeft het terrein, waarop de jongste overwinning is behaald, ten geschenke ontvangen. ITALIË. De Fransche troepen hier te lande zijn steeds marschvaardig, uit vrees voor eene tusschenkomst van den koning van Napels. Daarentegen is in het Veneliaansche de krijgswet afgekondigd. Te Nizza heeft het publiek, dat op den avond van 6 Febr. in den schouwburg vereenigd was, een bewijs gegeven van afkeuring omtrent eene inlijving bij Frankrijk. Het Sardinische volkslied moest tot driemalen her haald worden en werd met de kreten leve de Koning! Italië boven! beantwoord. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus in zijn voorkomen eene diepe neèrslagtigheid doet blijken. De laatste depêches, door den secretaris van het Fransche gezantschap aangebragt, moeten een diepen indruk op hem gemaakt hebben. Daarentegen had hij een brief van den graaf de Cham- bord ontvangenover welks inhoud hij zeer te vreden scheen en die ter stond door hem is beantwoord. Op de geheime staatsdrukkerij is men bezig met een gewigtig stuk; het is, meent men, eene bulle van excommuni catie tegenkoning Victor Emmanuel, welke zou worden uitgevaardigd zoodra hij tot werkelijke vereeniging van de Romagna met Sardinië overging. Men geloofde dat legen het einde der loopende maar.d in de pauselijke Marken eene oproerige volksbeweging zou uitbreken. Een aantal Italiaanse!)- gezinde ingezetenen van de Marken en.van Umbrie zijn le Florence zamen- gekomen onder voorzitting van den graaf Campanello. PISCISSEN. BERLIJN, 7 Februarij. Het op kosten des konings verschenen groote werk over Egyptische gedenkleekenenuitgegeven door Lepsius, is thans voltooid. Voor 12 jaren begonnen, is het in 6 afdeelingen, uitmakende 12 banden, verschenen en levert aan de wetenschappelijke wereld het resnltaat van Lepsius' reis naar Egypte en Ethiopië, met voortreffelijke afbeeldingen en kaarten. In sommige staten van Zuid-Duilschland worden op nieuw een groot aantal paarden opgekocht, die voor Italië bestemd zijn. Sommige regerin gen beginnen er reeds over te denken of het niet doelmatig zou zijn het verbod van den uitvoer van paarden op nieuw van kracht te verklaren. Uit Slokholm wordt gemeld dat de nabij Gothenburg staande groote katoenspinnerij is afgebrand. De schade berekende men op 36,000 rijksd. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Februarij. Men verzekert dat aan onze regering voor den afstand van Venetië reeds eene schadeloosstelling van 500 milliocn fr. is geboden, welk aanbod echter van de hand is gewezen. Voortdurend wordt at het mogelijke in 't werk gesteld om hetgeen Oostenrijk nog in Italië bezit krachtdadig tegen elke aanranding te verdedigen. De Wien. Zeit. berigt dat er le Pesth ongeregeldheden hebben plaats gehad. Bij gelegenheid van een gemaskerd bal in den schouwburg aldaar werd door een deel der aanwezigen met onstuimigheid verlangd dat de nationale Raköczy-marsch zou worden gespeeld. De weigering daarvan had

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2