LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 10 FEBRUARIJ. binnenlandsche berigten. De Courant wordt Maandag, Woensdag en y, ijd.-ig uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 Februarij. Gisteren middag ten 12 ure bad in de groote gehoorzaal van het akademie- gebouw de pleglige overdragt van hel rectoraat plaats. De altredende rector, de hoogleeraar A. E. Simon Thomas, sprak bij die gelegenheid over de erva ring als een noodzakelijk vereischtc voor den geneesheer [de cxperientia medico per quam necessaria) en liet op deze rede het verhaal van de lot gevallen der hoogeschool gedurende het afgeloopen akademiejaar volgen. In dit tweede gedeelte bragt de spreker o. a. eene waardige hulde aan de na gedachtenis der hoogleeraren van Assen en Kist en deed hij eene waarschu wende stem hooren ten opzigte van het akadeinisch ziekenhuis, dat tot groot nadeel van het onderwijs nog voortdurend in den zelfden onvoldoenden staat verkeerde. Als rector voor het nieuw begonnen jaar is opgetreden de hoog- lecraar J. de Wal en als secretaris de hoogleeraar S. Vissering. De lijst der thans aan deze hoogeschool uitgeschreven prijsvragen wordt achter medegedeeld. Men mag, naar wjj uit goede bron vernemen, verwachten, dat hier, bij het vertrek der rjjdendc artillerie, cavalerie in garnizoen zal komen. Blijkens achterstaande advertentie zal de hier gevestigde rederijkers kamer Vondel den 16dc0 dezer maand weder eene vergadering met dames honden. Naar wij vernemen bevat het programma eene reeks van losse stukken onzer voornaamste dichtersdie bij eene goede voordragt den leden en verderen genoodigden eenen aangenamen avond belooft. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve der gemeente Leyden geheven, gedurende de maan den January 1659 en 1860. 1859. 1860. Geslagt (bij opcenten en invoer)1675.53 1729.18. Binnen!, gedistilleerd (idem) .-- 4405.16; - 5227.67;. lluiteul. gedistilleerd (idem)55.86 - 260.77;. Likeuren (idem)- 16.48; Gemaal (eigen middel)- 4104.30 - 4960.36;. Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 1439.92; - 2111.70. Turf (idem)- 280.05 - 287.59;. Steenkolen (idem)- 1103.37; - 195.05. Brandhout (idem)- 145.15 - 301.10. ƒ13225.84 ƒ15073.44 In Jannarij zijn op den Holt. spoorweg vervoerd 80,603 personen en is ontvangen ƒ75,605.24; op den Rijnspoorweg is van reizigers en goederen ontvangen ƒ126,998. Eergisteren heeft te Rotterdam dr. N. W. P. RauwcnholT, benoemd tot lector in de kruidkunde aan de geneeskundige school aldaar, deze be trekking aanvaard met het houden eencr rede over het nut der wetenschap en wel bepaaldelijk der kruidkunde, en hare toepassing. Maandag II. had onder de gemeente Puttershoek een droevig ongeluk plaats. Een herder had een aanzienlijk getal schapen des morgens in den zoogenaamden Koningspolder of plaat gedreventen einde daarop te weiden. Door den hoogen waterstand en hevigen wind brak de dam van den polder door. De herder, dit vernemende en zijne kudde willende redden, kwam, met 77 schapen, in het hevig instroomend water om het leven. Gisteren is er te Amsterdam eene algemeene vergadering van deelheb bers der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij gehouden, waarbij 99 aandeelhou ders tegenwoordig waren. Aan de goedkeuring der deelhebbers werd voor gelegd het gesloten exploitatie-contract voor den ontworpen spoorweg van Gouda naar 's Gravenhage en Scheveningen. Met algemeene stemmen werd dit contract in alle opzigten goedgekeurd. Te Amsterdam heeft een winkelier, op den Zeedijk woonachtig, zijne vrouw zoodanig mishandelddat zij spoedig daarop aan de gevolgen is over leden. Hij heeft vijf nog zeer jonge kinderen. Te Harlingen is op den 6de" dezer bij een lievig onweder de bliksem in den toren van de groote kerk geslagen. Den daardoor veroorzaakten brand is men gelukkig spoedig meester geworden. Te Meppel is Maandag 11. een der knechts op den runmolen aldaar, Uellendoorn genaamdbij het afnemen der zeilen van een der wiekendoor eenen rukwind van de stelling afgeslingerd en in eene sloot geworpen. De man, echtgenoot en vader van drie kinderen, heeft dezen val slechts kor ten lijd overleefd. Uit Hardenberg meldt men dat op den 5den dezer in het naburige Wilsnm(Bentheim) is overleden de wel-eerw. heer W. F. Visch, in den ouderdom van 86 jaren. Gedurende 66 jaar had deze predikant zijne gemeente het evan gelie verkondigd, en niettegenstaande hij de laatste jaren het gemis van zijn gezigt had te betreuren, heeft hij de dienst tot nu toe goed waargeno men; zelfs waren de gemeenteleden met zijne predikatiën, die hij improvi seerde, even als vroeger gesticht. *8 GRAVENIIAGE9 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer E. de Fre'zals, laatst l9tc secretaris van het Fransche gezantschap alhier. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Hardenberg (stad) de heer mr. J. van Hulst Wz.en te Hardenberg (ambt) de heer II. N. van Royen. Z. M. de koning heeft gisteren middag in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf de Sarliges, nieuw benoemd minister van Z. M. den keizer der Franschen bij het Nederl. hof, die zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. nil. KK. IIII. prins en prinses Frederik en prinses Maria zullen in het begin der volgende week naar Groot-Brittannie vertrekken. Gedep. staten dezer provincie hebben, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer F. L. l'IIonoré, als chef der 2e afd. bij het prov. bestuur. Z. M. heeft genoemden heer benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Het gemeentebestuur had onlangs van Z. E. den minister van oorlog eene uitnoodiging ontvangen tot vergrooting der Oranje-Kazerne alhier. Om trent dit punt is door den gemeenteraadingevolge advies van burgemeester en Wethouders, besloten aan Z. E. te kennen te geven, dat het gemeente bestuur, hangende de beslissing omtrent het steeds bestaande verschil van gevoelen over de vraag, of het rijk, dan wel de gemeenten in de behoeften der kazernering behooren te voorziengeene vrijheid vindtomten koste der gemeente, tot vergrooting van de Oranje-Kazerne te doen overgaan. Naar men verneemt heeft de collectedie op Zondag II. in de r. k. kerken alhier ten behoeve van den Paus is gehouden, ongeveer 40,000 opgebragt. JEerste Kamer der Stat en.'Generaal, Zitting van Woensdag 8 Februarij. Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over het wets-ontwerp betreffende de Noorder- en Zuiderspoorwegen. De minister van binneni. zaken voerde thans het eerst het woord, en bragt de geopperde bezwaren achtereenvolgens ter sprake: 1°. de voorafgaande behandeling cener wet van beginselen zou tot geen gewenscht einde geleid hebben; de strijd zou even hevig geweest zijn als over het aanhangige voorstel. 2». Het niet hooren van den raad van state was, geloofde hij, in deze niet in strijd met de grondwet. 3°. De vereeniging der beide ontwerpen was het gevolg eencr in Julij door de tweede kamer aangenomen motie van orde. 4°. Deskundi gen hadden hem verzekerd dat de tijd van 6 jaren voldoende was voor de afdoening der werken. 5°. Hel beweren dat de omvang van het werk te groot was, werd zelfs tegengesproken door hen die meenden dat de noor- derlijn te karig was behandeld. 6°. Wat de kosten betrof, deze waren met juistheid en naar gelijken maatstaf berekend; vooral de bcgrooling van den bruggenbouw was met naauwkeurigheid opgemaakt. 7°. Bij de rigting der lijnen had de regering alles aangewend om het algemeen, niet het plaatse lijk belang te bevorderen en zoo veel mogelijk aan de wenschen van allen te voldoen. Hij eindigde met de opmerking dat bij eene afstemming der wet de strijd niet zou ophouden. Latere ontwerpen zouden eenen gelijken strijd uitlokken. De minister van flnantiën behandelde daarna de finanliüle zijde van het ontwerp. Geen goedkooper plan was er, volgens hem, uit te denken en het was niet ongunstiger dan andere, die door sommigen zijn medegedeeld. Men moest ook in aanmerking nemen dal de onkosten door den slaat te maken niet in eens gevorderd werdenmaar over 50 jaren konden verdeeld worden. Na hem bragt ook nog de minister van oorlog het een en ander in het midden met betrekking tot de defensie. Vervol gens hebben nog eenige leden het woord gevoerd en toen men daarop de beraadslagingen sloot en tot stemming overging, werd het ontwerp met 20 tegen 17 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de lib. van Ryckevorsselvan Gollslein van 01- denaller, Huydecoper van Maarsseveenvan Aylva van Pallandt, Bosch van Drakeslein, van SwinderenRijsterborghvan Andringa de Kemper.acr, Taets van Amerongen, van der Oudermeulen, van Nispen van Pannerden, Borski, Cost Jordens, Uartsenvan Beeck Vollenhovcn, llarlevelt, van Weel, van Wessem van Eysinga en de Voorzitter. HUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËNGELAN». LONDEN 7 Februarij. De beraadslagingen in de beide huizen van het parlement hebben thans over de staatkundige quaestifin, die aan de orde zijn, eenig licht verspreid.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1