LEYDSCHE COURANT. 18G0. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdag Avond WOENSDAG 8 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Februarij. De ser.aat onzer hoogeschool heeft aan den heer A. Re'ville, predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, het doctoraat in de godgeleerdheid honoris causa opgedragen. YVij vernemen dat de Leydsche afdeeling der Roll, maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen op Woensdag den 15de" dezer eene verga dering met dames zal houdenwaarin als spreker zal optreden dr. A. Pierson van Rotterdam. Blijkens eene gedane oproeping zal er in de maand Jitnij aanst.bij gelegenheid der akademische feesten alhier, eene reünie worden gehouden van oud-studenten, te weten van hen die als zoodanig bij onze hoogeschool zijn ingeschreven van 1 Jan. 1851 lot 1 Jan. 1856. De weleerw. zeer gel. heer 11. Ileyen, pred. te Maastricht, heeft het beroep, door den kerkeraad der evang. Lutli. gemeente alhier op hem uit— gebragt, aangenomen. De drie kinderen, waarvan Alida Arkeveld, huisvrouw van Jacob Mooie, op den lsten dezer, den verjaardag van 11. K. II. prinses Frederik, is bevallen, hebben de volgende namen ontvangen: 1°. Louisa Augusta Wilhelmina Amalia, 2°. Augusta Wilhelmina Amalia Louisa, en 3". Wilhelmina Amalia Louisa Augusta. Zij werden Zondag 11. in de Oosterkerk door ds. A. Rutgers van der Loeff gedoopt. Door Z. M. is als burgemeester der gemeente Soelerwoude herbenoemd de heer mr. P. van Outeren. Bij gelegenheid van 'skonings aanstaanden verjaardag, op 19 dezer, zullen in de garnizoenen militaire feesten plaats hebben. Bjj die gelegenheid zullen de vorderingen worden nagegaan, die in de verschillende vakken van onderwijs zijn gemaakt. Aan die militairen, welke in het geven van onder wijs hebben uitgemunt, zullen belooningen worden toegekend. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogdendie voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen mogten verlangen, dat op den 4den Julij aanst. een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór den ls,cn Mei 18G0 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspecteur portvrij zal moeten worden ingezonden. Men verneemt, dat Z. M. liet wapen der kavallerie verminderd heeft met 2 generaals (brigade-kommandanten) en 5 hoofdofficieren (majoors), zijnde de twee brigades van gemeld wapen vervallen en de formatie van elk regiment dragonders verminderd met 1 majoor. Dat besluit zal in werking treden met den eersten April a. s. Het getal candidaten tot de heilige dienst bij de Ned. hervormde kerk bedroeg 1 Jan. 1860 151. Den Ist™ Jan. 1858 was dit getal 130 en den Ist™ Jan. 1859 148, zoodat het getal in het laatste jaar slechts met 3 vermeerderd is. In de r. k. kerken van het bisdom Haarlem hebben Zondag 11. inza melingen van gelden plaats gehad ten behoeve van den Paus. Men verze kert dat er o. a. te 's Gravenhage eene aanzienlijke som is ontvangen. Volgens de IV. R. C. zou dr. S. A. Naber, rector van het gymnasium te Haarlembenoemd zijn tot rector van het gymnasium Willem III te Batavia. Men verzekert, zegt de U. C., dat het plan bestaat om in het vol gende jaar, tijdens de feesten der Utrechtsche akademie, aldaar eene groote tentoonstelling van inlandsche en vreemde schilderkunst te houden; bij een goed gelukken dezer tentoonstelling, zou men die om de 5 jaren trachten te herhalen. De heer Bakker, onlangs te Zulphen overleden, heeft aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar onderscheidene legaten vermaakt, te zamen ecu bedrag uitmakende van ƒ9000. L'it Groningen meldt men het volgende: Als een bewijs van hooge belangstelling in onzen vaderlandschen landbouw en veestapel, wordt uit Usquert gemeld, dat het genootschap ter bevordering van nijverheid, ge vestigd te Onderdendamin zijne vergadering van 30 Jan. II. met eenpa righeid van stemmen heeft besloten, om eene som van ƒ1000 als maximum beschikbaar te stellen, tot aankoop en invoer van ééne Engelsche koe, van van het zoo beroemde Durham-ras. Omtrent de opening van de theologische kweekschool te Stellenbosch Kaap de Goede Hoop, berigten de dagbladen van daar dat die op eene pleglige wijze heeft plaats gehad. De lessen zijn geopend, en schoon het getal studenten voorloopig slechts vier bedraagt, is er alle kans dat er binnen een jaar een vrij goed aantal bijeen zullen zijn. Twee van de jongere leeraars der Ncderd. herv. kerk zijn tot hoogleeraars aan de kweek school benoemd, en aan dezen is het geheele onderwijs, zoowel dat in de godgeleerdheid als in de voorbereidende wetenschappenvoor zoover deze aan de kweekschool zelve onderwezen wordenopgedragen. '8 GRAVENHAGE7 Februarij. Z. M. heeft den gezagvoerder van het Ned. Indisch particulier stoom schip Batavia, C. C. L. Neyts, benoemd tot ridder der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde, ter zake van zijne verrigtingen op de Slakow-rivier', ter Westkust van Borneo, in 1853, tijdens hij dienende was aan boord van 's rijks stoomschip Celehes. Z. M. heeft aan jhp. P. Damas van Cillers, lid van gedep. staten van Zeeland, vergunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekeneu van officier der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot kanlonregter te Cortgene is benoemd de heer mr. N. II. van Nes van Meerkerk, advocaat te Utrecht. Bij kon. besluit van 5 dezer is: 1». met het einde der maand Julij aanst. opgeheven de rijkskweekschool van onderwijzers te Haarlem en tegen dat tijdstip den heer G. II. Geerligs, tijdelijk directeur van en onderwijzer bij die inrigting, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag uit zijne be trekkingen bij de kweekschool; 2». bepaald, dat er drie rijkskweekscholen van onderwijzers zullen worden opgerigt, te vestigen te 's Hertogenbosch Haarlem en Groningen; 3°. tot directeur der kweekschool te's Herlogen- bosch benoemd de heer F. B. Trosee, doctor in de letteren, rector van het gymnasium te Boxmeer en schoolopziener in het 5de district van Noord- brabanl; tot directeur der kweekschool te Haarlem, de heer A. L. Gast- manndoctor in de letteren en schoolopziener in het 7de district van Zuid holland; tot directeur der kweekschool te Groningen, de heer B. Brugsma, schoolopziener in het 5dc district van Groningen. De luit. ter zee 2d6 kl. jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel, dienende bij de zeemagt in Oost-Indie, is op verzoek eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen. UH. KK. IIU. prins en prinses Frederik en prinses Maria zijn heden middag van hunne buitenlandsche reis in goeden welstand alhier teruggekeerd. Men begint reeds toebereidselen te maken voor de illuminatie, die op 'skonings verjaardag alhier zal plaats hebben. Het hof heeft den rouw aangenomen voor den tijd van vier dagen wegens het overlijden van de groot-hertogin weduwe Stephanie van Baden. Bij het ministerie van finantiën is ontvangen ƒ40onder hel post merk Utrecht, tot voldoening van verschuldigd successieregt ingezonden. H. M. de koningin van Spanje heeft onzen stadgenoot, den heer II. Enthoven Lz., een der leden van de firma L. J. Enthoven en C°. benoemd tot ridder der orde van Isabella. Eerste Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van Maandag 6 Februarij. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende de spoorwegen. De heer Cremers verklaardewelke bezwaren ook tegen het voorstel wa ren ingebragt, vóór de wet te zullen stemmen. Aller wenschen zou men- wel niet vervullen; strijd ttisschen sommige streken zou blijven bestaan, maar door eeuen anderen weg in te slaan zou men de meerderheid van voorstanders slechts verplaatsen. Wat het finantiële betrof zouden deze wegen vele oders eischenmaar wilde men ijzerbanen, dan moest men iets wagen. De heer Andrir.ga de Kempenaer rangschikte zich onder de gema tigde voorstanders van spoorwegen, maar kon toch het onderhavige plan niet goedkeuren, want hij zag daarin vele bezwaren, vooral in de over bruggingen welke als zoo hoogst gevaarlijk door deskundigen waren voor gestelden niet minder in de aangegeven rigtingen. De heer Huydecoper van Maarsseveen was van meening dat het staatsbelang de aanneming om meer dan eene reden verbood. Deze spoorwegen toch zouden niet aan het I beoogde doel beantwoorden en te groote lasten op den staat overdragen. De heer van Rijckevorsel had finantiële bezwaren tegen het ontwerp; om onderscheidene redenen durfde hij den last van den rente-waarborg niet op den staat leggen. De zuiderlijn, zooals die was voorgesteld, achtte hij beter dan die van een geconcentreerd stelsel. De heer Sassen rekende zich verpligt het voorgedragen stelsel goed te keuren, aan aller wensch kon niet worden voldaanmaar men had getracht zooveel doenlijk daaraan te gemoet te komen, liet gevraagde offer ging de krachten der natie niet te boven, en moet, naar hij oordeelde, de toestand des lands als gunstig daarvoor worden beschouwd. Morgen voortzetting. fj Zitting van Dingsdag 7 Februarij. In deze zitting hebben nog de heeren van Eysinga tegen en de Vos van Sleenwijk en van Royen voor het ontwerp gesproken. Daarna hebben ver schillende sprekers hun gevoelen nader ontwikkeld. Daar de ministers nu aan het woord waren, is de voortzetting der beraadslaging bepaald op morgen. De heer van Eysinga heeft in den loop zijner rede de veronderstelling geuildat de voordragt met meerderheid van e'éne stem zal worden verworpen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1