een-onderhoud plaats gehad, hel antwoord van graaf Walcwski was in den beginne niet zeer duidelijk, waarop lord Cowley nadere mededcclingcn ver langde. Graaf Walewski verklaarde alsnu, dat keizer Napoleon de inlij ving van Savoyc en Nizza bij Frankrijk niet op het oog had. Daarop was eenc depêche naar Parijs gezondenwaarin de tevredenheid van Engeland over deze verklaring werd uitgedrukt. In antwoord op cene tot hem gcrigte interpellatiebetrekkelijk het hand haven der onzijdigheid in den oorlog tusschen Spanje en Marokko en de krijgstoerustingen in Frankrijk, heeft lord Russell verklaard, dat de En- gelsche regering, na vruchteloos alle pogingen te hebben aangewend om den oorlog in Marokko voor te komen, sedert den aanvang der vijandelijkhe den aldaar de striksle onzijdigheid had in acht genomen. Voorts verklaarde hijdat er bij de regering gecne bcrigten waren ontvangen omtrent buiten gewone toerustingen in Frankrijk, evenmin als van een plan der Franselie regering, om tegen het voorjaar een leger van 600,000 man op den voet van oorlog te brengen, hetwelk trouwens, naar zijne meening, zich ook mocijelijk zou laten verklarennadat nu zoo kort geleden de vrede was geteekend. De regering had thans, zeide hij, van het kabinet van Turyn de verzekering ontvangen, dat het alles zou doen om het weder uitbreken van den oorlog te verhinderen; terwijl Frankrijk evenmin een nieuwen krjig verlangde en de Ooslenrijksche regering niet geneigd was alweder met Sar dinië in oorlog te komen. Er bestond dus geen grond tot vrees voor oorlog. Wel hcersclH er cene buitengewone werkzaamheid in de Franselie tuig huizen, maar dat is het gevolg van lieL verlangen des keizers om de zee- magt van Frankrijk op cenen meer krachtigen voel in te riglen. Om die reden was Engeland wel genoodzaakt, dit voor zich zeiven insgelijks te doen, doch alleen als een maatregel om bij alle gebeurtenissen lot eigene verdediging gereed te zijn. Voorts gaf hij te kennen, dat de ratificatie var, het handclstractaat met Frankrijk Zaturdag zal plaats hebben en dat dit stuk Maandag aanst. bij het lagerhuis zal worden ingediend. De Morning Post, gelijk men weet, het orgaan van lord Palnierslon verklaart dat hel verbond tusschen Engeland en Frankrijk van dag lot dag inniger wordt, en dat de beide regeringen thans overeengekomen zijn geene lusschenkomst in Italië te dulden, maar aan de bevolking van Italië vrij heid te verzekeren om zelve hare zaken te regelen. Verder zullen, naar de verzekering van dal blad, de Franselie troepen weldra Rome en gansch Italië ontruimen, en daarna pogingen gedaan worden om van Oostenrijk hervormingen voor Venetië te verwerven. De tegenstand van de Pauselijke, van de Napelsche en van de Venetiaansche regering zullen liet Italiaanschc vraagstuk nog in omvang doen toenemenmaar de leus van Engelands staatkunde blijft: Italië vrij! geene tusschenkomst van het buitenland! Volgens genoemd blad zou de sterkte van de Franselie landmagt eerstdaags worden verminderd. Lord Wodehouse heeft dezer dagen in eenc bijeenkomst verklaard dat Escolante, die wegens den verkoop van bijbels in Spanje gevangen werd gehouden, reeds onder borgtogt is ontslagen, en dat hij, door de ijverige bcmocijingen van lord Russell, spoedig geheel vrij zal zijn. Reeds gedurende verscheidene maanden hecrschte in de kerk van het kerspel St. Georges in the East alhier een stille godsdienstoorlog tegen de geestelijken, dewijl deze verschillende plegtigheden in hun kerkgebouw had den ingevoerdwelke voor de eenvoudigheid der Anglikaansche kerk aan- slootelijk waren. lederen Zondag werd de geestelijke als puseyisl uitgekre ten. Laatstleden Zondag echter kwam het lot openbare vijandelijkheden. Ongeveer 3000 menschenwaaronder een duizendtal jeugdige knapen uit de mindere volksklassehadden alle plaatsen ingenomen. De leeraar kon nioeijelijk aan het woord komen, de godsdienstoefening werd door scheld woorden afgebroken, en naanwelijks was zij geëindigd of het altaar, de lichtkandelaars, de bidstoel en de gebedenboeken werden aangevallen en geschonden, zelfs gedurende ecnigc oogcnblikken duchtte men dat de kerk in brand zou gesloken worden. Gelukkig schoot de wachthebbende sergeant van politie nog in tijds met een dozijn zijner manschappen toe, waarop de rustverstoorders de plaats ruimdenmaar denkelijk met het voornemen om later het schandaal te hervatten. De ijzeren schroefstoomboot Gertrudenaar Leilh bestemd, is op de rivier nabij Deplford, tegen hel van Ostende komende stoomschip Holland aangevarenten gevolge waarvan laatstgenoemd vaartuig is gezonken. De bemanning en de passagiers zijn gered. Hel te Liverpool naar New-York zeilree liggend schip Endymion is lol aan den waterspiegel afgebrand. De oorzaak is onbekend. liet Engclsche schip Pluto heeft een vaartuig met omtrent 900 slaver, prijs gemaakt. Een ooggetuige verzekert dat hij de vreugde, daarbij door de negers aan den dag gelegd, niet kan beschrijven. Binnen den tijd van twee maauden zijn reeds 2080 slaven aan de handelaars ontrukt. FIUNKR1JH. PARUS, 2 Februarij. Hoewel de dagbladen zich thans niet meer opzettelijk met den brief van den Paus bezig houden, en ook de handelsqnaestie laten rusten, zijn echter de gemoederen nog niet zoo spoedig tot bedaren gebragt. Van goeder hand verneemt men dal de geestelijkheid, in vereeniging met de legitimistische partijecne oppositie in hel wetgevend ligchaam tot stand zoekt te bren genten einde de regering moeijeljjkhcden te veroorzaken. 80 afgevaar digden zouden zich daartoe lecneu. De regering zal zich daarover niet verontrusten, omdat zij overtuigd is dat de leden van genoemd ligchaam, die, behalve enkele democraten, allen door haren invloed zijn gekozen hunne stoutheid zoo verre niet zullen drijven. De Constitutionnel deelt oenen herderlijken brief mededie in 1810 door den loenmaligen bisschop van Orleans aan zijne geestelijkheid was uitgevaardigd. Die geestelijke, die hofprediker van Lodcwijk XVI geweest was en in 1791 wegens zijne weigering om den eed op de constitutie af te leggen aan vervolgingen had blootgestaan, betoogde daarin dat het wereld- lijk gezag van den Paus geenszins een noodzakelijk vcreischle was, en deed zich daarbij kennen als een ijverig verdediger van de vrijheden der Gallicaansche kerk. Onder de leden van de jezuiten-orde hier te lande merkt men cene groote beweging op. Naar men zegt hebben zij bevel ontvangen hunne be zittingen te gelde te maken. De afstand van Savoye aan Frankrijk, eene quaestie die zeer naauw met de regeling der Italiaansche zaken zamenhangt, wordt steeds door de ministeriële bladen met klem verdedigd. De Palrie zegt dat de Sardinische autoriteiten de beweging, door de tegenstanders van de afscheiding ver wekt, in de hand werken en de bijna eenparige wenschen der bevolking, PROMOTIEN AAN IiE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 4deik Februarij de heer F. T. Vredenrijk Engelenburg, van Olst, in de regten, na verdediging van zijn proefschrift: Ruiling in haar betrek king tot koop en verkoop beschouwd. Denzelfden dag de lieer F. W. L. Tijdeman, van Leyden, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de epidemie van typhusgeheerscht hebbende op het etablissement voor de Europeesche kolonisatie m Suriname te Groningen aan de Saramacca in 1845. welke de inlijving bij Frankrijk verlangt, onderdrukken. Het blad hoopt dat bevelen uit Turyn daaraan een einde zullen maken, want de bevolking van Savoye heeft hetzelfde regt als die van Italië, om hare gevoelens van onafhankelijkheid volkomen onbevangen te uiten. Frankrijk heeft die ma- nifeslatiën niet uitgelokt, maar zij zijn sedert eeuwen de gevoelens van de bevolking van Savoye, welke gevoelens onlangs zoo eenparig werden geuit, dat zij de aandacht van geheel Europa lot zich hebben getrokken. Die wenschen zijn zoo krachtig, dat zij zich hebben geopenbaard in weerwil van alle hinderpalen en moeljelijkhedenen Frankrijk heeft dus het regt te vorderen dat zulk een voor allen onbestaanbare toestand ophoudc, en dan zal men zien dat het ware verlangen en de opregte wensch van de inwo ners van Savoye en Nizza gunstig voor Frankrijk is. De eerwaarde heer Lacordaire is met 21 van de 35 stemmen tot lid van de Franselie akademie verkozen. De besturen van de onderscheidene schouwburgen hier ter slede doen thans meest allen goede zaken. Bij de Comédie-Frangaise bedroeg de ont vangst gedurende de maand Januarij ruim 115,000 fr., dat is bijna 4000 fr. iederen avond. Het water van de Loire is weder buitengewoon gewassen, zoodat de landerijen in den omtrek van Angers onder water staan. Het getal der bekende werken van Rubens, zoowel schilderijen als teekeningen enz. in de musea en groote verzamelingen in Europa verspreid, beloopt 1461 stuks. S P A NT JT E. Van het oorlogslooneel in Marokko wordt gemeld dat de Spaansche troepen op nieuw een belangrijk voordeel hebben behaald. Op 1 Februarij werd de Spaansche legerplaats door de Mooren met eene aanzienlijke magt aangevallen. De Spanjaarden hebben dien aanval afgeslagen en op hunne J beurt de Marokkaansche liniën aangetast, den vijand in wanorde gebragt, zijne stellingen vermeeslerd en zich daarin tot aan het einde van het gevecht gehandhaafd. De Spaansche artillerie heeft eene groote verwoesting onder den vijand aangerigt, wiens verlies op 2000 man begroot wordt. De Span jaarden die 200 man hebben verlorenhebben eene volledige overwinning behaald. De broeder des keizers van Marokko voerde het opperbevel over de vijandelijke magt. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat men daar aan eene terugroeping van de Fransche bezetting geen geloof slaat. Geen enkele maatregel was nog daartoe genomen. De Paus zal Rome niet verlaten, daar hij de rust der stad niet in gevaar wil brengen. Z. H. had de openbare wandelplaats op den Pincio bezocht en cene geheele wijk der stad doorwandeld. Fransche patrouilles doorkruisen des nachts de stad. De handel is bijna geheel vernietigd en er hebben talrijke bankroeten plaats. De delcgaat van Perugia, die sedert den opstand in die stad naar Foligno was geweken, keert naar zijnen post terug, maar zal den staat var, beleg niet opheffen. Uil Perugia is een adres, door 600 personen geteekend, aan keizer Napoleon opgezonden. De aanhangers van Mazzini zijn ijverig in de weer. Ecne hoeveelheid dolken is heimelijk te Rome binnengebragt. De heer Gallcnga, een van de leiders der ultra-liberale partij in Sardinië, is ook te Rome gekomen, maar door de regering uit het land gezet. PK EIS SERI. BERLIJN, 2 Februarij. De prins-regent heeft aan den kapitein J. D. A. Barre, adjudant van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, de ridderorde van den Rooden Adelaar, 3de kl.geschonken. Te Solingen hecrscht bij de wapensmeden cene groote drukte. Niet slechts voor onze rekening, maar insgelijks ten behoeve van Beijeren Oostenrijk, Sardinië en Engeland, is een groot aantal blanke wapenen besteld. De heer Hermann, consul te Tripoli, heeft aan de familie van dr. Vogel doen wetendat deze beroemde reiziger vermoord is geworden zoodra hij in Wadai was gekomen. Hij heeft dit vernomen van den sultan van Bonrnou, en er kan geen twijfel omtrent dit punt meer bestaan. In eene algemeenc vergadering der aandeelhouders in de Keulschc stoombootmaatschappij iswegens den goeden gang der zaken in het afge- loopen jaar, besloten een dividend van 3 ten honderd uit te keeren, behalve de gewone 5 pCt. rentealsmede om eene som van 1000 th. af te zonderen voor het bouwen van den dom te Keulen. AKADEMIE-NIEEWS.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2