LEY D S CIIE COURANT. 18G0. binnenlandscre berigten. MAANDAG 6 FEBRUARIJ. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. LEYDEN, 4 Februarij. Woensdag aanst.den 8slcD dezer, des middags ten 12 ure, zal de hoog- leeraar A. E. Simon Thomas, met het houden eener plegtige redevoering in de groote gehoorzaal der academie, de betrekking van rector magnificus der hoogeschool overdragen aan den hoogleeraar mr. J. de Wal, door L. M. tot zijnen opvolger benoemd. Inde maand Januarij zijn binnen deze gemeente overleden 99 personen als: 21 mannen, 21 vrouwen, 32 zoons en 25 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 11. Geboren 120 kinderen, als: 57 zoons en 63 doch ters, waaronder zijn begrepen 4 paar tweelingen. Voltrokken 16 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 201 tot 214 personen. Naar men verneemt is de ligling voor het gewoon en buitengewoon contingent van het jaar 1860 door Z. M. bepaald op 10188 manschappen. Door den minister van koloniën zijn voor de dienst van Ned. Oost- Indie, om aldaar onderwijs te geven in de laagste klasse der gouvernements- scholen benoemd de jongelingen L. A. Allante Vlaardingen; II. W. Deck, tc Hreda; J. F. Benz, te Breda; JI. ten Cale, te Sneck; C. II. L. Croes, te Ileeze; L. Jolly, te Nijmegen; G. van Mill, te Zijpe; E. J. Nyhof, te Barneveld; II. Postma, te Sneck; J. Smit, te Leydcn; L. Strijkers, te Nijmegen; G. C. ValkenhalF, te Utrecht. Zij zullen op kosten der regering naar Indië vertrekken en ƒ400 voor uitrusting ontvangen. In Indië genie ten zij ƒ75 's maands tractement. Op den 20slcn dezer zal aan het ministerie van marine de aanbeste ding plaats hebben van 17,000 Ned. ffi witte zeep. De minister van binnenl. zaken, overwegende dat, ten gevolge van het niei-aanncmen door den heer mr. P. A. Sander van zijne benoeming tot lid van de tweede kamer, in bet hoofdkiesdistrict Dordrecht eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, beeft bepaald: dal de bedoelde verkiezing zal geschieden op Maandag den 15dc" Febr. aanst., en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 28slen Febr. a. s. Reeds vroeger is er meer dan eens gesproken van een huwelijk lus- schen Z. K. 11. den prins van Oranje en H. K. U. prinses Alice, dochter van de koningin van Engeland, en thans nu de vorst weder een bezoek aan bel Engelsche hof brengt, zijn die geruchten op nieuw ontstaan. De correspondent van de Amst. C. te Brussel schrijft thans omtrent dit onder werp het volgende: Naar men mij verzekert heeft koning Leopold, als oom van koningin Victoriareeds officiële mededeeling onLvangen van de verloving van den prins van Oranje met prinses Alice van Engelanden mijn berigtgever voegt er bij, dat de koning, toen hij zijnen brief van gclukwensching afzond, daarin tevens den Nederlandschen prins uiinoodigdc op zijne terugreis van Engeland door Brussel te komen. II. K. 11. prinses Alice Mathilde Mary, hertogin van Saksen en prinses van Saksen-Koburg-Gothais het derde kind en de tweede dochter van II. M. Victoria, koningin van Groot-Britannië en Ierland, en geboren 25 April 1843. Volgens het 's Gravenhaagsche Weekblad zijn er binnen Amsterdam 5104 kelderholcn6 tot 8 voet beneden den beganen grond, bijna zonder licht en lucht en op altijd vochtigen bodem door 23655 menschenof het elfde deel van de bevolking der hoofdstad bewoond. Door den jager J. Wezenaar is voor eenige dagen geleden op de hof stede Aelbertsberg onder Bloemendaal met de buks gescholen een zeer zeld zame vischarendherkomstig uit IJsland of uit het noorden van Noorwegen. Naar gemeld wordt zal dit dier, dat 2 Ned. ellen vlugt heeft, bij 'srijks museum van natuurlijke historie alhier worden opgezet. Donderdag II. is van het Nieuwe Diep naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken het schip Provincie Drenthe, aan boord waarvan zich 97 pas sagiers bevinden, die aldaar eene vaste beslemming gaan zoeken. Onder hen zijn 32 jeugdige emigranten. Te Gennep (Limburg) is op 28 Januarij het huis, bewoond door den slagter S. de Wierd, in brand geraakt; daar hel met stroo was gedekt, stond dit gebouw spoedig in volle vlam en stortte in een. Dit huis was voor ƒ900 verzekerd, en de zich daarin bevindende koopwaren, meubelen enz., voor een bedrag van ƒ1600. Daar men vermoeden heeft, dat deze som de waarde van het verlorene verre overtreft, en bij dc Wierd binnen korten tijd, reeds voor de derde maal brand is ontslaan, heeft dc justitie het noodig geacht een onderzoek in tc stellen. 's GRAVENIIAGE4 Februarij. Z. M. beeft aan den heer D. Vcegcns, griffier van dc tweede kamer, vergunning verleend tol hel aannemen der onderscheidingsteckeneu van officier der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken en aan den heer E. de Kanter, hoofdcommies bij het dep. van marine, tot het aannemen der versierselen van ridder der genoemde orde. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ballum en Nes, op Ameland, is benoemd de heer K. 11. Steringa, thans commies der lste kl. bij 's rijks belastingen te Iloogeloon. Men verneemt dat Z. M. de koning, op voordragt van de ministers van marine en van koloniën, de tractementen der in Oost-Indie dienende officieren van de onderscheidene corpsen der zeemagt verhoogd heeft, en wel, die der hoofdofficieren met 600 'sjaars, en die van de mindere offi cieren en adelborsten, en daarmede gelijkgestelde rangen, met ƒ300 'sjaars. Voor de kerkelijke fondsen van de Ned. lierv. gemeente is op nieuw eene gift van ƒ1000 ontvangen. Naar wij vernemen is het plan gevormd om op Donderdag den 16,len Febr. e. k.eene godsdienstige orgelbespeling tc doen plaats vinden in de Bethlehemskerk alhier, waarvan de opbrengst geheel strekken zal ter onder steuning van het for.ds der Armenkerk. Men zal alsdan in de gelegenheid worden gesteld het schoone orgelvervaardigd door den heer Kant uit Rot terdam op eene waardige wijzein alle bijzonderhedendoor onzen stad genoot den heer SI. F. G. Nicolaï te hooren bespelen. Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Vrijdag 3 Februarij. In deze zitting zijn de beraadslagingen geopend over de voordragt betref fende den aanleg der Noorder- en Zuiderspoorwegen. Daarover hebben het woord gevoerd de bh. van Swinderen, van Wcssem, Harlsen, van Nispen van Paunerden, Bosch van Drakestein en Cost Jordens, ter bestrijding, en de hh. van Rhemcn van KhemenshuizenBlankenheym en Michicls van Kes- senichter verdediging. De heer van Swinderen behandelde drie punten de uitvoerbaarheid van het plan, de finanlicle zijde daarvan en de voorge stelde riglingen. Hij kwam tot de slotsom dat tegenover kwistige mildheid in het zuiden met krenkende karigheid in het noorden was gehandeldeene niet te harde uitdrukking, geloofde hij, zoo men ze in verband bragl met de wet tot gelijkmaking van de grondbelasting, uit welker bijlagen genoeg zaam bleek, dal Noordbrabant, Limburg enz. te weinig en Friesland te veel had bijgedragen. De heer van Wessem was van oordeel dat de regering met te veel vrijgevigheid was te werk gegaanin liet denkbeeld dal dc in komsten des lands zouden blijven toenemen; in die gerustheid deelde hij niet. Hij zag ook gevaar in de voorgestelde rivier-overbruggingen, en ook volgens hem was het zuiden te veel bevoordeeld. De heer Harlsen kon het voorge stelde geen plan noemendaar het zijns inziens slechts een aantal lijnen waren zonder beginsel aangenomen, en waardoor het internationaal en biu- nenlandsch beheer niet zou worden bevorderd. Een aantal streken zouden benadeeld en het zuiden bevoorregL worden. Eerst behoorde men, volgens hem, de gemeenschap met dc zee te verbeteren. De heer van Nispen be sprak uitvoerig dc finanliële gevolgen van de voordragt, de lijnen en de bruggenbouw en de verleende conccssiën. Uit een finantieel oogpunt was de wet onaannemelijk. Daarbij was er wel voor Rotterdam en Dordrecht, niet voor Amsterdam en Ilarlingen gezorgd; hel Nieuwe Diep was vergeten. Tegen den aanleg van bruggen zag bij op wegens de gevaren bij ijsgang. De heer Bosch van Drakestein ontwikkelde dezelfde bezwaren van de vorige sprekers. Aan den heer Cost Jordens kwam het onderhavige plan te om vangrijk voor en het moest volgens hem tot te groote offers voor den staat leiden. De heer van Rhemen betreurde de wijze, waarop de wet was aan gevallen. De finantiële bezwaren waren overdreven en wat de bruggen be trof, de gevoelens van de door de regering geraadpleegde deskundigen kwa men hem voor meer waarde te hebben dan van hen, die in hel belang der tegenstanders andere bruggen hadden voorgeslagen. Voor hem wogen de bezwaren der wet niet tegen dc voordeelen op. De heer Blankenheym achtte de wet in het algemeen belang aannemelijk; volgens hem werd dc hoofdstad daardoor niet benadeeld. Hij stemde volgaarne toe dal van eene finanliële zijde het plan bezwaren had; maar bij het verlangen naar spoor wegen moest men daarover heenstappen, of anders gedoogen dat andere vol ken ons voorbij streefden. De heer Michiels had wel eenige bedenkingen maar niet van dien aard om zijne goedkeuring aan dc voordragt te weige ren. De offers, die verlangd werden, zouden wel door de schatkist kunnen gedragen worden. Zitting van Zaturdag 4 Februarij. In deze zitting hebben over bovengenoemd wets ontwerp nog 8 leden het woord gevoerd. Tegen de hh. van Beeck Vollenhoven, Borski en Taets van Amerongen; vóór de hh. Fransen van de Putte, Rijstcrborghvan Heeckeren en van der Lek de Clercq. De heer van Meeuwen heeft zich zijne slem voor behouden. Maandag aanst. is de beer Cremcrs aan het woord. BUITENLANDSEHE BERIGTEN. Si K Si ii Sj AIV ïj>. LONDEN 2 Februarij. 1 In het lagerhuis heeft de heer Disraeli eene interpellatie gcrigl tot lord Ilussell, ten opzigte der mededeeling van de stukken betreffende de vroeger reeds besprokene inlijving van Savoye bij Frankrijk. Dc minister heeft gezegd dat die mededeeling thans ondoelmatig zou zijn. Tusschen lord Cowley en graaf Walcwski had dienaangaande in hel begin van Julij De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1