VEREEMGING VOOR CHRISTELIJKE BELANGEN. LEYDSCHE ^PAARBANK. tot een hevigen strijd toerusten. Bijdragen in geldwaarvan sommige zeer aanzienlijk zijn, worden door de edelen en burgers in het geheele rijk de regering toegeschikt. De gouverneurs der zuidelijke provinciën verzame len al de rijst en granen die gemist kunnen worden, en zenden die naar de hoofdstad op. Zij weten en beseffen dat de aanstaande veldtogt een be slissende wezen moet. FRANKRIJK. PARIJS, 2G Januarij. De lieer Rouhcr, minister van landbouw en openbare werken, is door den keizer bevorderd tot grootkruis van het Legioen van Eer, als belooning voor de door hem bewezen diensten. De strijd tusschen de voor- en tegenstanders der beschermende regtcn wordt voortgezet, en daartoe worden reeds onedele wapenen gebezigd. Te Roubaix hebben de fabriekanten, met het oog op veranderingen, die eerst over ruim 18 maanden kunnen ingevoerd worden, besloten, dat voorlaan maar 5 dagen in de week gewerkt zal wordenhetgeen natuurlijk onder de arbeidende klassen eene groote ontevredenheid heeft veroorzaakt, die ge lukkig geen verdere gevolgen gehad heeft, dank zij de gepaste maatregelen door het bestuur genomen. Terwijl de voorstanders van het beschermende stelsel zich trachten te doen geldenzitten de andersdenkenden ook niet stilen het zijn niet enkel groote handelssteden als Bordeaux, Montpellier, Marseille, welke de voor genomen wijziging der Fransche handelsstaalkunde toejuichen. Zoo is te Calais, alwaar de vervaardiging van tulle een bestaanmiddel voor wel G000 menschen is, ,door de kamer van koophandel verklaard dat de instandhou ding van het verbod van den invoer van dat artikel voor de inlandsche nijverheid niet meer noodig noch wenschelijk is. De minister Rouher heeft eene circulaire gezonden aan al de kamers van koophandel, waarin hij de grondslagen uiteenzet, waarop het verdrag tus schen Engeland en Frankrijk rust, alsmede de voordeelen die daaruit voor Frankrijk zullen voortvloeijen. Men hoopt dat dit veler gemoederen tot bedaren zal brengen. De regering blijft op hare hoede en neemt de noodige maatregelen om, indien het den koning van Napels in het hoofd moge komen in den Kerke- lijken Slaat tusschen beiden te treden, gelijk de jongste berigten uit Napels doen veronderstellenniet overvallen te worden. Ook het Spaansche hof, dat onder den invloed van den nuntius staatmoet zich duidelijk ten gunste eener tusschenkomst hebben verklaardmaar van dien kant ismet het oog op den oorlog in Marokko, weinig te vreezen. Een aanzienlijk artil lerie-materieel is dezer dagen van Besangon naar het leger van Italië verzonden. Ook zijn bij keiz. besluit nieuwe bepalingen omtrent het ver voer der bagage van officieren te velde gemaakt, met het doel om de mo bilisatie der troepen bij het uitbreken van eenen oorlog te bespoedigen en gemakkelijker te maken, en om de officieren te voorzien van hetgeen zij in eenen veldtogt behoeven. Z. K. H. de prins van Oranje is eergisteren van Calais naar Engeland overgestoken. Te Toulon heeft een zware brand gewoed in de militaire bakkerij die nabij het tuighuis is gelegen. Hoewel die brand een dreigend aanzien had, is men die door krachtsinspanning meester geworden. Te Thann is dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een slijpsteenwelke in eene fabriek aldaar door middel van stoomkracht in beweging werd gebragt, sprong eensklaps; een der daarvan met vreeselijke kracht afvliegende stukken sneed het ligchaam eens werkmans in tweeën. Ook nog andere werklieden werden zwaar gekwetst. Volgens de laatste uit Madrid ontvangen berigten was aldaar een ge rucht in omloop, dat er vredesonderhandelingen met de Marokkanen waren aangeknoopt. ITALIË. Dit hoofde er te Venetië weder eenige gevangennemingen hebben plaats gehad, zijn vele personen van daar naar Milaan vertrokken. De markies Pepoli, minister van flnantiën van den Emiliaanschcn staat, is van Bologna vertrokken, belast met eene buitengewone zending bij keizer Napoleon. Men verzekert, dat het doel daarvan is de regten der Romagna en van de Midden-ltaliaansche staten krachtig te verdedigen. Zoowel zijne hoogc betrekking als zijne bloedverwantschap met den keizer zullen, naar men hoopt, dien slap veel vergemakkelijken. Gedurende zijne afwezigheid zal graaf Albicini zijne portefeuille waarnemen. Op 18 Jan. werd het feest van St. Petrusstoel op de gebruikelijke wijze te Rome gevierd. Na den afloop der morgen-godsdienstoefening heeft de gemeenteraad zich naar den Paus begeven om hem zijne hulde te bren gen en een adres van verknochtheid aan te bieden. Des avonds waren de woningen van de regeringsleden en van onderscheidene ingezetenen luister rijk verlicht. Volgens een nader schrijven uit Rome aan het Journ. des Déb. heeft men aldaar veel moeite gehad om voor het adres van gehechtheid aan den Paus, waarvan vroeger is gesproken, onderteekenaars te vinden. 15 dagen lang is men daarmede gegaan van huis tot huis, en in weêrwil daarvan is men er slechts in geslaagd, om 134 handteekeningen te verkrijgen. Wan neer men nu verder nagaat, wie die onderteekenaars zijn, dan merkt men slechts 5 of 6 personen opdie gezegd kunnen worden vrij in hunne han delingen te zijn. De overigen zijn alle ambtenaren, die afhankelijk zijn. Velen zouden niet geaarzeld hebben, aan den Paus zeiven een bewijs van achting en gehechtheid te geven, maar zij hebben gemeend zich van de onderteekening van het adres te moeten onthoudenomdat zij niet geacht wilden worden hunne goedkeuring te schenken aan een bestuur, omtrent welks verkeerde rigting de publieke opinie reeds voorlang zoo nadrukkelijk uitspraak heeft gedaan. De koning van Sardinië heeft den heer d'Azeglio tot gouverneur van Milaan benoemd. OOSTENRIJK. VVEENEN, 25 Januarij. Hier ter stede is eene deputatie uit Hongarije aangekomen, om van den keizer een gehoor te verzoeken. Omdat er onder deze uit 40 personen bestaande deputatie ook magnaten van de r. k. geloofsbelijdenis zijn, gelooft men dat zij den keizer over den algemeenen toestand van Hongarije wil onderhouden. Het is thans gebleken dat hel gerucht, als of de regering de verorde ning van 1 Sept. betrekkelijk de proteslantsche kerk niet ten uitvoer zou brengenvan allen grond is ontbloot. Integendeel is er thans eene nieuwe I verordening verschenenwaarin op de uilvoering wordt aangedrongen. Bij I die verordening worden de kerkelijke gemeentenwelke nog niet tot hare reorganisatie zijn overgegaan, in haar eigen belang aangemaand om dezelve i uiterlijk vóór den laalsten Maart aansl. tot stand te brengen, bij gebreke waarvan zij door het staatsgezag niet meer als wettig georganiseerd erkend i worden, en alle uit die erkenning voortspruitende regten en voordeelen ver- liezen zullen. STABS - IIEK1KTEA. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leyden noodigt bij deze, uit krachte van art. 7, 2dc alinea der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15dcn Februarij aanstaande, door overlegging der aanslagbilletten, ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 28 Januarij 18G0. D. TIEBOEL SIEGENBEEK Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregtop den 23sten Januarij I860. 3 wegens het ter markt brengen van ziek vee. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het rijden over de klinkerslraat. 1 wegens het berijden van de Donkersteeg in verboden rigting. 1 wegens het uitslaan van kleedcn na den gezetlen lijd. 1 wegens het zonder toestemming innemen van gemeentegrond. KERKNIEUWS. HOORN, 26 Januarij. Door den algemeenen kerkeraad der herv. gemeente is de volgende nominatie van predikanten gevormdom te voorzien in de vacature die ontstaan zal door het vertrek van ds. Schuuring naar Amsterdam: van Dorp, te Hoornaar; Homan, te Varsseveld; Kochte Oosterwijk; Mosselmans, te Assendelft; Oudegeest, te Maurik; Pantekoek, te Charlois; Ruitenschild, te Oegstgeest, Stam, te Edam; van Tricht, te Woubrugge; van Voorthuizen, te St. Anthoniepolder; van Westrheene, te Jaarsveld, en Zeeman, te Welsum. ADVERTENTIEN. Heden overleedtot groote droefheid van mij en mijne Kinderenin den ouderdom van bijna 71 jaren, SUSANNE PHILIPPINE DU CLOUX, geliefde Echtgenoot van Leyden, 26 Januarij 1860. A. KIST Wzn. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, ons dierbaar Dochtertje DOROTHEA DIEDERIKA, in den jeugdigen leeftijd van bijna tien maanden. J. D. WEVER, Leyden, 26 Januarij 1860. M. WEVER, Hens. VERGADERING op Donderdag den 2dcn Februarij 1860, des avonds ten half acht ure, in de Zaal: Noordeinde, Wijk I. N°. 29. Spreker: D». J. C. DE TIJVER, van Veenendaal. J. COUVÉE Az.Secretaris. Bij het Bestuur zijn toegang-bilietten verkrijgbaar, voor zoo ver er plaatsen beschikbaar zijn. le. SERIE. De Deelhebbers in deze Serie worden verwittigd 1°. Dat de Rijschrijving en Uitbetaling der Intressen over het Boekjaar 1859 zal plaats hebben op Woensdag den 1"™ Februarij 1860, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure. 2". Dat die Intressen, even gelijk vorige jaren, des verlangd, in de 2de Serie kunnen worden ingeschreven, maar niet aan het Kapitaal in de Oude Bank kunnen worden toegevoegd. 3°. Dat de alzoo in de 2de Serie ingeschreven gelden zullen worden gere kend ingebragt te zijn op den lstcn Januarij 1860, en dus van dien tijd af renten zullen opleverenvolgens het bepaalde in de wetten. 4». Worden die Deelhebbers, welke reeds in het bezit zijn van Boekjes in de 2de Serieuitgenoodigd die mede te brengenten einde de afgifte van een dubbel Boekje in deze Serie ie voorkomen. 2e. SERIE. Van deze Serie zal de Bijschrijving der Renten plaats hebben op Woens dag 8, 15 en 22 Februarij 1860, van des voormiddags 10 tot des namid dags 1 ure. Voor het Bestuur der Spaarbank, A. LIBRECUT LEZWYN, Penningmeester.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2