LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 30 JANUARIJ. 1860. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven. ir j Bij deze Courant toehoort Bigtolart S». 2. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Januarij. liet bestuur van liet prov. genootschap van kunsten en wetenschap pen in Noordbrabant, doordrongen van het hooge gewigt en het verheven doel der Nedcrl. taalcongressen, en onderrigt van veler leedwezen dat se dert het laatste congreste Antwerpen in het jaar 185G gehoudengecne oproeping heeft plaats gehad, heeft in zijne vergadering van 24 Jan. jl. besloten, de letterkundigen van België en Nederland uit te noodigen tot het bijwonen van liet Vlde Nederl. taalcongres. Dit congres zal in den loop van den aanstaanden zomer, op nader te bepalen dagen, tc 's Hertogenboseh gehouden worden. Aan de miliciens der ligting van het jaar 1855 zullen op 15 Meiaanst. liuune paspoorten uitgereikt worden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 185 lot 214 personen. Te Delft is door den gemeenteraad een plaatselijk reglement op de botervaten vastgesteldaangezien hel prov. reglement op dit stuk is vervallen. Uit Gicsen-Nieuwkerk meldt men van 26 Jan. lieden nacht heeft men alhier gepoogd eenen stouten diefstal te plegen. Omstreeks half elf ure in den avond gingen de hh. burgemeester en onderwijzer voorbij de kerk der hervormde gemeente alhier en ontdekten licht in dezelve; meenende dat het brand konde zijn, ging men den sleutel halen en opende een van de hoofd ingangen doch op hetzelfde tijdstip werd hel licht uitgeblazen cn kort daarop hoorde men van binnen aan de torendeur draaijen. Nadat alle deuren behoorlijk waren bezet begaf men zich in de kerk, doorzocht die, benevens den toren enz., doch vond wel gereedschap waarmede het geld kistje van hel diaconie armbestuur was opengebroken en het geld behoor lijk door den dief in een zakje gedaandaarnevens slaandoch den dader niet; eindelijk ontdekte nten een touw onder een der gordijnen van de kerkramen uithangende cn bevond toen dal uit hel raam eene glasruit uit gesneden was, waardoor het bewuste louw hing; buiten gekomen zijnde bevond men op de begraafplaats nabij de geopende glasruit een langen lad der staan cn daarbij nog meer breekgereedschap enz. Men doet ijverige nasporingen, doch omtrent den dader is nog niets zekers bekend. In den nacht tusschen 24 en 25 Jan. ontdekte de gemeente-ontvanger te Lobith, A. Paauwen, cenig gedruisch aan het venster van zijn slaap vertrek cn spoedde zich uit zijn bed om te zien wat er gaande was. Mid delerwijl werd het venster opengeschoven en werden de luikendie zich aan de binnenzijde van het raam bevonden, met geweld voor een gedeelte verbrijzeld, waarna een zwartgemaakt persoon binnendrong, die zich op den heer Paauwen wierp cn dezen al worstelende eenige wonden toebragt. De boosdoener scheen niet te hebben vermoeddat een bloedverwant en de vroegere knecht van den heer Paauwen toevallig in het huis overnachtten. Deze, door de vrouw des huizes gewekt, snelden in allerijl toe om bij stand te verleenen, waarop de booswicht zich door hetzelfde venster op de vlugt begaf, na zich alvorens nog van een horologie en eenig geld te hebben meester gemaakt. Te Kampen is Woensdag morgen de stoomboot Twenthein de vaart tusschen die stad en Huil en geladen met boter, varkens enz. tot vertrek gereed liggendevoor den wal gezonkenhet grootste gedeelte der varkens is verdronken. 'sGRAVENIIAGE, 28 Januarij. Z. M. hecfi benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Nijmegen den lieer mr. C. W. J. E. baron van Balveren, thans griffier bij die regt- bank, cn lol regter in de arrond.-regtbank te Heerenveen, den heer mr. J. C. Bcrgsma, thans procureur bij dat collcgie. Tot ontvanger der registratie te Gouda is benoemd de lieer J. W. A. Royaards, thans in die betrekking te Assen. Bij het 8slc rcg. infanterie is lot kapitein 3d0 kl. benoemd de lstc luit. J. II. YVichers, van het instructie-bataillon. Z. M. heeft legen 1 Mei aanst. bij het corps ingenieurs van den wa terstaat bevorderd: tot ingenieur van de lsle kl.dien van de 2dc kl. J. Dirks; tot ingenieur van de 2dc kl.den adspirant-ingenieur T. Bleckmannen tot adspirant-ingenieur, den surnumerair E. Stcuerwald. Ook heeft Z. M. aan den hoofdingenieur-titulair van den waterstaat J. 11. Docters van Leeuwen, mede met 1 Mei, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, en hem tevens benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Gisteren avond had er bij II. M. de koningin-moeder eene luisterrijke soiree plaats. De soire'e, die heden avond bij II. M. de koningin zou ge houden worden, is' uitgesteldten gevolge van ontvangen ongunstige berigten nopens den toestand van de groothertogin Stephanie van Badendie zich thans te Nizza bevindt. Men verneemt dat er eene groote garnizoensverandering heeft plaats gehad van hoofd- en verdere officieren van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren heeft het prov. geregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van den bekenden diefstal van zoollcder uit het militaire detentie huis bij Leyden. Het hof heeft bevestigd het vonnis der Leydsche regtbank, waarbij C. B. is vrijgesproken van de aanklagl van den diefstal tc hebben gepleegd, en M. C. Z.gewezen bewaarder in dat gesticht, is schuldig ver klaard aan medepligtigheid aan eenvoudigen diefstal, door des bewust te hebben geheeld gestolen goederen, en veroordeeld lot gevangenisstraf van I jaar. In een der hotels te dezer stede logeerde sedert onderscheidene maan den eene familie, die uit Oost-Indië was teruggekeerd. Een Javaansche bediende was door haar medegebragt en logeerde dus mede in het bedoelde hotel. Deze heeft zich herhaaldelijk aan diefstal schuldig gemaakt cn be roofde dezer dagen zijnen heer van eene som van ƒ300 aan bank- en munl- papier. Dien ten gevolge is hij door de politie aangehouden en naar de gevangenis overgebragt. De levering van minstens 12,000 illumineerglazen, voor de illuminatie op 'skonings verjaardag, is door het gemeentebestuur gegund aan de heeren Meerburg en Das, te Leyden, voor de som van ƒ8.50 de 100 stuks. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 26 Januarij. In het hoogerhuis heeft lord Normanby eene interpellatie tot de rege ring gerigl, betreffende het gerucht eener inlijving van Savoye en Nizza bij Frankrijk. Van regeringswege is daarop geantwoord dat zij van het be staan van onderhandelingen daaromtrent niets wist. In het lagerhuis zal het wets ontwerp, betrekkelijk de hervorming van het kiesstelsel, tegen 20 Februari] worden ingediend. Eene deputatie uit de City heeft zich dezer dagen bij lord Russell vervoegd en hem een adres, met 10.000 handteekeningen voorzien, aangeboden, waarbij op de invoering der geheime stemming wordt aangedrongen. De minister heeft zich niet over zijne voornemens uitgelaten, maar te kennen gegeven dat de regering, uit vrees voor omkooping der kiezers, daarin bezwaar zag. Voorts zeide hij dat de adressanten hun verlangen moesten mededeelen aan de personen die hen in het huis vertegenwoordigden. Aan dezen raad zal gevolg wor den gegeven. De vereeniging voor de geheime stemming zal zich bij adres lot het hoogerhuis wenden en lord Berkeley zal hare belangen in het lager huis voorstaan. Uit de beraadslagingen in het parlement is tot nu toe gebleken dat de partijen elkander verwijten in de lialiaansche zaak de onzijdigheid te willen verlatenop welks handhaving de natie prijs stelt. De tory-partij wordt verdacht zich bij Oostenrijk te willen voegen cn de tractalen van 1815 te eerbiedigen; de whigs daarentegen, en hiertoe heeft een harer orga nen, de Mom. Postaanleiding gegeven, dat zij gewapenderhand zich willen verzetten tegen iedere mogendheid die met geweld de voormalige orde van zaken in Italië zou willen herstellen. Uit de verklaring der regering blijkt dat zij den middenweg bewandelt en in hare handelingen nog even vrij is als voor het begin van den Italiaanschen oorlog. Alleen heeft zij in vereeniging met Frankrijk, het beginsel van non-interventie aangenomen. De Times berigt dat de regering voornemens is de militie-regimenten te ontbinden. De taal der katholieke dagbladen in Ierland tegen keizer Napoleon wordt van dag tot dag heviger. Op 10 dezer is te Lawrence, in Massachusets (Vereen. Stalen) eene fabriek, waarin 700 personen werkzaam waren, ingestort en daarna groo- lendeels afgebrand. Men begroot het getal der bij deze ramp omgekomen personen op 180. Berigten uil Bombay melden dat aan de Waghurs eene nederlaag is toegebragt, waarbij onze troepen een verlies leden van 56 man aan dooden cn gekwetsten. Men was voornemens 12000 man Europesche troepen cn 8000 cipayers naar China af te zenden. Een hier ontvangen brief uit Hong-Kong, van 30 November, zegt het volgende: Berigten uit het noorden en geruchten uit het zuiden des rijks melden ons hoe de Chinezen uit verschillende bronnen geschut ontvangen, hetwelk in jonken en Siamcsche schepen naar de plaatsen der bestemming wordt gevoerd, cn dat zij zich, door inspanning van al hunne krachten,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1