otters van de schatkist vorderden. De regering heeft in haar antwoord al de bedenkingen breedvoerig beantwoord en haar voorstel nader toegelicht. De eerste kamer is tegen 1 Februari] aanst. bijeengeroepenom hare werkzaamheden te hervatten. De tweede kamer zal, naar men verzekert, legen de helft der maand Februarij weder bijeenkomen. BIHTENLANDSCIIE BEHIGTEN. ENGELAND. LONDEN19 Januarij. Het programma van keizer Napoleon, waarin voor Frankrijk het voor- uilzigt op handelsvrijheid wordt geopend, is nu het onderwerp, waarmede onze dagbladen zich bezig houden en waaraan zij onverdeelden lof toe- zwaaijen. In eene meeting, te Manchester gehouden, heeft de heer Bright cene lofrede op den keizer gehouden. Deze was, volgens hem, de trouwe en ware bondgenoot van Engeland en zijn jongste brief, betreffende de hervorming van het handelsteiselmoest met gulden letteren in de geschie denis te boek gesteld worden. Men verwacht dat aan den heer Cobden die zoo veel lot het besluit des keizers heeft toegebragt, bij zijne terug komst hier te lande, eene luisterrijke ontvangst zal te beurt vallen. Yolgens den Times kan men de onderteekening van het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Engeland elk oogenblik te gemoel zien, aangezien lord Cowley daartoe met de noodige volmagt is voorzien. Lord Derby, het hoofd van het vorige ministerie, heeft openlijk te kennen gegeven dat hij een ontwerp lot hervorming van het kiesstelsel in vrijzinnigen geest niet zal bestrijden. Men verzekert dat de aartsbisschop van Dublin een mandement heeft uitgevaardigd, dat in hevigheid van uitdrukkingen ten opzigle van keizer Napoleon de Fransche geschriften van dien aard verre achter zich laat. In Regcntstreet is de fabriek van vuurwerk van den heer Darby, ten gevolge eener ontploffing, afgebrand, waarbij twee werklieden zwaar zijn gekwetst. Een hunner is dientengevolge spoedig overleden. - Te Shrewsbury is een standbeeld opgerigt voor lord Give, den grond legger der Britsche heerschappij in Indië. Het vijfde deel van de geschiedenis van Engeland van den onlangs overleden lord Macaulay is voor den druk gereed; wat het zesde deel be treft, daarmede was de overledene zoover gevorderd, dal zijn vriend, de heer Ellis, spoedig in slaat zal zijn de stof te rangschikken. Als een staaltje van de ontzettende fortuinendie hier te lande wor den bezeten, moge dienen dat de markies van Westminster een jaarlijkscli inkomen heeft van 700,000 (ƒ8,400,000 Nederl.) Een dagblad uit de Yereenigde Staten deelt hel volgende mede: De heer George Sawyer, in Michigan, werd in Mei jl.door eene beroerte of gevoelloosheid getroffen, zijne bloedverwanten, in de meening dat hij over leden was, lieten hem begraven. Dezer dagen wilde men de kist naar een grafkelder overbrengen en bij die gelegenheid werd zij geopend. Met ont-- roering zag men toen aan veelvuldige kenteckcnen, dat de man levend be graven en later tot bewustzijn gekomen was. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Januarij. De strijd tusschen de industriële belangen en die van den landbouw cn handel blijft steeds voortduren. Uit de provinciale bladen, die of rege- rihgsgezind of onder een naauwlellend toezigt staande, zich niet duidelijk durven verklarenblijkt toch dat de nijverheid zich door de mededinging van het buitenland bedreigd acht. Niels is natuurlijker, want Frankrijk is lang blind geweest voor het waarachtig belang van de geheele natie. Eene rijke en maglige vcreeniging, gevormd, naar men voorgeeft, om voor den nalionalen arbeid te wakenhad haar belang met dat van den staat ver eenzelvigd cn een staat in den slaat gevormd, zoodat al de besturen, die zich hier te lande sedert 1830 zijn opgevolgd, voor haren wil hebben moe ten bukken. De openbare meening, tot hiertoe verkeerd geleid, is ongunstig gestemd ten opzigle van de voornemens der regering en neemt gretig allerlei geruchten aan, die de behoudsmannen verspreiden om 'skeizers binnenlandsche staatkunde in een bespottelijk daglicht te stellen. Deze toestand heeft niet alleen de Pays en de Patriebeide op de hand der regering, genoopt om pogingen aan te wenden, ten einde die ongegronde vrees weg te nemen en de gemoederen tot bedaren te brengenmaar ook het Journ. des Déb. is daardoor gedrongen geworden zijne goedkeuring over het plan van den keizer op eene krachtige wijze uit te spreken, liet artikel in laatslgenoemd blad aan deze zaak gewijd is van den heer Michel Chevalier. Hij verbergt aan de protectionnisten de waarheid niet, maar doet levens uitkomen hoezeer hunne eischen onverecnigbaar zijn met het algemeene welzijn. Ook de heer Chevalier erkentdat men de geopperde bedenkingen niet geheel uit het oog moet verliezenen dat men langs den weg van langzamen overgang tot meerdere vrijheid moet geraken. De keizer zelf heeft daarvan de verzekering gegeven aan de afgevaardigden van de ijzer- industrie, die hem hunne bezwaren mededeelden. Er zal niets gedaan wor den zonder de tusschcnkomst van den staatsraad en de kamers; de ver- bodswelten zullen niet vóór Julij 1861 ingetrokken worden, gelijk beloofd is, en dan nog zullen zij door een beduidend inkomend regt vervangen worden. 11e bedoeling des keizers is het beginsel vast te stellen en dit, naar gelang de omstandigheden het mogelijk maken, in toepassing te brengen. De heer Chevalier noemt, in bovenbedoeld artikel van het Journal des Deb., het plan des keizers eene rijpe vrucht van langdurige en bedaarde overpeinzingen, zeer geschikt om eene staatkunde van vrede in werking te brengen. Verder verblijdt hij zich over den aangekondigden val van het prohibitive stelsel in Frankrijk, over de trapsgewijze toenadering tot de algemeene en vrije mededinging, welke de keizer heeft voorgenomen, cn over de toegezegde opheffing van het invoerregt op wol en katoen, twee voorname grondstoffen voor het fabriekwezen en de vermindering van het invoerregt op kottij en suiker, twee voorwerpen van algemeen verbruik], en hij besluit aldus: Indien wij, gelijk te denken is, den nu ingeslagen weg verder met de ons eigene geestkracht bewandelen, zullen wij niet weinig hebben bijgedragen tot eene algemeene omwenteling, waarvoor de volgende menschengeslachlen ons duurzame en innige erkentelijkheid zullen toedragen. Immers er zal niets zijn wat zoo veelals het nieuwe programma des keizers, heeft bijgedragen om den weg te banen voor eene nieuwe orde van zaken, waaronder de bloedige strijd tusschen de volken plaats maakt voor den vruchtbaren wedijver op het veld der wetenschappen der nuttige en der schoone kunsten; en dit vooral is het, waardoor dat programma den bijval en de bewondering verdient, welke in Frankrijk en daar builen zoo ongedwongen zijn geuit. Men verneemt dat de heer Barrot, thans gezant te Madrid, tot op volger is benoemd van den heer de Thouvenel te Konstanlinopel. De heer de Gramont, thans gezant te Rome, gaat ir. die betrekking naar Madrid en wordt te Rome vervangen door den heer La Tour d'Auvergne. Aan de gezanlschapsposten te Konstantinopel en te Rome zijn in deze dagen groote raoeijelijkheden verbonden. De heer de Thouvenel is alhier aangekomen. De politie is er, na veel inspanning, in geslaagd den vermoedelijken dader te ontdekken en gevangen te nemen van den moord, die alhier in de S'. Anna straat is gepleegd. Het is een persoon, dien de buren van de ver moorde dikwijls bij haar gezien hebben, en met wien zij onlangs nog eene hevige woordenwisseling had gehad. Hjj is terstond bij het lijk gebragt, j maar het gezigt daarvan bragt hem niet in verwarring. Hij zeide dat hij de vermoorde sedert de vorige week niet gezien had, in weerwil dat enkele getuigen het tegendeel volhielden. Zijne verklaringen waren echter in legen- spraak met elkander, en dit, gevoegd bij eene wond die hij aan de hand had hebben de tegen hem gerezen vermoedens doen toenemen. Men heeft een begin gemaakt met den verkoop der eigendommen van lord Seymour. De voorraad in den kelder, 18,000 flesschen wijn, was het eerst aan de beurt. Er zijn ongehoorde prijzen besteed. Voor 10 flesschen Chateaii-Margaux werd 300 fr. betaald. Lord Seymour stond als een ge oefend kenner en proever der wijnen bekend. Als men hem 24 soorten voorzette, wist hij daarvan naauwkeurig de namen te noemen. Yolgens gerucht is het aan Rudio, den bekenden medepligtige van Orsini, gelukt uit Cayenne te ontvlugten. Hij was te Demerary aangekomen. Yolgens een schrijven uit Japan, door het Journ. des Déb. medege- gedeeld, is te Yoku-Hama de bediende van eenen consulairen agent door eenen Japanschen officier vermoord. De Japansche gouverneur had beloofd den moordenaar te zullen opsporen. In genoemd schrijven wordt ook ge klaagd over de handelwijze van sommige Europeanen in Japan, die door slinksche streken zich ten koste der Japanners willen verrijken, iets dat ten slotte niet anders dan ten nadeele der Europeanen kan uitloopen. Het Fransche schip Macao, van Hong-Kong naar Bangkok, hoofdstad van het rijk Siam, heeft op de kust van het eiland Uaynan, in de golf van Tonkinschipbreuk geleden. Het gelukte der bemanning aan land te ko men, doch daar werd zij aangevallen door de inboorlingen, die de schepe lingen plunderden en velen hunner naar het binnenland voerden. De overigen werden den volgenden dag door een Europeesch schip aan boord genomen, dat hen naar China bragt, en de Fransche admiraal rustte een korvet en een stoomjagt uit, om de eilanders te straffen en de te Uaynan achtergeble ven schepelingen terug te halen. Beriglen uit Marokko melden dat aldaar nog groote toebereidselen wor den gemaakt om de Spanjaarden het hoofd te bieden. Op de heuvels achter Mogador moetennaar men verzekert60,090 man de kern der Moorsche troepen, gelegerd zijn. Yan den kant der Mooren wordt beweerd dat zij tot nu 600 krijgsgevangenen hebben gemaakt, en dat de Sultan vier dollars heeft betaald voor ieder van hen,' welke levend in de hoofdstad was gebragt. ITA LIE. Een brief uit Florence meldt dat aldaar gevangennemingen bewerkstel ligd zijn naar aanleiding van de ontdekking van eene zamenzwering ten gunste van den groothertog. Hel officiële dagblad van Parma geeft nadere opheldering omtrent de ongeregeldheden, die aldaar zijn voorgevallen. Daaruit blijkt dat deze zaak zeer overdreven is voorgesteld. Van eene vorderingom vermindering der prijzen van het brood en den wijn, is volstrekt geen sprake geweest. Eenige ingezetenen, die zich meer Italiaansch-gezind hebben willen gedragen dan de Italianen zeiven, hebben gedurende den nacht op den muur van eenige huizen een opschrift geplakt met de woorden: Wij willen Garribaldi! De justitie heeft daarop twee personen, beschuldigd van daaraan deel gehad te hebben, in hechtenis genomen, doch, bij gebrek aan bewijs, hen eenige uren later weder op vrije voeten gesteld. Het laatste wisten echter eenige hunner vrienden niet, die zich ten gevolge daarvan naar de kazerne begaven, hunne in vrijheid stelling vorderden en daarbij de wacht beleedigden. Zij verwij derden zich echter weldra en alles keerde toen tot de vorige rust terug. Uit Venetië is aan Garribaldi, voor het fonds tot wapening der Ita- liaansche vrijwilligers, cene som van 20,000 fr. toegezonden, met de be lofte dat, trots de waakzaamheid der Ooslenrijksche politie, nog meer giften zullen volgen. Naar men uit Turyn meldt zou de optreding van de iih. Cavour en Farini als ministers zeker zijn. Voorts worden nog genoemd de heer Ma- miani, een Romein, Elena, een Venetiaan, Desambrois, Cossilla en Fanti. Van de laatstgenoemden was de benoeming minder zeker. Men gelooft dat het nieuwe ministerie de aanhechting van Midden-ltalië aan Sardinië stout weg zal volbrengen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2