AMSTERDAM, 18 Janiiarij. en aantal handelshuizen hier ter stede hebben een adres aan den ge- nteraad geteekend, waarbij zij aan die vergadering in bedenking geven ter bevordering van de voor den handel zoo wenschelijke doorgraving Holland op zijn smalst, aan de regering eene subsidie van wcge de stad -n te bieden, als zijnde dit het eenigc middel om de tweede kamer gunstig oor den aanleg van dien waterweg te stemmen. - Heden aanvaardde de heer J. G. de Hoop Scheller, theol. doctor, be noemd hoogleeraar bij het seminarium der doopsgezinden, alhier, zijne be trekking met het houden eener Latijnsche redevoering, in de gehoorzaal van het athenaeum illustre. voorgelegd. Men meent echter dal de keizer door vroegere beloften gebon- i den isom voor het jaar 1861 geene wijzigingen van gewigt in de handels- J| wetgeving te brengen. üe Patrie zegt, dat de verbodsbepalingen in het tarief niet vóór de maand Julij van het jaar 1801 afgeschaft zullen worden; terwijl die bepalingen ver vangen zullen worden door een beschermend regt van 30 of 25 pCt.dat met de daaraan verbonden voordeelen de fabriekanten geheel en al in staat zal stellen, om met het buitenland mede te dingen. De keizer wil eerst het gevoelen van de voornaamste industriëlen inwinnenalvorens iets bepaald wordt. De eigenaars der ijzersmederijen en gieterijen, in Bourgogne en Cham pagne, zijn reeds herwaarts gekomen om den keizer hunne bezwaren om trent de tariefsverar.dering mede te deelen; zij zullen morgen ten gehoore worden toegelaten. Te Rijssel, llouaanElbeuf, St. Eticnne en Lyon heerscht eene groote beweging. De kamer en de reglbank van koophandel te Bordeaux hebben een adres aan den keizer opgesteldhetwelk door eene commissie naar Parijs zal worden overgebragl, om den keizer dank te zeggen voor den brief in den Moniteur medegedeeld. De brief des keizers aan den minister Fould wordt in de straten rond gevent, onder den uitroep: brief van Z. M. den keizer, ten voordeele van de arbeidende klasse." De pauselijke nuntius heeft heden een brief van den Paus aan den keizer overhandigd, in antwoord op het bekende schrijven van 31 Dec. Men weet reeds dat dit antwoord de onschendbaarheid van den Kerkdijken Staat verdedigt en eene afwijzing bevat van 's keizers voorstellen. Een onzer staatslieden, die het had gelezen, zeide dat de inhoud lol het volgende kon gebragt wordenDe Paus sterft en geeft zich niet over." L'Univers deelt een brief mede door Garibaldi aan de studenten van Pavia geschrevenwaarin hij hen aanspoort om zich te wapenen en tevens zich met hevigheid over het Pauselijk bewind en over Oostenrijk uitlaat. Genoemd blad, dat door die mededeeling thans den Paus eene dienst meent te doenheeft van de drukpers-administratie reeds eene soort van waar schuwing ontvangen. Bij de landmagt worden weder alle aanvragen om verlof afgewezen. De prins van Oranje verlaat heden deze hoofdstad. Lord Cowley is thans alhier teruggekeerd. De heer de Thouvcncl wordt in het laatst der week verwacht. In een huis in de S'. Anna-straat, heeft men eene jonge dochter van 23 jaren, Maria Anna Tourloulon genaamd, vermoord gevonden. Zij had daar nu 6 weken geleden ecnige kamers gehuurd en leefde zeer afgezonderd. Daar er niets ontvreemd was, gelooft men dat de moord aan wraakzucht moet worden toegeschreven. Een landbouwer verliet dezer dagen des avonds de stad Chartres met een rijtuig, dat, tegen de reglementen, geene verlichte lantarens had. Op de hoogte gekomen van Luceeen dorpje liggende aan den weg naar Cour- ville, gebood een veldwachter hem zijn paard te doen stilstaan en zijne lantarens aan te steken. In plaats van aan dit bevel te gehoorzamenlegde hij de zweep over zijn paard en reed in galop voort. Twee personen, die te voet naar huis keerden, hoorden hem aankomen, en tevens het geschreeuw van den veldwachter. Toen zij het paard zoo zagen hollen, dachten zij aan eenig ongeluk en wilden het paard lot staan brengen. Een hunner greep het dier bij den teugel. Toen de landbouwer zich gevangen zag, legde hij op nieuw de zweep over het paardwaarop het dier een sprong vooruit namwaardoor de disselboom de borst van den persoondie hel dier vast hieldindrukte. De ongelukkige werd nog een eind weegs medegesleept, viel toen neder en paard en rijtuig reden over zijn ligchaam heen. De land bouwer holde voort, zonder zich om het slagtoffer te bekreunen en tot nu toe weet men niet wie hij is. S S» A IV Jf B. Uil Madrid wordt gemeld dat de divisie van den generaal Ros de Olano hare landing aan de oevers der rivier van Tetuan heeft volbragtonder be scherming van het vuur van het eskader, hetwelk door de forten onbe antwoord werd gelaten. In die forten werden zeven kanonnen en veel ammunitie gevonden. Alles is voor den aanval op Tetuan in gereedheid ge bragt. Een aanval op de Spaanscbe stellingen is op nieuw afgeslagen. ITALIË. Uit Turyn wordt gemeld dat het ministerie zijn ontslag heeft aange boden en dat hetzelve door den koning is aangenomen. Z. M. heeft ter stond den voormaligen minister, graaf Cavour, met de zamenstelling van een nieuw ministerie belast. liet ministerie heeft voor de moeijelijke omstandighedenwaarin Italië ver keert, moeten wijken: door de publieke opinie, die de aansluiting van Midden-ltalië en de herstelling van den constitutionele!) regeringsvorm verlangt, niet ondersteundwas het gedwongen af te treden. De optreding van graaf Cavour zal de hoop op een en ander verlevendigenmaar in den Kerkdij ken Staat niet weinig de ongerustheid doen toenemen. De Oostenrijksch-Sardinische commissie lot regeling der grenzen heeft reeds ecnige bijeenkomsten gehouden. Het dagblad van Rome maakt aan de katholiekendie bij het onge schonden behoud van den Kerkdijken Staat belang hebben, bekend, dat de Paus, uit besef van pligt en naar de inspraak van zijn geweten, een met redenen omkleed afwijzend antwoord heeft gegeven op den van keizer Na poleon ontvangen raad om van de opgestane provinciën vrijwillig afstand te doen. PBS1JIS SENT. BERLIJN, 17 Januarij. Door de regering zjjn de volgende wcls-ontwerpen ingediendbij het hcerenhuis: dat op het aangaan en ontbinden van het huwelijk, 'gewijzigd BU1TENLANDSCHE BKRIGTEN. BELEIE. 'e Antwerpen is er sprake van de oprigting van een grootsch gedenk- xen voor de groote mannen die de genoemde stad heeft opgeleverd. Het lan van dit gedenkteeken is ontworpen door den heer L. de Cuyper. Het «il eene pyramide zijn van 64 ellen hoogte, waarop 44 standbeelden zullen rkomenterwijl op den top een beeld zal geplaatst worden, voorstel- i de de stad Antwerpen hare kinderen bekroonende. De kosten worden berekend op 300,000 fr. Er heeft zich eene commissie van 50 leden ge vormd,-„die zal trachten dit werk tol stand te brengen. ENGELAND. LONDEN, 17 Januarij. Lord Palmerston heeft de voorstanders der regering in het parlement uil- genoodigd om zich den 24s,cn op hunnen post te bevinden, aangezien er spoedig belangrijke zaken zullen behandeld worden. Men beweert dat het ótinislerie niet zonder zorg is over de ontvangst die aan zijne voorstellen in het parlement zal te beurt vallen. Op verschillende plaatsen in Cornwallis heeft men II. Vrijdag een schok van aardbeving waargenomen. Op 30 Dec. is de stad New-York door eene zware ramp getroffen, llts morgens lusschen 3 en 4 ure namelijk ontstond er brand in eene fa- .briek van spiegels en lijsten in de Beekman-street, die, gevoed door eer. aantal ligt ontvlambare stoffen, zoo als droog hout, harst en vernis, zich al spoedig aan het belendende huis mededeelde. Daar de felle koude de brandspuitgasten in hun werk belemmerde en telkens het water in de slan gen tot ijs deed stollen, hadden de vlammen maar al te ruim spel om zich niet slechts aan andere belendende gebouwen mede te deelen, maar zelfs tot andere straten, waaronder sommige uit enkel houten huizen bestaande, uit te strekken. In het eind was de geheele ruimte, den vorigen dag nog door een aantal straten ingenomenniets meer dan een puinhoop. De schade wordt op minstens een millioen dollars (2^ mitlioen gulden) geraamd; 500 klieden zijn voor een tijd lang van arbeid beroofd, een aantal hande- s en winkeliers zijn genoodzaakt naar een ander verblijf om te zien, te familiën zijn slechts aan de vlammen ontkomen om de hecrschcnde e koude ten prooi te vallen. Intusschen zal het ook thans weder niet den bijstand der liefde ontbreken. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Januarij. 'e dagbladpers laat zich over 'l algemeen met weinig vrijmoedigheid over den staathuishoudkundigen brief des keizers aan den minister staat. De Constitutionnel acht het een gelukkig verschijnsel dat het ■■ioofd van den staat even zorgvuldig is voor de voorspoed des lands als voor ten roem en zijne eer. De dagbladen die tegen de vrijheid van handel ijü,, kunnen moeijelijk hunne ontevredenheid verbergen, en zjj die daar- v or gestemd zijn, zoo als o. a. het Journal des De'b.laten zich door keizers beloften niet te zeer wegslepen om de loftrompet te doen hooren schijnen eerst de vervulling van 's keizers programma te willen afwacli- De publieke opinie is mede zeer verschillend in haar oordeel. In de iduslriële plaatsen is de ontevredenheid zeer groot, in de handelsplaatsen entegen is men over 's keizers voornemens zeer voldaan. Yan beide en wordt echter de zaak misschien overdreven, want de een laat zich hevigheid tegen het programma uit, terwijl de ander zich daarmede s gelukkig waant. Men kan daarover, gelijk de Presse zich uitlaat, is nog moeijelijk redetwisten; men zal moeten wachten tot dat de rege- dc wets-ontwerpen gereed heeft, waardoor het programma zijne ver lig moet erlangen. Men moet stellig' verwachten dat er niets zonder voorafgaand naauwkeurig onderzoek zal geschieden, en naar men ver uit wil de keizer zelf aan dien arbeid deelnemen. Dit zou eene voor- ge handelwijze zijn, want hoe goed ook zijne handels-staatkunde moge juzij heeft thans nog te worstelen met krachtige vooroordeelen die de u lederen zoo zeer behcerschen dal de taak der regering hoogst moeijelijk zal zijn. ie beurs gevoelt den invloed van een en ander, en is tot daling geneigd, i rtoe ook aanleiding geeft de mededeeling van de Mon. de 1'Armee, dat er aanschaffing van klecdingslukken voor het leger zal plaats hebben vol- ii de sterkte die het op den voel van oorlog heeft. Van daar eene onge rustheid, waarvan de tegenstanders van de denkwijze des keizers niet nalaten nik te maken om de beurs te drukken. Ilet berigt van sommige bla- dat de entree-gelden zullen afgeschaft worden, strekt om de daling .geil te gaan en de speculatie aan te moedigen. Naar men wil zou dit door eene stedelijke belasting vervangen worden. Volgens de Pays wordt bij alle ministeriële departementen druk ge- ci t om de uitvoering voor te bereiden van het programma, vervat in he: schrijven des keizers aan den minister van staat. Voor zoo ver de i werking van het wetgevend ligchaam daartoe noodig is, worden wels- ii' erpen gereed gemaakt, welke eerlang aan den staatsraad zullen worden

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2