van den hoofd-redacteurdat de woorden, welke den Paus in den mond zijn gelegd, een treurigen indruk maken. Men moet evenwel bedenken, vervolgt het blad, dat de Paus niet vrij is en het niet de eerste maal is, dat een secretaris van staat een onbeperkt gezag uitoefent. Daarenboven doet de brief des keizers de laatste hoop verdwijnen van hen die in Italië een onmogelijk geworden slaat van zaken zouden vvenschen te bandhaven. De openbare meening heeft reeds geoordeeld tusschen de eerbiedvolle brieven des keizers aan de cene, en de woorden vol bitterheid en toorn aan de andere zijde, welke de Iiomeinsche regering den Paus op de lippen legt en waarover deze zeker reeds berouw gevoelt. Lord Cowlcy wordt Zalurdag uit Londen bier terug verwacht. De uitslag zijner zending wordt steeds druk besproken; men gelooft dal hij niet is geslaagdbijaldien hij in last had om Engeland gunstig te stemmen voor de vergrooting van Frankrijk door Savoye en het graafschap Nice, maar wel dat het hem is gelukt om eenc innige overeenstemming tot stand te brengen tusschen de beide regeringen ten opzigle van de Italiaansche zakenen de grondslagen te leggen van een vrijgeviger handelstarief tus schen de beide landen. De Corresp. van Ilavas berigt dat de Oostenrijksche regering aan de onderscheidene mogendheden, behalve kennisgeving van het uitstellen van het congres, nog eene circulaire heeft gezonden, waarin zij zegt dat het tegenwoordige programma van de Frausche regering het haar onmogelijk maakt aan hel congres deel te nemen. Volgens een dagblad van Toulon heeft het Fransche eskader de baai van Algesiras verlaten en de terugreis naar Toulon aangenomen, slechts drie oorlogschepen achterlatende. Hel eerste winterhal, gisteren avond ten hove gehouden, was zeer luisterrijk. Meer dan 3000 rijtuigen hadden de genoodigden naar de Tuile- riën gebragt. De prins van Oranje was er op tegenwoordig. Men heeft opgemerkt dat de pauselijke nuntius, even als vroeger, voor den aanvang van het bal in den diplomatiquen salon aanwezig was. Op de hegrooling voor de keiz. drukkerij komen 10,000 fr. voor tot aanschaffing van Chinesche lettersoorten. Reeds sedert twee jaren wordt in de voorstad S'. Ilonore', in cene kleine kapel, godsdienstoefening gehouden door de alhier wonende Engel- schen, onder de leiding van den heer Archer Gurney, leeraar van de An- glikaansche kerk, zonder in het minst bemoeijelijkt te worden. Dezer dagen heeft de genoemde leeraar hel noodzakelijk geacht ook eene dienst in de Fransche taal te houden, ten behoeve van diegenen zijner landgenoo- ten, die door een lang verblijf alhier minder gemeenzaam met hunne taal waren geworden, en vooral voor hunne kinderen. Dit laatste heeft aan sommige lieden aanstoot gegeven en de heer Gurney heeft van de bevoegde magt bevel ontvangen gcene godsdienstoefening hoegenaamd meer in zijne kapel te houden. Men verwacht echter dat de hooge regering, of anders de staatsraad, regt zal doen wedervaren aan de vertoogen die tegen deze sluiting ingebragt zullen worden. De heer Vries, bekend als de «zwarte doctor," is schuldig verklaard firig'ëiF'mffftfien'Ve'roórdeeltf tot 15 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete. Het hof van cassatie heeft het vonnis van mevr. Lemoine bevestigd. De heer de Lesseps is op den 2dcn dezer te Alexandrië aangekomen. De gouverneur der stad had in last hem eene regeringsstoomboot aan te bieden, ten einde hem naar Opper-Egyptc over te voeren, waar de onder koning zich thans bevindt. De werkzaamheden op de landengte van Suez worden ijverig voortgezetalle beschikbare werklieden worden daartoe gebezigd. Van het oorlogsloonecl in Afrika wordt berigt dat het Spaansche leger op 12 Januarij bij de rivier Capilane aan de Marokkanen slag geleverd en hun eene gevoelige nederlaag loegebragt heeft. Zij waren in wanorde terug- gelrokken. De Spanjaarden hoopten nog dien dag voor Teluan te komen. Bij liet gevecht op 1 Jan. heeft een regiment huzaren zwaar geleden, liet kreeg door een aide-de-camp van den generaal Prim bevel om eene charge uit te voeren, maar de bevelhebber merkte aan dat het terrein daartoe hoogst ongunstig was. De aide-de-camp gaf door zijne woorden te kennen dat hij eer geloofde dat bet hem aan moed ontbrak. De bevelhebber der huzaren gaf daarop bevel de charge uit te voerenmaar zij werden door de Mooren goed ontvangen. Bij hel avond-appel bleek het dat slechts 100 man van liet regiment ongedeerd waren gebleven. ITALIË. In de provinciën die lot hiertoe, ten minste schijnbaar, aan de pause lijke regering getrouw zijn gebleven, neemt men thans ook bedenkelijke verschijnselen waar. Hier en daar verschijnen vlugschriften tegen hel we reldlijk gezag van den Paus, en te Ancona en te Pesaro verlaten al de toeschouwers de schouwburgzaal, zoodra een lid van het bestuur in de loges verschijnt. Van de thans vereenigde staten van Midden-ltalië gaan vele pogingen uit om de gemoederen in den Kerkelijken Staat er. in Napels in beweging te brengen. Van eene andere zijde wordt beweerd dal de bovenstaande berigtcn eenig- zins overdreven zijn, maar dat er zich toch in de stad Rome in de daad gisting onder de bevolking begint te vertoonen. De wacht van het kapitool is vermeerderd; de jongelieden van den Romeinscben adelstand hebben vrij heid van de regering ontvangen om deel van die wacht uit te maken, en de zoon van den prins Chigi is tot kolonel bij dezelve benoemd. Men ver zekerde, dal de heer de Grammont als gezant van Frankrijk naar Konstan- tinopel zal verplaatst worden ter vervanging van den heer de Thouvenel. PRUIS SEN. BERLIJN, 13 Januarij. Heden is de zitting van den landdag door den prins-regent geopend. In zijne rede heeft hij medegedeeld dat Pruissen zich bereid had verklaard om deel te nemen aan een Europecsch congres, waarop zou worden over wogen hoedanigc middelen ter hand behoorden genomen te wordenom Italië tol rust te brengen en zijn staatkundigen toestand op hechte grond slagen te vestigen. Wijders werd mededeeling gedaan, dat de wenseh was geopenbaard naar hervormingen in de bondsconslitutie; Pruissen, zeide hij, zal zich steeds beschouwen als de natuurlijke voorstander van elk streven tot opheffing en uitbreiding der nationale krachten. Het heeft zich verpligt geacht om bij de behandeling der Keurhessische aangelegenheden betref fende het vraagstuk der constitutie, aan te dringen op de wederinvoering der grondwet van 1831, onder voorwaarde, dat die bepalingen builen wer king zouden worden gesteld, welke in strijd zijn met de bepalingen der bondsconslitutie. In vereeniging met zijne Duilsche bondgenoolen is het streven van den prins-regent steeds daarheen gerigt, om aan de Duitsche provinciëndie onder het beheer van Denemarken staaneene staatsrege ling te verleenenwaarbij hunne regten worden gewaarborgden het over gangstijdperk in orde en rust te doen voorbijgaan. Voorts heeft de prins-regent nog de indiening toegezegd van de wets ontwerpen nopens de wijziging der grondbelasting, de indceling der dis tricten, vaststelling der kiesdistricten, op het sluiten en ontbinden van het huwelijk en op de algemecne verpligling tot dienstneming bij de landweer. De tweede kamer heeft heden den heer Simson met 173 van de 261 stemmen tot haren presidenten de heeren Grabow en Mattbis tol vice- presidenten verkozen. De Jngsb. Zeil. berigt dat in hel groothertogdom Baden de tegen stand tegen het afgekondigde concordaat meer en meer toeneemt. De oor zaak is daarin gelegendal hoewel de regering de afkondiging heeft gedaan onder voorbehoud van de door de grondwet gevorderde goedkeuring der kamers, de geestelijkheid reeds handelt als of de wellen van den staat door de kanonieke wetten der kerk zijn vervangen. Vooral in de zaak van het huwelijk hebben zich reeds talrijke moeijelijkheden opgedaan. Door een Fransch dagblad is gemeld dat de prins-regent van Pruissen 40,000 kroonen aan den Paus gezonden heeft. Dit is eene vergissing. Gelijke som is wel verzondenmaar zij is de opbrengst van cene collectedoor katholieken in de Rijn-provinciën gedaan. OOSTEÜRU £i. WEENEN, 12 Januarij. Bij keiz. besluit is aan de Israëliten de bevoegdheid verleend om het testament eens Christens als getuigen te onderteekenen; ook is de bepaling opgeheven, volgens welke de getuigenis van een Israëliet, ten gunste eens geloofsgenootstegen een Christen, niet regtsgeldig was. Slen beweert dat de regering nog geen vast besluit heeft genomen, ten aanzien der houding, door baar tegenover de door Frankrijk thans ge volgde staatkunde in acht te nemen. Zoo veel schijnt intusschcn zeker te zijn, dat men zich daarbij, zoo lang maar immer mogelijk, lijdelijk zal gedragen. Al wat Oostenrijk voor den oogenblik ten gunste des Pausen doet, bepaalt zich slechts tot het toelaten der wervingen voor het pauselijk O O S T-IIV 59 IE. BATAVIA, 23 November. Door Z. Exc. den gouverneur-generaal is mr. J. II. Donker Curtius, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking, als Nederl. commissaris in Japan. Voorts is door hem benoemd tot consul-generaal der Nederlanden in Japan mr. J. K. de Wit, lid van den raad van justitie te Batavia, en tol kanselier van dien consul-generaal mr. J. P. Metman. Op den 16dea dezer is alhier de doodstraf voltrokken aan den moor denaar van den heer Teengs. Hij had verzocht in plaats van opgehangen gefusilleerd te mogen worden of in elk geval met muziek naar de straf plaats te worden gebragt. Beide verzoeken werden natuurlijk van de band gewezen. De veroordeelde ging den dood met kalmte te gemoet en hield cene korte toespraak tot de aanwezige Europeanen, waarbij bij erkende zijne straf te hebben verdiend, en de hoop uitte, dat zij tot voorbeeld niogt strekken voor anderen om hen van misdrijven af te schrikken, doch hij verzocht ook de heeren steeds indachtig te willen zijn om hunne bedienden niet noodeloos en voortdurend uit te schelden en te bekijven. Berigtcn van de zuid- en oostcr-afdeeling van Borneo houden in dat in den nacht van 18 op 19 October jl. cene kolonne, bestaande uil 100 bajo netten, een houwitser, een handmortier met bediening en een detachement sappeurs, onder bevel van den kapitein van Oijen, van Martapoera is opge rukt, om over Mataraman legen Tjinta-Poeri te handelen, waar eenige mui telingen zich hadden verzameld. Omtrent den uitslag van dien logt wordt hel volgende medegedeeld: Bij de verovering van Tjinta-Poeri op 21 Oct. is, zoover men heeft kunnen nagaan, een 30-tal muitelingen gesneuveld en ge kwetst, terwijl van onze zijde een sergeant is gesneuveld en vijf man zijn gewond, waarvan een aan zijne wonde is overleden. De versterking lag op een zeer goed gekozen punt, dat omgeven was door een bijna ondoordring baar moeras en door eene ondoorwaadbarc rivier. Officieren en manschappen hebben zich bij die gelegenheid weder uitmuntend gedragen. Bijzonder onderscheiden hebben zich de lste luit. der artillerie Borèlde 2dc luit. der infanterie Perelaer, de officier van gezondheid Cliaulier, de adjudant-onder officier Serquct, de gesneuvelde sergeant Sevenstern, de kanonnier Barrond, de sappeur Kalil en de flankeur Dcngens. Op 26 October is er een aanslag beproefd op het leven van den kolonel Andresen. Bij het afvaren van de rivier werden er op de boot, waarin hij zich bevond, 18 geweerschoten gelost, die alle, van wege den korten afstand van den oever, het vaartuig troffen. Slechts een der opvarenden werd aan het been gewond. Op 3 Nov. zijn te Banjermassing aangekomen de nieuw benoemde gouver- nemcnts-commissaris Nieuwenhuyzcn en de kommandant der troepen, waar-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2