LEY J) 8 CIIE COURANT. i 860. MAANDAG 16 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond De Pt ijs der Courant' is f 12 in het jaar; de afzonderlijke No turners worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij «leze Courant behoort Bijblad BJ°. 1. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Januarij. De zitting van den gemeenteraad van heden, de eerste in dit jaar, werd door den burgemeester met eene treffende aanspraak geopend, waarin hij zijne wenschen voor het heil der gemeente en voor dat der leden ontboe zemde. Aan de orde was o. a. een voorstel van de leden Bucaille, ten Sande cn Gevers, om zich bij adres lot Z. Exc. den minister van oorlog te wen den, met het verzoek om, bijaldien het reg. rijdende artillerie van hier naar elders mogt worden verplaatst, deze gemeente met een cavalcrie-gar- nizoen mogl worden begunstigd. Bij do discussie werd echter de mce- ning geuit dat men zich in deze bij adres lot Z. M. den koning moest wen denonder mededceling van een afschrift aan den minister van oorlog, met welke mccning de hh. voorstellers genoegen namen cn dienovereenkomstig hun voorstel wijzigden. Nadat 1111 het voorstel met algemeene stemmen was aangenomen, werd de redactie van het adres aan hh. voorstellers op gedragen. Bij deze gelegenheid werd door den burgemeester medegedeeld dal hij zich reeds in het laatst van het vorige jaar die zaak had aangetrok ken en zich tot den minister van oorlog met een zoodanig verzoek had ge wend. Wel was de minister, die op het uur der audiëntie bij den koning werd ontboden, verhinderd geworden hem gehoor te verleenenmaar hij had toen de belangen der gemeente aan den secretaris-generaal van het de partement voorgedragen, die beloofd had ze aan den minister te zullen me- dedeclen. Bij den raad is ingekomen een verzoek van diakenen der ned. hervormde gemeente om gemeentegrond in de Verwerstraat, tot het bouwen van 40 arbeiderswoningen. De loting voor de ligting der nat. militie zal in deze gemeente plaats hebben op WoenoUag en Dunaeiuag cu 2.-1 TVhr.niMi T)p milliai-uli»! zullen zitting honden op 13 Ecbruarij19 Maart, 10 April en 27 April. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 173 tot 194 personen. Onlangs had in het naburige dorp Benthuizen het navolgend zeldzaam voorval plaats. Zeker arbeider, uiterlijk in zeer behoeftige, omstandigheden vcrkccrcndeliet bij zijn plotseling overlijden de vrij beduidende geldsom 11a van omstreeks 1000. De man was inwonende bij insgelijks behoeftige lieden, een kleedcrmaker met zijne vrouw en twee jonge kinderen, en had geen bekende bloed- of aanverwanten. Na zijn dood werd bij het afleggen van liet lijk die schat gevonden, bestaande in een zak zilver geld die in zijn bedstroo verborgen was De kleedermaker deed terstond aangifte, cn verzocht de verzegeling, welke geschied is; intusschen worden de reglheb- benden opgespoord en zal deze onverwachte nalatenschap hun worden uit gekeerd. Wij mogen dit bewijs van buitengewone eerlijkheid niet onver meld laten, en uiten den wensch dat de aandacht van alle weldenkcn- den hierop gevestigd moge worden. De R. C. zegt dat de vroeger door het II. en Eff.bl. vermelde wij ziging van het spoorweg-ontwerp daarin zal beslaan, dat aan de rivicrover- gangen bij Arnhem en aan den Moerdijk een derde voor eene lijn Maarsbergen- Tiel zal worden toegevoegd. Deze lijn zou weing technische mocijelijkheden opleveren, en ook het flnanlieel bezwaar niet overwegend geacht worden, bij de te verwachten ruime opbrengst der rijks-geldmiddelen. Dit Eist (Over-Betuwc) meldt men het volgende: Door het sedert cenigcn lijd sterk wassen der rivieren liepen de uiterwaarden van Bemmel onder water. Een haas vlugtte, ten einde zijn leven nog te redden, op ■eene blootstaande hoogte. Zekeren arbeider, Jansen genaamd, dit ziende, bekroop de lust om dit dier te gaan vangen; hij moest over eene nog niet vol staande sloot springende sprong gelukte naar wenschbij het naderen begaf zich de haas te water en al volgende had Jansen het geluk hem te •grijpen. Doch toen hij beladen met den buit terugkeerde, mislukte de sprong over genoemde sloot en stortte hij naar beneden. Eer men hem hulp kon ver leenenwas hij jammerlijk verdronken. De man was een oppassend huisvader cn laat eene zwangere vrouw met 6 hulpbehoevende kinderen achter. Bij de redactie van den Courier de la iHeuse is lot nu toeten behoeve •der schatkist van de pauselijke stalenontvangen de som van 4187.19 fr. 's GRAVENI1AGE14 Januarij. Z. M. heeft aan den heer mr. AV. F. Rochussengezantschaps-secretaris te Parijs, vergunning verleend tol hel dragen der onderscheidingsteekenen van ridder lstc lil. der Lodevvijksordchem door den groothertog van Hessen geschonken. Gisteren, zijnde de Russische nieuwjaarsdag, is er ten 11 ure in de kapel aan het palcis van II. M. de koningin-moeder eene pleglige dienst ge- Si vierd, welke door den Russischen gezant generaal Mansouroff, de leden van het gezantschap en de Russische onderdanen, die zich in de residentie be vinden werd bijgewoonddes middags had er bij H. M. de koningin-moeder groot diner plaats. Van hier wordt aan de Amst. C. geschreven, dat H. K. II. prinses Frederikna hare terugkomst uit Berlijn, zich naar het zuiden van Enge land, waarschijnlijk naar de omstreken van Plymouth, zal begeven, om aldaar lot verder herstel barer gezondheid eenigen tijd door te brengen. De minister van finanliën heeft van een onbekende 17.31 ontvangen, bij den ontvanger der registratie te Purmerende bezorgd, wegens verschul digd successieregt, alsmede ƒ35 van een onbekende, onder hel postmerk Rotterdam. Men verneemtdat de even volledige als zeldzame verzameling van moderne Grieksche en Lalijnsche dichters, uit de boekerij van ds. van Voorst, te Amsterdam, is aangekocht voor de kon. bibliotheek alhier. Men verneemt dat de regering haar antwoord op hel verslag der eerste kamer, nopens het wels-ontwerp betrekkelijk de spoorwegen, in gereed heid brengt cn dat derhalve verslag en antwoord te gelijkertijd het licht zullen zien. Hel antwoord zal eerlang gereed zijn, zoodat men het daar voor houdt, dat de eerste kamer in de eerste dagen van Ecbruarij het spoorweg-ontwerp zal behandelen. Eerst na den afloop daarvan ziet men het bijeenkomen der tweede kamer te gemocl, die dan spoedig zal behan delen hel ontwerp nopens de doorgraving van Holland op zijn smalsl, waar omtrent mede de antwoorden der regering in gereedheid worden gebragt. Naar men verneemt is bij de tweede kamer ingekomen het bij de be handeling der staatsbegroting voor 18G0 door den minister van justitie toegezegde wets ontwerp lot herziening van het hier te lande beslaande hypothccairstelsel. BUITENLANDSCHE BElUGTEiV. LONDEN 12 Januarij. De Mom. Post berigl dat er tusschen Frankrijk en Engeland onder handelingen over een handelsverdrag aangeknoopt zijn, op den grondslag ccncr wederkecrige bewilliging van belangrijke voordeden. Verder zegt ge noemd blad, met het oog op den brief van keizer Napoleon aan den Paus, dat het denkbeeld om aan den Paus, indien hij vrijwillig van de Legation afstand deed, zijne overige bezittingen te waarborgen, bij de llritsche rege ring gecnen bijval zou vinden. Engeland heeft bij de overige mogendheden de aansluiting van Midden-llalië aan Sardinië voorgestaan. Indien het noodig wierd de bevolking dier streken op nieuw te raadplegen en indien zij zich voor de vestiging van een afzonderlijk Midden-ltaliaanseh koningrijk mogt verklarendan zonde Engeland hel beginsel handhaven dat geen lid van de regerende geslachten der groole staten lot den troon van het nieuwe koningrijk zal mogen geroepen worden. Uit een volgend artikel van genoemd blad zou men moeten opmaken, dat de Engclsche regering niet geneigd is om zijne onzijdigheid ten opzigte van Italië ten einde toe te bewaren, gelijk vroeger door de ministeriële bladen werd verkondigd. In dat artikel wordt gezegd dat Frankrijk en Engeland niet door een schriftelijk verdrag, maar door hun bondgenootschap vereenigd zijn tot bescherming van Ilalie's onafhankelijkheid, dat, in geval van eene nieuwe vredebreuk tusschen Frankrijk en Oostenrijk, Engeland het militaire overwigt van hel Noorden ter zee in de schaal zou leggen, en dat de strijd legen ltalië's vijanden door de Italianen, Franschen cn E11- gelschen gezamenlijk moet worden gevoerd. De regering heeft ook de oprigting toegestaan van afzonderlijke corp sen van kinderen tusschen de 15 cn 18 jaren oud, ten einde deze reeds op jeugdigen leeftijd in het gebruik van vuurwapen kunnen geoefend worden. Arolgens de aangifte, door de uitvoerders van zijnen uitersten wil ge daan bedraagt de nalatenschap van lord Macaulay nagenoeg 80,000 Uil het wrak van den lioyal Charter is nu nagenoeg al het goud, dat aan boord was, naar boven gebragt. Berigtcn uit New-York van 31 Dec. melden dat het geld aldaar plot seling schaarsch geworden was, dat dit aanmcrkclijken invloed op den prijs der openbare effecten en op den wisselkoers had, en dat door de bankiers handelspapier cn cllcclen lot eiken prijs te gelde gemaakt werden. Icï5.A]%7ÏLÏ! H. PARIJS, 12 Januarij. Dat de nieuwjaarswensch van den Paus aan den generaal de Goyon in hoogc mate de aandacht zou trekken, was ligt te bevroeden. Algemeen hondt men hel voor zeker, dat er nu op gcenc toegeeflijkheid van de zijde des Pausen meer valt te rekenen. De Conslitutionnel zegt, in een artikel

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1