LEYDSCHE COURANT 1800. N°. 6. nn V VRIJDAG 13 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond f/ TVA> c'" jT De Prijs der Courant is ƒ12 het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIJVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Jaiuiarij. Gedurende het jaar 1859 zijn binnen deze gemeente geboren 676 zoons en 709 dochters, te zamcn 1385; levenloos aangegeven 39 zoons en 38 doch ters. Overleden 881 personen van het mannelijk en 941 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 1822. Gehuwd 328 paren en e'éne echtscheiding in geschreven. Bij de plaats gehad hebbende herstemming in het hoofdkiesdistrict Dordrecht is lot lid van de tweede kamer der stalen-generaal herkozen de heer mr. P. A. Sander, met 553 van de 1104 uitgebragte stemmen. Zalurdag 11. is nabij de Kaag een vaartuig, ten gevolge van den he- vigen wind, omgeslagen. Van de drie personen, die zich daarin bevonden, heeft een zijn leven kunnen reddendoor op den bodem te klimmende beide andereueene moeder met haren zoonzijn omgekomen. Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van het JFeekblad voor Haarlemmermeer. Dit bladonder de hoofdredactie van den heer E. C. de Clcrcq, zal aan landbouw-, gemeente- en polderbelangeninzonderheid van de gemeente Haarlemmermeer, gewijd zijn. In de Utr. Cour. leest men het volgende: Ruim een jaar geleden deelden wij mede, dat de kapel van het voormalig paleis van koning Lode- wijk alhier aan de akadcmischc bibliotheek was toegevoegd en op eene ge makkelijke en smaakvolle wijze voor hare tegenwoordige beslemming inge- rigt. In den afgeloopen zomer hebben de curatoren onzer hoogeschool de lokalen der bibliotheek op nieuw doen vergrooten en verbeteren. De ver- houwingen zijn thans voltooid. Eene ruime leeskamer werd dezer dagen ten algemeenen gebruike opengesteld, en een sierlijk en solide meubilair is, naar wij vernomen hebbenhet geschenk van een der aanzienlijkste inge zetenen onzer stad, die wel verlangd heeft niet openlijk genoemd te wor den, maar wiens echt vadcrlandsche onbekrompenheid ons evenwel de aan gename verpligting oplegt, daarvan in ons blad openlijk melding te maken. Wij wenschen onze hoogeschool en hare boekerij met zulke begunstigers van harte geluk. Zondag 11. zou menzoo meldt men uit Middelharnisonder meer ande ren een os van J. Philips, veehandelaar te Oudelongc, per stoomboot naar Rotterdam vervoeren. Aan de boot gekomenmogt het niemand gelukken het dier op de brug te leidenhet ontkwam aan zijne geleiders en nam op de werf van zekeren landbouwer zijne toevlugt. Minder moeijelijk liet het zich nu genaken, en op nieuw werd het lol aan de stoomboot gebragt; daar echter werd het woedend, brak al de touwen, waarmede men het had gekluisterdlos, en liep door eene ontzaggelijke menschenmassa heen, zonder nogtans iemand ernstig te kwetsenhet dier werd nogmaals gevan gen en aan een boom gebondenbrak weder los en wandelde builen het dorp. Waarschijnlijk op hoog bevel wachtte de rijksveldwachter van Dijk zijne terugkomst af, legde zich in hinderlaag en trof zijn tegenstander met twee kogels, waarvan een den os het oog wegnam. Nog meer verwoed over de hem aangedane beleediging, liep het dier weder door het dorp, oud en jong voor zich heen drijvende, een anderen weg in. Nu kwamen intusschen de brigadier der rijksveldwacht, en de veldwachter der gemeente, den veld wachter van Dijk ter hulp en te zamen doorboorden zijden os met kogels, zoodat hij bezweek. Het merkwaardigste van alles is, dat door dit geval geen ongelukken geschied zijn, als men bedenkt, dat zich eene opeengehoopte volksmenigte langs de haven en kade bevondwaardoor de os heen liep. De redactie van den Courier de la Meuse, die zich vroeger bereid heeft verklaard om giftenbestemd om den Paus te gemoet te komen in de geldelijke ongelegenheid, waarin hij wegens de afscheiding van de Romagna verkeert, in ontvangst te nemen, deelt mede, dat bij haar tot dat doel was ontvangen eene som van 2,072.56 fr. 'sGRAVENHAGE, 12 Januarij. Z. BI. heeft den heer mr. J. Rau van Gameren benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. Z. BI. heeft aan den kolonel C. J. J. Goiïijn, van den gcneralen staf, chef van het topographisch bureau bij het dep. van oorlog, ingevolge zijne aanvrage, pensioen verleend, ten bedrage van/1,800. Door Z. BI. is bepaald, dat, te rekenen van den lsten dezer, detracle- nicnten der officieren, behoorende tot den plaatselijkcn staf, met ƒ100 zul len worden vermeerderd. Z. BI. heeft bij besluit van den 17dcn Dec. jl. bepaald, dat het bedrag der schadeloosstelling wegens het gemis van fourages, aan de daarop regt- hebbendc generaals, hoofd- en verdere officieren bij het leger, gedurende het jaar 1860 toe te kennen, legen 60 cents per paard en per dag zal worden berekend. Heden middag heeft er bij Z. K. II. prins Frederik een groot diner plaats gehad, waaraan de minister van oorlog en de heeren hoofd-olfieicren die bij het laatst gehouden kamp te Zeyst tegenwoordig warenhebben deel genomen. Naar men verzekert zal Z. K. II. zich den 30slen dezer uit de residentie naar Berlijn begeven. Naar men verneemt zijn alhier berigten ontvangen dat Z. K. II. de prins van Oranje zich eerstdaags uit Parijs naar Londen zal begeven. Van zijne terugkomst in de residentie is nog niets met zekerheid te bepalen. Blorgen, bij gelegenheid van het Russisch Nieuwjaar, zal er bij 11. BI. de koningin-moeder een groot diner plaats hebben. Het negende groot vocaal en instrumentaal concert van de maatschappij de Toekomst, dal gisteren avond plaats had, werd vereerd met de tegen woordigheid van II. BI. de koningin en van HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik. Blevr. Rosa de Vries, de beroemde zangeres van de Ilaliaansche opera, en de heer F. laub, kamer-virtuoos van den koning van Pruissen, hebben zich bij die gelegenheid met roem overladen. Aan beide, alsmede aan den heer Verhulst, werd het diploma van eere-lidmaatschap door de maatschappij uitgereikt. ABISTERDABI, 11 Januarij. Blaandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de hh. de Wal, Koenen, Bake, Bakhuizen van den Brink, Beets, Boot, Delprat, Fruin, van Heusde, Hulleman, Janssen, Jonckbloet, Juyn- boll, Karslen, Leemans, van Lennep, MeesMilliesMollOpzoomer, Rut gers, Schollen, Sloet, G. de Vries en BI. de Vries. Door den secretaris werden voorgedragen de necrologiën van wijlen den hoogleeraar N. C. Kist en van Th. Babington Blacaulay, builenlandsch lid der akademie. Hij stelde beider verdiensten in het licht en bragt hulde aan hunne gedachtenis. In antwoord op de krachtens hel legaat van Hoeuffl uitgeschreven prijs vragen zijn ingekomen negen latijnsche dichtstukken. Deze stukken werden in handen gesteld van de commissie van bcoordceling, aan welke die taak het vorige jaar was opgedragen. Vervolgens gaf de heer Bake het vervolg van het rapport der commissie wegens de philologische zending in Spanje. De heer Bakhuizen van den Brink bragt het rapport uit der commissie wegens het charterboek van Holland en Zeeland. Hij gaf daarbij uitvoerige mededceling van de regelendie de commissie bij baren arbeid hadden ge leidhoe zij dien arbeid onderling gedeeld, hoe zij de hulp van anderen ingeroepen heeft (de heer P. A. S. van Limburg Brouwer is haar medelid geworden), hoe en in welke mate zij die hulp heeft ondervonden en die haar is toegezegd, en in hoe verre zij met haren arbeid is gevorderd, liet rapport zal worden opgenomen in de verslagen en mededeelingen, vergezeld van lijsten der opgespoorde charters, ten einde die onder veler oog te brengen. De heer Opzoomer maakte cenige opmerkingen betrekkelijk hetgeen in de vorige vergadering door den heer Scholten over de oorzaken van het mate- rialismus was voorgedragendeze opmerkingen werden door dén heer Schollen beantwoord. De verdere discussie over dit onderwerp werd lot eene volgende vergade ring uitgesteld. BUITENLANRSCRE BERIGTEN. ENGELA1I9. LONDEN 8 Januarij. Omtrent het doel der reis van lord Cowley worden natuurlijk nog allerlei gissingen gemaakt. Blen verzekert dat het sluiten van een afzon derlijk verdrag niet tot zijne lastgeving behoort; alleen zou hij zich met de Engelsche regering moeten verstaan over de grondslagen van de onderhan delingen die met de overige mogendheden zullen gevoerd worden. Blen acht het zeker, dal Engeland ten opziglevan Italië de non-interventie zal blijven voorstaan, maar zich ook niet zal verbinden om, ten einde dat beginsel te handhavende wapenen op te vatten. Een onzer dagbladen dringt er op aan dat uien middelen berame, om de Godwin Sands, die gevaarlijke plaats, waar jaarlijks honderde schepen verloren gaan en die in vroegere tijden drooge grond geweest is, op het voorbeeld der steeds land-aanwinnende Hollanders, weder droog of althans op de eene of andere wijze voor de scheepvaart onschadelijk te maken. Maandag middag is het stoffelijk overschot van lord Blacaulay in de Westminsler-abdy bijgezet. De plegtighcid had over het geheel een vorste lijk aanzien. Blen verhaalt van Blacaulay, dat zijn vermogen bij zijnen weldadigheidszin

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1