LEYDSCHE COURANT. N°. 5. WOENSDAG 11 JANUARIJ. 1800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 i»e het jaar g de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BliVNKNLANDSCflE RERIGTEN. LEYDEN, 10 Januarij. Bij kon. besluit van 6 Jan. zijn tot burgerlijke leden van den militie raad alhier, voor de ligting der nationale militie van 1860, benoemd de lih. mr. H. C. J- Hoog, lid der staten, er. mr. P. G. Hubrccht, burge meester der gemeente Lcyderdorp. Tot hunne plaatsvervangers de bh. J. Drooglever Forluyn, lid der staten, en G. van Leeuwen, lid van den gemeenteraad van Gouda. Gisteren avond vierde de bier gevestigde typographischc vereeniging Lourens Jansz. Cosier in de stads gehoorzaal baar zesde jaarfeest. Ook dezen keer waren weder vele personenop beleefde uitnoodiging van bet be stuur, ter bijwoning der feestviering opgekomen. Ten half acht ure werden de genoodigden onder liet spelen van cenen fecstmarsch in de fraai versierde zaal binnengeleid, waarna door den voorzitter de bijeenkomst werd geopend en verslag gedaan van de lotgevallen en den toestand der vereeniging. Zij mogt zich op nieuw in het toetreden van verscheideu leden en donateurs verheugenen de goede werking van bet ziekenfonds was in het afgeloopen jaar meer dan ooit overtuigend gebleken. Een groot gedeelte van der. avond was gewijd aan de opvoering van twee tooneelslukjesLiefde zoekt list en de Bloedzuigers of de minnehandel in de apotheekin welke de leden G. van llest, F. A. Dec11. W. Witlenaaren J. J. Dorsman en de jufvrouwen D. Bakker en J. M. Loeber de rollen vervulden en wegens hun inderdaad verdienstelijk spel algemeene goedkeuring mogtcn inoogstcn. Deze opvoering werd door bet zingen van feestliederen voorafgegaanafgewisseld en besloten. Na den afloop der werkzaamheden ving bel bal aandat lot laat in den nacht voortduurde, zich door gulle vreugde kenmerkte en in de beste orde afliep. Van den Alg. Konst- en Letterbode voor I860 ziet thans het eerste nommrr het licht. Wij achten het overbodig vele woorden te gebruiken ter aanbeveling van een weekblad, dat thans zijn twee en zeventigste jaar in gaat, en zich gedurende zoo langen lijd steeds met eere heeft staande ge houden. Doch nu de redactie van dit weekblad in andere handen, en wel in die van den lieer dr. L. J. F. Janssen, die zich van de medewerking van verschillende vaderlandschc letterkundigen verzekerd heeft, is overgegaan rekenen wij bet niet ongepast daarop bij hernieuwing de aandacht te vesti gen van allen, die met het meest wetenswaardige op het gebied van kunst en letteren wenschen te worden bekend gemaakt. Het voor ons liggende nommer onderscheidt zich door belangrijkheid van inbond en doet vertrouwen dat de Konst- en Letterbode zijnen ouden roem zal blijven handhaven. In den Stoompost leest men het volgende Wij zijn in de gelegenheid een berigt te verbeteren, hetwelk omtrent bet besluit van den minister van binnenl. zakenbetreffende de gevraagde con cessie van een spoorweg van Sclievcningen langs 'sUage naar Gouda, in verschillende dagbladen wordt vermeld. De minister van binnenl. zaken heeft, na kennis genomen te hebben, zoowel van die aanvrage als vail die van den raad van bestuur van de Ilollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij tot het verkrijgen eener concessie voor een spoorweg van Leyden naar Woerden, en van een gelijken weg van 's Gravenhage naar Scheveningen aan beide aanvragers te kennen gegeven, dat, ofschoon beide die lijnen voor eenc rcgtstrecksche verbinding met den Rijnspoorweg zijn concurre rende lijnen, bij niettemin, indien zulks verlangd wordt, bereid is den koning voor te stellen, de beide aangevraagde concessien voor elk dier lij nen aan beide de van elkander onafhankelijke ondernemingen te verleencn, op den voet der voorwaarden die aan ieder der aanvragers worden voorge legd; dat hem intusschen de lijn 's Gravcnhage-Scheveningen daarvoor minder vatbaar voorkomt, en hij dus de hecren Schretlen en Maxwils en den raad van bestuur der Ilollandsche maatschappij uitnoodigt, zich, kan liet zijn, over den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van 's Gra venhage naar Scheveiiingeti onderling te verstaan; dat, indien zoodanig overleg vrucht mogt dragen en lot cene voor de uitvoering van hel werk gewenschte vereeniging mogt leiden hij de mededeeling van liet gemeen schappelijk overleg zal te gemoet zien, met overlegging van eene schclstce- kening voor den aanleg ontworpenen van de voorwaarden waarop de ondernemers de concessie voor die lijn zouden willen aanvaarden; indien bet voorgestelde overleg tot geene eenstemmigheid mogt leiden, en de aan vragers niet bereid zijn zich met elkander te verstaan wacht de minister van elk afzonderlijk een ontwerp van aanleg met de voorwaardenwaarop zij de uitvoering èn exploitatie willen aanvaarden. Bij die voorwaarden zal alsdan, geljjk de minister voorschrijft, gemeenschappelijk gebruik van den weg lusschen 'sllage en Scheveningen voor beide ondernemingen volkomen dienen te zijn verzekerd. Door de NcdcrI. handelmaatschappij zijn 8 schepen bevracht: voor Amsterdam 4 en voor Rotterdam 4. Blijkens een staat, aanwijzende het getal porlbetalende brieven, welke gedurende de jaren 1848 tot 1859 met den post zijn verzondenzijn in 1859 verzonden 14,684,043 binnenlandsehe en 3,817,147 builenlandsche brieven te zamen 18,501,190 brieven. In 1848 waren verzonden 4,324,032 binnen landsehe en 1,833,824 builenlandsche brieven; te zamen 6,157,856. In 1859 zijn aan 106 schepen, metende 10,787 lasten, voor de eerste maal Nedcrlandsche zeebrieven uitgereikt. In 1858 bedroeg dit getal 103 schepen, metende 16,106 lasten. In de provincie Friesland zijn gedurende het jaar 1859 aan de beken de longziekte gestorven 1628 runderen en uit voorzorg afgemaakt 891. Bjj vergelijking met vorige jaren zijn deze cijfers hoogst gunstig te noemen. In de vorige week stonden voor de arrond.-regtbank te Winschoten ccnigc personen tcregt. Bij het getuigenverhoor ontstond bij den regter het vermoeden, dat een der getuigen, zekere L. uit Pekela, een niet met de waarheid overeenstemmend getuigenis ten voordeele van den beschul digde had afgelegden ofschoon hijherhaaldelijk door den regter op den afgelegden eed opmerkzaam gemaakt, bij zijne verklaring bleef volharden, werd hij voorloopig in hechtenis genomen. Eenige uren later had de onge lukkige in de gevangenis door ophanging een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt. Blijkens de gereglelijke statistiek van het koningrijk der Nederlanden over 1858 is het getal eischen in cassatie in strafzaken in dat jaar weder eenigzins verminderd: hel beliep 303. Bij de prov. geregtshovcn werden ter zake van misdaad naar de openbare teregtzitting verwezen 710 beschul digdentegen welke werden opgemaakt 511 akten vau beschuldiging. Die cijfers waren beide de minste sedert 1849. De vermindering laat zich vooral gevoelen bij de misdrijven tegen den eigendom. Bij de arrond. regtbanken zag men eenige vermeerdering van zaken en beklaagden; de eerste beliepen 11,087, de andere 14,099. Het getal over tredingen door de kantongeregten beregt beliep 35,723, met 41,890 beklaag- 'den. Er is weder eene belangrijke vermeerdering van strafzaken bij de kantongeregten waargenomen. Bij het hoog militair gereglhof werden be handeld of aangebragt 332 zakenwaarin betrokken 374 personen. Bij de gezamenlijke krijgsraden, zoo te land ais ter zee, werden aangebragt 307 zakenzijnde 13 minder dan het jaar te voren. 's GRAVENHAGE, 9 Januarij. Z. 31. heeft den officier van gezondheid der ls,c kl.J. 11. C. Basting, en den officier van gezondheid der 2dc kl.J. C. fllullemeisler, benoemd lot ridders der orde van de Eikenkroon. Z. Jl. heeft den luitenant ter zee le kl. J. II. A. W. baron van Ilcerdt tot Eversberg, dienende bjj de zcemagt in Wesl-Indië, op zijn ver zoek eervol uit Js rijks dienst ontslagen. Gelijk eervol ontslag is verleend aan den bij besluit van den 10 Oct. 1.1. ter beschikking van den gouver neur van Suriname geslelden ambtenaar 3Ir. I. J. Rochussen. Aan den gepensioneerden lsten luit. der cavalerie van het leger in Ncd. Indië F. E. van Lawick van Pabsl is verleend de titulaire rang van rid- mcester. Jlen verzekert, dat er eerlang eene belangrijke wijziging zal plaats hebben bij het corps zee-officieren. Sommigen zouden worden gepensionneerd anderen bevorderd of benoemd, enz. Heden middag heeft er bij den baron van Goltstein, minister van buiten), zaken een groot diplomatiek diner plaats gehad. 3Iorgen middag zal er ten hove een groot diner plaats hebben, waaraan H. M. de koningin- moeder, en de overige leden der vorstelijke familie zullen deelnemen. Ook zijn daarop genoodigd de leden van liet civiel en militair huis des konings en de ministers. In eenen brief uit de residentie, in het II. en Eff. bl. opgenomen, wordt medegedeeld dat de regering voornemens is, bij de hervatting der werkzaamheden van de tweede kamer, een wets-ontwerp aan te bieden, waarbij eene wijziging in de concessiën der spoorwegen wordt gebragt, zoo dat uit het plan van den Zuider-spoorweg de overgang Arnhem, en dus de lijn Arnhem-Nijmegen zou vervallen, terwijl daarvoor de overgang bij Maars- bergen en dus de lijn Utrechl-'s Bosch in de plaats zou worden gesteld. Zondag avond jl. is in een gang op het Spui een levend kind van het vrouwelijk geslacht circa 5 a 6 maanden oud gevonden, dat behoorlijk in gewikkeld was. Het is ter beschikking der politie gesteld. A3ISTERDA319 Januarij. Zalurdag II. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademic van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, Vrolik, van der Hoeven, van Rees, van Hasselt, Dclprat, Con rad, van der Boon MeschElias, van der Willigen, Storm Buysing, von Baumhauer, Halbcrtsma, Lobaito, Donders, Stamkart, Hailing, Schroeder

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1