Voor de reglbank der correctionele politie staat thans te rcgt de heer Vriès, bijgenaamd de zwarte doctor, wegens ongeoorloofde uitoefening der geneeskunde. Hij houdt steeds vol dat zijn middel tegen den kanker alver mogend is en dat hij geneesmiddelen bezit tegen 25 ziekten. »Wie heeft u doctor gemaakt?" vroeg hem de president. »Ik zelf," was het ant woord, en hij vervolgde: ook üippocratcs heeft zijn graad niet verwor ven bij eene medische faculteit." In deze zaak zijn 70 getuigen gedagvaard. De heer Ollivier heeft zich ter griffie van de reglbank begeven en al daar de verklaring gedaan, dal hij appèl aanteekcnde tegen het vonnis, waar bij hij in zijne functie is geschorst. Men heeft geweigerd deze verklaring in te schrijven. Door tusschenkomst van den voorzitter van de regtbank der Seine heeft de heer Ollivier zijn verlangen gekregen. Naar men zegt zal hjj hel wagen eerstdaags weder als pleiter op te tredenwant door het appel heeft het vonnis nog geen kracht. Dingsdag avond tusschen 7 en 8 ure hoorde men hier vrij hevige don derslagen. Daarna is er een storm losgebarsten, die aan daken en schoor- stecnen veel schade heeft toegebragt. Meer dan 300 kramen van handelaars in nieuwjaarsgeschenken zijn langs de kaden en op de pleinen omvergeworpen en sommige letterlijk tot splinters gewaaid. Een zware brand heeft gewoed in de likeurstokerij van den heer Bres son te Dijon, die sedert kort daar gevestigd was. Een groot gebouw en de goederen zijn eene prooi der vlammen geworden. Men begroot de schade op 200,000 fr. Men spreekt hier veel van de gelukkige vondst van een boekverzame- laar, die in een oud hoekje, aan een van de boekenstalletjes voor 15 centi mes gekocht, een onbetaalde bon op de schatkist voor de som van 10,000fr. betaalbaar aan toonder, heeft ontdekt. PRUI8IEN. Te Wartha, nabij Breslau, woedde in den nacht van 31 Dcc. op 1 Jan. een hevige brand, welke het raadhuis en vele bijzondere woningen in de asch legde. Met groole Inspanning heeft men de kerk en het overige ge deelte van het stadje bewaard. De rector der universiteit te Munchen heeft een krachtig vertoog in het licht gegeven legen het verkoopen van het doctoraal diploma, welk misbruik sedert zoo vele jaren te Giessen bestaat. Dezer dagen werd al daar een barbier uit Beijercn, Muller genaamd, bevorderd tot doctor in de medicijnen tegen betaling van hel daarvoor vastgestelde tarief. Volgens een berigl uit Petersburg heeft vorst GortschakofT, die Rus land op het congres zal vertegenwoordigen, zijn vertrek naar Parijs uit gesteld. OOSTESRIJ K. WEENEN, 4 January. Er zijn hier in de laatste dagen onderscheidene ministerraden gehouden onder het voorzitterschap des keizers, waarin, naar men zegt, beslissende besluiten ten opzigte van Hongarije genomen zijn, die daar te lande met weinig genoegen zullen worden vernomen. De regering heeft aan de soldalen, die een arm of been verloren ge durende den Italiaanschen oorlog, een dagelijks pensioen van 10 n. kr. toe gelegd; die een arm en been verloor erlangt het dubbel, enz. De directeur van politie te Peslh heeft eenige der belhamels uit die stad verwijderd. Het zijn jongeliedendie zich door hunne woelzieke handelingen hadden doen kennen. Zij zijn naar het binnenste des lands gevoerd en zullen daar onder streng toezigt blijven, tot dat de orde volkomen hersteld zal zijn. TURK YE. Naar gemeld wordt heeft de Sultan aan den nieuwen groot-vizier een brief geschreven, waarin hij hem aanspoort om niets na te laten wat strek ken kan, om het evenwigt tusschen 'slands uitgaven en inkomsten te her stellen, terwijl hij hem zijn wil te kennen geeft, dat alle misbruiken en verkwisting van 's lands gelden streng gestraft worden. Dit voorschrift maakt den val van Kybrisly onverklaarbaar. De optreding van Ruchdi-Pacha als groot-vizier wordt beschouwd als eene zegepraal van de oud-Turksche partij. Hoewel men gelooft dat hij niet wars van hervormingen is, heeft echter zijne benoeming bij de voorstanders van een meer zuinig beheer groote verslagenheid te weeg gebragt. Het blijkt meer en meer dat de afgetreden groot-vizier hel slagtoffer is eener kuiperij der hovelingenomdat hij de schulden van het serail regelen en afdoende bezuinigingen invoeren wilde. De nieuwe groot-vizier heeft het aangaande de Suez-quaeslie genomen be sluit gehandhaafden op 28 Dec. aan de mogendheden de nota verzonden waarbij de Porie hare goedkeuring aan het plan toezegt voor het geval dat de mogendheden het onderling deswege eens kunnen worden. IKGEZOHIOEIV. De vierde tienjarige Volkstelling. I. Geen regeringsmaatregel treft doel, tenzij de openbare geest er mede in stemt; en die instemming wordt niet verkregen, tenzij het vooruilzigt op cenig persoonlijk belang dien geest heeft opgewekt er. tot medewerking aan gedreven. Bedreiging van straf kan nimmer de trouwe naleving van het geen van regeringswege verlangd en voorgeschreven wordt, uitwerken; van welwillende medewerking worden betere uilkomsten verwacht. De tijd is voorbijwanneer bekrompenheid van oordeel en overdrevene godsdienstigheid, zoo al niet onoordeelkundige beschouwing van vroegere gebeurtenisseneen regeringsmaatregelom het volk te tellenals eene groote en strafbare daad van hoogmoed uitkreten. En toch is het er verre van af, dat onvoorwaardelijke gehoorzaamheid wordt betoond aan hetgeen eene regering, die van haar verheven standpunt 'tmeest bevoegd is daar over een juist oordeel te vellen, in het algemeen belang noodzakelijk acht te verordenen. Menigeen vraagt, wat die volkstelling beduidt, welk nut zij geeft en welk voordeel er nit voortspruit, dat de kosten cn den omslag, de moeite en de beweging vergoedt? 'tZou een antwoord zijn, dat niet voldeed, wanneer men wees op hel onberekenbaar nut, dat eene goede statistiek oplevert voor verschillende takken van volkswelvaart en in het algemeen voor de behartiging der volksbelangen. Welligt is het beter, om in enkele bijzonderheden aan te toonen, dat ieder ingezeten persoonlijk belang heeft, bij eene juiste en volledige invulling der rondgebragte billetten, opdat het ware cijfer der bevolking bekend en bepaald wordt. Men weet immers, dat vele regeringsmaatregelen rusten op dat cijfer en dat de gemeenten in ons vaderland tot verschillende doeleinden worden ver deeld in rangen en klassen, naar gelang van hare bevolking, waartoe de uilkomsten der laatste openbare volkstelling, het getal inwoners aanwij zende, moeten dienen. Misschien zijn er weinigen, die er belang instellen, dat naar het zielen- lal wordt bepaald, nit hoeveel leden de gemeenteraad bestaat; maar daar entegen velen, voor wie het niet onverschillig is te worden herinnerd, dat naar dienzelfden maatstaf wordt berekend het bedrag van hel contingent, dat jaarlijks voor de dienst der nationale militie door de gemeente moet worden geleverd, alsmede de sterkte van de dienstdoende schutterij. Van meer belang zal men achten, dat het cijfer der bevolking in aan merking wordt genomen bij de regeling van bet stelsel der rijks- er. plaat selijke belastingenzoodat o. a. bij eene herziening van de wet op het regt van palent de rang, voor de gemeente bepaald op nieuw in overweging wor dende genomen, in de eerste plaats zal worden gelet op het zielental en op andere bijzonderheden, die de uilkomsten der tegenwoordige volkstelling zullen openbaren. Reeds dadelijk hangt daarvan af, welke vrijstellingen bij de heffing van 's rijks personele belasting ten aanzien van het minimum der huurwaarde, van belastbare percelen genoten, en evenzeer, als daaraan onafscheidelijk verbonden hoeveel gemeente opcenten volgens de daarvan vastgestelde tabel van classificatie geheven zuller. worden, 't Een zoowel als het ander is niet zonder invloed op den aanslag, die tot grondslag strekt bij de heffing der plaatselijke directe belasting. Deze herinnering heeft te meer waarde voor de stad Leyden, omdat hare bevolking in de laatste jaren zich gestadig beweegt om het getal van 36000 zielen en juist dit getal den overgang bepaalt van de eene tot de andere klasse. Velen zullen van het belangdat het zielental naauvvkcurig bekend zjj overtuigd wezen; maar minder het nut inzien, dat gelegen is in de kennis van zoovele bijzonderheden, die de invulling lastig en moeijelijk maken. Ook daarop kan wel eene voldoende toelichting worden gegeven. M. 840!le Staats-Eoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 7Jc Trekking. N°. 10510 een prijs van ƒ1,000. STADI-BER1GIEN. Vierde algemeenc tienjarige Volkstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leyden, Gezien het Koninklijk besluit van den 26s,"n September dezes jaars (Staatsblad n°. 101)betrekkelijk de vierde algemeene tienjarige volks telling; Doen te weten, dat vóór of op den 30steu December aanstaande, door de daarmede belaste personen van wege het Gemeentebestuur aan ieder hoofd van een huisgezin zal worden bezorgd een inschrijvingsbillet, dat hij verpligt is met de namen der leden van zijn huisgezin, welke op den 313ten December aanwezig zijn, naauwkeurig, volledig en volkomen naar waarheid, in te vullen of te doen invullen, voor welke invulling hij aansprakelijk is. Burgemeester en Wethouders herinneren tevens, dat lot het huisge zin worden medegerekend alle personen die blijvend of lijdelijk onder de huisgenooten zijn opgenomen, hoewel zij geen leden der familie zijn; ook de dienst- en werkbodendie bij hunne meesters wonenmaar dat personen, die, hoewel bij anderen inwonende, toch afzonderlijk leven, als zelfstandige huisgezinnen worden beschouwd en afzonderlijke inschrijvingsbillelten ontvangen, zoo als.- Officieren, Studenten, Kweeke- lingen, Leerlingen enz., wanneer zij niet gehuisvest zijn in de instel lingen, waartoe zij behooren. Wijders wordt medegedeeld 1°. Dat in het algemeen allen, die te zamen wonen in instellingen of gestichten, aan wier hoofdbestuurders staandoor die bestuurders worden ingeschreven. 2°. Dat aan de herbergiers of logementhouders afzonderlijke inschrij vingsbillelten worden verstrekt, welke zij voor de reizigers naauw keurig invullen. 3°. Dat aan schippers, die in hun vaartuig wonen, ook afzonderlijke billetten worden verschaft, waarop zij inschrijven alle personen, welke zich op den 31stcn December aan boord bevindenen dat aan eiken schipper een bewijs van ontvang zal worden ter hand gesteld, dat hij verpligt is lot den 15Jci1 Januarij 1860 te bewa ren en te vertoonen wanneer inzage daarvan mogt worden ge vorderd. 4°. Dat als hoofd van een huisgezin niet slechts wordt beschouwd de vader, wonende met vrouw en kinderen, maar evenzeer de weduive, zamen wonende met hare kinderen, de oudste broeder, wanneer broeders of zusters, de oudste zuster, wanneer zusters, de oom of tante, wanneer zij met hunne of hare neven en nich ten te zamen wonen. 5°. Dat afwezige leden van het huisgezin met hunne namen en voor namen benevens de plaats waar zij zich bevindenop den rug van het inschrijvingsbillet moeten worden vermeld en zulks even zeer behoort te geschieden van bij anderen inwonende doch afwe zige personen en lijdelijk afwezigen uit instellingen en gestichten, bij art. 1 bedoeld. 6". Dat aan hendie bij de ophaling der inschrijvingsbilletten bevon den wordig nalatig geweest te zijn in de behoorlijke invulling, een termijn van acht dagen wordt toegestaan, om hun billet behoorlijk ingevuld ter plaatselijke secretarie te bezorgen, of wel mondeling de opgaven te komen doen, waarmede het voor hen kan ingevuld worden. Eindelijk wordt iedereen gewaarschuwd, dat op hen die na afloop van dezen termijn nalatig of weigerachtig worden bevonden, de straf bepalingen van art. 1 der Wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad n°. 12)

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2