LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 9 JANUARIJ. N". 4 I860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 'l C) 'Ms S De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 7 January. Eergisteren werd op liet bolwerk nabij de Marepoort het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den lieer A. Ie Lièvrc, directeur der school op- gcrigt door de alhier gevestigde Maatschappij voor Toonknnst. Ettelijke zijner kunstbroeders en andere beoefenaars der muziek volgden de lijkbaar, en hieventoen de kist in dc groeve werd ncdergelatenonder begeleiding van blaasinstrumenten op meesterlijke wijze een roerend grafgezang van Lindpainlr.er aanwelks weemoedige toonen al de aanwezigenwaaron der vele vrienden van den overledene en eenige commissarissen der genoemde maatschappijdiep troffen. Op waardige en hoogst indrukwekkende wijze bragten zij daardoor eene welverdiende hulde aan de nagedachtenis van ccnen man, die steeds loonde door blakendcn ijver voor eene hem innig geliefde kunst bezield te zijn, aan wiens leiding en opwekking menigeen zeer veel verpligt is, wiens plotseling verscheiden als een gevoelig ver lies mag beschouwd worden, niet slechts voor zijne betrekkingen, maar voor allen die ware kunst op prijs weten te stellen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het geial der in het Werkhuis alhier opgenomenen hedroeg gedurende deze weck dagelijks van 149 tot 202 personen. Men schrijft ilit Arnhem, dat eene opneming voor de exercitiën van de rijdende artillerie, in dc heide onder die gemeente, tot uitkomst heeft gehad dat liet allezins geschikt is geoordeeld. Ten opzigte der plaatsing van het arlilleriepark binnen de stad bestaat echter nog zwarigheid; mogt men die uil den weg kunnen ruimen, dan is er gegrond vooruitzigl, dat het tegen woordige dragonder-garnizoen voor de artillerie zal moeten plaats maken. Maandag 11. ging 11. van den Berg uit Genemuiden met zjjn zoontje in een vaartuig met botervaten naar de weekmarkt te Kampen. Des avonds werden beide levenloos in hunne woning tcruggebragt. Op hunnen terugtogt was dc schuit door eenen rukwind omgeslagen en beiden vonden hunnen dood in het water. Te Maastricht was een bakkersknecht op eene hoogst onvoorzigtige wijze bezig met nieuwjaars-schieten, en bediende zich van een pistool, dat met hagel schijnt geladen te zijn geweest; een meisje, dat zich met hare moeder aan een bovenraam bevond toen het schot afging, kreeg de gchccle lading in het gezigt, en werd niet alleen ernstig gewond, maar verloor zelfs dc beide oogen; er beslaat overigens alle vrees dat het kind er het leven bij zal inschieten. 's GRAVENHAGE 7 Januarij. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. M. I. Brutel de la Rivièrc en den lieer J. 11. van Graauwcnhaaneervol ontslagen hoofdcommies met rang van referendaris bij het dep. van oorlog, benoemd lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon den heer Romeny, onlangs ontslagen referendaris bij het dep. van oorlog. Z. M. heeft, aan den heer mr. A. Schadee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdamen in zijne plaats benoemd den heer II. A. Schadee, cand.-notaris. Z. M. heeft met wijziging van het sub n». 2 bij besluit van 26 Dec. jl. bepaalde omtrent de bezoldiging der rijks-veldwachters, opzieners der jagt en visschcrijbepaalddat deze beambtenvoor zoo verre zij niet belmoren tot eene hoogere dan dc derde klasse der rijks-veldwachterseene jaarwedde zullen genieten van 350. Gisteren, zijnde het Russische Kersfeest, heeft ten II ure in de kapel van 11. M. de koningin-moeder eene plegligc dienst plaats gehad. Z. K. 11. prins Frcderik zal zich eerstdaags weder naar Berlijn bege ven. De berigten omtrent den toestand zijner gemalin blijven steeds gunstig. Wat betreft de wijziging van het ministerie, waarvan dezer dagen sprake wasverneemt men dat dc moeijelijkheden voor liet oogenblik uit -den weg zijn geruimd. Terwijl het kabinet zal aanblijven, zullen de wels- voordraglenbetreffende de spoorwegen er. de doorgraving van Holland op .zijn smalst, weldra verder in behandeling komen en eene beslissing erlangen. Het valt natuurlijk niet vooraf te bepalen, welke dc uitkomst der stemmin gen over beide voordragten zijn zal, noch te voorzien of die ten gevolge kunnen hebbenhetzij eene wijziging in liet plan der spoorwegenhetzij eene wijziging in het ministerie. Een heden bij den minister van koloniënvan den gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië over Singapore en Aden ontvangen, berigt, gedag- teekend Batavia 7 Dec. II., vermeldt dat dc tclegraphische gemeenschap tusschen Batavia en Singapore is tot stand gebragt. De hoogc raad der Nederlanden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der prolongatie-contracten. Het aangevoerde middel van cassatie was dat indien een commissionair op eigen naam, maar voor rekening en op last van zijn committent, de prolongatie gesloten heeft, de commissionair alleen bevoegd is casu quo den verkoop toe te laten, niet echter om daar toe last te geven, of om daarin uitdrukkelijk toe te staan. Dc raad heeft heer Walewski, aan wien op zijn verzoek ontslag is verleend. Dc lieer !kBaroche is tot op dc komst van den benoemde met de portefeuille van builenl. zaken belast. De aftreding van den heer Walewski is in de tegenwoordige omstandig heden van veel beleekenis. Hij was geen voorstander van de Italiaansclic beweging, maar hield zich aan de staatkunde, die door den Moniteurin de nota van 9 Sept. 11. is bloot gelegd. Die staatkunde heeft, van wege dc vele moeijelijkheden daaraan verbonden, eene verandering ondergaan, en men schijnt nu meer gehoor te willen geven aan den volkswensch der Italianen. Graaf Walewski, niet gezind om daartoe mede te werken, moest natuur lijk aftreden. De dagbladen bepalen zich bij de vermelding van het feit. Het ontslag van den minister van buiienl. zaken zal niet het eenige ge volg zijn van de verandering onzer staatkunde sedert dc uitgave van het bekende vlugschrift. Alles doet gclooven dat er tusschen Frankrijk en Engeland thans onderhandeld wordt om, met terzijdestelling van het con gres, de Italiaanschc quaestie tot eene oplossing te brengen. De reis van lord Cowley naar Londen zou daarmede in verband staan. Hij zou in last hebben de oprigting voor te stellen van een koningrijk van Midden-ltalië, of een koningrijk van Opper-Italië, onder den scepter van Victor Emmanuel. Ilet laatste zal de meesle kans hebben om aangenomen te wordenindien Engeland zich eenige concessiën ten opzigte van de Sucz-quaeslic* en om trent eene vergrootiug van Frankrijk aan de zijde der Alpen wilde laten welgevallen. Of de voorstellen van lord Cowley ingang zullen vinden is moeijelijk te zeggen. Een artikel van den Times geeft daarop weinig hoop. Daarin wordt gezegd dat Engeland, hoewel het de vriendschap van Frankrijk waardeert, niet gunstig gestemd is voor een verbindtenis, waardoor het lot gemeenschappelijk handelen in Italië zou gedwongen worden. Het wil zich onzijdig houden en bijaldien het ministerie daarvan afweek, zou het parlement haar gedrag niet goedkeuren. De overige dagbladenmeer vurig Italiaansch-gczindmcenen dat de regering de vrijheid van Italië door alle mogelijke middelen moet bevorderen. Bij besluit des keizers is aan de leden van den geheimen raad, die gcene Iands-bezoldiging genieten, een tractamcnt van 100,000 fr. toegelegd. Sommigen mecncn dat deze bepaling alleen ten gunste van graaf Walewski is vastgesteld, omdat juist hij alleen in dat geval zal verkeeren. Volgens loopende geruchten zal het Fransche bezettingsleger iu Italië versterkt en hel opperbevelhetwelk tot hiertoe door den maarschalk Vaillant wordt waargenomen, aan den maarschalk Mac-Mahon opgedragen worden. Dc Patrie deelt een berigt mede uit Rome, volgens hetwelk Sardinië verklaard had, dat liet de aanwerving in Duitschland van vrijwilligers voor het pauselijk leger aanmerkte als eene schending van het beginsel van niet-tusschenkomst, onder bijvoeging van dc bedreiging dat liet Piemon- lesche troepen in dc Legatiën zou doen binnen rukken, bijaldien de be doelde werving niet gestaakt werd. dit middel verworpenen de verweerders mitsdien in het gelijk gesteld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 5 Januarij. Op uitnoodiging van de katholieke hulpverceniging is alhier eene ver gadering gehouden van rooinsch-katholiekcnwaartoe 1500 personen waren opgekomen. In die bijeenkomst is besloten een adres van verknochtheid en deelneming aan den Pausdoor de lusschcnkomst van kardinaal Wiseman te overhandigen. In den nacht van 26 December is nabij Downpalrick een visschers- sclinit omgeslagen, waardoor 6 van de 8 opvarenden door de onstuimige zee werden verzwolgen. Te Cork in Ierland is een schip uit de Vereenigde Staten aangekomen met 23,500 gewerenwelke door voorstanders der Italiaansche beweging aldaar bijeen gebragt zijn om aan Garibaldi geschonken te worden. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Januarij. Het is thans gebleken, dat liet gerucht omtrent eene ministeriële verande ring niet uit de lucht was gegrepen. De Moniteur bevat liet besluit des keizers, waarbij de heer de Thouvenel, thans gezant te Konstantinopel, benoemd wordt lot minister van buitenl. zaken, ter vervanging van den

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1