LEYDSCIIE 1800. VRIJDAG 6 JANUARIJ. 1859—1860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Engeland was door de gebeurtenissen op het vasteland mede in eenc zon derlinge stelling geraakt, liet tory-bewind, niet zonder zorg omtrent de bedoelingen van keizer Napoleon, was niet geneigd Frankrijk te onder steunen, en nog minder Oostenrijk, omdat bet daardoor de gebecle natie tegen zich in het harnas had gejaagd. Het besloot dus, nadat alle zijne pogingen om den vrede te bewaren mislukt waren, zich onzijdig te houden. De whig-parlijbcgeerig om op het kussen te gerakenmaakte gretig ge bruik van de omstandigheden, ten einde het ministerie als Ooslenrijksge- zind af te schilderen, en ging zelfs zoo ver opentlijk te verklaren dat het den oorlog tusschen Frankrijk en Oostenrijk had kunnen voorkomen. Deze pogingen gelukten. Nadat eene door het ministerie voorgestelde hervorming van het kiesstelsel door het parlement was verworpen, werd dit ligchaam ontbonden en eene nieuwe vertegenwoordiging door het volk gekozenechter in gelijken geest als de voorgaande. Terstond werd nu door de whigs een votum van wantrouwen in het bestuur uitgelokt en door de meerderheid aangenomen. Het natuurlijk gevolg hiervan was, dat het kabinet aftrad en een whig-minislcric, met lord Palmcrston aan het hoofd, de leiding der zaken aanvaardde. Eene strikte onzijdigheid werd ook door dit ministerie in acht genomenmaar het liet echter meer dan eens onbewimpeld zijne sympathie voor de Italianen blijken, vooral door eene uitnoodiging, om Engeland op het congres te doen vertegenwoordigenaf te slaanzoo niet aan Italië de vrijheid werd gelalen om over zijn toekomstig lot te beslissen. Na lang aarzclens evenwel heeft de regering besloten ecnen vertegenwoor diger derwaarts te zendendaar het haar niet gewenscht voorkomt eene nieuwe regeling van zaken op het vaste land te zien plaats grijpenzonder daaraan te hebben deel genomen. De loop der gebeurtenissen heeft eohter bij de geheele natie een groot wantrouwen ten opzigle van den keizer der Franschen doen geboren worden, dat in weerwil van zijne geruststellende verklaringen op dit oogenblik nog niet is verminderd, zoo als duidelijk is op te maken uit de algemeene wapening, waartoe Engeland zich verpligt acht Hoewel Indië aan de Engelsche regering geene reden tot bezorgdheid meer opleverde, ondervond deze echter in China eene groote teleurstelling. Toen haar gezant, en die van Frankrijk, zich ingevolge de geslolcn verdra gen naar Peking wilden begevenwerden zij aan den mond van de Peiho afgewezen, en leden, bij het bezigen van geweld, eenc gevoelige nederlaag. Hel kan wel niet anders of Engeland en Frankrijk moeten hun aanzien in die streken handhaven en de Chinesche regering tot naleving der verdragen noodzaken, waartoe de noodige maatregelen reeds zijn genomen. llusland's behcerscher ging steeds voort op het vroeger ingeslagen spoor, om door nuttige hervormingen den toestand des lands te verbeteren; het plan tol vrijverklaring der lijfeigenen kon, van wegc het veelomvattende van het werk, nog wel niet tot rijpheid komen, maar de keizer blijft, trots alle moeijelijkhedenmet kracht op de uitvoering aandringen. De handelsbetrekkingen met China werden uitgebreid, hetgeen de ijverzucht de Engelschen niet weinig opwekte. Het leger, met de onderwerping van den Kaukasus belast, overlaadde zich met roem, daar het zich van den beroemden Schamyl, hel hoofd der bergbewoners, die zich in eenc bijna onneembare sterkte had opgeslotenwist meester te maken. De hoofdstad mogt het genoegen smaken dien heldhaftigen tegenstander der Russische wapenen binnen hare muren te zien. Te oordcelen naar 's keizers woorden, onlangs uitgesproken: Nu het werk der wapenen is geëindigd, moet dat der beschaving aanvangen," is hij ook voor deze onder zijn gezag gebragte streken met de edelste gevoelens bezield. Turkye sleepte zijn beslaan op eene ellendige wijze voort. Wanorde en geldverspilling bleven aan de orde van den dag, zoodal in de dringendste behoeften niet kon worden voorzien. Zonder ecnige zelfstandigheid bleef de regering ten speelbal aan hel rusteloos werken der Europeschc diplomaten, die om strijd trachten hunnen invloed aldaar te doen gelden., Eene geheele omkccring van zaken had aldaar plaats gehad, indien niet eene uitgebreide vzamenzweringzoo niet tegen het leven, dan toch tegen hel gezag van den Sultan, ware ontdekt geworden. Spanje, dat gedurende het afgcloopen jaar zich in binnenlandsche rust mogt verheugen, heeft thans zijnen voet op eene glibberige baan gezet, door zich te wikkelen in cencn oorlog met den keizer van Marokko, waartoe het, gelijk beweerd wordt, gedwongen is geworden door de herhaalde aan vallen der Moorcn op zijne Afrikaansche bezittingen. De regering ondervindt ^daarbij veel ondersleuning bij de bevolking, die in dezen oorlog eene worste ling ziet tusschen het kruis en de halve maanmaar de aanvang van den strijd heeft reeds doen zien dat zij eenc zware laak op zich heeft genomen ;j en dat er veel krachtsinspanning zal vereischt worden om die op eenc voor dc eer van Spanje voldoende wijze te volbrengen. Deze vlugtige blik op den legenwoordigen toestand van Europa zal vol doende zijn om te doen zien dat, hoewel de omstandigheden een minder dreigend aanzien hebben dan in het begin van het vorige jaar, de toekomst echter verre van helder is en nog door eene groote onzekerheid gedrukt wordt. Moge het thans ingetreden jaar ons eene vreedzame oplossing der bestaande verwikkelingen doen aanschouwen. BINNENLANDSCHE HERUITEN. LEYDEN, 5 Januarij. In de maand December 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 125 personen als24 mannen33 vrouwen33 zoons en 35 dochtersdaar enboven als levenloos aangegeven 10. Geboren 117 kinderen, als: 64 zoons en 53 dochters. Voltrokken 13 huwelijken. Maandag aanst. zal de alhier gevestigde typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster hare gewone jaarlijksche vergadering houden in de stads gehoorzaal. Door het bestuur zijn verschillende autoriteiten tot dc bijwoning dezer bijeenkomst uilgenoodigd. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De Siaats-Cour. bevat de volgende mededeeling: De commissie, belast met het doen eener voordragt voor de benoeming en uitzending van het per soneel van docenten aan het gymnasium Willem III te Batavia (de hh.jh'. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, dr. C. G. Cobet, dr. M. de Vries, en mr. J. L. dc Bruyn Kops), brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat, behalve den rector of directeur (voor welke betrekking zij onlangs eene i afzonderlijke oproeping deed), hel benoodigde personeel van docenten aan ge melde instelling, voor zooverre daartoe geene geschikte personen in Nederl. Indië zijn gevonden, bestaan zal uit de volgende leeraren: 1°. een conrector; 2°. een praeceptor3°. een docent in de wis- en natuurkundige wetenschap pen; 4°. een docent in de Fransche taal- en letterkunde; 5". een docent in de Engelsche taal- en letterkunde. Voor de leeraren, sub n". 1 en 2 gemeld, wordt vereischt: dc graad van doctor in de faculteit der wijsbegeerte en letteren; voor dien sub n°. 3, het doctoraat in de faculteit der wis- en natuurkunde; voor die sub n°. 4 en 5, de bevoegdheid om de daarbij genoemde vakken te onderwijzenen tevens de geschiktheid om onderwijs te geven in geschiedenis en aardrijkskunde. A'crtrouwdheid met staathuishoudkunde, statistiek en handelswetgeving zal mede tot aanbeveling strekken. Degenen, die voor eenc dezer vijf betrekkingen in aanmerking wenscheu te komen, worden uilgenoodigd, zich ten spoedigste (uiterlijk vóór 15 Fc- bruarij e. k.)onder overlegging der noodige bescheiden, aan te melden bij den hooglccraar dr. C. G. Cobet te Leiden, die hun alle gcwenschtc inlich tingen zal mededeelen. Wij vernemen, zegt het 's Grav. IFeekbldat de regering aan de heeren Maxwils en Schrellen, aanvragers voor de concessie van d.e lijn van Gouda naar Scheveningen buiten bezwaar van 's rijks schatkist, de volgende voorwaarden tot. het verkrijgen dier concessie heeft gesteld. A'oorecrst zouden die heeren een waarborgkapitaal van ƒ150,000 moeten storten, en in de tweede plaats zouden zij moeten trachten zich te verstaan met dc Hollandsche spoorweg-maatschappij omtrent den aanleg van den spoorweg van 'sGravenhage naar Scheveningen, terwijl zij tevens verzocht zijn vóór 1 February c. k. hun bepaald besluit aan de regering kenbaar te maken. Z. BI. heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 dezer, aan de onderofficie ren en verdere manschappen van liet korps mariniers een ralion brood van 60 looden zal worden verstrekt enwanneer zij bij de corpsen der landmagt gedetacheerd zijneen ralion van 75 looden. Te Zulphen is in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer D. Bomhoff Hz.als letterkundige en lexicograaf bekend. IIij had zich door onverdroten werkzaamheid van papiermakersjongen tol verdienstelijk taal kundige weien te verheffen. Bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk zijn gedurende het afgeloo- pen jaar 3099 man aangeworven, zoowel Nederlanders als vreemden. Uil Brakel (Gelderland) meldt men dat op 1 Jan. dc heer J. Boudet van Dam van Brake! aldaar voor het eerst als heer der plaats tegenwoordig was. Hij heeft toen aan het gemeentebestuur van deze zijne geboorteplaats de gelden geschonken noodig tot aanbouw van een gemeentehuis met ameu blement, benevens 100 voor dc armen. Nabij Zwolle brak in den avond van 1 Jan. een zware brand uit bij den landbouwer Vosman. Twee huizen, door 3 gezinnen bewoond, 2 hoos-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1