l'c Lyon zijn Ivvcc genccshecrcn lol geldboete veroordeeld, Ier zake van liet vrijwillig toebrengen van wonden aan een kind van tien jaren, een vondeling, hetwelk zij in een godshuis smetstof hadden ingeënt, om in hel belang der wetenschap te weten of smetstof van een door schurft aangetas ten lijder door inenting deze ziekte op een anderen persoon doet overgaan. SPASJB. Van het oorlogslooncel in Afrika wordt gemeld, dat de Mooren op nieuw een aanval hebben gedaan op den weg naar Teluan, om de Spanjaarden de uitvoering hunner werken te beletten, maar dat zij op nieuw krachtig wer den terug geslagen. Van de Spanjaarden werden bij deze ontmoeting 4 man gedood en 40 gekwetst. De generaals Prim en Queseda hebben zich daarbij zeer onderscheiden. Al de werken zijn thans voltooid. PISUISSEai. BERLIJN, 25 December. De toestand des konings is dezer dagen zeer verontrustend geworden. De r. k. bisschoppen des lands, met den kardinaal-aartsbisschop van Keulen aan het hoofdhebben zich bij adres tot den prins-regent gewend met het verzoek dat Z. K. II. niet moge toegeven dal het wereldlijk gezag des Pausenhetwelk hem door God gegeven isaan hem ontnomen of ver kort worde, cn dat aan den van wege Pruissen naar het congres te zenden gevolmagligdc de last gegeven worde om zich tegen elke inbreuk op de reg- ten van den Apostolischen Stoel te verzetten met al den invloeddien Pruis sen vermag uit te oefenen. Wij willen, zeggen zij o. a. in dit adres, alle mogelijkheid hebben weggenomendat een overmoedig vorst ooit in ver zoeking gerakc, om den van zijne wereldlijke magt beroofden en lot vasal vernederden Paus als werktuig lot bevordering van zijne eerzuchtige verove ringsplannen te misbruiken. In het district Breslau heeft een voorval plaats gehad, dat duidelijk aantoont dat de gelijkheid van de belijders der onderscheidene godsdiensten voor de wet ook hier te lande nog tegenstand ontmoet. Een der eerste be sluitendoor den prins-regent bij de aanvaarding der regering genomen, strekte tot vernietiging van de verordeningwaarbij de Israëlitische grond bezitters van de deelneming aan provinciale cn gemeente-raden werden uit gesloten. In het district Breslau hebben drie Israëliten van de hun verleende vrijheid willen gebruik maken om in den raad zitting te nemen, maar een der leden heeft tegen hunne toelating geprotesteerd. De regerings-commis saris zeide dat, hoewel hij ook tegen de toelating was, hij echter, als rege- rings-orgaan, dit punt niet in beraadslaging kon brengen. Graaf Sauma Jeltsch stelde toen voor om twee gouden Friedrichs (ƒ20) uit te betalen aan ieder Israëlietdie van zijn regt om in de vergadering zitting te nemen geen gebruik maakte. Dit ontecrende voorstel is door de belanghebbenden ter kennis van den procureur des konings gebragt. De koning van Beijeren heeft de beide beroemde reizigers cn natuur kundigen, Herman en Robert Schlagintweit, tot den erflijker. adelstand des koningrijks verheven. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 December. De grootvorst-troonopvolger van Rusland is door der. keizer benoemd tot kolonel en eigenaar van het Glste rcg. van linie. Naar men verneemt heeft hel kabinet, na ccne hevige beraadslaging, waarbij de keizer tegenwoordig wasbesloten om aan de Israëliten het grondbezit door hel geheelc rijk te vergunnen, met uitzondering van hen die in Gallicië wonen. Om van dit regt gebruik te kunnen makenmoeten zij cehter kunnen lezen en schrijven. Indien de regering op dezen weg voort ging zou men aan eene schooue lockomst des lands nog niet behoeven te wanhopen. RCglAN». Het Journ. de St. Petersburg bevat thans de officiële benoeming van vorst Gortschakoff tol eersten gevolmagtigde van Rusland op het congres. Hij zal op 31 Dcc. de reis naar Parijs aannemen. Volgens de jongste berigtcn uit Chinate Petersburg aangebragtloopendc lot 17 October, genoot het Russische gezantschap te Peking volkomene vrij heid cn veiligheid, en zijn alle daaromtrent verspreide geruchten van ont- ruslenden aard onwaar. Nadat de regering de som van 3 millioen zilveren roebels tot tegemoet koming dergenen bestemd haddie door het beleg van Scbaslopel en de naburige plaatsen schade geleden haddenis graaf Stroganoff derwaarts ge komen, om de noodige schikkingen te treffen. De bewoners van Scbaslopol hebben 57 pCt.die der omstreken en die te SimferopolEupatoriaKerlsch enz. tusschen de 15 en 20 pCt. van het daar verlorene terug ontvangen. TDRKÏE. Naar men uit Konstanlinopel meldt wil de Porte vergunning geven tot de kanalisatie van Suez, mits de mogendheden zich vooraf over de poli tieke zijde dier onderneming verstaan en de onschendbaarheid van het Turk- sche rijk waarborgen. De Fransche gezant neemt genoegen met dit voorstel. In weerwil van de vermindering der bezoldigingenhebben vele ambte naren sedert drie maanden nog geene betaling ontvangen. Vele inwoners van Bulgarije, de afpersingen hunner overheden moede, nemen de wijk naar Servië. De Turksche regering wil in deze zaak tus schen beide treden. STABS-HSERICiTEN. Vierde algcniccne tienjarige Volkstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Lcyclen, Gezien het Koninklijk besluit van den 26sten September dezes jaars (Staatsblad n°. 101), betrekkelijk de vierde algemeene tienjarige volks telling; Doen te welen, dat vóór of op den 30llou December aanstaande, door de daarmede belaste personen van wege het Gemeentebestuur aan ieder hoofd van een huisgezin zal worden bezorgd een inschrijvingsbillet, dat j hij verpligt is met de namen der leden van zijn huisgezin, welke op den 31 sten December aanwezig zijn, naauwkeurig, volledig en volkomen naar waarheid, in te vullen of te doen invullen, voor welke invulling hij aansprakelijk is. Burgemeester en Wethouders herinneren tevens, dat tol het huisge zin worden medegerekend alle personen die blijvend of tijdelijk onder de huisgenooten zijn opgenomen, hoewel zij geen leden der familie zijn; ook de dienst- en werkboden, die bij hunne meesters wonen; maar dat personen, die, hoewel bij anderen inwonende, toch afzonderlijk leven, als zelfstandige huisgezinnen worden beschouwd en afzonderlijke inschrijvingsbillellen ontvangen, zoo als: Officieren, Studenten, Kweeke- lingen, Leerlingen enz., wanneer zij niet gehuisvest zijn in de instel lingen, waartoe zij belmoren. Wijders wordt medegedeeld 1°. Dat in het algemeen allen, die te zamen wonen in instellingen of gestichten, aan wier hoofdbestuurders staan, door die bestuurders worden ingeschreven. 2°. Dat aan de herbergiers of logementhouders afzonderlijke inschrij vingsbillellen worden verstrekt, welke zij voor de reizigers naauw keurig invullen. 3°. Dat aan schippers, die in hun vaartuig wonen, ook afzonderlijke billetlen worden verschaft, waarop zij inschrijven alle personen, welke zich op den 31stca December aan boord bevindenen dat aan eiken schipper een bewijs van ontvang zal worden ter hand gesteld, dat hij verpligt is lol den 15dc" Januarij 1860 te bewa ren en te vertoonen wanneer inzage daarvan mogt worden ge vorderd. 4". Dat als hoofd van een huisgezin niet slechts wordt beschouwd de vader, wonende met vrouw en kinderen, maar evenzeer de weduwe, zamen wonende met hare kinderen, de oudste broeder, wanneer broeders of zusters, de oudste zuster, wanneer zusters, de oom of tante, wanneer zij met hunne of hare neven en nich ten te zamen wonen. 5°. Dat afwezige leden van het huisgezin met hunne namen en voor namen, benevens de plaats waar zij zich bevinden, op den rug van het inschrijvingsbillet moeten worden vermeld cn zulks even zeer behoort te geschieden van bij anderen inwonende doch afwe zige personen en tijdelijk afwezigen uit instellingen en gestichten, bij art. 1 bedoeld. 6". Dat aan liendie bij de ophaling der inschrijvingsbillotlen bevon den wordig nalatig geweest te zijn in de behoorlijke invulling, een termijn van acht dagen wordt toegestaan, om hun billet behoorlijk ingevuld ter plaatselijke secretarie te bezorgen, of wel mondeling de opgaven te komen doen, waarmede het voor hen kan ingevuld worden. Eindelijk wordt iedereen gewaarschuwd, dat op hen die na afloop van dezen termijn nalatig of weigerachtig worden bevondende straf bepalingen van art. 1 der Wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad n°. 12) kunnen worden toegepast, onverminderd de regterlijke vervolging, daartoe termen zijnde, bij het ontdekken van opzettelijke kwade trouw. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant en door aan plakking worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 24 December 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AHAllt'HE-A IE CWi. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE UOOGESCIIOOL. Den 22stcn December de lieer D. A. van Liclislorff Talma, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over ulcus noma. 2<40slc Staats-EotcrlJ. Trekking der Vijfde Klasse. lste Trekking. N°. 9405, 10062 cn 14397 ieder een prijs van ƒ1,000. COKRESPONOENTIE De Briep aan C. K. v. S. kan niet alleen niet gratis onder de adverten- tien geplaatst worden daar de uitgever bezwaarlijk ten genoege van anderen de kosten van het zegelgeld voor zijne rckcuing kan nemen maar ook niet als ingezonden stuk, om de reden, die in n°. 151 van dezen jaargang der courant is opgegeven. ADVERTENTIES. Bevallen van cenc DOCHTER G. A. van 'i HOOFT; geliefde Echt- genoote van Leyden, 24 December 1859. W. T. WERST. Bevallen van cenc DOCnTER Vrouwe H. F. W. A. ROORDA SPA- RENBERG. Den Huize Middelweg, Leydcrdorp, 24 December 1859. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3