Z. BI. heeft o. a. pensioen verleend aan den heer T. E. van Lclyveld, heraut van wapenen, ten bedrage van G96. H. BI. de koningin is Zaturdag namiddag met prins Alexander van hare buitenlandschc reis alhier teruggekeerd. Z. K. H. de prins van Oranje wordt eerst na Nieuwjaar terug verwacht. Ook worden IIII. KK. HU. prins en prinses Hendrik eerlang uit Luxemburg hier verwacht. Z. BI. de koning en II. BI. de koningin hebben Zondag morgen de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bijgewoond, alwaar ds. Troltcl voor de gemeente optrad. Zondag namiddag had er bij de koningin-moeder een familie-diner plaats en gisteren werd er bij Z. BI. een buitengewoon groot diner gehouden. Heden morgen heeft op de uitgestrekte goederen van Z. K. li. prins Frcderik, aan den Leydschen straatweg, eene groole jagtparlij plaats gehad waaraan ook Z. K. II. heeft deelgenomen. Door den minister van binnen), zaken zijn benoemd lot telegrafisten der 3Je kl. de leerlingen J. D. Hoekwater en II. M. A. A. Ileymoolen. BUITENLANDSCUË BEIUGTEN. EKGELi ATSD. LONDEN25 December. Or.zc dagbladen blijven zich steeds bezig houden met het vlugschrift: De Paus en het congres, en de daarin ontwikkelde denkbeelden worden, behoudens enkele uitzonderingengoedgekeurd. De Times doet echter aan de Ieren gevoelen dat de voorstellen, in liet vlugschrift gedaan, niet van het ongeloovige Engeland, maar van het geloovigc Frankrijk uitgaan. Naar men uit Dublin verneemt is keizer Napoleon sedert de verschijning van genoemd geschrift zeer in achting bij de katholieken in Ierland ge daald. Het Freeman's Journal beoordeelt het programma der keizerlijke politiek in bittere, vijandige bewoordingen en voorspelt, dal zoo het congres zich met dergelijke voorstellen mogt vcrecnigen, de vertegenwoordigers van den Paus zich zullen verwijderen en aan de diplomaten de verantwoorde lijkheid voor de verdecling van den Kerkdijken Staat overlaten. Het ministerie is niet zonder zorg over de houdingdie de Icrsehe leden van hel parlement zullen aannemen; reeds 15 van hen moeten ver klaard hebbendat zij, wegens de staatkunde des kabiuels in de Italiaanschc zaken en inzonderheid in de zaak der Roinagna, aan hetzelve hunne on dersteuning zouden moeten onttrekken. Dit zou voor de oppositie eene aan winst van 30 stemmen zijn en haar in het lagerhuis de meerderheid van stemmen geven. Dezer dagen werd door eene deputatie van het vrcdesgcnoolschap een adres aan lord Palmerston overhandigdwaarin ernstig verzocht wordt dat de regering instruction aan hare gemagtigden in China zenden moge, om verdere vijandelijkheden te vermijden en onze betrekkingen met dat rijk volgens die verzoenende beginselen te regelen, welke veel meer met het karakter cener Christelijke natie strooken en veel beter berekend zijn om onzen invloed in het Oosten uit te breiden, dan zegepralen van stoffelijken aard hoe groot en beslissend die ook zijn mogen. De minister stond de deputatie uiterst minzaam te woordmaar zeide niet te kunnen toestemmen dat het adres al de feilen der bedoelde zaak in het ware licht plaatste. Gedurende de laatste strenge vorst hebben in verschillende gedeelten van Engeland hevige onweders gewoed, wat bij een zoodanigen graad van koude, als de grond met sneeuw en het water met ijs overdekt is, uiterst zeldzaam genoemd mag worden. Een dezer onweders, van slagregens ver gezeld, rigtle 1. 1. woensdag, te FirebCck. nabij Doncaster, zware schade aan. 30 schapen2 runderen en 3 paardenallen denzelfden eigenaar toe- behoorendc, werden door den bliksem gedood. De sneenwbuijendie dezer dagen hccrschten, hebben het rijden der spoortreinen uitermate belemmerdvooral bij doorloglen van bergachtige strekenwaar de wegen zelfs lot 11 voel hoog waren volgesneeuwd en de treinen verscheiden uren moesten wachten, alvorens zij de reis konden voortzetten. Omtrent hel overlijden van den beruclitcn Nena Sahib, zoo dikwijls reeds aangekondigd maar ook even dikwijls tegengesproken, zegt de Luknow Herald, dat een priester, Budroe genaamd, die Nenah in zijne laatste oogenblikken heeft bijgestaan en te Gondah terug is gekeerd, de goudstuk ken vertoond beefthem voor die diensten ter hand gesteld en een omstan dig verhaal der pleglighcdcnwelke de verbranding van het lijk vooraf gin genheeft opgcdischt. In weerwil van dit verhaal, werd de echtheid van liet feit in twijfel getrokken. Onder den titel van «Correspondentie betrekkelijk de bijzondere zen dingen van lord Elgin naar China en Japan in 1857 en 1859" heeft de rege ring onlangs eene verzameling hoogst belangrijke stukken openbaargemaakt. Bij het in bezit nemen van Canton en Shanghai heeft men zich meester gemaakt van vertrouwelijke brieven van Chinesche officieren aan hunne opperhoofden, waarin de handelingen hunner vijanden, de Engelschen en de Fransehenworden besproken en beoordeeldnatuurlijk uil een Clii- neeseh oogpunt. Onder de brieven van die ambtenaren van het llemelsche rijk is et' een van den beruclitcn mandarijn Yeh. Hij werd gelijk bekend is, bij de bemagtiging van Canton door de Engelschen gevangen genomen cn naar Calcutta gevoerd, alwaar hij van wanhoop en verveling overleed. Hij had zich de ongenade van zijnen meester op den hals gehaald en, al ware hij aan de Engelschen ontsnapt, zou hem geen benijdenswaardig lol ie beurt zijn gevallen. In den bedoelden brief verhaalt Yeh aan den kei zer dal de Engelschen gedurende G maanden geene ongeregeldheden op de rivier van Canton hebben bedrevenhetgeen daaraan moet worden toege schreven dat lord Elgin door de barbaren van Man-ga-la (Bengalen) was verslagen en lot aan den oever der zee vervolgd. Ecnige Fransche sche pen die toevallig voorbij voerenlosten het geschut op de barbarenzoodat zij moesten terugtrekken en hieraan hail lord Elgin zijn behoud te danken. Deze laatste loonde zich zeer dankbaar jegens de Franschcn cn toen lum minister Lo-so-Iun (baron Gros) bij hel begin van de 9<'<= maan te Canton kwam, werd deze door hem met vreugde ontvangen. Hij bood hem wiin aan cn raadpleegde hem over den tcgenwoordigen staat van zaken in China Het antwoord van baron Gros getuigde van welwillendheid voor de Chine' zen. De keizer van Frankrijk had hem last gegeven geen deel te nemen aan de vijandelijkheden die de Engelschen in den zin hadden, opdat de Franschen niet door de Chinezen beschouwd mogten worden als eene hoon ellendelingen die hunne verbindlenisscn verbraken. Na deze mededeelingen geeft Yeh nog het volgende verhaal van den Indischen opstand, waarschijn- lijk om zijnen meester nog meer gerust te stellen. Het land der vijf in. diëndat de Engelschc barbaren zich tocgeeigend hebben is door hen ver deeld in vier stammen (presidentschappen); drie langs de zeekusten en een in het binnenland. Een dezer afdcelingcn aan den zeekant heet Blang-ga-Ia (Bengalen), een ander Ma-la-la-ra (Madras); en de derde Blang-Mai (Bom bay). De afdeeling in het binnenland heet A-ka-la (Agra). Op het einde van den jongstcn zomer waren twaalf markten (havens) in opstand geraakt en hadden de opperhoofden der Engclsche barbaren eene reeks van neder lagen geleden. De hoofden der lndicers hadden eene mijn aangelegd van de eene zijde cener rivier lot aan de andere zijde cn door middel eener helsche machine doen springenwaardoor 7 groote oorlogschepen vernield en 1000 man gedood werden. Te land hadden zij de Engelschen ver van de kust gelokt cn er 7000 omgebragt, waaronder een vermaard krijgsman Puta-wei-ka-lut genaamd (waarschijnlijk generaal Ilavelock). Elgin was te Canton endeed niets dan stampvoeten en zuchten, cn zijne angst nam toe omdat hij geene bcrigten van zijne regering ontving. Men kan uit dit verslag opmakenop welke wijze de keizer van China gewoonlijk omtrent den loop der gebeurtenissen wordt ingelicht. Onder de openbaar gemaakte stukken is ook nog eene memorie van Dti- Naï-Chan, een man van groole letterkundige bekwaamheid, die gedurende vele maanden vruchteloos getracht had Shangaï op de opstandelingen te ver overen. Op dit stuk heeft de keizer van China eigenhandig aanmerkingen geschreven, met een vermillioen-poiloodwaarvan hij-, naar men zegt, alleen mag gebruik maken. IIü-Naï-Chan geeft daarin de reden op waarom hij zich niet van de stad had meester kunnen maken en zegt tot den keizer: JIcn heeft opgemerkt dat iederen keerdat men de stad aanviel met het vaste voornemen om zich van haar meester te makende inneming onmo gelijk werd gemaakt door eenen plotseling opkomenden stormcn het ligt zeker in het plan der godheid dat de opstandelingen eene zoo geduchte magt als de onze zoo hardnekkig kunnen wederstaan, want de bemagtiging der stad zou de vernieling van een groot aantal onschuldigen ten gevolge heb ben." Hierop had de keizer met veel oordeel de volgende aanmerking ge maakt llecft men ooit een zoodanig goochelspel aanschouwd." Onder de overige stukken is nog een stuk over de godsdienst der opstan delingen, en, vreemd genoeg, over de pogingen door de Chinezen aange wend om de Europesche residenten lot hunne godsdienst te bckecren. FRANKKIJH. PARIJS, 25 December. Het vlugschrift De Paus en het congres is thans nog uitsluitend aan de orde van den dag. Hoewel men nog niet bepaald weet wie de schrijver van dit geschrift is, twijfelt niemand er aan of het heeft zijn beslaan aait eene officiële bron te dankenen daarom beschouwt men het meer als een staalkundig programmadan als een vlugschrift. De clericalc bladen zijn natuurlijk met den inhoud weinig ingenomen. Zij beweren dat een zooda nig bestrijden niet van het bestaanmaar van de uitgebreidheid der wereld lijke magt van den Paus, eene oorlogs-verklaring is aan de katholieke godsdienst. De Univers noemt het vlugschrift een Judas kus cn zegt dat het oogenblik gekomen is voor de katholieken om hunne slem te verheffen en opentlijk voor hunne gevoelens uit te komen. Om daartoe te geraken steilIiij voor een adres aan den Paus te zenden, waarvan hij het ontwerp mededeelt. De overige bladen hier ter stede blijven over hel geschrift een gunstig oordeel vellen. De Constitutionnel is het eens met den Times en ziet er een bewijs in dat Frankrijk dezelfde denkwijze omtrent Italië is toe gedaan als Engeland. Hiermede mag men zich gelukwenschenzegt ge noemd bladwant bet is noodzakelijk dat beide mogendheden eensgezind blijven, zoowel in het belang der beschaving als in dat van liet Europeesch evenwigt. Frankrijk, zegt de heer Grandguillot, beoogt niet de vernietiging van de pauselijke magt, maar de versterking van dat gezag, door het in overeenstemming te brengen met de behoeften van den tegenwoordigen tijd. In den tijd van 24 uren zijn van het boven bedoelde geschrift door den uilgever 43,000 exemplaren afgeleverd; op den dag der uitgaaf waren 8000 exemplaren naar de provinciën gezonden. Deze cijfers toonen aan met hoe veel gretigheid dit vlugschrift gelezen wordt. De keizer heeft gisteren in het bosch van Blarly eene groote jagtparlij gehoudenaan welke de prins van Oranje heeft deelgenomen. De heer de Blontalcmbcrt is, na door den reglcr te zijn gehoord, van alle reglsvcrvolging ontslagen ter zake van het door hem geschreven artikel in den Correspondant. - De heer Vriès, de zwarte doctor, zal eerstdaags te regt slaan, we gens ongeoorloofde uitoefening der geneeskunde. Hij beweert het doctoraat in Nederlandcn wel te Leyden verkregen te hebben. De lieer Qucstel, eigenaar van het beroemde Cafe' de Foy, wilde dezer dagen de ijs-voorraad opnemendie bij in zijnen kelder had laten brengen. Door de koude getroffen is hij dóód in den kelder nedergezegen. De winkeliers alhier, die zich op het verkoopen van nieuwjaarsge schenken toeleggenstallen dit jaar eene ongemeen groote menigte van poppen uit, waaronder automaten van drie voeten hoog zijn, die alle men- schelijke bewegingen nabootsen en met 800 tot 1500 francs het stuk betaald worden.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2