BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EWCELASD. LONDEN22 December. Lord Palmerslon heeft in eene vergadering te Rornsey het woord ge voerd en te kennen gegeven dat hij de vaste hoop koesterde dat de tegen woordige omstandigheden tot geen oorlog zouden leiden. Engeland was echter, wat er ook mogt gebenrenzoo gewapend, als in vredestijd nog nimmer het geval was geweest. Uit Glasgow beeft men aan den beer Russell een adres toegezonden, waarin hem de ondersteuning der natie wordt toegezegd, bijaldien hij blijft volharden in zijne staatkunde van non-interventie in de zaken van Italië. Onze dagbladen hechten hunne goedkeuring aan het te Parijs versche nen geschrift: de Paus en het Congres. De Times wil daarin een bewijs zien eener volmaakte overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk, ten opzigle der Italiaansehe zaken. Te Dublin is thans ook eene meeting gehouden van de Orangistische partij, om te protesteren tegen de beweging, die in Ierland plaats heeft ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus. De vergadering verkeerde in eene opgewonden stemming en toonde zich ten hoogste wantrouwend ten opzigte der bedoelingen van keizer Napoleon. In genoemde stad is eene groote gasfabriek afgebrand. Dingsdag 11., toen zich meer dan 10,000 personen op de Serpentine in Ilyde-park met schaatsenrijden vermaakten, is het ijs plotseling gebroken. Een 50tal personen vielen er door, maar werden gelukkig gered; alleen vreest men dat er een jongen bij omgekomen is, want voor een der opgc- visehte petten kon men geen eigenaar vinden. Te Glasgow is een der grootste werken tot stand gekomen, die in de laatste jaren in Europa zijn uitgevoerd. Ten einde de bevolking en de fon teinen van water te voorzien en cenige werktuigen vaii fabrieken in bewe ging te brengen, heeft men van het meer Katrine, dat 360 voet boven het oppervlak der zee is gelegeneene waterleiding naar de stad gemaaktdie 34 Engelschc mijlen lang is. Deze waterleiding gaat voor het grootste ge deelte door eene zeer bergachtige streekwaardoor het noodig was een aantal tunnels te maken. De tunnels zijn 70 in getal en te zamen 13 mij len langenkele tunnels hebben eene lengte van 2650 ellen. Hoewel hel meer Katrine alleen 50 millioen gallons water kan leveren, heeft men, voor- zigtigheidshalve, dit meer met de beide meeren Yennaehar en Drunkie ver honden, die door kanalen kunnen gevoed worden, zoodat de drie meeren te zamen geschat worden 160 millioen kub. voelen water te bevatten. Drie en een half jaar hebben 3000 arbeiders, zonder de smeden, werktuigkundi gen enz. mede te lellen, aan dat reuzenwerk gearbeid. Zij hebben 6 a 700,000 gekost aan arbeidsloon, waarbij nog komt 1,500,000 voor aan koop van grondenschadevergoeding enz. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. Z. K. 11. de prins van Oranje is door den keizer benoemd tol grootkruis van het Legioen van Eer. Bij de regering is thans de officiële kennisgeving van dc pauselijke regering ontvangendat de kardinaal Antonelli haren eersten vertegenwoor diger op het congres zal zijn. De nuntius alhier zal hem in zijne taak ter zijde staan. Hoewel niet officiëcl, verneemt men uit Turyn dat de koning van Sardinië het besluit heeft geteekend; waarbij graaf Cavour en de heer Desambrois tot zijne gevolmagtigden bij het congres benoemd worden. Er is thans op nieuw een vlugschrift verschenen van den heer de Ia Guéronnière, onder den titel van de Paus en het congres. Dit geschrift verwekt groote belangstelling, omdat men kan aannemen dat het de uitdruk king is van de denkbeelden des keizers. De schrijver zegt daarin dat het hoofd der katholieke kerk wereldlijk gezag behoort uit te oefenen, maar dat gezag moet van een vaderlijken aard zijn meer gelijk aan dat van het hoofd eens gezins dan aan dat van bet hoofd van eenen staat. Die staat heeft, volgens hem, noch leger noch wetgevende vergadering, zelfs geen reglerlijkc magt noodig. De Romagna kan niet meer aan den Paus worden teruggegeven, want op den minnelijken weg is dit onmogelijk en het be zigen van geweld is ten hoogste af te keuren. Na een en ander uitvoerig betoogd te hebben, drukt dc schrijver zich aldus uit: In de eerste plaats wenschen wij, dat dc onmisbaarheid van 's Pausen wereldlijke magt, als een hoofdbeginsel der Europesehe orde van zaken, door het congres erkend worde. Dat is in ons oog de hoofdzaak. Dat beginsel schijnt ons van groolcr gewigt te zijn dan de meerdere of mindere uitgestrektheid van het grondgebied, hetwelk de Paus naar dat beginsel hebben moet. YVat dat grondgebied zelf betreft, is de stad Rome liet gewigligsle gedeelte, ja schier het eenige deel dat gewigt heeft; al het overige van het pauselijke grondge bied is van minder belang. Het bezit van de stad Rome en van de om streekwelke van ouds het erfgoed van Sint Pieter wordt genoemd, moet den priestervorst door de groote mogendheden worden gewaarborgd met een aanmerkelijk inkomen, hetwelk door de kalholijke staten aan hel hoofd der kerk als eene schatting, als een blijk van hulde en een bewijs van bescher ming, betaald moet worden. Verder moet de rust en de onschendbaarheid van den Pauselijken Stoel door eene Italiaansehe lijfwacht, genomen uit de kern van bet Italiaansehe bondsleger, veilig worden gesteld. Hel zelfbeheer der burgerlijke gemeenten, zoo veel mogelijk ontwikkeld, moet de pause lijke regering van bcmoeijing met alle administrative bijzonderheden ont heffen en aan de ingezetenen in deelneming aan de behandeling der plaat selijke aangelegenbeden eene vergoeding voor het gemis van politiek leven geven. Eindelijk moet elke verwikkeling, iedere gedachte aan oorlog of revolutie, voor altijd van liet pauselijke gebied verwijderd worden, opdat men kunne zeggen: waar de stedehouder van Christus heerscht, daar heer- schen eendragt, welvaarten vrede. Aan het congres staat het deze nood zakelijk geworden verandering tot stand te brengen, want waarom zich de waarheid te ontveinzen? Door eenen zamenloop van omstandigheden ver keert 'SjPausen wereldlijk gezag thans in groot gevaar. De Heilige Stoel staat op eenen vulcaan, en de Paus, die door God is gesteld om vrede op aarde te houdenwordt zelf onophoudelijk met eene revolutie bedreigd Hijde verheven vertegenwoordiger van het hoogste zedelijk gezag hier' benedenkan zich niet anders staande houden dan met hulp van buiten- landsche soldatenen de inlegering van vreemde troepenwelke eeue be scherming voor hem is, is tevens voor hem eene blaam; zij jaagt het zoo prikkelbare volksgevoel tegen hem in het harnas; zij bewijst dat hij zich noch op de liefde noch op de achting van zijn volk verlaten kan. Dat is een jammerlijke toestand; alleen verblindheid en korlzigligheid kunnen wen schen dien te doen voortduren, terwijl verstandige en eerbiedige verknocht heid zich beijvert om daaraan een einde te maken. Dit streven kunnen alleen verklaarde vijanden des pausdoms en blinde vrienden van hetzelve tegenwerken. De vraag is thans niet, of het erfgoed van Sint Pieter ver kleind, maar of het gered zal worden. Keizer Napoleon I heeft door het concordaat de hedendaagsche burgermaatschappij met het geloof verzoend. Aan zijnen erfgenaam zij de eer beschoren, den Paus als wereldlijk vorst met zijn volk en zijnen tijd te verzoenen. Dat is het, waarom uit alle katholijke harten gebeden lot God moeten opgaan. Dit vlugschrift zal gewis veel tegenspraak uitlokken, en reeds nu doelde Inde'p. Beige de onhoudbaarheid uitkomen van de voornaamste stellingen des schrijvers. De schrijverzegt dit blad, heeft naar het onmogelijke ge- slreefdwant hoewel hij zich tegen de wereldlijke magt van den Paus ver klaard, wil hij die echter handhaven, maar beperken tot de stad Rome, Indien de geheele Kerkelijke Slaat zich aan het gezag van den Paus mag onttrekken, waarom dan Rome niet. Die stad zoude, zonder bestuur, zonder krijgsmagt, zonder belastingen, in eenen zeer zonderlingen toestand verkeeren. In een woordde bedoelingen des schrijvers druischen in tegen de eischen van het gezond verstandmaar niet minder tegen den geest van catholicismus. De Constitutionnelhoewel hij de algemeene strekking van het geschrift goedkeurt, zegt eenige der daarin voorkomende stellingen te zullen bestrij den. De dagbladen zijn gewaarschuwd geene officiële oorsprong daaraan toe te kennen. Sommige personen zien er slechts eene poging der regering in, om de algemeene denkwijze over de kerkelijke aangelegenheden te polsen. Gisteren was men in de Cours-Ia-Reinc alhier bezig doode boomen uit den grond te balen. Een dier boomen is omgeslagen en op eenen voorbij- gaanden omnibus gevallen. Een. man, die op de impériale zat, werd daar door gedood en vijf personen werden gekwest, terwijl de koetsier stervende naar het gasthuis werd gebragt. De Mon. de la Plotte deelt mede dat de staat van zaken in Cochin- china, na het jongste gevecht, geene verandering heeft ondergaan. In Tonking neemt de woede der mandarijnen tegen de Christenen steeds toe. Nog niet lang geleden was ballingschap dc zwaarste straf, welke er op de Christenen toegepast werd; thans worden zij er ter dood veroordeeld, enindien het priesters zijngruwelijk mishandeld. Er zijn weder zeven inlandsche priesters tot martelaars gemaakt. SPANJE. Op 20 December hebben de Mooren, 8000 man sterk, op nieuw een aanval gedaanmaar zij werden met kracht teruggeslagenen bet schroot vuur der Spanjaarden moet eene groote verwarring onder hen ie weeg heb ben gebragt. Van de zijde der Spanjaarden werden 50 man gekwetst. Het Spaansche eskader te Algesiras is met 10 schepen versterkt. Ook is er eene groote hoeveelheid ieeftogl naar het leger afgezonden. ITALIË. De begrooling van den Kerkelijken Staat voor 1860 sluit met een te kort van 700,000 scudi (ƒ1,750,000). De uitgaven en inkomsten van de Romagna zijn even als vroeger in rekening gebragt. Voor die provinciën zijn de uitgaven wel verminderd, maar de schatkist ontvangt daarentegen ook maandelijks 300,000 scudi minder. De heer Buoncompagni heeft op 22 Dec. zijne intrede te Florence ge daan. Er was bij die gelegenheid eeue groote volksmenigte op dc been, waaronder veel geestdrift hecrschte. Twee der ministers, de bh. Cadorna en Rudolfi, waren hem tot Livorno te gemoet gegaan. OOSTENRIJK. VVEENEN, 21 December. De keizer houdt zich onvermoeid hezig met het onderzoek der middelen, die tot hervorming van de huishouding van staat kunnen leiden. Te Pesth, in Hongarije, had dezer dagen eene volksbeweging plaats die de gevangenneming van enkele personen ten gevolge had. Men heeft ze echter ontslagen uit vrees voor ernstige gevolgen. Men acht bet niet on waarschijnlijkdat de stad in staat van beleg zal gesteld worden. Vele troepen vertrekken naar Hongarije, waaruit blijkt dat de regering blijft vol harden in haar voornemen om de nationale beweging met kraeht te onder drukken. STA OS - BEK IET EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat dc Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Jnnij 1851 Staatsblad N". 85), in zijne vergadering van heden, het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor bet jaar 1859 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente gedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elk op het kohier aangeslagene, krachtens de 5dc zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1ÈBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 24 December 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2