leydsche MAANDAG 26 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze Courant behoort Bijblad S». 27. RINNElVLANDSCHE BERIGTEN. LEVDEN, 24 December. Heden morgen ten half elf ure had alhier op de begraafplaats aan de Groencstecg eene aandoenlijke plegligheid plaats, liet lijk van den ontsla pen' hoogleeraar in de godgeleerdheid, dr. N. C. Kist, werd met eere ter aarde besteld. Een zestiental zijner jongste leerlingenallen studenten on zer hoogesehooldroeg de kist naar het graf, gevolgd door de zonen en betrekkingen des overldenen en de hoogleeraren der theologische faculteit. Toen de baar was neêrgezet bij de geopende groeve, sprak prof. J. H. Scholten, in naam zijner ambtgenootenlot lof van den waardigen man en vermeldde, met dankzegging aan God, zijne vele verdiensten en gaven. Daarop, nadat de kist was afgelaten, trad prof. J. J. Prins op, om, namens 's mans leerlingen van vroegeren en latcren tijdeen woord van diepen weemoed en opreglen dank te doen hooren en hulde te brengen aan den geliefden leermeester en vriend. Dien zelfden toon sloeg ook de kandidaat in dc godgeleerdheid, S. F. W. Roorda van Eysinga, aan, die namens zijne medestudenten nog een gepast woord sprak, terwijl de schoonzoon des be treurden hoogleeraars, ds. F. C. Hoogvliet, van Spaarndam in naam der zijnen dank zcide voor de eer, aan dc nagedachtenis van den beweenden doode bewezen. Deze plegtige uitvaart, waarbij nog onderscheidene hooglecraren en vele belangstellende vrienden, ook van elders, tegenwoordig waren, maakte op allen een' diepen indruk en verstrekt levens ten bewijze van de liooge achting en liefde, die prof. Kist gedurende zijn werkzaam leven zich zóó ruimschoots verworven heeft. Het bouwen eener zomer-societeit, van wege de sociëteit Amicilia alhier aanbesteed, is aangenomen door den heer J. P. Rietbergen alhier, voor ƒ12,000. Naar men verneemt hebben directeuren der Nederl. maatschappij tér bevordering van nijverheid, daartoe aangezocht door de kamer van koop handel en fabrieken te Haarlem, de medewerking der hoogc regering inge roepen tot het oprigten van een kabinet van monsters, ten dienste van handel en nijverheid. Betreffende de aanstaande tienjarige volkstelling zijn aan de gemeente besturen de noodige voorschriften medegedeeld. De billettcn zullen voor 30 December aan de huizen der ingezetenen zijn bezorgd en voor 12 Jan. zijn teruggehaald. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 151 tot 203 personen. Te Dordrecht zijn tijdens het heerschen der cholera, van 4 Sept. tot 14 Nov., 250 personen door die ziekte aangetast, waarvan 148 overleden en 108 hersteld zijn. Woensdag 11. had binnen het kerkgebouw der herv. gemeente te IJs selslein eene eenvoudige, maar hoogst indrukwekkende plegligheid plaats. De op hel koor dier kerk thans geheel herstelde gedenkleekeucn van Gijsbert van Anistel en IJsselslein, deszelfs echlgenoole Becrte van Heukelom, en zijnen zoon Arnoud, gehuwd met Maria, bastaarddochter van Guy van Henegouwen, bisschop van Utrecht, alsmede de herstelde familie van jonk vrouw Aleid van Cnlemborg, vrouwe van IJsselslein, werden door gecom mitteerden uit het bestuur van het prov. Ulrechtseh genootschap, aan kerkvoogden der herv. kerk aldaar, overgedragen. In eene treffende toe spraak gaf d'. L. J. F. Janssen eene schets van de merkwaardige perso nen daar in steen uitgebeiteldwendde daarna zich tot heeren kerk voogden en beval hun die grootsche monumenten aanwaarop hij den beeldhouwer Georges dank tocbragt voor de uitmuntende herstelling dier gedenkstukken. De hoogl. Karslen bragt hierna in eene sierlijke rede hulde aan den diepen blik, door den heer Janssen geworpen in de vaderlandsche geschiedenis, om de namen der uitgebeitelde personen na tc vorschen en •op tc sporen; waarop dc heer F. A. Koelesmid, president-kerkvoogd, als tolk van het vercenigde kerkbestuur, den innigen dank toebragt aan het .rijks- en gewestelijk bestuur, benevens aan het Ulrechtseh prov. genootschap; zoo wel voor de onvermoeide pogingen in het werk gesteld lot herstel der praalgraven, als voor de geldelijke bijdragen lot herstel dier oudheidstukken geschonken. Uit Vcendam wordt van den 16den dezer het volgende gemeld: Zon dag II. had alhier een allerafschuwelijkst voorval plaats. Twee meisjeseen van 9 en een van 11 jaren, moesten des namiddags naar de Ommelander- wijk; vooraan op den weg liep een manspersoon met haar, al ondervra gende, waar zij heen moesten en wat hunne boodschap was; de kinderen beantwoordden alles en zeiden hem in hunne onschuld dat zij gelden bij zich hadden. Bij de steenbakkerij gekomen, zeide hij legen de meisjes, dat hij een naderen weg wist, alwaar hij hun ook langs leidde; achter dc steenbakkerij gekomenmoet hij het oudste meisje op den grond geworpen er. deerlijk mishandeld hebben; bevreesd geworden, doordien de meisjes om hulp riepen, nam hjj de vlugt, zonder dat men wist waarheen, waarvan het mistig weder oorzaak was. Des anderen daags werdnadat de vader van hel meisjewier onderkleederen zeer gehavend warenaanklagt had gedaan, een onderzoek ingesteld, en is de vermoedelijke dader te Pekcl-A, alwaar hij te huis behoorde, gevangen genomen en naar Winschoten ge- bragl, alwaar hij, zoo men zegt, reeds meer zijn verblijf gehad heeft. In het laatst der vorige week is te Tiel gevankelijk binnengebragt de persoon van J. van dc Koevering, oud 23 jaren, beschuldigd van: diefstal van een porte-mor.naie met eenig geld; brandstichting, door met een lucifer een hoop stroo, liggende op de deel van het huis van Jonkermans, te Ros- sum, zijnen meester, in brand te steken; diefstal van gouden oorbellen tijdens den brand. Men zegt, dat hij zijne schuld beleden heeft. Wraak zucht over het naar zijne meening te weinige voedsel en eene slechte be handeling heeft hem tot het begaan van die misdaden gebragt. 's GRAVENHAGE 24 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der 4de ld. van de Militaire Willems orde den thans met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indië J. C. Steenbergen, ter belooning voor zijn gedrag bij eene expeditie tegen dc zeeroovers op de Noordkust der Mina- hassain April 1856. Z. M. heeft bij het leger in Oost-Indië benoemdlot ridder der 4dc kl. van de Militaire Willems-ordeden tijdelijk van het leger hier te lande bij de landmagt in Oost-lndië gedetachcerden lsten luit. J. J. G. llënnequin, en den sergeant J. 11. W. Schultze, beiden van het wapen der infanterie, als hebbende zich hij de expeditie tegen de kampong Sari-banoa, op het eiland Sepora, in de maand April 1859, tot bestraffing der moordenaars van den luitenant ter zee der 2dc klasse J. P. Uyttenhoven, en van tvvee inlandsche matrozen, meer bijzonder onderscheiden; den officier van gezondheid der 2dc kl. I. J. Jori'ilsma, van de militaire geneeskundige dienst, en den 2dcn luit. der infanterie J. D. de Bruyn, en zulks als eene belooning voor hun gehouden gedrag bij de verovering van Djambiop den 6dcn September 1858. Voorts goedgevonden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol te doen vermelden, ter zake van eerstgenoemd feit, den Ist™ luit. A. P. W. Mcis en den sergeant J. II. Boerlage, beiden van het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. Het heeft Z. M. den koning ook behaagd te benoemen lot grootkruis der orde van de Eikenkroon den generaal-majoor G. li. A. van Panlutys, van den grooten staf, Zr. Ms. gemagtigde bij de militaire commissie tol dc Dnit- sehe bondsvergadering. De heer J. L. van der Hucht, majoor bij de dienstdoende schutterij tc Haarlem is benoemd tot kommandetir der orde van de Eikenkroon. Tot Burgemeester van de gemeente Zoetermeer is benoemd dc heer mr. J. Nollhenius van Elsbroek. II. M. de Koningin wordt thans spoedig alhier terug verwacht. Ten gevolge van eenige benoemingendoor Z. M. den koning in den laalsten tijd gedaan, is de commissie tot de zaken der prolestantsche ker ken in Neèrl. Oost- en West-Indië thans op dc volgende wijze zamengesteld: F. de Willigen, pred. alhier, president; dr. J. C. Zaalberg Pz.pred. alhier, secretaris; K. N. Meppen, pred. alhier, vice-president. Gewone leden: dr. W. A. van Hengel, oud-hoogleeraar, te Leyden; P. Jeekel, oud-gouverneur der Molukkenalhier; S. F. van Hasselt, secretaris van de algem. synode der Ned. herv. kerk, alhier; II. L. Oort, pred. alhier. Buitengewone leden: I. J. Dermouthofprediker en emer. pred. alhier; D. Lenting, emer. pred. alhier; jhr. I. J. Rammelman Elsevier, oud-gouverneur van Curasao enz., adviseur bij het dep. van koloniën te Delft. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verlcenen. De eerste kamer heeft in hare zittingen van gisteren en heden de onder scheidene hoofdstukken der staatsbegrooting voor I860 behandeld en aange nomen. Gisteren avond is op haar verlangen aan de kamer medegedeeld de begrooLing der rivierbruggen voor het aanhangige spoorweg plan. De brug aan den Moerdijk is geraamd op 8,372,907die over de Nieuwe Maas bij Usselmonde op 2,091,000; die tc Dordrecht op ƒ945,102; die over het Sloe op ƒ2,570,000. Op voorstel van de hh. van Swindcren en van Nispen, ondersteund dooi den minister van binnen), zaken, is besloten om de werkzaamheden te ver dagen tot in den loop der volgende maand of in de eerste helft van Fcbruarij. Hel verslag omtrent hel spoorweg-ontwerp is nog niet opgemaakt. Gedurende hel badsaizoen van dit jaar zijn aan de gemcente-badinrig- ting tc Schcveuingcn 22,218 baden genomen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1