FHINfiKIJK. PARIJS, 17 December. In de zaak van het congres moeten zich nog voortdurend moeijelijkheden opdoen, vooral wat betreft de personen die daarin zitting zullen hebben. Omdat Engeland niet door een lid van het ministerie zal vertegenwoordigd wordenmoeten ook andere mogendheden zwarigheid hebben gemaakt hunne ministers van buitenl. zaken af te vaardigenwaarop Frankrijk echter prijs stelt. De oplossing van deze nioeijelijkheid zal waarschijnlijk de opening van het congres vertragen. Het Journ. des Déb. beweert echter dat alle zwarigheden reeds uit den weg zijn geruimd. De deelneming aan het con gres van kardinaal Anlonelli en van graaf Cavour houdt men thans voor zeker. Z. K. H. de prins van Oranje heeft bij prins Jeröme een bezoek wil len afleggen, maar kon, wegens de ongesteldheid van den prins, niet ont vangen worden. Z. K. H. heeft ook prins Napoleon een bezoek gebragt. Prins Jeröme bevindt zich iets beter. De generaal de Montauban, opperbevelhebber van de expeditie naar China, zal eene bezoldiging genieten van 100,000 fr. De vermaarde zanger Roger die, gelijk men weet, ten gevolge vaneen ongeluk bij het jagen een zijner armen heeft verloren, is thans weder, van een kunstarm voorzien, voor het ptibiiek opgetreden. De voorstelling, ten zijnen voordeele, bragt 23,400 fr. op. Uit Tours wordt gemeld dat de advokaat Lachaud reeds meer dan tien brieven heeft ontvangen, waarin men om de hand van mej. Angelina Lemoine vraagt, maar ook tevens om inlichtingen omtrent het vermo gen waarover zij eenmaal zal kunnen beschikken. Angelina Lemoine is met haren vader naar Parijs vertrokken. De koetsier Fétis heeft, daar men hem overal met verachting bejegende, de stad verlaten, om zich naar Angoulême te begeven. SPANJE. Op 15 Dec. hebben de Mooren15,000 man sterk, op nieuw een aanval gedaan op de linker-redoule van Ceuta. Zij zijn echter door de troepen van den generaal Ros de Olano met de bajonet uiteengejaagd en verloren daarbij 1500 man. Het verlies der Spanjaarden bestond uit 30dooden en 126gekwelsten. De generaal Prim beeft eene stelling ingenomen op 2 uren afstands van de algemeene legerplaatsten einde de werken tot het banen van een weg naar Teluan te beschermen. De divisie van generaal Ros de Olano is ge plaatst ter regterzijde van dien weg. De geledene nederlagen moeten het Marokkaansche leger ontmoedigd hebben. Tot hiertoe hebben de Spanjaanden slechts te doen gehad met ongeregelde Kabijlen. De stammen van MarokkoTafilet en Sous hebben aan den strijd nog geen deelgenomen. Dc keizer is nog altijd te Mequinez en schijnt niet voornemens te zijn deze residentie te verlaten. Een zijner broeders dekt Teluan, waarop de Spaansche troepen het gemunt hebben. ITALIË. Te Napels hebben in den nacht van 12 op 13 Dec. een aantal gevan gennemingen plaats gehadzelfs van zeer aanzienlijke personenbeschuldigd van heimelijk inschrijvingen ten behoeve van Garribaldi bevorderd te hebben. Door de policie zijn ecnige lijsten van inschrijving in beslag genomen en worden de verspreiders opgespoord. Ook de Sardinische consul is, hoewel bij vergissing, in hechtenis genomen, doch weder in vrijheid gesteld. PK VIS SEW. BERLIJN, 18 December. Op den 15den dezer heeft de aangekondigde opening van den spoorweg van Mentz naar Keulen plaats gehad. De groothertog van Hessen en prins Fredcrik Wilhelm van Pruissen hebben deze plegtigheid met hunne tegen woordigheid vereerd. Prinses Frederik der Nederlanden en prinses Maria hebben, uithoofde van de koude weêrsgeslcldheidde reis naar 's Hage nog niet durven ondernemen. De beroemde hooglccraar W. Grimm is in den ouderdom van 74 jaren overleden. Uit Kopenhagen meldt men dal hel kasteel Fredericksborgeene ko ninklijke residentie plaatsin den nacht van 16 op 17 Dec. geheel is afgebrand. De koning had zelf de maatregelen tot blussching bestuurd. Een der wetgevende kamets iu Zweden, de stand der burgers, heeft met eenparige stemmen beslotenzich bij adres lot den koning te wenden met verzoek, om voor de Italiaansche bevolking het regt te bepleiten, over haar bestuur zelve uitspraak te doen. Uit Petersburg meldt men dat Mohammed-Amineen voornaam opper hoofd der bergbewoners, op den regtervleugel van het leger in den Caucasus, zich aan het Russische gezag heeft onderworpen. Dc keizer heeft vorst Bariatinsky, bevelvoerend generaal aldaar, tot maarschalk verheven. OOSVE1KU SA. Men beweert dat in den jongsten onder voorzitting des keizers gehou den ministerraad besloten is de uitgaven van het depart, van oorlog met 38 millioen fl. te verminderen. Eepe ontwapening op grootc schaal zou daar van het gevolg moeten zijn, hetgeen met het oog op den toestand van Hongarye nog niet te verwachten is. De aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin zijn in goeden welstand op Madeira aangekomen. Naar men uit Hongarye schrijft gaat de regering met groote gestreng heid te werk tegen de zoogenaamde onrustige» (Protestanten). Gedu rende de jongst verloopen dagen heeft men bij verscheidene superintendenten gestrenge huiszoeking gedaanin de hoop papieren aan te treffen welke de regering aanleiding konden geven om maatregelen van dwang toe te passen. Toen de policie van Komorn bij den superintendent wilde binnendringen sloot deze zijne woning en als een opmerkelijk verschijnsel voegt men er bijdat in gansch Komorn geen enkele smid werd gevondendie de policie behulpzaam wilde zijn om de kisten en kasten in de woning des superin tendents open te breken. Men zag zich genoodzaakt tot dat einde een militairen smid uit de vesting te doen komen. De verzoekschriften, waarbij van den keizer et herstel der Protcstanische kerk in hare vroegere reglen en de bijeenroeping eencr synode wordt ge vraagd, zijn reeds door 2,684,033 personen onderteekend; daarentegen dra gen de dankadressen voor dc ten opzigte der Protestanten genomen maat regelen slechts 39,610 onderteekeningen. Op de plaats, waar in 1849 de Öostenrijkschgezinde graaf Zichy on bevel van Görgey, den aanvoerder der opstandelingen, opgehangen werd heeft de regering eene kapel doen stichtenwelke dezer dagen plegtig jn! gewijd is. Als demonstratie daartegen hebben een aantal Hongaarsche magnaten in eene der kerken te Pesth eene lijkmis voor de 9 revoluiionnairc generaals, aan welke in der tijd te Arad het doodvonnis voltrokken is doen vieren, en die plegtigheid met zeker vertoon en in het nationale kostuum bijgewoond. Eene groote menigte volks was daarbij op de been gekomen terwijl van den kant der studenten na den afloop der plegtigheid eene po! ging tot rustverstoring gedaan werd, die de lusschenkomst der gewapende magt hoofdzakelijk maakte. mogen spreken. Zijn dan die voorbeelden zoo navolgenswaardig? Waren het veeleer geene waarschuwingen? Is het gegoten ijzeren, groen-brons gevet'wde koorhek in de Oude Kerk te Delft dan zoo fraai? Hel moest komen in de plaats van het kunstig eikenhouten met ebbenhout ingelegde koorhek, dal toen afgebroken en verkocht werd en waarvan nog slechts overblijfsels in de werkplaatsen van ecnige onzer schilders te zien zijn. liet wapen van den admiraal Piet Hein, eertijds boven zijne tombe geplaatst, is misschien toen ook met de oude prullen opgeruimdlater werd bet door ons bij een onzer schilders teruggevonden. De Domkerk te Utrecht heeft zich ook van binnen aan de mode moeten ten dienst stellen; vertimmering en verwwerk zijn weinig in overeenstem ming met het waardige en ernstige gebouwenzooals wij vernamenbe antwoordt het hooge beschot, dat tegenwoordig zoo zeer door sommige loglvreezende kerkbezoekers wordt aangeprezen, niet aan het doeliets waarvan onze stadgenooten zich, bij het bezoeken der Walsche kerk alhier, evenzeer kunnen overtuigen. Te Gorinchem werd de kerk geheel verbouwd, slechts de toren bleef gespaardhet prachtige koperen koorhek en het praalgraf der Heeren van Arkel verdwenen, de grafzerken werden verkocht en de oude predikstoel, in de onrustige dagen der beeldstormerij gespaard, werd in eene archiven kast veranderd!!.... Zonderlinge lotbestemming voorwaar IlKCfEZWIOIEJN. Eeza woord aan onze ütadgenooten bij de voorgenonieno veranderingen In de JPIetersfeerk te Eeyden. Wanneer men oude bekendenwij willen niet eens zeggen goede vrien den, ziet verdwijnen, maakt zich een droevig gevoel van ons meester; wij wenschten hen zoo gaarne nog in ons midden te behouden. Dit gevoel sommigen mogen het overdreven noemen, werd ook in ons opgewekt zoo dikwijls een wel levenloos voorwerp, doch waaraan zich voor ons herinne ringen uit vroegeren tijd verbonden en dat wij steeds met eerbied hadden aanschouwd, werd gesloopt, vernieuwd of wel vernield, het eenmaal daar over uilgesproken vonnis onmeêdoogcnd werd voltrokken en wat de tand des tijds nog had gespaard door menschcnhanden werd geveld. Had de noodzakelijkheid steeds de slooping of vernieuwing gevorderd, de rede zoude ons gevoel bedwongen hebbenvooral danals het nieuwe het oude had overtroffen, of slechts eenigzins gefivenaard, maar helaas! dit was meestal niet het geval, een slechte smaak deed zich alom kennen; hetgeen hel voorgeslacht op stevige fondamenten had opgetrokken werd ge sloopt en op zwakke en ziekelijke grondslagen verrees het gebouw der 19de eeuw. Toen het berigt der voorgenomenc veranderingen in de Pieterskerk alhier ons ter oore kwamhoopten wij dat het bij het voornemen zoude bljjven, te meer nog, daar het, naar ons inzien, niet van de daartoe bevoegde autoriteit (het collegie van HH. Kerkmeesters) was uitgegaan en ook de groote noodzakelijkheid niet bestond om tot eene geheele vertimmering van het inwendige des kerkgebouws te besluiten. De banken komen ons voor te zijn van goed eikenbout en in eenen zoo niet goeden dan toch ligt te herstellen slaat, wij vreezen of de nieuwe de oude in bewerking en in deugdelijkheid van hout wel zullen overtreffen. Waarom moeten de oude banken dus weg? Omdat er reeds zoo vele geslachten op gezeten hebben en het nu tijd wordt dal er eens nieuwe voor in de plaats komen? Ook kunnen wij moeijelijk toege ven, dat de inrigting der gereformeerde kerken te klein voor de gemeente zoude zijn geworden; vroeger werd die klagt niet vernomen, ofschoon de toehoorders, wanneer van der Palm of Clarisse den predikstoel besteeg, misschien nog talrijker waren dan thans. Sedert werden er twee kerken voor de Afgescheidenen gesticht, een zigtbaar bewijs, dat deze gemeente in getal van leden sterk is toegenomen en daar de Walsche, dc Re- monstranlsehe en de Doopsgezinde kerk door de leden der Nederduitsch- hervormde gemeente veel meer dan vroeger bezocht wordenmoet het getal toehoorders in de grootc kerken der stad noodwendig aanzienlijk verminderen. Wij hebben echter thans vernomen, dat de noodigc gelden bij een gebragt zijn en er uitvoering aan hel plan zal gegeven worden. Wij betreuren het. Zoo zal dan onze fraaijc hoofdkerkeen sieraad der stad, waaraan zich voor vaderland, stad en huisgezinnen zoo vele herinne ringen knoopenook aan het dwangjuk der mode onderworpen worden en naar de eischen des tijds en naar den aard der openbare Godsdienstoefe ningen worden ingerigtde banken, waarin onze ouders en voorouders zalen, zullen voor nieuwe moeten plaats maken, alle onze herinneringen vernietigd en het eerbiedwaardig gebouw onleerd worden. liet noodlottig voorbeeld van andere plaatsen is nu ook tot onze stad overgeslagen, Delft, Utrecht, Gorinchem zijn voorgegaan, Leyden zal vol gen, de Pieterskerk is aan de beurt. Vergunt .ons voor hel slagtoffer te

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2