LEYDSCHE COURANT. 1859. Wtskiim WOENSDAG 21 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. •wgjfSBw j\n. m. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERÏGTEN. LEYDEN, 20 December. Door Z. M. is bepaald dat de garnizoens-verandering van verschillende corpsen des legers in bet volgende jaar niet zal plaats hebbenalleen zul- len dc gedetacheerde compagniën van onderscheidene corpsenin kleine garnizoenen gevestigddoor andere vervangen worden en zulks omdat bij de regering het voornemen bestaatdc verschillende corpsen des legers zoo veel mogelijk in groote en vaste garnizoenen te stationneren. De 4dc comp. van het reg. veld-arlillerie te 'sGravenhage in bezetting zal aldaar verblij ven en niet, zoo als jaarlijks plaats beeft, door eene compagnie van het reg. rijdende artillerie vervangen worden. Het 2dc bal. (grenadiers) van het reg. grenadiers en jagers, alhier in bezetting, zal mede niet worden afge lost'. Door Z. M. is verder bepaald, dat liet reg. rijdende artillerie van hier in het volgende jaar naar een ander, nader te bepalen, garnizoen zal verplaatst worden. Wij mcenen de aandacht onzer lezers te moeten vestigen op het aller belangrijkste hierachter aangekondigde werk, getiteld: De Pelgrim-vaders of Puriteinenstichters van Aieuw-Engelanddoor W. 11. Bartlett en dr. E. B. Swalue. Out over de belangrijkheid van dit werk te oordeelen diene, dat Bartlett zijne mededeelingen getrokken heeft uit de beste tot hiertoe over de Puriteinen geschreven werken van Bradfort, Young, Summer, Hunter, Waddington en Russell, van welke Summer te Leyden im het Archief nasporingen had gedaan en het resultaat daarvan in zijn werk heeft opge nomen. Dr. Swalue beeft daarbij gebruik gemaakt van hel sedert de uitgave van Bartlett's geschrift in 'l licht verschenen werk van Steele (Chief of tbc Pelgrims, 1857) en daarenboven de stukken in de stedelijke en kerkelijke archieven te LeydcnAmsterdam en Middelburg betreffende de Puriteinen geraadpleegd, en eindelijk door nadere inlichtingen uit Amerika en hier te lande zich beijverd, om het werk zoo volledig mogelijk te maken. De ge schiedenis van deze merkwaardige sekte is hoogst belangrijk voor Nederlan ders, onder wie zij ongeveer de helft eener eeuw hebben verkeerd. Hunne lotgevallen zijn zoo belangwekkend en avontuurlijk, dat men de oorspron kelijke verhalen, door Bartlett opgenomen, lezende, zou meencn een verdicht verhaal voor zich te hebben. Het werk verdient vooral in dezen tijd, waarin dc oude grieven legen de Puriteinen, zonder inachtneming van den tijd en de omstandigheden waaronder zij leefden en handelden, worden herhaald, be hartiging, en zal door geleerden zoowel als bij het overige beschaafde pu blick met groot genoegen ontvangen worden. De welcerw. heer C. E. Schermer herdacht gisteren zijn 25sten ver jaardag als pastoor der r. k. gemeente te Voorschoten. De kerk was net versierd en prijkte met toepasselijke opschriften. Groot was de toevloed van de leden der gemeente, die aan de pleglige godsdienstoefening, ten 10 ure gehoudendeel namen. Ook zeer vele notabelen van het dorp bragten bij die gelegenheid hulde aan den eenvoudigen mandieschoon reeds in den avond zijn levens, steeds met gepaslen ijver zijn herderlijk ambt ver vult en algemeen geacht en bemind is. Het getal der militairen, die gedurende dc maand November jl. voor de dienst in Indië aangeworven en gekleed zijn, bedraagt 368 man. Uit Rotterdam meldt men dat gisteren het ijs aldaar nog drijvende was, soms echter met zeer groote velden. Er waren op dien dag nog 7 zee-stoombooten voor de stad aangekomen. Onlangs kwam te Apeldoorn een persoon in zwaar beschonken toe stand te huisterwijl zijne vrouw reeds te bed en eveneens beschonken was. iDe man schijnt zijne plaats bij den brandenden haard te hebben genomen, .met dat ongelukkige gevolgdal hg voorover in het vuur is geraakt en zich .op de jammerlijkste wijze heeft gebrand, zoodat men aan zijn behoud wan hoopt. Zijne vrouw heeft van het gekerm en het geschreeuw van haren man niets vernomen en zoude waarschijnlijk haren roes eerst hebben uitge slapen, zoo niet de buren, uit den slaap gewekt, te hulp waren gekomen «en haar hadden doen ontwaken. Te Hesseüngen, gemeente Staphorst, heeft R. Meesters gedurende 60 jaren den post van hoofdonderwijzer bekleed. Hij heeft dit gedaan in de .eerste jaren tegen eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ30 a 40. Nu in de laatste jaren werd dit inkomen verhoogd door eene rijkstoelage tot ƒ66. Voor die som onderwees de man de jeugd van 1 November tot aan Paschcn. Nabij Uithuislermedeu (Groningen) is in den nacht van 11 op 12 dezer een vaartuig, met ccmentsieenen geladen, gezonken. De bemanning is na 3j uur te hebben rondgezworven, behouden aangeland en door de ingezete nen van genoemd dorp behoorlijk verpleegd. Te Alexandria in Egypte is den 29slcn November 11. overleden de heer J. H. van Gent, in leven ridder der orde van den II. Gregorius, lid van den gemeenteraad te Schiedam en een der voornaamste kooplieden aldaar. Hij was op de terugreis van een togt naar het H. Land, werwaarls hij zich in gezelschap van twee geestelijken, den pastoor der O. L. V. kerk te Schiedam en dien der R. K. gemeente te Scheveningenhad begeven. '8 GRAVENHAGE20 December. Tot burgemeester zijn benoemd: te Sluipwijk en Sleinde heer II. C. Schuyl van Castricum, thans burgemeester te Peruis, en te Pernis, de heer A. A. J. C. Cremer. Tot notaris zijn benoemd: te 'sGravenhage de heer mr. B. van der Haak, en te Dinxperlo de heer J. B. W. Maitlar.d, beide cand.-notaris. Aan den lieer mr. S. J. E. Rati is op verzoek eervol ontslag verleend als regter in de arrond.-regtbank te Nijmegen. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel D. W. F. Pichot, adjudant in het prov. kommandement van Groningen en Drenthe, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen; en te benoemen: tot majoor en adjudant in genoemd kommandement, den kapitein der lstc kl. jhr. E. J. J. A. C. Wentholt, van het 2dc reg. infanterie; bij het 7dc reg. infanterie tot kapitein vau de 3dc kl. den lïtcn luit. W. A. F. G. de Hartitzsch, van liet reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft aan den heer II. W. baron van Aylva van Pallandt, op perkamerheer des konings, staatsraad in buitengewone dienst, lid van de eerste kamer der statcn-generaalvergunning verleend lot het aannemen der onderscheidingsteekenen van groot-officier dei' Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan jhr. J. T. Binkhorst van den Bink horst, tot het aannemen der onderscheidingslcekeneii van ridder der Christus orde, hem door den koning van Portugal geschonken. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleencn. Volgens het Dagbl. van 's Grav. is bij burgemeester en wethouders het rapport ingekomen van den raad van bestuur van het kon. instituut van ingenieurs, over de ontwerpen betrekkelijk eene zeehaven te Scheveningen. Dat rapport moet niet ongunstig luiden, maar echter belangrijke wijzigingen in liet ontwerp voorstellen. Meii verzekert, dat met 1°. Januarij aanst. bij verschillende departe menten van algemeen bestuur nieuwe organisation zullen plaats hebben. De eerste kamer heeft zich in de afdeelingen bezig gehouden met het onderzoek van het spoorweg-ontwerp. In de zitting van heden zijn tot rapporteurs daarover benoemd de hh. van Wessem, van Royen, Cost Jor- dens en van Beeck Vollenhoven. De discussie over de begrootingswetlen is op Vrijdag aanst. bepaald. Te Scheveningen zijn thans al de haringschuiten behouden van de vis- scherij teruggekeerd. De 127 bommen, dit jaar uitgerust, hebben gezamen lijk ruim 19,168,000 stuks steurharing aangebragt. BUITENLANDSEHE BER1GTEN. ENGELAND, LONDEN 18 December. De ministeriële Mom. Post is het in de zaak van het Sucz-kanaaal niet eens met den Times, die medegedeeld heeft dal Engeland daartegen geene bezwaren meer had. Eerstgenoemd blad zegt dat de tegenstand van lord Palmerston op goede gronden berust, want de aanleg van het kanaal zou Egypte van Turkye onafhankelijk makenen wel in het belang van Frankrijk. Engeland moet dus de Porte in hare weigering omtrent deze zaak ondersteunen. De Daily Neios verlangt dat Engeland pogingen aan wende om de medewerking van Oostenrijk, Rusland en Pruissen te verkrij gen, ten einde de voorstellen van den heer de Lesseps in dien zin te wijzi gen dat het Suez-kanaal uilsluitend een handelsweg zal zijn. Ook meent de Morn. Post te kunnen verzekeren dat de Fransche rege ring er in heeft toegestemd, om Rome door de Fransche troepen te doen ontruimen, maar te Civita-Vecchia bezitting wil houden. Daaromtrent zou den onderhandelingen zijn aangeknoopt met het Brilsch kabinet, hetwelk daarmede geen genoegen kan nemen. Er blijven steeds geruchten in omloop omtrent oneenigheid tussehen de twee hoofdpersonen van het ministerie, de hh. Palmerston en Russell, en wel over hel eerstdaags tc houden congres en dc quacslie van bet Suez- kanaal. Op de werf te Portsmouth heerscht eene groote drukte. Wekelijks wordt 7000 als arbeidsloon aan dc werklieden uitbetaald. Berigleti uit Bombay deelen mede dat er thans 7 troepen-afdeelingcn op weg zijn naar de grenzen van Nepaul, om, in vereeniging met dc troe pen van Jung Bahadoor, het overschot der opstandelingen te verdelgen. Het overlijden van Nena-Sahib vond meer ei: meer geloof.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1