het leven verloren. Door rcddingsboolen en andere hulpmiddelen werden 190 personen aan den dood onttrokken. Tusschen 25 en 31 Oct. waren gezamenlijk 248 schipbreuken voorgekomen, met het verlies van 686 men- schenlevens, waaruit derhalve blijkt, dat bij 52 schipbreuken, die tus schen 27 en 31 Oct. plaats hadden slechts 2 personen omkwamenterwijl 126 gered werden. Den l5ten Nov. echter brak een nieuwe storm langs de geheele kust los; op dezen dag strandden wederom 38 schepen, van wier bemanning 29 personen het leven verlorenterwijl 73 personen werden ge red. Van 9 Nov. af verkeerde men weder in een normalen toestand, maar tot op dien dag waren de verliezen, gerekend van 25 Oct. af, voorbeelde loos groot geweest, namelijk 325 schipbreuken, met een verlies van 748 menschenlevens. Het getal geredden bedroeg 487. In de wetgevende vergadering van Nieuw-Zuid-Wales heeft een der leden, dr. Lang, een geestelijke van de Anglikaansche kerk, het voorstel gedaan, om op minnelijken weg de afscheiding der Australische koloniën van Engeland te verkrijgenop grond dat zij door de betrekking met Enge land in de gevaren van eenen Europeschen oorlog konden gewikkeld worden. De vergadering heeft zich echter uitdrukkelijk tegen dit voorstel verklaard, zoodat de heer Lang het heeft ingetrokken. Men kan zich hier niet voor stellen dat die afscheiding niet eenmaal zal plaats grijpen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 December. Naar men op goede gronden verneemt zouden de mogendheden er van afgezien hebben om zich op het congres door huune ministers van buitenl. zaken te doen vertegenwoordigen. Zij zullen meest allen het voorbeeld van Engeland volgen en indien zij het noodig achten andere personen afvaar digen. Op die wijze zou de keuze van koning Victor Emmanuel, die op graaf Cavour is gevallen, gemakkelijk worden gemaakt, want keizer Na poleon brengt daartegen geene bezwaren in. De Oostenrijkschc gezant, vorst von Metternich, heeft Woensdag 11. zijne geloofsbrieven in een plegtig gehoor aan den keizer overhandigd. Volgens de opgave van den iloniteur heeft de heer von Metternich bij die gelegenheid gezegddat hij van zijnen souverein den bijzonderen last had ontvangen om de verzekering te geven dat deze den hoogsten prijs stelde op de persoonlijke vriendschap des keizers, en dat niets hem aangenamer zou wezen dan de uitbreiding en bevestiging der tusschen de beide souvereinen bestaande betrekkingen van goede verstandhouding en vriendschap, waar mede de algemeene belangen van Europa in een zoo naauw verband stonden. Op de aanspraak van den gezant heeft de keizer geantwoord met de uit drukking van de vaste hoop, dat de zoo gelukkig tusschen de keizers van Oostenrijk en Frankrijk herstelde betrekkingen van vriendschappelijken aard zouden worden; hij gaf te kennen dat ook hij grooten prijs stelde op de persoonlijke vriendschap des keizers, en dat eene opregte goede verstand houding aanmerkelijk bevorderd zou worden door de keuze van den nieuwen vertegenwoordiger. Heden beeft de heer Desambrois, gezant van Sardinië, zijne geloofsbrieven overhandigd. Naar men zegt heeft ook de pauselijke nuntius aan den keizer een eigenhandigen brief van den Paus ter hand gesteld. r— De Moniteur wederspreekt de verwijlen, welke in den laalsten tijd wegens drukpersvervolgingen en wegens overijlde in-beslag-neming van ge schriften aan de regering zijn gedaan. Naar men vetaeeat is de regering voornemens op het Chinesche eiland Chusan eene blijvende nederzettingvan militairen aardte vestigen. De keizer en de keizerin hebben hunne portretten ten geschenke gezon den aan H. M. de koningin der Nederlanden. Prins Jeróme is weder ernstig ongesteld. Hij lijdt aan eene longontsteking. Volgens het jongste bulletin was er in zijnen toestand ecnige verbetering opgemerkt. Van stadswege is in het bosch van Boulogne een groote ijskelder ge maakt, waarin 40 a 50 millioen ponden ijs kunnen geborgen worden. Men is reeds bezig dien kelder te vullen. Het gebrek aan zilver geld is hier en daar zeer groot. Te Marseille wordt daarvoor 7 pCt. agio betaald. Volgens beriglen uit Konstautinopel wordt cr door de Turksche rege ring ernstig over beraadslaagd in hoever het noodzakelijk te achten is, om de quaestie der doorgraving van de landengte van Suez aan de beoordeeling der groote mogendheden te onderwerpen. S P X IV J E. Men berekent dat de Marokkanenin de tot hiertoe geleverde gevech ten 5000 man hebben verloren. De cholera moet ook te Tetuan hcerschen. Men beweert dat de regering voornemens is op nieuw 12,000 man naar Afrika te zenden. Ook de keizer van Marokko heeft zijn leger versterkt met 4000 man infanterie en 6000 ruiters. Berigten uit Gibraltar verzekeren dat in geheel Marokko de heilige oorlog is afgekondigd, en dat de keizer weldra over meer dan 100,000 man infanterie en 40,000 ruiters zal kunnen beschikken. Te Madrid heerseht eene zoo gestrenge koudedal de deken van de theologische faculteit der hoogeschool dientengevolge op de straat is dood gebleven. ITALIB. De regering van de Romagna heeft, op het voorbeeld van de Parma- sche, de pauselijke archiven doen onderzoeken en zal cenige belangrijke stukken in bet licht geven. Dit is reeds geschied met een brief van den gouverneur van Faenzaden heer Mareviglia, aan de pauselijke regering, van 16 Julij 1853, waarin geklaagd wordt over den ellcndigen toestand der gevangenissen, en waaruit onder anderen blijkt, dat er meer dan 450 ge vangenen warenwier proces meer dan 4 en 5 jaar hangende was. Beriglen uit Rome deelen mede dat de pauselijke regering aan al de leden van het corps diplomatique eene nota heeft gezonden, houdende pro- lest tegen de benoeming van den heer Buoncompagni lot regent van Midden- Italië. In dat stuk wordt de Sardinische regering berispt, omdat het in de Romagne de burgerlijke ambtenaren en het leger trouw aan koning Victor Emanuel had laten zwerenomdat die vorst zich cr met den titel van ko ning liet bestempelenomdat hij troepen derwaarts had gezondenin zijnen naam regt liet spreken, de grenstollinien veranderd, wetten van eene tegen de verordeningen en belangen der kerk strijdige strekking uitgevaardigd de benoeming van eenen regent afgekondigd, en, nog verder gaande, eenen stedehouder van dien regent aangesteld had. Verder wordt iedere regering uitgenoodigd om te beletten dat die wanorde de kracht eener feitelijke be slissing erlange. De vertegenwoordiger van den Paus bij het congres is nog niet bekend De kardinaal Anlonelli aarzelt om die taak op zich te nemen, omdat hij vreest dat men van zijne afwezigheid zal gebruik maken om hem te ver dringen en ook omdat men hemals staats-secretaris van de Romeinsclic regering, op het congres vragen zal doen, die hem in groote verlegenheid zullen brengen. OOSV-INBIE. BATAVIA, 24 October. Tot lid in den raad van justitie te Soerabaya is benoemd de heer m'. R. van Goens, thans officier van justitie bij den raad van justitie tcPadang, In den Java-Bode van 12 Oct. leest men het volgende: Sints eenige dagen zijn hier (Batavia) geruchten van hoogst verontrustenden aard in om. loop, die zelfs tot de ooren van zeer hooggeplaatste personen moeten zijn doorgedrongen. Men verhaalt niet meer of minder, dan dat deze hoofd plaats, na het vertrek der troeper. naar Boni, met een uitgebreiden opstand bedreigd wordt, waarbij het leven van alle Europeanen gevaar zou loopen. Alhoewel wij voor ons deze geruchten, als geheel valsch en ongegrond, beschouwen, zoo meenen wij nogtans daarvan in ons dagblad te moeten melding maken en den wensch te mogen uitendal de politie alle pogingen in het werk stelle, om de uitstrooijers van dusdanige vrees aanjagende praatjes op het spoor te komenopdat de hooge regering in de gelegenheid zij zulke voor de rust der kolonie schadelijke personen zoodra mogelijk te verwijderen. Van regeringswege is vroeger eene premie en gouden eerepenning uitge loofd voor de vervaardiging van een goed lees- en leerboek voor den Javaan. Daardoor aangemoedigd heeft zekere Javaan Radhen Bagoes Moedjarad, gewezen leerling van den Javaanschen taalkundige C. Gericke, en daarna Javaansche schrijver ter algemeene secretarie, thans te Soerakarla aanwe zig, onder den titel van Gemakkelijke oefeningen in de Meetkunde," vervaardigd eene vertaling in het Javaansch van de elf eerste zamenspraken der volksmeetkunde, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Ter landsdrukkerij zullen daarvan 450 exemplaren worden gedrukt, en tegen den prijs van 13 cents per exemplaar voor het algemeen verkrijg baar gesteld worden. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren A. J. W. van Delden, W. J. van den Broek en F. H. Tiedeman, welke eene algemeene inschrijving heeft geopend, met het doel om de manschap pen van de tweede Bonische expeditie, zoowel inlanders als Europeanen, eene versnapering te doen geworden, bestaande in tabak en sigaren. De hoofd-intendance heeft bereids hare welwillende medewerking toegezegd voor de geregelde toedeeling. De inschrijvingen bedragen reeds eene som van ƒ2700, waarvan tot dusverre ƒ1600 is aangewend. In sommige huisgezin nen is de belangstelling zoo groot, dat de kinderen hunne spaarpenningen ten beste geven. Te Samarang is een plaatselijk commilé opgerigtdat zich in den tijd van 3 dagen mogt verheugen in de ontvangst van ƒ800. De jongste berigten omtrent Boni melden dal aldaar tweedragt en verwarring waren ten top geslegen; dat de koningin bjj haren hadat geen goeden raad meer kon bekomenevenmin als bij den broeder van den over leden koning; dat hel hoofd der Bonische troepen door een deel zijner vol gelingen was verlatenomdat hij niet meer in hunne behoeften kon voor zien. Intusschen wordt ook gemeld, dat de Boniers voortgaan met ver sterkingen op te werpen in de nabijheid van het vroegere oorlogslooneel; dat ten oosten van de hoofdplaats Boni eene groote benling was opgewor pen gewapend met 20 kanonnenen eene dergelijke aan den mond der Sandjaï, insgelijks voorzien van 20 kanonnen of lila's, naar het strand gerigt. De gezondheidstoestand onzer troepen aldaar moet niets te wen- schen overlaten. Er waren slechts 20 zieken in het hospitaal. Uit Soerabaya meldt men dat in den nacht van 30 Sept. jl. brand is ontstaan in de keuken van de Javaansche vrouw Bok Dar, in de dessa Betojo Kali Doemoegwaardoor in die dessa 121 en in de daaraan gren zende dessa, waarheen de brand oversloeg, 23 buizen in de asch zijn gelegd. De oorzaak van dit onheil wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven, en de schade begroot op p. m. 13,756. Van Krawang wordt berigtIn den namiddag van den 10 Oct. heeft ter hoofdplaatse Poerwakarla een storm gewoedgepaard met kort op elkander volgende verschrikkelijke donderslagen; waarop een dwarlwind is gevolgd, die verscheidene boomen ontworteld en inlandsche huizen omver geslagen heeftzoo mede eene particuliere loods van bamboe met alanga- lang gedekt, ter lengte van circa 200 voet, bij welke gelegenheid slechts een inlander ligt gewond is geraakt. Tijdens het onweder is de bliksem driemalen in het telegraaf kantoor in- en uitgegaanwaarna hij zich in het bureaugebouw een weg gebaand heeft door de kamer van den commies, vervolgens in die der klerken en die van den hoofd-djaksaalwaar hij het venster uitging, zonder iels beschadigd of ongelukken veroorzaakt te hebben. Volgens beriglen, loopende tot 28 September jl.nam de stand van zaken in de Palembangsche bovenlanden meer en meer eene rustige wending.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2