In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester medegedeeld, dat de heer directeur van 'skonings kabinet I hem te kennen heeft gegeven, dat Z. M. verhinderd werd, de commissie, tot ondersteuning van het adres van adhacsie aan dat van de heeren D. Schretlcn en J. B. Blaxwils, om concessie voor een spoorweg van Sche- vcningen op Gouda, te ontvangen, doch dat liet plan Zijner Majesteits hooge belangstelling had gelrokken, weshalve Z. BI. den minister van bin- nenlandsehe zaken door den directeur had doen schrijven: 1° dat Z. M. verlangde, dal deze zaak spoedig werd afgedaan; 2°. dat het Z. BI. aan genaam zou zijnindien er termen moglen gevonden wordendeze zaak in gunstige overweging te nemen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij de behandeling van Afd. VIII kunsten en wetenschappen) van hoofdst. V der staatsbegrooting in de zitting van Dingsdag, is bij art. 123, betreffende het kabinet van archacologie te Leydendoor den heer Sloet tot Oldhuis de opmerking gemaakt dat hel te verwonderen wasdat in die stad geen cursus werd gehouden in de archaeologie. Daarvoor bestond zijns inziens vol doende gelegenheid bij den rijkdom van het museum en de aanwezigheid van den directeur en den conservator aldaar, die hij oordeelde voor het houden van zoodanigen cursus alle geschiktheid te bezitten. Hij achtte de opleiding van jonge lieden voor dat vak allezins noodig, om later het gevaar te voor komen dat, bij ontstentenis van de mannen die thans aan het hoofd ston den, geen voldoende personen zouden aanwezig zijn om die verzameling te behceren. Hij opperde dien ten gevolge het denkbeeld om den directeur en den conservator den rang van hoogleeraar toe te kennen. Na de aanneming van hoofdst. V, in ons vorig nommer gemeld, wer den nog in dezelfde zitting de algemecnc beraadslagingen gehouden over hoofdst. VI (here, eeredienst enz.). Daarbij werd de aandacht gevestigd, behalve op het al of niet nuttige van liet bestaan van dit departement, op de belangen der Christelijke afgescheidene gemeenten, die geene toelage uit 's lands kas ontvingen en toch iu alle lasten een gelijk aandeel droegen. De heer de Poorter wenschte dat de som van ƒ6000 ter beschikking van de synodale commissie der afgescheidenen wierd gesteld. Voorts werd er gewezen op de lasten nog aan het collatie-rcgt verbonden, en op het vol houden der reserves bij het algemeen reglement voor de herv. kerk. De minister bragt hulde aan de krachtsinspanning door de afgescheidenen ten loon gespreid, maar wat hunne ondersteuning betrof, achtte hij het gevaar lijk daartoe een eersten stap te doenaangezien het dan onzeker was tot welke hoogte de uitgaven zouden opgevoerd worden. Omtrent de uiloefe ning van het collatie-regt waren bij hem geene klagtcn ingekomen. Dat regt, eenmaal op bezwarende voorwaarden verkregen, kon niet eigendunke lijk opgeheven worden. Zitting van Woensdag 7 December. In deze zitting is hoofdst. VI, na goedkeuring van al de artikelen, aan genomen met 54 legen 4 stemmen. Tegen de hh. Reindersvan EekWes terhoff en Hengst. Bij art. 16 heeft de heer de Poorter voorgesteld daarbij een nieuw artikel te voegen, luidende: voor de Christelijke afgescheiden erkende gemeente ƒ6000. Dit voorstel werd door den heer van Akerlaken bestreden. Deze was van meening dat de bedoelde gemeente niet op grond wettige voorschriften ondersteuning van rijkswege kon verlangen. Die ge meente was ontstaan na de invoering der grondwet van 1815, en alleen aan de tijdens de invoering daarvan beslaande kerkgenootschappen was het trac- tement voor de leeraars verzekerd. Deze quaeslie kon ook volgens hem niet bij amendement uitgemaakt worden, maar moest als voorstel eerst in de afdeelingen onderzocht worden. De heer Mackay oordeelde dal deze zaak aan de regering moest overgelaten worden. Ten gevolge der gemaakte bedenkingen heeft de heer de Poorter zijn amendement ingetrokken. Hoofdst. VII rk. eeredienst) gaf tot geene beraadslaging aanleiding en werd aangenomen met 54 legen 5 stemmen. Tegen de hh. Reiuders, van Eek, Westerhoff, Hengst en van der Veen. Bij de behandeling van hoofdst. VIII marinewerden onderscheidene onderwerpen ter sprake gebragt, namelijk de toestand onzer marine, het stelsel omtrent den aanbouw van schepen gevolgd, de zeeroof in Indie enz. Nadat de minister omtrent die punten eenige nadere opheldering had gege ven werden de algemcene beraadslagingen gesloten en artt. 124 achter eenvolgens aangenomen. Zitting van Donderdag 8 December. In deze zitting heeft de heer Idzerda verslag gedaan over adressen lot ondersteuning van de aanvrage Schretlen-BIaxwilslot aanleg van een spoor weg Sehevcningen-Gouda. Hij stelde voor die adressen ter griffie neder te leggen en naar den minister van binnenl. zaken te verzenden, met verzoek zoo mogelijk nog voor het reces omtrent die concessie berigt te willen ge ven. Die conclusie werd aangenomen. De heer van Hoëvell kon niet ge- looven dat de lloll. spoorwegmaatschappij voor de lijn Woerden-Leyden eene definitive aanvrage had gedaan, wel eene voorwaardelijke, behoudens goed keuring der aandeelhouders. Na verwerping met 35 tegen 24 stemmen van een amendement van den lieer Dullert, tot vermindering der onvoorziene uitgaven met ƒ20,000, is hoofds. VIII marineaangenomen met 48 tegen 12 stemmen. Tegen de hh. v. Heukelom KingmaReindersOlivierHugenholtzIdzerda, Gevers Dey- nootvan FranckWesterhoff, Thorbeckevan Hoëvell en Slicher van Domburg. Hoofdst. IX A (nat. schuld) is aangenomen met algemeene stemmenna dat liet bedrag der gelden, voor amortisatie bestemd, was verhoogd tot millioen en het cijfer van het hoofdstuk gebragt op ruim 38 millioen. Over hoofdst. IXB finantiënwerden de beraadslagingen aangevangen en zul len morgen worden voortgezet. BUITENLANDSGIIË BER1GTEN. tlja£IE. De aanneming der werken tot vergrooting en versterking van Antwerpen, door de firma Pauwels en Hobinis door de regering goedgekeurd. Te Rochefort is Zaturdag nacht hel hótel de Londres geheel afgebrand. Slechts met moeite hebben de reizigers, die aldaar nachtverblijf hielden hun leven kunnen redden. EX»EL, A Ni 2». LONDEN 6 December. Men vermeent het besluit der regeringom lord Palmerslon niet als afgevaardigde naar het congres te zenden te moeten toeschrijven aan onecnighcid in den boezem van liet kabinet. De tegenwoordigheid van lord Palmerston geeft daaraan eene schijnbare homogeniteit. Vooral zouden de ministers verdeeld zijn omtrent de wet op de hervorming van het kiesstelsel. Ook zou de heer Milncr Gibson ongaarne zien dal dc regering bij de bij eenkomst van het parlement op nieuw een crediet vroeg van 10 a 12 mil liocn voor dc versterking der kustenwaartoe de meerderheid der mi nisters geneigd is over te gaan. Te Woolwich worden dagelijks drie kanonnen, volgens het stelsel van Armstrong vervaardigdafgeleverd. Voor dat die stukken op de schepen wor den geplaatst, wordt er een proef mede genomen. Eene batterij 12-ponders van geschut zal overmorgen naar China worden gezonden. Bij de marine is thans ook de straf var, stokslagenenkele gevallen uitgezonderd, afgeschaft. Uit Portsmouth wordt gemeld dat in de Chale-bay twee schepen zijn gestrand. Het eene, waarschijnlijk Mirabita genaamd, was met graan ge laden; 12 personen kwamen daarbij om, terwijl 5 andere gered werden. Het andere schip is de Sentinelde bemanning had in het want de wijk genomen en men had die nog niet kunnen redden. Van Southampton zijn 318 landverhuizers naar de Kaap de Goede Hoop vertrokkenvoor rekening van het koloniale bestuurdat in dit jaar reeds 4050 personen kosteloos heeft doen overbrengen. De reisdie de graaf van Parijs en de hertog van Chartrcs naar het Oosten hebben ondernomen, zal zich uitstrekken tot Egypte, den Libanon cn Syrië. Zij zullen over Konstanlinopel terugkeeren. Een dagblad uit New-Fork deelt het volgende mede: Een ingezeten uit Blississippi was te S'. Louis in Missouri aangekomenmet het doel om eenige slaven te koopen. Onder het 30-tal door hem gekochte negers be vond zich ook een meisje van ongeveer 9 jaren, hetwelk blijkbaar van een blanken vader was. Die opmerking bragt den kooper onwillekeurig tot een onderzoekwaaruit hem is geblekendat haar vader niemand anders was dan een hooggeplaatst persoon, die den staat Blississippi op het congres vertegenwoordigt. Haar moeder was eene kleurlingtocbehoorende aan een ander, die haar vroeger voor eenigen lijd als slavin aan den genoem den staatsman had afgestaan. Door een loevailigen zamenloop van omstan digheden bevond zich op dezelfde stoomboot, waarmede het kind naar het slavende'pot te S'. Louis werd vervoerdonder de passagiers ook haar vader. Deze sprak nog over haar met den handelaar, aan wien zij toebehoorde en verklaarde ten slotte, dat hij het kind gaarne van hem zou koopen, maar dat hij begreep, dat zijne tegenwoordige vrouw daarmede niet gediend zou zijn, en dat hel derhalve met het kind maar moest blijven, zooals het nu eenmaal was. Het blad voegt er bij, dat de correspondent te S'. Louis, een zeer geloofwaardig manden naam van den bedoelden volksvertegen woordiger heeft medegedeeld en dat de redactie zich bereid verklaard dien op aanvrage te noemen. Volgens hier uit Japan ontvangen berigten; van 21 October, zal iu het laatst van Februarij een gezantschap van dc Japansche regering naar de Vereenigde Staten vertrekken. FUAVKR1.IK. PARIJS, 6 December. Van Ooslenrjjk en Sardinië zijn nu ook verklaringen ontvangen omtrent hunne toetreding lot het congres. Dc namen der gevolmagtigden zijnbe halve van die van Sardinië, nog slechts bij gissing te noemen. Volgens een schrijven van hier aan de Inde'p. Beige, dat men; naar de onderteekening te oordeelen, afkomstig acht uit den boezem van het kabinet, zijn de vroeger verspreide geruchten, omtrent de verklaring van den Paus, dat hij niet aan het congres wilde deelnemen, tenzij hem het behoud van zijn grondgebied wierd gewaarborgd, en ook dat de Paus thans niet geneigd was de toegezegde hervormingen toe te staanvan allen grond ontbloot. Dat de vertegenwoordiging van Sardinië op het congres door graaf Cavonr door onze regering niet wenschelijk wordt geacht, wordt echter in dit schrijven bevestigd. Dc verantwoordelijke redacteur van 1'Ami de la Religion, de abt Lissor.iswegens dc plaatsing van den verzonnen brief van koning Vic tor Emmanuel aan den keizer, door de regtbank veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 3 maanden en eene boete van 1000 frs.de uitgever tot eene gevangenisstraf van e'éne maand en 500 frs. boete. ITALIË. Het offieiële orgaan van Sardinië berigt dat de heer Desambrois, vertegen woordiger der Sardinische regering te Parijs, tot haar gevolmagtigde op het congres is benoemd. Onlangs zijn dieven des nachts in het museum van Chambe'ry inge broken en hebben groote hoeveelheden kostbare voorwerpeninzonderheid munten, ontvreemd. Uit Rome wordt berigt dat de raad van state aldaar was bijeengeko men en dat de voorzitter, kardinaal Savclli, de wenschen der vergadering rondborstig aan de regering had medegedeeld. De Paus zou die wenschen in overneming nemen. Uit Napels meldt men dat op 27 Nov. te Palermo aan den heer Blanis- calco, directeur-generaal der polieic op Sicilië, op het plein voor de hoofd kerk, aan de zijde zijner vrouw en kinderen, verraderlijk een dolksteek is toegebragt. De moordenaar heeft de vlugt kunnen nemen. De toestand van den gewonde is zeer gevaarlijk, hoewel niet hopeloos. Zoo ver men wist had dat voorval geen aanleiding tot rustverstoring gegeven. De koning, hoewel gezind om den weg van vooruitgang te betreden, kan zich niet geheel cn al aan den invloed van de hofpartij onttrekken. P3SUISSEM. BERLIJN, 6 December. Het ministerie van staat heeft de nieuwe organisatie van het leger aangenomenen wel zoo als die door den generaal von Bonin was voorge steld, met uitzondering van die punten, welke betrekking hebben op de landweer en eenige andere onderwerpen, welke punten den minister van oorlog hadden bewogen zijn ontslag in te dienen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2