LEYDSCHE COURAN N°. 147. VRIJDAG 9 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIiE BERIGTEN. LEYDEN, 8 December. Wij vernemen dat door de Leydsche afdeeling der Vereeniging tot be vordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, in bare gis teren avond gehouden vergadering, besloten is het volgende adres bij Z. M. den koning in Ie dienen Aan Zijne Majesteit den Koning Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Leydsche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland; dat aan Uwe Majesteit de vereisclite concessie is gevraagd tot den aanleg van een spoorweg lusschen 's Gravenhage en Gouda, en eene gelijke aan vrage werd gedaan voor een spoorweglijn van Legden naar Woerden dat de beide aanvragen schijnen te zijn geschied, zonder daarbij gelde lijke ondersteuning van den staat bij den aanleg te bedingen dat alzoo bij het verleenen van deze concession hel heilzame en voor handel en nijverheid zoo onontbeerlijk beginsel van vrije en onbelemmerde mededinging in al zijne kracht kan worden toegepast; dat toch bij het verleenen van zulke concession lot den aanleg van stoomboot-, diligence- en beurlveercn, van dezelfde plaats en op hetzelfde traject, geene privilegiën zijn in aanmerking gekomen; dat het hier niet eens geldt twee verschillende ondernemingen op den- zelfden lijn; maar op twee verschillende, ofschoon evenwijdige lijnen; dat de ondernemers zelve en ook zij alleendie met eigen krachten spoorwegen willen aanleggen, moeten welen, of hunne ondernemingen de gewenschte voordeelen zullen opleveren en het wel niet tot de taak der hooge regering zal kunnen bchoorenom te beslissenwie in hunne berekenin gen falen dat zulk eene zorg toch van zelve blijkt overbodig en doelloos te zijn als de ondernemers onvoorwaardelijk hunne aanvrage hebben gedaan en mits dien zeer goed loonen te weten wat zij doen dat, zoo immer, juist in deze zaak liet algemeen belang zijne regten mag doen gelden en het beginsel van vrije ontwikkeling en mededinging, dat bij onze staatsinstellingen tot in de kleinste raderen zijne toepassing vindt en I geene privilegiën nevens zich duldt, de rcglmatigste aanspraak op eene onpartijdige toepassing moet vinden, zoodat aan allen gelijke voorregten wedervaren dat hel alzoo is voor een bij uitnemendheid belangrijk beginseldat de afdeeling in hel belang van handel en nijverheid zich tot Uwe Majesteit wendt, en de beide aanvragen gelijkelijk met bescheidenheid ondersteunt; dal hetzelfde belang haar dringt, otn helder te doen uitkomen, dat in dien zich vele stemmen doen hooren ten voordeele van een spoorweg van 's Gravenhage op Gouda, daarmede in geenen deele mag worden verdoofd de stem der overtuiging, die zich reeds herhaalde malen en op verschillende wijze, maar vooral in en door den Leydschen gemeenteraad, heeft geopen baard en zeer waarschijnlijk weerklank vond bij het bestuur der Holland- sche ijzeren spoorwegmaatschappij »dat de handel en de industrie in «Leyden en in Rijnland dringende behoeften hebben aan eene regtstreek- »sche en onmiddellijke aansluiting aan het spoorweg-net in Nederland, dat »de gemeenschap met het buitenland bevordert;" dat de afdeeling het verre van hare roeping en nog verder van hare bevoegd heid acht, om in eene vergelijking te treden of Leyden en Rijnland tegen over Scheveningen en 's Gravenhage moeten worden gewogen in de schaal van het algemeen belang, al was zij door statistieke cijfers ook in staat te bewijzen, wat elk deel in producten tot de algemeene handelsbeweging bijdraagt; dat liet voor een koninklijke residentie en badplaats van belang isdat 's Gravenhage aan hel spoorwegnet verbonden is, gelijk thans reeds plaats heeft, zal niemand betwijfelen; maar dat het belang van een uitgebreid district, waar handel, nijverheid en landbouw een groot verlier doen liccr- schenevenzeer eisebt eene naauwerc en regtstreeksche aansluiting wordt j immers even gaarne erkend; 'lis dus niet enkel voor het beginsel, maar ook voor 't belang van handel cn nijverheid, dal de afdeeling eer. beroep doet op Uwer Majesteits strikte j onpartijdigheid en bekende reglvaardigheiddie zich niet laten afleiden j door het getal der stemmen, die zich doen hooren, van den koninklijken j weg, om regt te doen aan allen. Op dien weg worden de gronden die men aanvoert, niet geteld, maar gewogen en blijft niet onopgemerkt, dat als men de regten en belangen der tegenpartij tracht in een valsch daglicht l lc plaatsen, (bijv. dat de weg van Leyden op Woerden is een buurtweg j cu dat de nieuwe lijn voor Koudekerk cn Leyderdorp alleen voordeel zoude j opleveren) hel voorwaar aan wigtige gronden ontbreekt, om een voorkeur te erlangenwaar het algemeen belang eischtdat beiden aanvragen een gelijk lot wedervaart; de Leydsche afdeeling der Nederlandsche Vereenigingdie de eer heeft Uwe Majesteit haren beschermheer te mogen noemen, meent, dat de eenvoudige voorstelling van het belang van handel en nijverheid, die zij in haar kring tracht te bevorderen, voldoende is, om van Uwe Majesteit eene gunstige beschikking te mogen verwachten. 'tWelk doende, enz. Bij den boekhandelaar Jac. Hazenberg Cz. alhier ziet het licht eene brochure, getiteld: Woerden-Legden-'Gravenhage of Gouda-'s Graven hage: welke lijn is de beste? De schrijver gaat in eenige bladzijden na wat ten voordeele van de eerstgenoemde, wat in bel belang der laatstgenoemde lijn kan worden aangevoerden komt tot het resultaat: dat beide lijnen even goed zijn voor de residentie, of zoo er eenig verschil is, dat dit te gering is om op de keuze invloed te kunnen uitoefenen; maar dat de lijn Woer- den-Leyden-'s Gravenhage gevorderd wordt voor het belang van Leyden, van de zeedorpen nabij Leyden, van de nijvere Rijnstreek cn van Haarlem; zoo dat bet niet twijfelachtig kan wezen, welke der twee aangevraagde lijnen de meeste aanbeveling verdient. Wij achten deze brochure belangrijk ge noeg, om daarop de aandacht van het publiek te vestigen. In ons vorig nommer hebben wij gemeld dat de gemeentegrond aan de Verwerslraat door de hh. Driessen en van Wensen aangevraagd was om aldaar eene katoenspinnerij op te riglen. Dit is in zoo verre onjuist dat de bedoeling van die heeren is aldaar niet eene katoenspinnerijmaar eene stoomweverijop eene zeer uitgebreide schaalte vestigen. De heer dr. P. de Jong, adjulor interp. leg. Wameriani bij onze hooge- school, is door het bestuur van het Ned. zendelinggenootschap tot director van het zendelinghuis te Rotterdam benoemd. In de maand November 1859 zijn binnen deze gemeente overleden 217 personenals29 mannen52 vrouwen74 zoons en 62 dochtersdaar enboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 113 kinderen, als: 57 zoons en 56 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 31 huwelijken. Z. M. heeft bij besluit van 24 Nov. goedgekeurd het door de staten der prov. Zuidholland, in hunne vergadering van 14 Julij 1859, vastgesteld besluit met bijbehoorende staten, aanwijzende de nog van kracht zijnde en de vervallen of als ingetrokken te beschouwen provinciale verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Te Ilellevoetsluis zijn op den 4lli;0 en 5dcn dezer door 20 vischsloepcn 100,000 stuks schelvisschen aangebragt. Te Nislelrode (Noordbrabant) zijn in den avond van den 3dcn dezer twee boerenwoningen, toebehoorende aan A. van Haandel en D. van Geffen, geheel afgebrand; zekere Johanna van de Ven, die een der huizen bewoonde, is daarbij omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De Staats Cour. bevat eene oproeping van sollicitanten naar de betrek king van lands-schoolonderwijzer op S'. Eustatius. Men moet zich daartoe bij request op zegel, lot het dep. van binnenl. zaken wenden. Behalve de vereisclite geschiktheid tot het geven van onderrigt in de verschillende vak ken, tot het lager onderwijs behoorende, wordt gevorderd het bezit eener akte van den eersten of tweeden rang of als hoofdonderwijzer, terwijl eene grondige kennis der Engelsche taal, die bijna uitsluitend op S'. Eustatius gesproken wordt, een hoofdvereischte is. De voordeelen, welke aan de be trekking zullen worden verbonden, zijn: eene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars, met vergunning lot het houden eener private school. Beriglen uit Batavia van 23 October melden dat de tweede expeditio naire afdeeling den vorigen dag naar Boni onder zeil was gegaan. De inboorlingen op Java waren zeer misnoegd omdat een aantal hunner ge dwongen waren geworden om als koelies met de expeditie naar Boni te vertrekken. De Europeanen waren echter op hunne hoede. Op Banka was eene zamenzwering legen de Europeanen ontdekt. Volgens berigt uit Scrawak (Borneo) was ook daar eene zamenzwering ontdekt legen de aldaar gevestigde Europeanen. De hoofdleider, zekere Datoo Patingni-Gapoor. was gevangen genomen cn zou naar Singapore verbannen worden. Deze berigtcn vereischen echter nadere bevestiging. 's GRAVENHAGE 8 December. Z. BI. heeft aan jhr. mr. F. L. W. de Koek, directeur van 'skonings kabinet, vergunning verleend lot het aannemen der onderscheidingsleekeneu van grootoffleier der keiz. orde van Medjidié, hem door den Sultan van Turkye geschonken. Tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 'slands burgerlijke open bare werken in Nederl. Indië is benoemd de civile ingenieur A. A. Over- gaauw Pennis. De minister van marine zal op morgen geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1