LEYDSCHE COURANT. 1859. 'Jft N". 145. ipM' WOENSDAG 30 NOVEMBER. %JlslÊ fcsssBüa X*. Ti Be Courant wordt MaandagWoensdag en Viijdng uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers ivorden tegc?i 10 Cente?i afgegeven BINNENLANDSCBE BERÏGTEN. LEYDEN, 29 November. Z. M. de koning heeft den beer L. Burkels, hoofdambtenaar in 's rijks militaire detenliehuis nabij deze stad, die onlangs zijne 50jarige rijksdienst beeft gevierd, benoemd lot ridder van de orde der Eikenkroon. De kerkeraad der remonstrantsch-gereformeerde gemeente alhier heeft, naar wij vernemen, volkomene instemming betuigd met de adressen, door j den kerkeraad der Nederd. hervormde gemeente ingediend bij den gemeente- raad en bij Z. E. den minister van finantiën (zie het nommer dezer courant jj van 25 Nov. 11.) en met andere door hem genomen of voorgenomen maat- j| regelen in het belang van zedelijkheid en orde. Door het bestuur van het Ned. zendelinggenootschap te Rotterdam is op nieuw ecne nominatie gevormd voor de betrekking van director van het zcndelinghuis, beslaande uit de bh. dr. de Jong, adjntor inlerpr. Leg. Warn., alhier, dr. Hofstede de Groot, pred. te Rottum, en Cats Wor, pred. te Enkhuizen. Aan de stichting Ncderlmidsch Metlray zijn dezer dagen, behalve hel legaat van wijlen vrouwe J. C. van Gennep, 1e Rotterdam groot ƒ1000, nog de volgende legaten ten deel gevallen: van wijlen jonkvrouwe J. van Swinderen, te Groningen, 1000, en van wijlen jonkvrouwe H. J. de Kempcnaeralhier500. De minister van marine zal op den 19dcn December aanst. doen aanbe steden de levering van 4500 Ned. ellen blaauw baai. De N.ll.C. deelt het volgende mede: Wij achten hel van groot be lang, vooral voor het handeldrijvend publiek, het volgende ter waarschuwing mede te dcelen Te dezer stede (Rotterdam) schijnt zich eene club gevormd te hebben, die onder den naam van handel drijven de grofste en vuilste opligterijen pleegt. Reeds menigeen, niet alleen te dezer stede of in dit land, maar zelfs ook in het buitenland is hiervan de dupe geworden. De personen waaruit zij bestaat, handelen zoo als het schijnt in alles, koopen alles of ten minste kunnen alles gebruiken. Zij schrijven om prijs couranten en monsters, geven hunne adressen op en doen meestal groole bestellingen; en hij nu, die dwaas genoeg is het bestelde af te zenden of te bezorgenkan gerust er op reke nen bedrogen te zijn; immers zij bezitten niets en de civile regler heeft geen verhaal op hen; die hen gijzelt moet de kosten betalen. Het getal de zer zoogenaamde handelarenwelke allen tot de heffe des volks behooren is reeds zeer groot; zij hebben een zaakwaarnemer of practizijn onder hen, die hun zekere adviezen geeft en hebben lot nu toe de wet en de politie weten te ontduiken, doch wij hopen dat zij eenmaal in handen der laatst genoemde vallen zullen. Ieder zij het dus in zijn belang aangeraden, om indien hij niet door deze handeldicven wil bedrogen worden bij het ontvangen van aanvragen om goederen van welken aard ook, eerst te informeren naar de soliditeit der bestellers, welke informaliën vermoedelijk het best aan de bureaux van politic alhier zullen kunnen gegeven worden bij welke onze professeurs de commerce waarschijnlijk zeer wel bekend zullen zijn. Uit Dordrecht schrijft men het volgende: Naar wij vernemen is in eene bijeenkomst van de hoofd-commissie ter oprigling van een gedenkteeken voor Ary Scheffer het besluit genomen, dat het bestaan zal uit een van metaal vervaardigd standbeeld van dien onsterfelijken kunstenaar. Daar echter de gelden lot verwezenlijking van dit grootseh plan nog niet ten volle aanwezig zijn, zal het van de verdere deelneming afhangen, of onze stad spoedig dit standbeeld in haar midden zal zien verrijzen. Om tot ver meerdering dier deelneming mede te werkenis de hoofd commissie voor nemens eerlang eene tentoonstelling en verloting van kunstwerken te doen plaats hebben, waarloc haar bijdragen door verschillende groote binnen- en buitenlandsche kunstenaars, onder anderen door Louis Gallail, Verboeck- hoven en anderen, zijn toegezegd. Uit de hoofdstad wordt gemeld dat op het adres des hecren F. II. van Vlissingen om verlenging van den termijn der hem verleende vergunning lol exploitatie van Borneo's Wester-Afdeeling, tot 4 Maart I860, door den minister van koloniën afwijzend is beschiktomdat niet was voldaan aan de bepalingdat de vergunning den 30slcn October jl. aan eene naamlooze vennootschap moest zijn overgedragen. Nabij Egmond is gestrand de Ferdinandina Emmakapt. Tange, van Batavia naar Amsterdam bestemd. Van de bemanning zijn eenige personen omgekomen, Door ged. staten der prov. Groningen is er eene oproeping gedaan ter vervulling van de betrekking van hoofdopzigter bij de waterstaatswerken in die provincie, aan welke betrekking verbonden is ecne jaarlijkschc beloo ning van ƒ1000 en bovendien eene vergoeding voor reis- en verblijfkosten van ƒ200. Belanghebbenden moeten zich voor 20 December bij ged. staten aanmelden. In het dorp Rouvcen (Drenthe) wilde dezer dagen de zoon van den jager II. Hoeve diens kruidhoorn uil eene wel voorziene flescli vullen. De lleseh ontvalt den jongeling in de nabijheid van de haardstede. De flescli brak, het kruid vatte vuur en daardoor ontstond eene ontploffing, die de glasruiten deed verbrijzelen en al de huisgeuooleu verwondde. Een der zoons geraakte geheel in brand, sprong in eene sloot en bevrijdde zich daar door van den dood, doch zijne handen zijn afziglclijk misvormd geworden. Te Tilburg is Vrijdag avond 11. een lievige brand uitgebarsten in de leei'Iooijerijvellenblolerij en wolbrocijerij van den heer N. N. de Kanier. De woning, de leerlooijerij en al de daartoe behoorende werkplaatsen en magazijnen van huiden en wollensedert 2 5 3 jaren nieuw gebouwdzijn geheel door de vlammen verwoest. De schade wordt op ongeveer ƒ50,000 begroot, terwijl het uit- en inwendige dier gehouwen slechts voor ƒ34,900 tegen brandschade was verzekerd. De meubelen zijn voor het mecreudeel gered, doch van de wollen en huiden is bijna niets overgebleven. Uil Maastricht meldt men dat er onder Sitlard eene 69jarigc vrouw is vermoord. Men had een persoon, die veel bij haar verkeerde en die tij dens de ontdekking gewond was, in hechtenis genomen. Uit Luxemburg meldt men dat de goede verstandhouding die onlangs lusschcn de regering en de vertegenwoordiging was tot stand gekomen misschien van korten duur zal zijn. De begrootingswetlen zijn naar den wensch der regering door de kamer aangenomen, maar omtrent de herzie ning der kieswet bestond gcene eenstemmigheid. De regering droeg daarin geene andere verandering voor, dan in plaats van één afgevaardigde op de 500 één op de 250 zielen te benoemen. De oppositie verlangde echter regl- Sitreckschc verkiezingen, met een census van 30 fr.zoo als de staatsrege ling dit toelaat; hiertoe is met 15 tegen 13 stemmen besloten. Na deze stemming beeft de regering en de regterzijde geen verder deel genomen aan de beraadslaging over de volgende artikelen der wet. Men hoopt echter nog altijd, dat het ministerie zich met de aangenomene wet zal vereenigen. 'sGRAVENIIAGE, 29 November. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester te Werkendam, den lieer mr. J. G. de Groot Schimmel, tol notaris te Arnhem, den heer A. F. C. van Hasselt, cand.-notaris aldaar, en lot notaris te Wageningen den heer J. G. J. Moll, thans griffier bij het kantongeregl te Grocnlo. Door Z. M. zijn benoemd lot officier van justitie bij de arrond.-regt- bank Ie Dordrecht nir. P. Branlsma, thans in die betrekking bij de reglbank te Heerenveen; lot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Heeren veen inr. E. Roos van Bicnema, thans substituut-officier aldaar en tol substi tuut-officier van justitie bij die reglbank mr. B. Brouwer, advocaat te Almelo. Tol ontvangers der directe belastingen zijn benoemd te Yinkevcen de heer 11. van der Colff, thans te Oegstgcest, en te Voorst, de lieer G. C. G. van Ketelsurnumerair. Z. M. heeft goedgevonden bij den plaatselijke» staf te benoemen, lot kapitein en plaatselijk adjudant der lstc kl. te Willemstad, den lstcn luk. der infanterie, G. A. van Haeflen, die vroeger op non-activiteit was ge steld, en den lslea luit. W. H. A. Gersom, plaatselijk adjudant der 2Je kl. te Venloop non-activiteit te stellen. Tot directeur-hoofdonderwijzer der schilder- en leekensehool bij de kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam is benoemd de lieer 11. F. C. ten Kate, te Amsterdam. Volgens hier uit Berlijn ontvangen beriglen neemt II. K. II. prinses Frederik in beterschap toe. Bij resolutie van den minister van koloniën, van 12 dezer, zijn tot candidaal-ambtenaren 2<le kl.voor de burgerlijke dienst in Ncèrl. Iudië, benoemd de navolgende hecren, studenten aan de kou. academie te Delft, en wel, van liet 4de studiejaar: J. 11. L. baron d'Aulnis de BourouillA. C. Andreas, J. de Blaauw, F. G. A. van DeidenJ. 11. Sollewyn Gelpke, J. W. G. Ilarloff, J. C. T. Kroesen, L. C. E. Kniphorst, E. D. Levyssohu Norman, D. F. W. Lucassen, J. W.Mensing, J. MuilemeisterB. Smissaert, P. J. A. Spaan, A. J. Spaan, F. L. WallendorfJ. F. W. Wcssels, L. Wes- sels en A. J. Voet; en van het 3de studiejaar: F. J. II. L. baron d'Aulnis de Bourouill, P. J. van Berckel, E. L. Elias, E. A. Engclbrech!C. M. Ketting Olivier, II. F. Ledeboer, F. Mayor, J. W. Obdam, F. J. G. Rut ten, G. L. SehultzN. F. II. van Slype, II. Smissaert, J. W. II. Smissaert, A. Thesingh, li. Withers en II. J. Tydeuian. De ministers van marine en van binncnl. zaken zullen op Vrijdag en Zaturdag aanst. geen gehoor verlecnen. De eerste kamer der slaten-gencraal is tegen 9 Dcc. aanst. bijeengeroepen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1