IN HET GEBOUW VAN HET LEYDSCHE DEPARTEMENT. van toelagen aan regteiiijke ambtenaren; liet cultuurstelsel in verband met liet stelsel van vrijen arbeid; de versterking des legers en de uitgaven daar voor vcreischt; de wenschelijkheid om het rijk van Banjermassing onder het Nederl. bestuur te brengenen de expeditie naar Boni. Wat de zaak van Banjermassing betrof, verzekerde de minister dat de rust aldaar binnen kort zou hersteld zijn. Uit een ingesteld onderzoek omtrent de expeditie naar Boni was hem gebleken, dat, wat de uilrusting, voeding en oppassing van zieken en gezonden betrof, alles, op enkele uitzonderingen na, zeer goed was. Dienaangaande had hij ook eene memorie ter verantwoording ontvangen van den hoofdintendant, thans hier te lande. Wat de leiding betrof, daaromtrent was hij van oordeel geweest, dat het welligt beter ware geweest de uitvoering der zaak een jaar uit te stellen. Over de tweede expeditie zou de opperbevelhebber zelf het bevel voeren en ook het staat kundig beleid in handen hebben. Met betrekking tot het openbaar maken van de sterkte der uit te zenden magt geloofde hij niet dat dit schaden zou. Men had ondervonden dat de tegenstand op den eersten togl niet bijzonder sterk was geweest; alleen de guerilla-oorlog had mocijelijkheden veroor zaakt. Hij hoopte dat deze tweede expeditie de laatste zou wezen. Bij de kamer is ingekomen een nieuw ontwerp houdende bepalingen om trent den doorlogt en het vervoer van landverhuizers, welk ontwerp in de vorige zitting onafgedaan was gebleven. Zitting van Zaturdag 26 November. De voorzitter stelt voor de beraadslagingen over de slaalsbcgrooting te bepalen op Maandag aanst. Dienovereenkomstig werd besloten. Daarna voortzelling der beraadslagingen over het bovengenoemd wets ontwerp. Ook nu werden een groot aantal punten besproken. De minister gaf o. a. te kennen dat de regeling der suiker-contracten niet bij de wet zal plaats hebbendat hij de uitgifte van muntpapier op Java niet raadzaam acht en dat hij niet voornemens is vooreerst verandering te brengen in de assurantie der producten noch ook in de wijze der koflij vei ling. Het wets ontwerp is ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. sterken. Wegens het ongunstige weder is het onmogelijk de zeeëngte over te steken. Uit Algesiras meldt men, dat de cholera onder de Spaansche troepen heerscht, zoodat de bevelhebber van het Fransehe eskader, dat aldaar ter recde ligt, alle verkeer met den wal had afgebroken. Op verzoek van den bisschop van Gibraltar is op de Fransehe oorlogs schepen eene collecte gedaan voor de Israëlilcn welketen getale van ruim 3000, uit Marokko geweken en nabij Gibraltar in een veldleger ge huisvest zijn. PRUISSEST. BERLIJN, 24 November. Naar men verneemt hebben de geneesheeren den koning geraden zich I tot bevordering zijner gezondheid naar de Engelsche kust, en wel naar hel eiland Wight, te begeven. Waarschijnlijk zal Z. M. hun raad opvolgen. Prins Friedrich en zijne gemalin worden tegen 6 Dec. uit Londen terug verwacht. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 November. Door den keizer is, ter voldoening aan eene bepaling van het Zuriclier vredes-verdrag, onbeperkte amnestie verleend aan allen, burgers en militai ren welke aan de jongste gebeurtenissen in Italië op strafbare wijze hebber, deelgenomen, met uilzondering dergenen, welke zich daarbij aan gewone misdrijven hebben schuldig gemaakt. Van regeringswege is bevolen dat in alle kroonlanden, waar het aan Israëliten nog verboden was Christelijke dienstboden te hebben, dat verbod moet opgeheven worden. Op de grenzen van Montenegro hebben botsingen plaats gehad lusschen onze troepen en de Montenegrijncndie echter van geen groot gewigt zijn te achten. BMTENLANDSCIIE BER1GTEN. ENGËLASID. LONDEN24 November. Lord Cowley, onze gezant te Parijs, is herwaarts gekomen en door 11. M. in een bijzonder gehoor ontvangen. Hij zou, naar men zegt, over brenger zijn van een brief 'van keizer Napoleon aan de koninginwaarin het voorstel werd gedaan lot eene algemeene ontwapening, ter wegneming der bestaande ongerustheid omtrent de betrekking lusschen Engeland en Frankrijk. Lord Cowley is meermalen gebruikt als bemiddelaar lusschen de beide regeringen in zaken, waaromtrent zij gaarne tot eene onderlinge overeenstemming wilden geraken. Indien hij zijn doel niet bereikt, is het te vrcezen dat de betrekkingen lusschen Frankrijk en Engeland, nu reeds merkbaar geschokt, meer en meer eene ernstige wending zullen verkrijgen. Volgens de meening van anderen zou bedoelde brief alleen inhouden het voorstel om eene algemeene vermindering der staande legers onder de on derwerpen op te nemen, die op het congres zullen behandeld worden. De Times deelt als gerucht mede, dat Nena Sahib, die lot hiertoe aan de vervolging onzer troepen is ontsnapt, zou overleden zijn. Men verneemt dat een onzer rijkste bankiers, de heer Uzielli, zich verbonden heeft om eene som van 10,000 bij te dragen ten behoeve der algemeene tentoonstelling in 1862, ingeval de kosten niet door de ontvang sten mogten gedekt worden. Uit de Royal Charter is thans weder voor eene waarde van 1200 naar boven gebragt. Men hoopt ook nog de gouden staven te zullen vinden die aan boord van het schip waren. Men heeft ook weder 39 lijken ge vonden waarvan er slechts weinigen meer te herkennen waren. Eergisteren is in Bishopsgate-street eene groote borstelfabrick lot den grond toe afgebrand. Gebrek aan water heeft de blussching zeer mocijelijk gemaakt. Terwijl de sneltrein van hier naar Exeter, met een spoed van 60 mij len in het uur; voortstoomdeis een matroos uit een der rijtuigen gespron gen om zijne peldie afgewaaid wasweder meester te worden. Hij is cr met een gebroken arm afgekomen. De stad Copiapo, in Chili, is door eene aardbeving half verwoest. Ook in 1819 en in 1822 werd die stad door eene zoodanige ramp getroffen. FRANKRIJK. PARIJS, 24 November. De keizer heeft lot Fransch gezant te Weenen benoemd den heer de Moustier, thans in die betrekking te Berlijn werkzaam. Gelijk men weet verlangt de heer de Bourqueney, die vroeger gezant te Weenen is geweest, niet meer in aanmerking te komen. De keizer van Oostenrijk heeft de hh. de Bourqueney en de Banneville, die Frankrijk op de conferentie te Zurich hebben vertegenwoordigd, benoemd den eersten lot grootkruis der Stephanus-orde en den tweeden tot grootkruis der orde van de IJzeren Kroon. Daarentegen zijn de Ooslenrijksche gevol- magtigde, graaf von Meysenburg en de Sardinische gezant bij den Zwitser- schen bond, de kommandcur Joclcau, door keizer Napoleon benoemd lot grootofficieren van het Legioen van Eer. De uitnoodigingen tot bijwoning van het congres zijn heden nog niet verzonden. Men verneemt dat de zwarigheden nu niet van den kant van Engeland, maar van dien van Oostenrijk komen. Men wil dat die veroor zaakt worden óf door de benoeming tot regent van den heer Buoncompagni óf door de vraag welke kracht er aan de beslissingen van het congres zal toegekend worden. De toebereidselen voor de Chineschc expeditie worden ijverig voortge zet. Een aantal troepen zijn reeds te Brest op de Persévérante ingescheept, welk vaartuig spoedig zal vertrekken. Van de kon. drukkerij zullen cenige werkliedenmet het noodige materieelmede naar China worden gezonden. Uil Madrid meldt men dal de Marokkanen voor Ceuta een depót van 700 kogels prijs hebben gegevenwaarvan de generaal Echague bezit heeft genomen. De Mooren vechten slechts zwakmaar gaan voort zich te ver- j ADVERTENTIEN. Bevallen van een ZOON, J. C. COPIER KOPER. 25 November 1859. Onze geliefde Moeder en Behuwd-Mocder JOHANNA de GRAAFF, We duwe van Jan Leendebt van Leeuwen, overleed heden, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Eene borstkwaal deed haar bezwijkenna tien dagen smartelijk lijden. Uit aller naam Leiden, 23 November 1859. D. van LEEUWEN. Eenige kennisgeving. W. GERRITSEN, Exec". De Affaire wordt voorloopig op denzelfden voet voortgezet. Heden overleed in den ouderdom van 71 jaren de Iloog Edel Gestrenge Heer JOHN IRISH' STEPHENSON, gepension. Luit.-Kol. der Infanterie, Ridder van het Legioen van Eer. Loosduinen, 23 November 1859. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijne, mijner Kinderen en Behuwdkindercn diepe droefheid, mijne veelgeliefde Echtgenoote MARIA PETRONELLA JANSEN, in den ouderdom van 65 jaren, waarvan ik er 43 met haar in een' geluk kigen echt mogt beleven. Leyden 25 November 1859. B. GEIJER. Heden overleed na eene korte ongesteldheidin den ouderdom van 60 jaren, MATURIN JOSEPH ie CLERCQ, Stalhouder te Leyden, diep betreurd door zijne nagelatene Betrekkingen, i Leiden, 26 November 1859. Voor de hartelijke deelneming, die ons te beurt viel bij de geboorte van ons Kind, betuig ik, ook namens mijne Echtgenoot, mijnen opregten dank, Leiden, 25 November 1859. Dr. H. A. KLEYN. Voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, gedurende zijne ziekte en bij zijne herstelling ondervonden, betuigt de Ondergeleekende, ook namens zijne Echtgenoote, zijnen hartelijksten dank. Leyden, 26 November 1859. J. van LOG11EM. Voor de deelneming, betoond tijdens de ziekte en het overlijden van mijnen Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Behuwdkin- derenmijnen hartelijken dank. 26 November 1859. Wed. J. OLIVIER. Voor de vele bewijzen van deelneming welke wij mogten ondervinden, bij hel overlijden van onze geachte Zuster en Behuwd-Zuster, Mevrouw P. M. A. PEYROT, van Bommel, te Antwerpen, beluigen wij bij deze onzen opregten en welgemeenden dank. Uit aller naam, Leyden, 26 November 1859. P. E. M. van BOMMEL. Voor de vele bewijzen var, deelneming bij het overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot ondervonden, betuig ik, ook namens mijne Kinderen, Behuwdkinderen en verdere Familiemijnen hartelijken dank. Leyden, 28 November 1859. M. E. SPEETWed. J. B. J. Kortmakï. De Lessen in het INfDUSTRIE-COEEEGIE zullen geopend wor den op aanstaanden Dingsdag, den 29sten dezer, des avonds te zeven ure. Leiden, 24 November 1859. A. H. van deb BOON MESCH. was.awü&aaaaat- Dingsdag 29 November des avonds ten 8 ure Doorloopende Toegangkaartjes a 30 Cents zijn te bekomen bij den Heer J. II. EICHMAN, op het Geregt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2