LEYBSCHE „Ês&A COURANT? 1,859. MAANDAG 28 NOVEMBER. N". 14' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vt ij dag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zutu/ dag Avond. a-Hi ft/f-SgSiSiLi >,:f V j v V i i :V-i' 5 OiijfAv 4*, De Prijs der Courant is f 12 e°» het jaar f de afzonderlijke Hommers u-orden te geit 10 Centen afgegeven. Bij «leze Courant behoort Bijblad Hf». 24. BINNENLANDSUHE BERIGTEN. LEYDEN26 November. liet assaut, dat gisteren avond door; heeren leden van het gezelschap Arena Studiosorum in den schouwburg gegeven werd, heeft aan de ver wachting, die men daarvan had opgevat, in allen deele beantwoord. De leden gaven ook nu weder, niet minder dan in vorige jaren, uitstekende proeven van vlugheid en ligchaamskracht. Ilct doet ons genoegen Ie kun nen melden, dat de schouwburg goed bezet was, zoodal men mag aanne men, dal de leden van Arena hun loflelijk doel ten volle hebben bereikt, en ccnc menschlievende inrigling haar voortdurend bestaan ook aan hunne Uisschenkomst in niet geringe mate verschuldigd is. Ook de Leydsche afdeeling der vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland hield Woensdag II. hare gewone maan- dclijksche vergadering in het logement aan den Burg alhier, waarin behan deld werd het door het bestuur ter tafel gebragt rapport betreffende het door de 's Gravenhaagsche afdeeling gedane voorstel om de suikerproleclie geheel of gedeeltelijk te doen ophouden. De vergadering vcreenigde zich geheel met het rapport, waarbij als beginsel was aangenomen, dat de schatkist en niet de nijverheid zich dat belang moet aantrekken en de ver eeniging niet geroepen isom legen beschermingdie eene of andere tak van nijverheid geniet, te velde te trekken, zoodat aangenomen al eens, dat de suikcraccijns werkelijk tol premie strekt voor de suikerraffinaderijen,' 'tgecn altijd in verband moet beschouwd worden met den prijs van onze koloniale suikers, de vereeniging niet kan en mag partij kiezen vóór de schatkist en tegen den suikerhandel en dé suikerindustrie. De vergadering nam vervolgens een voorloopig besluit, om in de maand Junij I860 binnen Lcyden aan de fabriek- cn handvvcrksnijverbcid de gele genheid te geven om bij wijze van plaatselijke tentoonstelling aan stadge noot en vreemdeling te tooncn wat de Leydsche industrie in de verschil lende fabriek- en werkplaatsen oplevert, zonder dat daaruit cenige aan leiding lot bekrooning van ingezonden en tentoongestelde voorwerpen kan worden geboren. Eene commissie van vijf leden is belast met de taak om ten spoedigste een plan en raming van kosten voor zulk ceuc plaatselijke tentoonstelling op te maken cn aan de goedkeuring der afdeeling te onder werpen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 99 tot 113 personen. Te Rotterdam had eergisteren een treurig voorval plaats. Een persoon op den oliemolen van de hh. Kolff, aan den Uoogen Zeedijk, werkzaam, wilde een touw van boven uil den molen halen, dat hij om den schouder schijnt te hebben geslagen. Hij is daarmede tusschen een kamrad geraakt, waardoor het touw om den hals en hij tusschen het gangwerk werd geslin gerd, met dat ongelukkig gevolg dat zijne ledematen werden verbrijzeld en hij oogenblikkelijk dood was. De ongelukkige laat eene weduwe en 5 kin deren na. Volgens het rapport der cholcra-commissic te Rotterdam zijn aldaar van 16 Augustus tot 12 November, het tijdstip van hel ophouden der ziekte, aangegeven 752 cholcralijders, waarvan 455 zijn overleden. Uit het Ovcr-Maassche wordt aan de R. C. hel volgende geschreven Gelukkig is de cholera-epidemie uit deze streken genoegzaam geweken; alleen te Ridderkerk blijft die aanhouden. Charlois, Poorlugaal en Zwijn- drecht zijn de gemeenten waar die ziekte het hevigst heeft gewoed. Tc Zwijndrecht bezweken er, op eene bevolking van ruim 4000 zielen, ruim CO lijders; te Charlois werden er op één dag 10 aangetast; te Poorlugaal, even als te Heerjansdam, werden er op ée'nen dag 7 begraven. Wat de laatste gemeente betreft, daar werd de buurt, genaamd Develsluis, vooral zwaar geteisterd. Er zullen iets meer dan 20 huizen slaan, en in dien omtrek zijn er 18 menschen gestorven; 20 kinderen verloren vader of moe der, 7 werden hierdoor ouderloos. Zonderling is de loop, die de ziekte nam. In de laatste 14 dagen vertoonde die zich eensklaps over de grenzen van Heerjansdam in de gemeente Barendecht, waar er 4 bezweken. Overi gens bleef de kom van die gemeente, even ais die van Rhuon er bijna ge heel vrij van. Het is te bejammeren, dat er ook ditmaal zoo menigeen het slagtoffer is geworden van het onvoorzigtig wasschcn van hel lijf- en bedde- goed der overledenen. In iedere gemeente moest er noodzakelijk eene com missie zijndie over de noodige middelen kon beschikkenom de schaden te vergoeden, die door het verbranden van het een en ander wordt geleden. Op die wijze zoude de besmetting krachtig worden tegengegaan. Onder Mastenbroek (Overijssel) is Dingsdag II. eene kapitale boeren woning afgebrandwaarbij 22 stuks hoornvee omkwamen. Daar de brand uitbrak terwijl de bewoners nog te bed lagenhebben zij ter naauwernood hun leven kunnen redden. Door jonkvrouwe van Swinderen, onlangs te Groningen overleden, is bij uiterste wilsbeschikking een legaat van ƒ1000 vermaakt aan de inrig ling voor verwaarloosde meisjes Talitha-Kumi. 's GRAVEN11AGE, 26 November. Z. M. heeft den heer Petit, kapt.-luit. bij de Belgische marine, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Voorts tol kommandcur der orde van de Eikenkroonden majoor in Belgische dienst Buruel en den graaf de Fiquelmont; tot officier der orde van de Eikenkroon, den baron 11. Pycke de Peteghemeersten secretaris van het Belgisch gezantschap bij ons hof; terwijl eindelijk Z. M. het ridderkruis der orde van de Eikenkroon geschonken heeft aan twee officieren der Belgische marine aan boord van den bodem, met welken Z. K. H. de graaf van Vlaanderen onlangs her waarts is gekomen. Z. M. heeft aan den dirigerenden officier van gezondheid der 2de kl. in Nederl. Indië, P. Bleeker, vergunning verleend lot het aannemen cn dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3dc kl.hem door jden prins-regent van Prtiissen geschonken; en benoemd tol broeder der orde van den Nederl. Leeuw, A. Noordzy, schip per op het werkvaarluig der marine de Vlinder. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland, mr. P. A, Sander, thans officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Dordrecht; tot regler in de arrond.-rcglbank te Zierikzce, jhr. mr. C. de Jonge, thans regler-plaalsvervanger; en tot kantonregter te Zwolle, mr. L. J. Rietberg, thans kantonregter te Kampen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Gouda is benoemd de heer G. Emaus de Micault, thans ontvanger te Culenborg. Z. M. heeft benoemd tot president van de regtbank op Curasao mr. P. C. Prince, thans reeds met de waarneming van die betrekking belast, en den lste luit.-kwartiermeester bij de landmagt in Suriname, N. Niclson, bevorderd tot kapitein-kwartiermeester. Z. M. heeft benoemp tot adjudant bij het 5C reg. infanterie den kapi tein P. J. Vassy, van gemeld corps te 's Hertogenbosch. Ook is naar men verneemt de 2e luitenant W. F. K. R. Weber, van het wapen der infant, van het O. I. leger, tijdelijk gedetacheerd geworden bij het depót van het eerste reg. infanterie te Utrecht. Gedurende den jongstcn oorlog in Italië zijn de belangen van Oosten rijk in Frankrijk door bet Nederl. gezantschap te Parijs waargenomen. Dien ten gevolge heeft Z. M. de keizer van Oostenrijk onlangs aan het per soneel van dat gezantschap en aan een drietal consuls de volgende onder scheidingen geschonken, als aan den lieer mr. L. A. Lighlenvelt, buitenge woon gezant en gevolmagligd minister, het grootkruis der Leopoldsorde; aan den secretaris, den heer mp. W. F. Roehussen het kommandeurs-kruis der orde van Frans Joseph; aan den attaché, graaf van Rechteren, het ridderkruis der orde van de IJzeren Kroonen aan den kanselier M. J. II. van Lier, het ridderkruis der orde van Frans Joseph; en wijders liet ridderkruis derzelfde Orde, aan den heer J. F. van den Broek, consul- generaal, te Parijs; aan den lieer L. J. B. V. Jouvc, consul te Toulon, en aan den heer A. W. Alma, consul te Marseille. Naar men verneemt zullen er in de volgende week in de vrijmetselaars loge alhier feesten plaats hebben tot wier bijwoning de grootmeester-nationaal Z. K. H. prins Frederik in de residentie wordt verwacht. De minister van oorlog zal, even als de minister van justitie, op Dingsdag aanst. geen gehoor verleencn. Bij den minister van finanliëii is ontvangen 14.95door een onbe kende onder het postmerk Rotterdam tot voldoening van verschuldigd suc- cessieregt ingezonden. Bij de regering is per telegraaf hel volgende berigl ontvangen van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, gelcekend Batavia 7 Oct. »Geen nieuws; op Java heerscht overal rust." Van~ de ongesteldheid van den gouverneur-generaal blijkt niets. Aan het postkantoor alhier is in werking getreden een nieuwe maat regel tol veilige bezorging der brieven aan de geadresseerdenhierin be slaande dat aan ieder besteller is gegeven een nummerwelk nummer na aankomst van iedere post op de achterzijde der aan hem ter bezorging over gegeven brieven wordt geplaatst, waardoor de geadresseerde steeds in de gelegenheid is op te geven door welken besteller de brief is bezorgd. Tweetle Kamer der IStatcn-Generaal. Zitting van Vrijdag 25 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hel wels-onlwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1857. De onderwerpen, die thans besproken werden, vyaren de volgendehet verleencn

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1