De minister van koloniën bleef bij zijn gevoelen, vroeger geuit; de inmen ging der kamer was vermeerderden deze had indirectelijk aanleiding kun nen geven voor de plaats gehad hebbende droevige gebeurtenissen van den laatsten tijd, weshalve hij tegen overdrijving daarin moest blijven waar schuwen. Bij gedurigen aandrang van de kamer om in de huishouding van Indië door te dringenzou daarvan volgens zijn gevoelen het gevolg kunnen zijn dat de overplanting van weslersche begrippen nadeelig aldaar terug werkten, vooral met betrekking tot het gezag, dat de gouverneur-generaal moest uitoefenen. De behandeling van hel aanhangige wets ontwerp zal morgen worden voortgezet. Door de afdcelingen zijn tot voorzitters benoemd de heeren: Meeussen, Schimmelpenninck van der Oije, van Zuylen van Nyevclt, Thorbecke en Elout van Soeterwoude; en tot onder-voorzitters, de heeren: Wintgens, van Nispen van Sevenaer, Mackay, Dullert en Duymaer van Twist. Zitting van Donderdag 24 November. Voor het wets-ontwerp tot herziening dpr regten op den in- en uitvoer van visch, dat heden in de afdeelingen werd onderzocht, zijn benoemd de hh. Zylker, Gevers Deynoot, Sloet tot Oldhuis, van Eek en Delprat. Daarna zijn de gisteren afgebroken beraadslagingen voortgezet. De heer Thorbecke heeft, naar aanleiding van het gisteren aangevoerde, uitvoerig gesproken over de herziening der grondwet en over de betrekking van den minister van koloniën tot den gouverneur-generaal. Wijders is besproken het radicaalslelselhet archiefwezen en de quaestie der bedevaartgangers naar Mekka. De minister kon geen uitzigt geven op eene spoedige weder- indiening der Indische comptabiliteitswet. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELIND. LONDEN 22 November. liet kon. gezin zal zich den 5den December naar het kasteel Osborne, op het eiland Wight, begeven, en aldaar tot den 24ste" verblijven. Men zegt dat lord Elphinstone op de hier gehouden verkooping van de verzameling Indische juweelen van Jhansi twee halsketenen, ter waarde van 19,000 JE, gekocht heeft, om die aan de koningin ten geschenke aan te bieden. De Times berigt dat het leger met 11 regimenten zal vermeerderd wordenen dat er eene werving onder de in Indië ontslagen en van daar terugkeerende troepen zal plaats hebben. Eene door de Israëliten alhier geopende inschrijving voor hunne uil Tanger naar Gibraltar gevlugte geloofsgenooten heeft ruim 1500 S. opgebragt. Te Spilhead is een vaartuig aangekomen met eene nieuwe bezending oudheden, welke op de kust van Klein-Azië onder leiding van den Brit- sc'nen consul uit de puinhoopen van het oude Ualicarnassus opgedolven zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 22 November. De ratificatie van het vredesverdrag tusschen Frankrijk; Oostenrijk en Sardinië heeft den 21sten te Zurich plaats gehad. Omtrent het te houden congres is nog niets nader bekend. De formele uitnoodigingen tot deelne ming liggen, naar men verneemt, gereed, maar de verzending wordt nog altijd opgehoudendoor het verschil tusschen Engeland en Frankrijk ten opzigte der grondslagen. Engeland blijft nog altijd vasthouden aan het be ginsel, dat Italië het regt heeft om vrij over zijne toekomst te beslissen. I)e Moniteur bevestigt thans de vroegere mededeeling van den Consti- tutionnelomtrent de veranderde denkwijze der regering over het regent schap in Middcn-Italië. De ongunstige indruk welke dien maatregel gemaakt hadzegt dit bladwas weggenomen door de inlichtingen die de Sardinische regering uit eigen beweging had gegevenen waaruit bleek dat de delegatie des heeren Buoncompagni geen ander doel had dan de handhaving der orde, en dat de verecniging van het regeringsgezag over de Midden-Italiaansche staten in zijne handen volstrekt niet het karakter van een regentschap zou hebben. Voorts behelst de Moniteur een keiz. bevelschrift waarbijovereen komstig art. 3 van het Zuricher traclaat, de onverwijlde teruggave der in den jongsten oorlog weggenomen Ooslenrijksche schepen bevolen wordt. Uit eene proclamatie van den generaal de Martimprey, geteekend Ouchda 10 Nov., blijkt dat die stad genoodzaakt is geworden eene ver diende straf voor eene geldsom af te koopen, en dat de cadi in hechtenis is genomen en naar Tanger vervoerd. De schatkist en alles wat aan de Marokkaansche regering toebehoorde, met welke Frankrijk in vrede ver keert, is geëerbiedigd geworden. Het observalie-corps van den generaal de Ligny bljjft op de grenzen. De proclamatie voegt er bijdat door ziekte de getalsterkte des legers met een vijfde verminderd is, maar dat de zede lijke kracht van den soldaat bewonderenswaardig en de krijgstucht onge stoord is. De generaal belooft ten slotte, dat hij den minister eene voor drag! zal doen lot belooning van hendie zich verdienstelijk gemaakt hebben. Baron Rothschilddie in de straat Lafitte reeds 10 huizen in eigendom bezat, heeft dezer dagen er nog een bijgekocht voor 382,000 fr. Deze huizen zijn naast elkander gelegen en brengen jaarlijks een millioen fr. aan huur op. Ter vervaardiging van de medaillewelke aan de militairen zal worden uitgereikt, die deelgenomen hebben aan den oorlog in Italië, is een crediet geopend ten bedrage van 900,000 fr. De oudste inwoner van het dorp Chappelle Sl. Denis, zekere Amand David, hóópt op den 30sle» dezer zijnen 109dcn verjaardag te vieren. Hij heeft nog onder Lodewijk XV gediend. De inscheping van het Spaansche expeditiecorps, legen Marokko be stemd, wordt met allen mogelijken spoed voortgezet, in weêrwil van het ongunstige weder. Naar men verneemt had echter de maarschalk O'Donnell voor dat bjj de inscheping beval, naar Madrid geschreven en gevraagd hoe het aldaar zou opgenomen worden, indien hij de geschillen nog op eene minnelijke wijze kon schikken. Het antwoord was ongunstig. Terstond daarop was de inscheping begonnen. Deze handelwijze van den maarsehalk meent men te moeten toeschrijven aan de vreesdat men tijdens zijne afwe zigheid pogingen zal in 't werk stellen om hem en zijne amblgenooten te doen vallen. Uit Konstantinopel meldt men dat er in de Zwarte zee geduchte stor men hebben gewoed, waardoor vele schipbreuken zijn veroorzaakt. ITALIË. De overdragt van het regentschap door den prins van Carignan aan den heer Buoncompagni heeft, vooral te Bologne en te Florence, geen goeden indruk gemaakt. Door de keuze van den prins van Carignan had men ge hoopt een krachtig bestuur te zullen verkrijgenin staat de belangen des lands op het congres, en des noods op het slagveld, te verdedigen, maar door de aanstelling van den heer Buoncompagni verkrijgt men niets meer dan eene Sardinische dictatuur. Wel heeft men geen openlijk verzet tegen de benoeming van dien heer te verwachtenmaar hij moet toch op eenige oppositie rekenenwaardoor zijn bestuur wel eens de zoo noodige zedelijke kracht zon kunnen missen. De Toskaansche regering heeft aan de Europesche mogendheden een memorandum toegezonden, waarin zij zegt dat, indien de beslissing van het congres in overeenstemming kon zijn met den uitgedruklen wensch der be volking, deze zich over deze daad van regtvaardigheid zou verheugen er. dankbaar jegens Europa zou zijn. Zoo die beslissing anders uitviel dan zou Toskane in de treurige noodzakelijkheid zijn die af te wijzen, en zelfs, indien men het daartoe wilde dwingen, zou het geweld met geweld moeten keerenhoewel het voor de overmagt zou moeten bukken. In Sardinië is thans het openbaar onderwijs gereorganiseerd. Er blij ven 4 hoogescholen bestaante Turynte Genuate Pavia en te Cagliari. De wijsbegeerte en letteren zullen niet meer te Pavia, maar uitsluitend te Milaan worden onderwezen. Ook te Chambery zal er eene academische in- rigting worden gevestigd. PRUISSEN. BERLIJN, 22 November. Men verneemt dat de regering last heeft gegeven tot eene verdere ver mindering der op den voet van oorlog gebragte troepen. Zoo wordt bij de kaders der infanterie landweer de helft der manschappen ontslagen, die 4 jaren in dienst hebben gestaanhetzelfde zal plaats hebben bij de artil lerie en bij den trein. De infanterie zal daardoor met 100 man per batail- lon worden verminderd. Uit Kopenhagen wordt gemelddat het Deensche ministerie zijn ontslag aan den koning heeft ingediend. Uit Stockholm berigt men, dat het bekende wets-ontwerp omtrent de vrijheid van godsdienst door den adel, de geestelijkheid en den boerenstand is goedgekeurd, maar dat het bij den stand der burgers tegenstand onder vindt; iets dat vreemd mag genoemd worden, omdat die stand alleen de vroeger ingediende voorstellen had aangenomen. Volgens officiële opgaven telt Europeesch Rusland 63,500,000, en het geheele Russische rijk 71,300,000 inwoners. Opmerkelijk is vooral de snelle vermeerdering dezer bevolking, daar zij gemiddeld met een ten honderd in een jaar toeneemt, terwijl in Frankrijk de bevolking in het 5-jarig tijdvak van 18521856 gemiddeld met slechts 0.14 pCt. in een jaar is vermeerderd. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 November. Eene deputatie van de Israëlitische gemeente te Pesth is den 17den door den aartshertog gouverneur-generaal van Hongarije aldaar ontvangen, en heeft hem een adres overhandigd, waarbij op de burgerlijke gelijkstelling der Israëlilen wordt aangedrongen. Op de toespraak van den opperrabbijn, dr. Meissel, antwoordde de aartshertog, dat de zaak spoedig op zeer bevre digende wijze zou geregeld worden. Het bestuur der evang. gemeenten in het comitaat van Pesth heeft be sloten aan den keizer te verzoeken het keiz. patent van 18 Sept. in te trek ken en den toestand der prot. kerk terug te brengen tot dien van voor het jaar 1848. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft de volgende missive aan den Gemeenteraad gerïg t Edel-Achtbare Heeren De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, belangstellende in den zede lijken toestand dergenendie lot die gemeente behoorenmaar niet minder belangstellende in den zedelijken toestand der burgerij in 'talgemeen, ge voelt zich gedrongen, U zijn opregten dank te beluigen voor de vaststelling der Verordening tegen zulken, die zich in kennelijken staat van dronken schap op de straat bevinden. De Kerkeraad ziet in die Verordening een blijk, dat ook de Gemeenteraad het aangeduide kwaad zoo hoog geklom men acht, dat repressieve maatregelen noodig moeten worden gerekend. En dat dit kwaad inderdaad eene schrikbarende hoogte bereikt heeftkan bij niemand twijfelachtig zrjn, die opgemerkt heeft, dat er vooral buiten de poorten onzer stad zooveel bepaalde kweekplaatsen van dronkaards worden gevondenvan waar allerlei onordelijkheden en zedeloosheden uit gaan. Daar is een tal van jongelieden te zien van beiderlei geslacht, die *s den sterken drank in den zak drager., daar is een lal van vaders en moeders te zien, die aan hunne kinderen, ook aan kleine kinderen, meê- deelen van den drank, waardoor zij bezig zijn, zich zelve en hun geluk te verwoesten. Vooral des Zondags zijn dergelijke ergerlijke tooneelen te zien. Zulk een staat van zaken mag niet voortduren, tegen zulk een staat van zaken moet ieder weldenkende met allen ernst en met alle kracht protes teren, en alle maatregelen moeten met warmte toegejuicht worden, die voor zulke onzedelijkheden direct of indirect belemmerend zijn. Daarom juicht de Kerkeraad dankbaar uwe bovengenoemde Verordening toe. Hare

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2