LEYDSCHE VRIJDAG 25 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BEHIGTEN.J De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaary de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEVDEN, 24 November. Tn de zitting van den gemeenteraad van heden werd behandeld hel ver- zoek van diakenen der Ned. herv. gemeente alhier, om den afstand van ge- meenlegrondler bebouwing, le weten het Pielcrskcrkplein en de Veslvval i tusschen de Cellebroersgraclu en Koepoort. De raad heeft met bijna alge- I inecne stemmen, ingevolge de rapporten van burgemeester en wethouders j en van de commissie van fabricagehet verzoek afgewezen. De burgemeester heeft aan den raad medegedeeld dat de Lakenhal opge houden had een cholera-hospitaal te zijn. Gedurende den lijd dat dit ge bouw daartoe gediend had waren daarin 102 lijders verpleegd. Hij bragt tevens hulde, aan de wijze waarop de geneesheer in dat gesticht, dr. Jac. van Kaathovenen eenige hh. candidaten van de medische faculteit onzer hoogeschooldie hem hadden ter zijde geslaan, alsmede zij .aan wie de verdere oppassing der zieken was toevertrouwd geweest, zich van hur.ne hoogst mocijelijke taak hadden gekweten. lïij den raad is ingekomen een brief van den kerkeraad der Ned, herv. gemeente alhier, waarin deze zijnen dank betuigt voor de vaststelling der verordening op hen die zich in kennelijkcu staat van dronkenschap op de openbare straat bevinden en daaromtrent eenige nadere wenken geeft. Deze brief, alsmede een adres door genoemden kerkeraad aan den minister van fiiiaiiliën 'gezonden, deelen wij hierachter in hun geheel mede. Het stoffelijk overschot van den student P. J. J. Jonas, wiens over lijden voor weinige dagen plaats bad op een oogenblik dat men hein in het volle genot zijner gezondheid waande, is heden morgen op eene buiten gemeen pieglige wijze ter aarde besteld. Nadat de kweekelingen der hoo geschool zich aan de akademie vereenigd hadden trokken zij in pleglstati- gen oplogt, faculteitsgcwijze, met de banier van liet studentencorps en de banieren der faculteiten, die alle in rouwfloers gehuld waren, naar liet sterf huis, om van (laar bunnen overleden medebroeder naar de laatste rustplaats te geleiden. Toen men op de begraafplaats bij de Marepoori was aangeko men, werd de lijkkist door vrienden des overledenen grafwaarts gedragen cn werd achtereenvolgens door den voorzitter van het studentencorps, den lieer Pijnacker Hordijk, een der vrienden van den overledene, den heer Hoek, cn namens de familie, door den lieer dr. Osenbruggen, uil 'silage, het woord gevoerd. De plcgligheid maakte blijkbaar op al de aanwezigen eenen diepen indruk en in eene ernstige stemming keerde men huiswaarts. De Leydsche afdeeling der Nedcrlandschc maatschappij ter bevorde ring ran nijverheid hield gisteren eene openbare vergaderingwaarin aan de n hecrcn Noortvccn en C°. alhier eene medaille werd uitgereikt voor de in hunne fabriek bereide, uitmuntende groene, arsenikvrije vcrwslof, door de maatschappij bekroond. Ook in liet voorgaande jaar viel aan deze heeren de eer eener bckrooning ten deel. De voorzitter van hel departement, de hooggeleerde heer A. II. van der Hoon Meschsprak bij deze gelegenheid over het aluminium als een nieuw bewijs van hetgeen de wetenschap, met de nijverheid verbondenthans vermag; de hoogleeraar lichtte het gesprokene toe door proeven alsmede door hel toonen van slaven aluminium, van verschillende alliages van dit metaal, waaronder e'e'ne, die in bardheid het gegoten staal nadert, en ver der van een groot aantal afuwmiiK»!-verbindingen en fraaije voorwerpen, uit dit nieuwe metaal vervaardigd. Deze vergadering, welke door een zeer aanzienlijk getal toehoorders werd bijgewoond, werd opgeluisterd door eene tentoonstelling van de ver schillende harde zeepsoorteu en fijnste toilelzeepenwaaronder blokken en platen van verbazende grootte en schoone kleuren, bereid in de fabriek der firma Sanders en O. alhier. Deze verzameling was zóó uitstekend, dal het waarlijk te bejammeren is, dat zij voor geen grootcr publiek cn niet lan ger gehouden werd. Naar men verneemt is de kapitein J. Goudriaan, van het rcg. rijdende artillerie, belast met de function van adjudant van het materieel der artil lerie te Amsterdam, als zoodanig vervangen door den kapitein 11. A. A. van Rijssen, van hel lc reg. vesting-artillerie. De kapitein Goudriaan is naar zijn regiment teruggekeerd. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Zaturdag avond jl. is te Amsterdam de schipper eener marktschuit, die ter verwarming een pot met vuur in zijn roef had gezetdoor den kolen damp gestikt, zoodat men hem den volgenden morgen dood vond. Te "YYestzaan is Maandag 11. de zakkenplakkerij van den lieer G. de Jong geheel afgebrand. Gelukkig heeft men de belendende gebouwen tegen het vuur kunnen beveiligen. Het verbrande perceel was, naar men ver neemt, tegen brandschade verzekerd. In het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer over het ontwerp van wet tot regeling van het gebruik van het kolo niaal batig slot over 1857, werd te kennen gegeven dat men met bevreem ding had gezien dal een aankoop van meubilair voor de gouvernements-hotels te Rijswijk en Buitenzorg, ter waarde van ƒ50,000, voor het grootste deel in het buitenland heeft plaats gehad. Het hoofdbestuur der vcreeniging ler bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid beeft zich, naar aanlei ding van dat feit, lot den minister van koloniën gewend met bet verzoek, dat, bij voorkomende gelegen liedenhet belang der inlandsche fabriekanten en handelaren meer in het oog mogt worden gehouden. In de zitting van de rijks-commissie voor statistiek van den 15d?n dezer heeft de voorzitter kennis gegeven, dat de modellen van inventarissen der inscbrijvingsbillettcu voor de volkstelling met de daartoe betrekkelijke voor schriften voor de gemeentebesturen aan de regering zijn voorgedragen cn dat ook hel model der grooterc inscbrijvingsstalenbestemd voor kazernen, gestichten enz., in gereedheid was gebragt. Hij bragt daarna ler tafel een ontworpen model van verzamelstaat, waarop de gegevens, in de inschrij- vingsbillciten vervat, door de zorg der gemeentebesturen zullen worden overgebragt. Het streven is geweest, dit model zóó in te rigleridat aan de plaatselijke besturen veel zal worden gespaard van de moeite cn den omslagbij de vorige telling ondervonden. De gemeentebesturen zouden nu slechts éénen staat te bewerken hebben, waarop niet gelijk op de hoof delijke invullingsregisters al de namen der geteldcn, maar eenvoudig de uitkomsten der telling zijn over te brengen. Het eigenaardige van het mo del bestaal voorts hierindat het gebruik van zeer lange lijnenwaardoor de bewerking zoo zeer werd bcmoeijelijktgeheel wordt vermeden, terwijl toch alle bijzonderheden uit de biiletlen op e'c'n cn dezelfden staat kunnen worden aangeteekend. Voorts heeft hel model drie kolommen voor aanmer kingen die ieder lot eene groep van gelijksoortige bijzonderheden betrek king hebben cn derhalve niet behoeven te worden overladen; en is het stuk in dier voege ingcrigtdat de bewerker de noodzakelijke voorschriften ter riglige invulling steeds voor oogen liebbe. Na een naauwgezet onderzoek besloot de vergadering dit model aan den minister van binnen!, zaken te doen toekomen. 's GRAVENIIAGE24 November. Tot regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar is benoemd mr. J. van der Fccn, thans kanlonregter te Tliolenen tot bewaarder der hypotheken enz. te Amsterdam de heer G. Holtius, staatsraad in buitengewone dienst, vroeger inspecteur-generaal der registratie. Z. M. heeft goedgevonden bij bet wapen der infanterie le benoemen bij liet 5dc reg., lot kapitein van de 3de kl. den Ist™ luit. A. S. F. Kluppelt, van hel instructie-bataillonbij het 3d<! reg.tot kapitein van de 3de kl. den fstcn ]uït. li. j. baron Taels van Amerongeu, van het corps, thans bij Z. M. als adjudant gedetacheerd, met bepaling dat hij voorloopig zijn tegenwoordig tracteinent zal blijven genieten. Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang bij het reg. grenadiers en jagers over le plaatsen: de lste luill. J. J. F. Janssens cn J. G. Mulder, heiden van het 3dc; II. J. Verschoor van Nisse cn W. II. M. C. baron Sweerls de Landas, beide van het 5de; C. L. Wallher, van het Gdc en D. H. P. Andreae, van het 7dc reg. infanterie. Volgens beriglen uit Herlijn is de toestand van H. K. II. prinses Frederik der Nederlanden eenigzins beter. Ten gevolge der zwakte echter van beide prinsessen, zullen zij nog een geruimen tijd, welligt den geheclen winter, aldaar verblijven. Prins Frederik wordt spoedig alhier verwacht. De minister van justitie zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verlecnen. Omtrent de ziekte van den gouverneur-generaal van Ncd. ludië, en zijnen wenseh om teruggeroepen te worden, is, naar men verneemt bij de regering nog geen officieel berigt ontvangen. Ttcecde Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 23 November. In deze zitting werd in behandeling genomen hel wets ontwerp tol rege ling van bet gebruik van het koloniaal batig slot over 1857waarbij onder scheidene aangelegenheden uit Oosl-Indië ler sprake werden gebragt. De heer Thorbecke cn andere leden wezen op de omstandigheiddat de minister in zijne memorie van beantwoording niet onduidelijk had doen doorscheme ren als of hij in het vervolg gccnc zoo uitvoerige inlichtingen meer zou ge ven als thans het geval was, in verband met des ministers gevoelen dat te groote inmenging van de staten-generaal van nadceligen invloed op het voeren van een klemvol en krachtig beheer was. Men achtte de kamer volkomen bevoegd om controle over de handelingen des bestuurs uit te oefenen en van den minister van koloniën al die inlichtingen deswege le vragenwelke zij in het welbegrepen belang des lands noodig keurde.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1