Art. 1 (Noorderspoorweg) aangenomen mei 42 legen 29 stemmen. 'Tegen de hh. Olivier, Poortman, van Foreest, Thorbecke, Eloutvan Soeterwoude van Hall, Heemskerk, van Akerlaken, Lycklama a Nyeholt, Kingma Idzerda, Begram van Henkelom, Godefroi, van Franck, ter Bruggen 11 u- genholtz, van Recde van ündlshoorn Wybengade Poorter, Wintgens, Kien, Tacts van Amcrongenvan Voorthuysen, Storm van 's Gravesande van Ascli van Wijck, van Nispen van Scvenaer, van Lyndeu, Luyben en de Voorzitter. Art. 2 (Zuiderspoorweg) aangenomen met 39 tegen 32 stemmen. Tegen de hh.Luyben, SchimmelpenninckOlivier, Poortman, van Foreest, Thor becke, Elout van Soeterwoude, van Hall, Heemskerk, van Akerlaken, Lycklama a NyeholtKingma, Idzerda, Begram, van Henkelom, Godefroi, de Brauw, van Frank, ter Bruggen llugenhollz, van Reede van Oudlshoorn, Wybenga, de Poorter, Wintgens, Kien, Taets van Amerongeude Kempe- naer, van Voorthuysenvan Asch van Wyclt, van Nispen van Sevenaer, van Lyndc-n, Schimmelpenninck van der Oye en dc Voorzitter. Bij de stemming over het geheclc ontwerp, dat met 39 legen 32 stemmen werd aangenomenverklaarden zich daartegen dezelfde heeren die bij art. 2 zijn genoemd. Zitting van Maandag 21 November. In deze zitting was aan de orde het wets ontwerp tot bekrachtiging der met de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij gesloten overeenkomst betreffende de spoorversmalling. Vele leden hebben daartegen bezwaren in- gebragt. Zij noemden hel ontwerp ontijdig en niet door het algemeen be lang gevorderd. Ook waren de voorwaarden te bezwarend en hel bedoelde subsidie zou hoofdzakelijk strekken om de Hollandsche maatschappij in staat te stellen haren weg te vernieuwen. Boor den heer van Foreest werd in den loop der beraadslagingen dc volgende motie voorgesteld. »De kamer niet ongenegen om aan de Hollandsche spoorwegmaatschappij eenige tege- moetkomins voor het versmallen van haar spoor toe te slaanmits zij op voor de schatkist niet te bezwarende voorwaarden het aanleggen en exploi teren van een spoorweg van hel Nieuwe Diep over Alkmaar door de Zaan streek naar Amsterdam op zich neme, noodigl de regering uit dit wets ontwerp in te trekken, en, na met gezegde maatschappij te dezer zake onderhandeld te hebben, eene nadere wets voordragt te doen. Dc minister van binnenl. zaken achtte het wets-ontwerp wel in het alge meen belang te zullen strekken, ten einde eenheid in alle lijnen te beko men, en daardoor vele voorname sleden van Holland dezelfde voordeelcn aan te bieden als andere streken d<s lands door de aanneming der op 11. Zaturdag aangenomen spoorwegwet zouden genieten. De gelegenheid moest men openen om ook den Hollandschen spoorweg tol goederenvervoer te doen strekken en daartoe is aansluiting met andere wegen noodig. Omtrent de aanvrage ccner concessie van een weg van 's Gravenhage naar Gouda was hem niets officieel bekend; wel wist hij dat de Hollandsche maatschappij gezind was, na de aanneming dezer wet, een weg van Leyden naar Woer den aan te leggen zonder subsidie van den slaat. Overigens verklaarde hij dat de regering zich niet vereenigen kon met de voorgestelde motie van orde; de quaestie van den aanleg van een weg door Noordholland moest, naar hij meende, afgescheiden blijven van deze zaak. Nadat de algemeene beraadslagingen waren gesloten werd de motie van den heer van Foreest in stemming gebragt en met 58 tegen 3 stemmen ver worpen. Voor de hh. Idzerda, Schimmelpenninck van der Oye en van Foreest. Het wcls-onlwerp werd vervolgens in stemming gebragt en met 35 tegen 26 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de heeren Sloet tot Oldhuis, Slicher van Domburg, Wiehers, Meylink, Jespers, van der Poel, Oomen Anemaet, de Bieberstein. Tacts van Amerongende Lom de Berg, van Wintershoven, Bots, ter Bruggen Hugenholtz, Elout van Soeterwoude, van Voorthuysen, Schimmelpenninck, Hengst, Beens, Meeussen, Sirens, van Reede van Oudtshoorn, Dommer van Poldersveldt, Zylker, Reinders en Belz. De kamer heeft daarna met algemeene stemmen nog de volgende wets ontwerpen aangenomen: 1°. tot goedkeuring der begrooling van uitgaven voor de landsdrukkerij; 2». tol goedkeuring der begrooting wegens den ar beid der gevangenen over 1860; 3°. tot inkoop en amortisatie van renlege- vende nationale schuld; 4». tot wijziging van hoofdstuk VI. der staatsbe- grooting over 1859 (pensioenen enz.) BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENG E LAN Si. LONDEN 20 November. De Times tracht bij herhaling de natie in ongerustheid te brengen omtrent dc oogmerken van Frankrijk. Nu zegt dit blad weder dat de be trekkingen tusschen Frankrijk en Engeland op cencn zoodanigen voet staan dat een oorlog tusschen de beide rijken meer en meer waarschijnlijk wordt. Door de ministeriele Mom. Post zijn vroeger en ook nu weder de bewerin gen van eerstgenoemd blad tegengesproken maar te gelijker tijd zegt dit blad dat het tuighuis van Woolwich verplaatst zal worden, omdat het, iugeval van eenen vijandelijken invalniet veilig genoeg zou zijn. Dit laatste berigt, in verband gebragt met de beweringen van den Times, doet de be zorgdheid toenemen. Waarschijnlijk echter moet men de verplaatsing van het tuighuis alleen beschouwen als behoorende tot de talrijke maatregelen tot versterking der kusten, waarmede de regering rusteloos voortgaat, en zonder juist het oog te hebben op eenen spoedig te verwachten inval der Franschen. Dc aanstaande bijeenkomst van een congres en de gemeenschap pelijke expeditie naar China maken thans eenen oorlog tusschen beide rij ken onwaarschijnlijk. Op vele plaatsen vereenigen zich de ingezetenen om zich in het ge bruik van het verbeterde schietgeweer te oefenenten einde het vaderland tegen invallen van buitenlandschc vijanden te kunnen verdedigen. De op- rigling dezer vrijwillige schulters-korpsen is onder het vorige ministerie be gonnen en wordt door het tegenwoordig ministerie krachtig aangemoedigd. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de koningin en haar gemaal beloofd hebben het streven der vereeniging te zullen bevorderen, ook door het uilloven van premiën voor de beste schutters. De Times herinnert, dat de vrijwilli- gers-korpsen in Engeland in het jaar 1804, toen het land door den eersten Napoleon met eenen inval bedreigd werd, te zamen 379,943 leden telden. Te Shields is het berigt ontvangen, dat het van Quebec naar Hartle pool bestemde schip Harvey in den storm van 24 October bij New-Found- land is verbrijzeld, waarbij de kapitein en 8 matrozen zijn omgekomen; slechts aan een man gelukte het zich te redden. j Tol nu loc is er voor cenc waarde van 5700 aan goud uit het wrak van de Royal Charter te voorschijn gebragt. De raad der maatschappij van schoone kunsten heeft besloten het plan lot het houden cener tentoonstelling der nijverheid van alle volken in het jaar 1862 ten uitvoer te brengen, hoedanig de staalkundige toestand dan ook wezen moge. De artillerie, voor dc expeditie naar China bestemd, en bestaande in twee batterijen 12 ponders van Armstrongs uilvinding, zal Maandag aanst. afgezonden worden. De ratificatie van het verdrag tusschen de Vereenigde Stalen en China heeft naauwelijks plaats gehad, of men verneemt reeds dal de Chinezen het geschonden hebben. Berigten uit Shanghai van 8 October verzekeren dat de Chinezen geweigerd hebben gevolg te geven aan de bepalingen van het verdrag, waarbij de openstelling der havens van Swatow en Tawan wordt voorgeschreven. Voorts verneemt men dat de handel in het noorden van China zonder eenige verhindering wordt voortgezet. De Europcsche arti kelen zijn zeer gewild. De prijs der thee is gedaald. De stoomboot Canton is nabij Macao verongelukt, maar de bemanning gered. Berigten uit Jeddo melden dat een Russisch officier en eenige matrozen zijn vermoord geworden, maar dat de Japansche regering terstond voldoening had gegeven. Omtrent den opstand in China verneemt mendat de opstandelingen van de verlegenheid der regeringdie een deel der troepen naar dc hoofdstad had ontboden, gebruik gemaakt en de stad Hoang-Tchou bemagtigd hebben. Uit deze stad werden de keizerlijke troepen van het noodige voorzien. De opstandelingen hebben zich nu in twee afdeelingen gesplisteene onder bevel van het hoofd der Toepings, bewaakt Nankin; de andere, onder bevel van Soa-Wang, een vermetel mensch, is in de rijke provincie Hou-nan gevallen en heeft Pao-Khingfoo ingenomeneene stad met ruim 100,000 zielen waar eene uitgestrekte vereeniging is gevestigddie zich ten doel stelt het gezag des keizers te vernietigen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 November. liet regentschap van den lieer Buoncompagni over Midden-Italië schijnt thans de goedkeuring des keizers verworven te hebben. Koning Victor Emmanuel moet aan Z. M. de verzekering hebben gegeven, dat zijn doel alleen was daardoor de orde en de rust te verzekerendie door het gebrek aan eenheid in het bestuur bedreigd werden, en dat hij het oordeel van het congres in het minst niet wilde vooruitloopen. Een artikel van den heer Grandguillot, in den Constitutionnel.doet de veranderde denkwijze des keizers duidelijk uitkomen. Daarin wordt gezegd dat de overdragt van het regentschap aan den heer Buoncompagni eerst een bedenkelijke maatregel scheen, daar hij den schijn had van eene bekrachtiging der vereeniging van Midden-Italië met Sardinië, maar dat hij door hel ontslag van Garibaldi en door de rondborstige verklaringen van koning Victor Emmanuel een geheel ander voorkomen krijgt en enkel de strekking bekomt om het behoud der openbare orde te verzekeren. De zending van den heer Buoncompagni bleek thans gccne met Italië's belangen en Frankrijks verklaringen onvercenigbare aanmatiging, maar een voor Italië's veiligheid bevorderlijke maatregel tezjjn. Men beweert dat dc minister van binnenl. zaken, de heer Billault, eene vertrouwelijke mededeeling heeft gedaan aan de prefecten der departe menten, waarin hun gelast wordt de dagbladen tot omzigtigheid uit te noo- digen, in hunne houding tegen Engeland. Hunne somtijds scherpe taal heeft bij het Engelsche volk onrust, achterdocht en verbittering te weeg gebragt. Zij moesten de ligigeraakiheid van een groot volk ontzien en liever trachten de vriendschapsbetrekking tusschen de twee landen te bevorderen. Drie der voormalige lord-mayors van Londenbenevens acht aanzien lijke burgers dier stadzijn tot ridders van het Legioen van Eer benoemd. L' Ami de la Religion zal van regeringswege vervolgd wordenwegens de mededeeling van een brief van koning Victor Emmanuel in antwoord op het bekende schrijven des keizers. Deze brief, waarschijnlijk door ge noemd dagblad ter goeder trouw geplaatstis echter onecht. Men gelooft dat een der voornaamste staatslieden in Sardinië er de schrijver van is. De Courrier du Dimanche heeft eene waarschuwing ontvangen wegens een aanval op de drukpers-wetgeving. De heer de Monlalembert is nu gedagvaard om voor den regtcr van instructie te verschijnen, maar heeft van wege den dood zijns broeders; kolonel bij het leger in Afrikaeen uitstel van 14 dagen gevraagd. De generaal de Martimprey is den 17Jen dezer te Algiers teruggekeerd, na de expeditie tegen Marokko in 20 dagen tijds gelukkig te hebben vol- bragt. Het schijnt dat de regering geen gebruik van deze gelegenheid wil maken om haar grondgebied in Afrika uit te breiden, omdat daardoor de misnoegdheid van Engeland meer en meer zou opgemerkt worden. Men verneemt, dat de generaal Montauban, vergezeld door den be velhebber der eerste brigade van de Chinesche expeditieden generaal Col- lineauden 20sleu Jan. met de Engelsche mail naar Azië zal vertrekken. Den 20sten dezer maand zullen de eerste tot die expeditie behoorende troe pen worden ingescheept. Den 15dc" December wordt de terugkomst van den admiraal Rigault-de-Genouilly hier te lande te gemoet gezienwelke vioolvoogd zeer zeker nog belangrijke bijzonderheden zal mededeelen aan de generaals, die het plan der operatiën tegen China zullen moeten bera men en ten uitvoer brengen. ITALIË. Omtrent de aftreding van Garibaldi als bevelhebber van het leger in Midden-Ilalië verneemt men, dat hij daartoe is overgegaan op uitdrukkelijk verlangen van koning Victor Emmanuel. Volgens het gevoelen des konings kon de tegenwoordigheid van dien generaal in Midden-Italië de pogingen van de vijanden der Ilaliaansehe nationaliteit in de hand werken. In eene proclamatie aan de Italianen heeft Garibaldi zijn besluit kenbaar gemaakt,

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2