LEYDSCHE ITtceede Kamer der Staten-Generaal. WOENSDAG 23 NOVEMBER. 8 De heer van Vessemintendant van het kon. palcis te Amsterdam, is De Courant wordt MaandagWoensdag en Vf ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINRERLARDSCHK BËRIGTER. LEYDEN, 22 November. liij besluit van 19 Nov. beeft Z. M. goedgevonden, liet bij besluit van 5 Dec. 1851 ingesteld eereteekentot belooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, o. a. toe te kennen aan: C. J. van Pijpen, M. E. Booy en K. Hanzen, muziekanten bij de dienstdoende schut terij alhier. Naar men verneemt zijn bij hel regiment rijdende artillerie, alhier in bezetting, in hunnen rang en ancienneteit overgeplaatst de 2dc luitenants A. Kool, jhr. A. .1. M. de Casembroot, jhr. W. C. Godin de Pesters, B. Dulry van IIaeften en J. G. baron Taets van Amerongen, allen van de re gimenten vestingartillerie. Als adsistcnl bij het chemisch laboratorium van onze boogeschool is den hoogleeraar A. II. van der Boon Mesch toegevoegd de heer d1-. L. C. LeVoir. De benoemde is reeds sedert 1857 in die betrekking werkzaam ge weest bij den hoogleeraar von Banmhauer, aan het chemisch laboratorium van het Athenaeum Ie Amsterdam. Naar wij met zekerheid vernemen, zegt liet Uil., is het aan de ijverige tusschenkomst van het 's Gravenhaagsche spoorweg-comité gelukt, eenc schik king voor te bereiden, waarvan het gevolg zijn zou, dat eerstdaags, onder aanbod van bet gevorderde waarborg-kapilaal, eenc nadere concessie zal wor den aangevraagd voor den spoorweg tussehen Schcvcningen's Ilage en Gouda, onder de uitdrukkelijke verklaring, dat daarbij noch rente-garantie, noch cenigerlei andere geldelijke ondersteuning van rijkswege wordt ver langd; mits de onderneming slechts de zedelijke ondersleuning der regering moge genieten en daardoor spoedig lot stand komc. Gisteren heeft de nieuw benoemde hooglceraar in de kruidkunde aan liet Athenaeum te Amsterdam, dr. C. A. J. A. Oudemans, aldaar deze betrekking aanvaard met het houden eencr rede in de Nedcriandsche taal, waarin hij de geschiedenis schetste van de ontwikkeling der kruidkundige wetenschap. Een talrijk en aanzienlijk gehoor woonde die plegligheid bij. Aan den genoemden lieer Oudemans is, bij gelegenheid van zijn vertrek uil Botterdam, door de kweekelingen in de pharmacie aan de klinische school aldaar, vereerd een fraai bewerkte zilveren inktkoker met toepasse lijke opschriftenals een bewijs van hoogachting en dankbaarheid voor ge noten onderwijs. Men schrijft uit Vlaardingcn, dat al de schepen, met uitzondering van een enkel, van de haringvisseherij zijn teruggekeerd; de vangst is over het algemeen zeer matig geweest, terwijl de voornitzigtcu zeer treurig waren. Men is verder te Vlaardingen ijverig bezig met het in gereedheid brengen van de schepen, ter beugvisscherij bestemd. Het II. en Eff.blnd meldt, dat op den 18den dezer door de arrond.- reglbank te Nijmegen uitspraak is gedaan in de zaak der erven wed. Ver- wins, eischers, tegen tien wel-eerw. heer Bekkers, r. k. pastoor te Nijme gen, gedaagde, welke laatste is veroordeeld lot restitutie van clFectcn, ter waarde van f 15,000door hem kort voor het overlijden der wed. V.naar bewering van gedaagde, ontvangen, met den last, die aan het r. k. paro chiaal armbestuur te Nijmegen uit te kecren, aan welken last evenwel eerst na haar overlijden uitvoering gegeven was. Te Leeuwarden zijn uit Harlingen twee matrozen gevankelijk binnen- gebragt die, beschonken zijnde, de openbare rust verstoorden, en den agent Westra, die hen wilde tegengaan, zoodanig hebben mishandeld, dat hij spoedig daarop overleed. De laatstgenoemde verkeerde echter sints geruimen lijd in eenen lijdenden toestand. Men meldt uit 's Herlogenbosch dat Vrijdag 11. de trckschut van Vegliel op 's Bosch, op de Zuid-Willemsvaartdoor het woelen der kalveren, die daarin geladen waren, is omgeslagen. Aan de pogingen van den koopman Levi is het te danken, dat er geene menschcn bij omgekomen zijn. Naauwe- lijks had bedoelde persoon het ongeval bemerkt, of hij begaf zich, gansch gekleed, van een bijl voorzien te water en het gelukte hem, door de kajuit te verbrijzelen, een aantal personen te redden, die, zonder hem, gewis den dood in het kanaal zouden gevonden hebben. Men schrijft uit Dinleloord (Prinsland, Noordbrabant) van den 18dc" dezerdat er op den vorigen avond een brandbrief was nedergelegd ten huize van mej. de wed. J. Vermunt aldaar. In plaats van de geëischte som van ƒ2,000, in klinkende specie, aan de schuur te leggen, werd een geldzak niet grind zoo geplaatst, dat bij de minste aanraking van den geldzak eene flescliaan een koord bevestigd, in de schuur moest omvallen, waar de brigadier en de marechaussee uil Steenbergen zich verborgen hielden. Dit gelukte volkomen en zij kregen den daderChristiaan van Bembenverwers- baas, in het dorp woonachtig, in handen. Bij de N. 11. C. is het volgende berigt uit Batavia, van 8 October, ontvangenDe gouverneur-generaal is ziek. Hij heeft dringend verzocht om vervangen Ie worden. De expeditie naar Boni zal deze maand onder i zeil gaan. 's GRAVENI1AGE, 22 November. Door Z. M. zijn benoemd tot president der arrond.-rfg'tbaiik te Maas tricht, mr. A. Gordon, thans officier van justitie bij die rcglbank; lot offi- j cier van justitie bij de arrond.-rcglbank te Maastricht m'. II. F. T. van Scliaek, thans officier van justitie bij de arrond.-rcglbank te Breda; lot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Breda, mr. A. J. T. II. van den Bergli, thans officier van justitie bij de arrond-regtbank te Roermond; lot officier van justitie bij de arrond.-rcglbank te Roermond, mr. J. II. C. Cazius, thans substituut-officier bij die reglbank, en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Roermond, mr. G. Polis, thans regler- plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Maastricht. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Nieuwpoort, de heer II. R. A. de Bergh, ontvanger te Brunssumen te Brunssum, de lieer J. F. Mtillemeisler, surnumerair. Z. M. heeft lot lid van het hoog militair gereglshof benoemd mr. J. II. Tclders, thans auditeur-militair in het prov. kommand, van Noordbrabant. Z. M. heeft vergunning verleend aan L. F., graaf van Bylandt, groot meester van 's konings huis, tijdelijk toegevoegd aan Z. K. 11. den prins van Oranje, lot hel aannemen der onderschcidingsteckenen van ridder dei- orde van St. Stanislaus lslc kl.en aan W. C. baron van Pallandt lot het aannemen der onderscheidingstcekenen van ridder der orde van St. Anna 3de kl., hun door den keizer aller Russen geschonken. Naar men verneemt is de heer mr. D. Everwijnattaché bij het dep. van buïtenl. zaken, als zoodanig toegevoegd aan het gezantschap te Madrid. Men verneemt dat door den minister van koloniën tot candidaat-ambte- naren voor de burgerlijke dienst in Ned. Indie zijn benoemd de lib. mr. F. j! Plate, W. C. baron van Dedemm1'. II. A. de Groot, mr. Th. F. van I Krieken, mr. W. van Lcnnep, mr. E. van Eibergen Santhageiis, II. Semler, 1 W. Slorlcbeker, mr. F. C. Valck, nir. W. F. de Vogel en J. Wollerbcek, allen aan de kon. akademie te Delft ingeschreven tot ambtenaren lslc ld. I door den koning der Belgen tot ridder der Leopoldsorde benoemd. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verlecnen. Gisteren is voor de arrond.-regtbank alhier de zaak behandeld van J. F. Vreesc, oud 13 jarenaangeklaagd van op den 30slcn Oct. jl. zijnen makker, met wien hij koekjes had gekocht, over de deeling van welke hij niet te vreden was, met een mes, dat hij bij zich droeg, in de linker zijde twee wonden te hebben toegebragl, ten gevolge waarvan de verwonde 16 dagen onder geneeskundige behandeling is geweest. Uit het getuigenver hoor bleek dal de beklaagde, hoewel nog zeer jong, van een zeer wraak zuchtig karakter is en steeds bedreigingen deed van zijn mes gebruik te zullen maken tegenover ieder die heni zijnen wil niet gaf. Het O. M. heeft geconcludeerd tot een jaar gevangenisstraf. Aanst. Maandag uitspraak. Heden werd door den staatsraad nir. Fabcr van Riemsdijk, deken dei- orde van advokalen, een groot diner gegeven, waaraan Z E. de minister van justitie en al de leden van den lioogen raad hebben deel genomen. Jaarlijks komen de directeuren over den arbeid in dc verschillende gevangenissen alhier bijeen, om den arbeid voor het volgende jaar vast te stellen. Dit heeft ook thans plaats gehad, maar bij deze gelegenheid is in het hotel van den heer IJsveld, aan de Bogt van Guinea, waar zij ver- eenigd waren, pleglig gevierd de 50-jarig vervulde rijksdienst van den lieer L. Burkels, hoofdambtenaar iu 's rijks militair delentichuis te Leyden die tevens zijn zilveren bruilofsfeest vierde. Bij deze gelegenheid zijn aan den jubilaris en aan het zilveren echtpaar verschillende geschenken aange boden, als o. a. een allerprachtigst zilveren inktstel, vereerd door twee hooggeplaatste ambtenaren bij het dep. van justitie, in vereeniging met dc lieeren directeuren van den arbeid in de gevangenissen te Gouda, Hoorn, Leeuwarden, Woerden, Rotterdam en den opzigler over den arbeid te Alk maar; welk geschenk voorzien was van eene inscriptie zinspelende op de I 50 jarige ambtsvervulling, en dat met eenc treffende toespraak aangeboden werd door een der genoemde ambtenaren van hel departement iu tegenwoor digheid van het collegie van directeuren. Op de tafel prijkte een prachtig kristallen bokaal, met een krans van gouden en zilveren lauweren, en van eene op de 50-jarige ambtsvervulling toepasselijke inscriptie voorzien, welke bokaal door den eigenaar van het hotel werd vereerd. Daar wij in het vorig nommcr slechts met een enkel woord den uitslag der stemming over liet wets-ontwerp der spoorwegen konden medcdeelt-n, ai zoo achten wij het niet niet ongepast op deze zaak terug te komen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1