Ten behoeve van de Chincschc expeditie is aan de ministers van oor log en marine een nieuw krediet van 7 millioen geopend. Men verzekert dat de keizer den generaal Trochu gekozen heeft tot he velhebber der genoemde expeditie. Men verneemt dat de koningin der Nederlanden door den telegraaf naar Stuttgart is teruggeroepen, uithoofde prins Alexander, haar tweede zoon, ernstig ongesteld was geworden. Bij het afzenden van het berigt was de jonge vorst echter iets beter. Omtrent den toestand onzer rivieren verneemt men zorgwekkende be- rigten. De Rhone is sterk opgezwollendoch heeft nog geene groote schade aangerigt; de Ardêche is buiten hare oevers getreden, maar het is vooral de Loire, die met het grootste gevaar dreigt. Langs de geheele kust zendt men berigten wegens het stijgen der wateren. Ter beurze had eergisteren een regt schandaal plaats. Twee zaakwaar nemers hadden eene woordenwisseling, over een cliënt die nalatig in zijne betaling was. D. dreigde dwangmaatregelen te zullen gebruiken en den naam van den nalatige te zullen doen aanplakkenvan welk voornemen P. liern zocht terug te brengen. Waarschijnlijk heeft P. daarbij zich iets kwet- sends voor D. laten ontvallenwant hij ontving in een oogenblik een klap en een schop legen den onderbuik, zoodat hij genoodzaakt was, door twee vrienden ondersteund, de beurs te verlaten. Al de beursbezoekers waren over dit voorval verontwaardigd. Te Tours zal in de maand December voor het hof van assises de zaak behandeld worden van Mevr. L. en hare 16jarige dochter, van eene aanzien lijke familie afkomstigde eerste beschuldigd van het kindwaarvan de laatste was bevallen, te hebben gedood en daarna verbrand. Met de maal uit Calcutta is alhier het berigt aangebragt dat de Cochin- Chinezen onze troepen met eene groote overmagt hebber, aangevallenmaar met groot verlies zijn afgeslagen. Berigten uit Algeria melden dat onze troepen, die aan de Marokkaan- sche expeditie onder generaal de Martimprey deelnemen, en reeds gewigtige voordeelen behaald hebben, ongewone blijken van heldeumoed en tucht hebben gegevenwant de toestand waarin zij zich bevondenwas uiterst moeijelijk. De cholera moet onder hen meer slagtofiers hebben geeischt dan men officieel heeft durven melden. Een onder-officier meldt dat van zijn regiment in zes dagen ruim 300 soldaten aan die ziekte bezweken. Daarbij waren de hospitalen te ver verwijderd om er de zieken heen te zenden en er waren hoegenaamd geene maatregelen genomen om in de be hoeften van zieken te voorzienja zelfs liet de verzorging der gezonden veel te wenschen over. De bevelhebbers schijnen dus uit de jongste oorlo gen niet veel geleerd te hebben, want hoewel er reeds 60 dagen waren verloopen sedert de expeditie een aanvang namwas men op alle mogelijke gebeurtenissen onvoorbereid. De generaal de Martimprey staat echter als een goed administrateur bekend, zoodat men misschien de schuld wel bij anderen zal moeten zoeken. De Moniteur bevat een berigt van den generaal Martimprey, van Sidi- Mohammed in de landstreek Zekhar, op 6 Nov., inhoudende dat door eene wel beraamde beweging van den generaal Durieux de Franschen op de be woners dier landstreek eene overwinning hebben behaald, welke met de vermeestering van Abdelkader's smalah of veldleger gelijk gesteld kan wor den, dat daardoor een ontzaggelijk groote buit, waaronder de banieren der Moorenin de handen der Franschen gevallen en alom onder de inlanders schrik verspreid is. Volgens deze depêche is de toestand der troepen thans zeer voldoende. Na een hevig gevecht is de Marokkaansche kanonneerboot Scylia den 4den dezer door het Spaansche advies-jagt Alava, aan de monding der rivier van Tetouan, bemagtigd. De dagbladen uit Guyana maken melding van eene schoone daad van een 17jarig meisje, eene zwarte. Op den 15deD September werden twee Creoolsche meisjes, die bezig waren zich in eene bogl der zee te baden, door den stroom weggevoerd. Augustina Mercès wierp zich bij het zien van dit ongeval in zee en had het geluk beide te redden. Van een dezer meisjes was slechts de arm boven het water zigtbaar. ITALIË. De nationale vergaderingen der onderscheidene staten van Midden-Italië hebben nu, waarschijnlijk wel op aanraden var. Sardinië, besloten het regent schap op te dragen aan prins Eugcnius van Carignan. Dit besluit kan, indien de prins zich die opdragt laat welgevalleneenen gelukkigen invloed uitoefe nen op hel toekomstig lot van Italië, en tot het behoud des vredes in die streken bijdragen, want zeer moeijelijk zal aldaar orde en rust bewaard blijven, indien aan den wensch der bevolking, om zich aan den Oostenrijk- schen invloed geheel te onttrekken, niet voldaan wordt. In de nationale vergadering van de Romagna, waarin tot de aanstelling van een regent werd beslotenis door den minister Pepolinamens de rege ring, nog medegedeeld dat aan de groote mogendheden eene memorie is ge zonden betreffende den wensch der bevolking, terwijl daarin ook gewezen wordt op de lasteringenwaaraan het voorloopig bewind heeft ten doel ge slaan en die thans in de memorie gelogenstraft worden. De gedragslijn der regering was gematigd, want in de gematigdheid ligt de kracht en de roem der nationale beweging. De regering was van meening dat het regentschap 'slands crcdiet zal verhoogen, terwijl Midden-llalië daardoor met des te meer gezag voor het congres kan optreden. Tevens is de balans van de inkomsten en uilgaven over de laatste 3 maanden medegedeeld. Daaruit blijkt, dat er een batig saldo is van 1,600,000 fr. De schadewelke de pauselijke schatkist lijdt door de afscheiding van de Romagna, wordt op 300,000 kroonen maandelijks berekend. Men spreekt thans van een antwoord van koning Victor Emmanuel op den bekenden brief van keizer Napoleonwelk antwoord eerstdaags open haar zal worden gemaakt. Naar hetgeen men daaromtrent verneemt is de koning voornemens aan zijne pligten omtrent Italië getrouw te blijven, zon- j der de dankbaarheid, die hij aan Frankrijk verschuldigd is, uit hel oog te verliezen; de koning doet daarin tevens uitkomen dat, indien de keizer ge- j bonden is door de bepalingen te Villafranca vastgesteldhij van zijnen kant niet minder gebonden is door de wenschen van het llaliaansche volk; ook ontveinst hij niet dat zijn vertegenwoordiger op het congres eene staat kunde zal voorstaan geheel tegenovergesteld aan die van den afgevaardigde van Frankrijk, maar verder zal hij niet gaan en van eene gewapende lus- schcnkomst zal hij zich onthoudenindien eene vreemde lusschenkomst hem daartoe niet onverhoopt mogt dwingen. Door velen wordt de echtheid van dit antwoord in twijfel getrokken In Calabrië nemen de rooverijen meer en meer toe. Men heeft van daar de bescherming der Napelsche regering ingeroepen. Gewoonlijk zijn talrijke rooverbenden aldaar de voorbode van eenen opstand. PRUIS SEN. BERLIJN, 8 November. De gezondheidstoestand des konings blijft gunstig, en nu de maand Octo ber, voor zijn gestel altijd de gevaarlijkste, gelukkig is doorgestaan, hoopt men dat hij ook den winter zonder het leven bedreigende schokken zal kunnen doorbrengen. De toestand zijner geestvermogens laat intusscheu nog altijd veel te wenschen over. Prins Albrecht van Pruissen beeft ter eere van den prins van Oranje een luisterrijk feest gegeven, waarbij onderscheidene leden der kon. familie en ook de Nederl. gezant tegenwoordig waren. Heden heeft de prins van Oranje eene groote jagtparlij in het Kunersdorfer bosch bijgewoond. Men komt thans terug op het onderhoud tusschen den keizer van Rus land en den prins-regent te Breslau. Op goede gronden beweert men dat de vorstelijke personen besloten hebben geen deel te nemen aan een congres waarbij Engeland niet is vertegenwoordigden voorts omzoo het voorstel daartoe gedaan mogt wordengeene verandering in de bepalingen van de verdragen van 1815 toe te laten. De tweede kamer van het keurvorstendom Hessen heeft beslotennu de keurvorst geweigerd heeft hare deputatie te ontvangen, haar adres, hou dende verzoek lot weder-invoering der staatsregeling van 1831aan de bondsvergadering in te zenden. Door de erven van den onlangs overleden zoogenaamden Zwilserschen Spinnerskoning, deu heer Kunlz, is uil zijne nalatenschap bij het bestuur van Zurich gestort: tot den aanbouw van een krankzinnigengesticht aldaar 400,000 fr.tot oprigting ecner sterrewacht 25,000 fr.voor de stichting van een fonds ten behoeve van minvermogende schoolkinderen 20,000 fr. Van den 3 tot en met den 9 November 1859. BEVALLENM. van Pulten ,geb. van der Spree, D. C. B.T. lleppenslrijdt geb. van BijleveilZ. A. DeghertZ. C. M. Laaken geb. Overdijk A. M. Starre, geb. NieuwenhuisenZ. M. Pijnakengeb. BeurseZ.J. van der Lelie, geb. Verhoeven Z. II. Franken geb. Bekooy, C. Zinko ,D. M. van der Kaaygeb. de liaan D. A. Kloosgeb. Cratna, D. B. Faes, gel). Hakkenberg, D. J. L. Boekwijt, geb. den Bak, D. H. F. Vogelenzang, geb. van Charldorp, Z. J. van Dissel, geb. Breedeveld, Z. H. J. van den Dop, geb. Zitman, Z. W. Langezaal, geb.Boot, Z. J. Kapaan, geb. Renier, B.— J. Snijdersgeb. Vir.kesteynZ. A. M. Filippogeb. van Hoorn D. B. J. Galijn, geb. Doornik, Z. C. Cornet, geb. de Jong, I).J. Selier,geb. Stol, Z. M. C. Groen in 't Woud geb. van der KlugtD. E. Speetgeb. Sofïers W. Vissergeb. Feelix1). M. E. de Leltre Biccard, geb. BerrangéZ. J. Versneygeb. Terdu, J. M. Dreef, geb. Beijeveld Z. E. van der Lelie, D. E. J. Noll, geb. SItiymer, D. cuZ., twccl.— J. J. Kleyn,gcb. van den Es, Z. voor het onderwijzers weduwen- en weezenfonds aldaar 20,000 fr.ten be hoeve der in dienst van den overledene gekwetste arbeiders 20,000 fr.aan de gezamenlijke spinners, die meer dan 18 jaren bij hem in dienst waren geweest, 30,000 fr.lot stichting van een fonds voor bejaarde arbeiders uit de Zuricher spinnerijen 50,000 fr. Voorts is nog door den overledene ver maakt aan de gezamenlijke gemeente-fondsen van Oelwcil 100,000 fr.aan de armengestichlen te Wiudisch (Aargau) en Linthal (Glarus) ieder 10,000 fr.aan het gesticht voor blinden en doofstommen te Zurich 20,000 fr. gezamenlijke legaten aan bijzondere personen 45,000 fr. De beroemde operateur en lijfarts van den keizer van Rusland, dr. Arendt, is den 26slen October te Petersburg overleden. Aan de firma Frankel te Warschau is dezer dagen voor den tijd van 6 jaren de tabakspacht voor het koningrijk Polen toegewezen voor 1,630,000 roebels 'sjaars. Het huis Krohnenberg betaalde voor de thans afgeloopen pacht 270,000 roebels minder per jaar. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 November. Op de beurs is het gerucht verspreid geworden dal de burgerlijke toe stand der Israëliten eerstdaags zou geregeld wordenen dit gerucht werkte gunstig op de fondsen. Men verneemt echter dat de verwezentlijking van dat plan nog verre af is. Wel heeft de minister van builenl. zaken eene deputatie der Israëliten uit Praag ontvangen, die hem de oplossing dezer quaeslie verzocht, maar hij heeft haar te kennen gegeven dat er vooreerst dringender zaken te verrigten waren; hun wensch zou zooveel mogelijk in aanmerking genomen wordenmaar de regering kon voor gcenen aan drang bukken. De afgetreden minister van politie, baron von Uubner, die zich naar Venetië -had begeven, is plotseling weder herwaarts ontboden. Omtrent het doel zijner komst is nog niets bekend. Een onzer dagbladen wijst er op, dat ter viering van het Scliil- lersfcest in Oostenrijk veel meer vrijheid is gegeven, dan in Pruissen. Het blad ziet hierin de opening van een tijdperkwaarin Oostenrijk het in populariteit van Pruissen zal afwinnen, daar dit streven, op niet-polilick terrein begonnen, ook weldra op politiek gebied zal worden overgebragt.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3