Gisteren avond laat is cr wederom een buitengewone ministerraad ge honden. Die herhaalde buitengewone vergaderingen staanzegt menin verband met de gewiglige beraadslagingen bij de tweede kamer over het spoorweg-ontwerp. Per telegraaf is bij de regering het volgende berigt uit Batavia, van 22 September, ontvangen: »De gouverneur-generaal is alhier teruggekeerd. Overigens geen nieuws." Een berigt per telegraaf bij de N. R. C. ontvangen houdt in dat de re gering 10 schepen voor de expeditie naar Boni heeft aangevraagd. De hoofdplaats van Banjermassing was door de inlanders overvallendoch deze waren afgeslagen. Het bij de tweede kamer ingediende wets-ontwerp tot herziening der reglen van in- en uitvoer op den vischstrekt om zoowel den invoer als den uitvoer van allerhande zee- en riviervisch, zoo versch als gerookt, ge droogd of gezoutengeheel vrij te laten. Deze maatregel wordt genomen ingevolge het advies van het daaromtrent geraadpleegde collegie voor de zeevisscherijen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 9 November. De zitting was op nieuw gewijd aan de beraadslaging over het wets-ont werp betreffende de spoorwegen. De hh. van Aseh van Wyck, Hoynck van Papendrecht, Luyben en Nispen van Sevcnaer hebben nu het woord gevoerd. De heer van Aseh van Wyck verklaarde niet alleen een voorstander der staatsspoorwegen te zijn, maar ook ongunstig te denken over het aan de orde gestelde ontwerp. In deze zaak was de regering onstelselmatig te werk gegaanen had zij minder het algemeen belang dan de begunstiging van locale belangen in het oog gehouden. De lijn van Rotterdam naar den Moerdijk achtte hij uilsluitend in het belang van Rotterdam met opoffering der belangen van Amsterdam. Ook betreurde hij het dat Noordholland geen spoorweg zou bekomen. De heer Hoynck van Papendrecht oordeelde dat de zaak welke het hier geldt van zoo groot belang is, dat de daarvoor te ver gen offers van den staat goed besleed kunnen geacht worden. Met de voor gestelde riglingen kan hij zich over het algemeen wel vereenigen. Hij hoopte dat het ontwerp zou worden aangenomen. De heer Luyben behandelde drie punten: het stelsel, bij den aanleg der wegen te volgen, de rigling der lijnen, en de finantiële quaeslie. Wat liet eerste betrof was hij een voor stander van staatsspoorwegen; ten tweede wensclffe hij geen lijnen tot stand gebragt te zien, die den vreemdeling boven den inboorling bevoordeelenen betreurde hij lietdat in het plan de lijn van Utrecht naar 's Uertogenbosch niet was opgenomen. Wat het finantiële betrof, zag hij niet op tegen het bren gen van offers, maar wel tegen het uitgeven van sommen, die zijns oordeels niet nuttig zouden zijn besteed. Hij zou zich daarom tegen het ontwerp verklaren. De heer Nispcn van Sevcnaer kon mede over het ontwerp geen gunstig oordeel vellen. De finantiën voor de toekomst op die wijze te ver binden achtte hij hoogst bedenkelijk, vooral nu er nog meer ontwerpen aanhangig warenwaarvoor millioenen zouden noodig zijnmaar daarenbo ven had hijde kaart inziendemet bevreemding ontwaard dat het midden des lands geheel afgezonderd zou blijven, zoodat men, om derwaarts te gaan, zich eerst naar de uiteinden des rijks zou moeten begeven. Groote offers worden er gevraagd om Rotterdam met den Moerdijk te verbinden, tusschen welke plaatsen zulke uitmuntende waterwegen bestaan; liever had de rege ring er aan moeten denken om andere min bevoorregte streken met spoor wegen te bevoordeelen. Zitting van Donderdag 10 November. Voortzetting der beraadslagingen. De heer de Kempenaer heeft in ecne uitvoerige rede zich tegen het ontwerp verklaard. Nadat hij aangetoond had tot welk een treurigen toestand de poging om onze spoorwegen te ver meerderen was vervallen, gaf hij op wat cr zijns inziens nog was overge bleven om die poging te verwezenlijken. Er bleef nog slechts e'e'n hulpmid del over, namelijk dat de regering terugkeerde lol datgene waarmede zij had moeten beginnen zij moest alle concessionarissen verlaten en enkele hoofdlijnen voorstellen en die aanleggen voor rekening van den staat, om later aan par ticulieren de gelegenheid tot den aanleg van zijwegen te verschaffen. Hij zag ook op tegen de zware lasten, die de aanneming van het ontwerp voor ecne lange reeks van jaren op de schatkist zou leggen. Na den heer de Kempenaer sprak de heer van liugenholtz, mede ter bestrijding van het ontwerp, terwijl de hh. van WinlershovenDullert, van der Poel en Rein- ders hel ontwerp verdedigden en de bedenkingen van de tegenstanders we derlegden. Morgen is het woord aan den heer van Diggelen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. EELfilE. De zittingen der wetgevende kamers hebben gisterenzonder eenige pleg- tigheid, weder een aanvang genomen. Eenc ligle ongesteldheid, het gevolg der vermoeijenissen van zijne jongste reize, heeft den koning belet eene troonrede uit te spreken. De heer Orts is lot voorzitter van de kamer der afgevaardigden gekozen. Te Antwerpen is door de politie een blinde bedelaar aangehouden, die gewoon was, door een meisje geleid, in de koffijhuizen nabij het spoorweg station aalmoezen te vragenhoewel hij bezitter was van 3 huizenen on langs een terrein had aangekocht om er nog 4 nieuwe op te doen bouwen. In de vorige weck had aan het station van den spoorweg te Mechelen een treurig voorval plaats. De aldaar dienstdoende commissaris van politie wilde ecne dame reddendie op het punt stond van door cenen aankomenden trein overreden te worden; hij mogt daarin slagen, maar werd hel slagtoffer zijner menschlievendhcid. Door de locomotief ter aarde geworpenwerd zijn ligchaam geheel verbrijzeld. Tusschen Bergen (Henegouwen) en Manage heeft ecne botsing plaats gehad tusschen eenen personen- en cenen goederentrein. Door een gebrek van het excentriek was de eerstgenoemde op eenen verkeerden weg geraakt. Eenige wagens werden verbrijzeld en een 20-tal reizigers gekwetst, waar van eenige zeer zwaar. ENGELAND. LONDEN8 November. Prins en prinses Friedrich Wilhelm van Prnisseu zijn alhier aangekomen om de viering van den verjaardag van den prins van Wallis bij te wonen.' Lord Russell heeft, naar aanleiding van een nieuw aan de regenn» ingediend adres over de bekende zaak van den jongen Mortara, te kcnr.cn gegeven dat Engeland zich in die aangelegenheid niet kan mengen. De regering heeft de tusschen haar en hel Spaansche kabinet gevoerde briefwisseling over de aangelegenheden van Marokko openbaar gemaakt Onze gezant te Madrid heeft de verzekering ontvangen, dat Spanje op de Marokkaansche kust geen punt zal bezetten dat de scheepvaart beheerscht. Naar men verneemt heeft de admiraliteit den aanbouw van twee storm ramstoomschepen bevolen. Het zullen schepen van grooten tonncnlast, met werktuigen van 1250 paardenkrachten, zijn, en zij moeten, met al de snel heid, welke zoodanige krachtige stoomwerktuigen kunnen bijzetten, ieder vijandelijk schip kunnen aanklampen en doer, zinkenzonder zelve eenig ander verlies dan dat van een valschcn kielbalkwaarmede zij voorzien zijn, te lijden. Van regeringswege is een onderzoek bevolen naar de oorzaak van het vergaan van het stoomschip Royal Charter. Het totaal der tot biertoe bekende schipbreuken gedurende de maand October bedraagt 269 en gedurende de tien eerste maanden dezes jaars in het geheel 1479. In eene steenkolenmijn bij Star Green hebben 10 arbeiders het leven verloren, ten gevolge van de achteloosheid van den man, die het opzigt had over het werktuig, waarmede het werkvolk wordt opgehaald. Deze per soon is deswege in verzekerde bewaring gesteld. Berigten uit Bombay bevestigen het vroeger berigt omtrent den goeden uitslag der expeditie tegen de Waghers in Okhomondee. net fort en het eiland van Begt werden bemagtigd en de opstandelingen verstrooidmaar de Engelschen verloren daarbij 2 officieren en 22 manschappen, de gekwetste niet medegerekend. Belangrijker nog, indien het nader bevestigd wordt, is de lijding dat Jung Bahadoor, rajah van Nepaul, Nenah Sahib en de ko ningin van Oude bevolen heeft hel gebergte van Nepaulwaar zij sedert de bemagtiging van Lucknow eene schuilplaats legen de hen vervolgende troe pen gevonden haddente verlaten. De Chinezen hebben aan den Peiho, op de plaats waar onlangs het ge vecht met onze scheepsmagt voorviel, een tempel opgerigt, onj hunne over winning in gedachtenis te doen houden. Die tempel is met veel vreugde betoon ingewijd. De Daily-News zegt dat er, ten gevolge der nu tusschen Frankrijk en Engeland gemaakte afspraak, in het aanslaande voorjaar op den Peiho eene Europesche krijgsmagt zal verschijnen van veel groolere sterkte dan nog ooit in China is gezienen dat de twee Westersche mogendheden er hare geschondene eer ongetwijfeld zegevierend zullen wrekendoch geeft levens te kennen dat die mogendheden China harder zouden kunnen aan tasten, dan voor haar zeiven en voor het algemeene belang wenschelijk zou zijn. Wij bchooren in het oog te houden, zoo leest men, wie het zijn die wij zullen gaan bestrijdenwat zij voor ons en wat wij voor hen zijn. Be Chinezen doen ons niet den minsten overlasthet eenige belanghet welk wij met hen gemeen hebben, is de handel. Als dit zoo is behooreu wij voor een oogenblik alle vooroordeelen ter zijde te stellen en ons den waren aard en de drijfveeren van den tegenstand, dien wij in China ont moet hebben, zoo duidelijk mogelijk voor den geest te stellen. Met uitzon dering nu van Canton, zijn de Engelschen in China overal goed behandeld; in die stad kwamen zij in geschil met den mandarijn Yehen dit wekte bij de Engelsche regering den wensch op om in regtslreeksche aanraking met het keizerlijke hof van Peking te komenhet gevolg was een artikel in het verdrag, bepalende dat er een Engelsche gezant in die hoofdstad zou mogen gevestigd zijn. Doch lord Elgin beloofde weldra aan de Chine- sclie regering, dat van deze bepaling geen gebruik zou gemaakt worden, indien de overige bedingen van het verdrag vervuld werden; want de tegen woordigheid van eenen buitenlandschen gezant te Peking werd door den keizer van China en diens ministers beschouwd als de grootste ramp, waar door het rijk zou kunnen worden gelroliën. Die regering zou zich daar door in het oog der bevolking verlagen. En nu vragen wij of wij de staatsinrigtingwaaronder 300 millioenen van onze natnurgenoolen leven ^sloopen moeten? Zouden wij China eerst in regeringloosheid storten en vervolgens aan zich zelf overlaten? of zouden wij het aan ons gezag onder werpen? Noch het een noch het ander zouden wij kunnen doen. Wij willen alzoo hopen, dat ons gouvernement trachten zal een middel te vinden om China lot eerbiediging der verdragen te dwingen zonder de loevlugt te nemen tot maatregelenwaardoor millioenen mederaenschen in ellende zou den worden gestort. FRANHRIJH. PARIJS, 8 November. De keizer is van Compiègne herwaarts gekomenom een bezoek te brengen aan de grootvorstin Maria van Rusland, die in het hötel du Louvre is gelogeerd. Het finantiële geschil, waardoor de ondcrtcekening van het vredesver drag te Zurich is vertraagd geworden, betrof de herleiding in francs eener som van 40 millioen gulden, tot de betaling waarvan Frankrijk zich voor rekening van Sardinië heeft verbonden. Oostenrijk meende dal het door de wijze van herleidingdie aangenomen wasvoor 2 millioen fr. werd bena deeld. Men verneemt echter dat deze moeijelijkheid reeds uit den weg is geruimd en dat men de tijding van de onderteekening elk oogenblik kan te gemoet zien. De regering heeft besloten zich bij den koning van Abyssinië te doen vertegenwoordigen. Onze zaakgelastigde zal te Gondar zijn verblijf vestigen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2