de lste ltiks. K. W. A. Wildeman van het corps, en J. P. li, C. Vccrcn, van liet instruclie-bataillonen den kapitein P. A. baron van Rcede van Oudtslioornvan liet 3dc reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. Tot regiments-adjudant bij het le rcg. dragonders, te Arnhem in be zetting, is benoemd de ridmecsicr W. A.A. B. van Toll, van gemeld corps. De minister van finantiün heeft bekend gemaakt dat met 14 dezer aan 's rijks munt le Utrecht een aanvang wordt gemaakt met het geven van kosteloos onderwijs in de cssaaikunde. Op den 12,lcn zal aldaar het examen plaats hebben van hen die daartoe wenschen toegelaten te worden. De minister van fmantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden middag ten 3 ure heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad. Zondag avond is alhier overleden R. F. baron Groeninx van Zoelen, kamerheer des konings en oud lid van de eerste kamer der staten-generaal. lieden is de zitting van de prov. staten van Zuidholland door den commissaris des konings geopend. De hh. mr. E. J. A. graaf van Bylandt en W. A. Viruly Verbrugge hebben, na aflegging der gevorderde eeden, als leden zitting genomen. Door de leden der stalen wordt heden den lieer commissaris des konings een diner aangeboden. De tweede kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin de heer Luyben, na het afleggen van de vcreischtc eeden, heeft zitting genomen. De kamer heeft bepaald dat de dag der beraadslagingen over het wcls-ontwcrp tot inkoop en amortisatie van schuld nader zal worden bepaalden dat die over het wcls-ontwerp betrekkelijk de goedkeuring van eenige artikelen der concession voor den aanleg en de exploitatie van den Noorder- en Zuider spoorweg zullen aanvangen op aanst. Vrijdag, des voormiddags ten elf ure. lieden werd in de afdeclingen van de tweede kamer onderzocht het wets ontwerp nopens de doorgraving van Holland op zijn smalst. AMSTERDAM, 31 October. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdccling der kon. akademie van wetenschappen ccnc gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh.: Simons, W. Vrolik, Storm Buysing, van Hasselt, Buys Ballot, Conrad, Malthcs, Staring, van Rees, Stamkart, Schroeder van der Kolk, van Breda, von ISaumhauer, van Oordt, Harling, van Gcuns en Voorhelm Schneevoogt. l)c secretaris las het verslag voor, uitgebragt door de hecren van Hall en Otulcmans, over den brief van den lieer Janssen betrekkelijk zaden en vruch ten in oude Zwitscrsche mcerwoningen gevonden. De heer Vrolik bragt vervolgens namens de commissie ad hoe het verslag uit omtrent de uitkomsten van hare proefnemingen, te Nieuwendam, teVlis- singente llarlingen en le Stavoren genomen met middelen om hout tegen de verwoestingen van den paalworm le behoeden, llij deelde mede, dat de tol proefneming bestemde palen van bereid hout te Vlissingenllarlingen en Stavoren zijn geplaatst in Mei, le Nieuwendam in Maart, April en Mei. De opneming had plaats in Sept. en Oct. llij zcidc, dat bij de opneming al de leden der commissie tegenwoordig waren en dat de palen zeer naauwlettend werden bczigligdhetgeen noodig was daar de openingen door den worm veroorzaakt zoo klein warendat zij alleen door een zeer geoefend oog kon den worden ontdekt. De aangewende bcveiligingsmiddelen kunnen worden gebragt lot de drie volgende soorten1°. bedekking der oppervlakte van het hout door behoedmiddelen tegen den paalworm2». inpersing van vreemde zelfstandigheden in liet hout, en 3». aanwending van vreemd hout, verschil lende van het gewone consirnctiehout. De commissie heeft alleen een gun stig oordeel uitgebragt over het met koolteer, creosoot en tcerolie doortrok ken hout; dit gunstig oordcel is echter niet afdoende, daar de verkregen uilkomsten pleiten voor het voortzetten der proefnemingen. Zij stelt dus voor, om haar verslag aan de regering te onderwerpen en aanvraag le doen om meerdere gelden tot dekking der kostendaar de verleende ƒ2000 niet toereikend zullen zijn, en de nadere aanvraag niet beneden ƒ1000 zal blij ven. Wal het openhaar maken betreft, stelt de commissie voor, om daar mede te wachten tot dat het volledige verslag, ook houdende natuurkundige mcdcdcclingen over den paalwormgereed zal zijn. Het voorstel der com missie is met eenparige stemmen aangenomen. De lieer van Gcuns heeft vervolgens eene bijdrage geleverd over beenwecfscl en beenvorming. Dit onderwerp zal in eene volgende vergadering vervolgd worden. De Heer Buys Ballot heeft daarna eenige opmerkingen over den ring om de zondoor Levcrricr vermoedmedegedeeld en verder gesproken over de middelen, om deswege tot zekerheid te geraken. Deze mededceling zal in de verslagen en mcdedeclingen worden opgenomen. Ten slotte heeft de heer Staring eene geologische bijdrage geleverdinzon derheid niet opzigt tot alluviale gronden. BUITENLANDSC11E BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN31 October. De Times deelt een voor de Italiaansche zaken zeer gewigtig stuk mede, namelijk een brief door keizer Napoleon aan den koning van Sar dinië waarin de keizer zijne inziglen omtrent de zaak of wel een pro gramma van de wedergeboorte van Italië opgeeft, gegrond op de bepalingen by het vredes-verdrag te Zurich vastgesteld, dat ook tot leiddraad bij een le houden congres zou moeten dienen. Met regt twijfelt men echter aan de echtheid van dit stuk. De Parijsche Constitutionnel zegt redenen te hebben om aan de echtheid te gelooven. Gisteren is te Liverpool eene groolc vergadering van mannen van de behoudende partij uit alle deelen des lands gehouden. Deze vergadering was met belangstelling te gemoet gezienomdat het aldaar zou kunnen blijken welk gedrag de lory-parly jegens het ministerie zou houden. Lord Derby, het hoofd dier partij, heeft er eene redevoering gehouden, waarvan de hoofdinhoud op hel volgende neder kwamdat hel kabinet verdeeld was en wclligt uiteen zou vallen, dat ook de betrekkingen van Engeland met de andere stalen thans minder vriendschappelijk waren dan vroeger, maar dat hij den onverwijlden val des kabinets niet wenschle en dat hij in geen ge val weder, als toen hij laatstelijk het bewind aanvaardde, zich zou laten dringen om met eene minderheid het bestuur te voeren. De regering heeft in het belang der kunst bepaald dat er door middel der photograhie verkregen copiën van de schoonste teekeningen, gravures etsen en photografische afbeeldingen van schilderijen, in de rijks- en ko ninklijke verzameling aanwezig, verkrijgbaar zullen gesteld worden, tegen betaling van eenige weinige kosten. Bij het verongelukken van de Royal Charter zijn, volgens latere op gave, van de 498 personen die aan boord waren 39 gered. Omtrent de ramp zelve worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Tot bij de Icrsche kust was de reis zeer gelukkig; te Queenstown werden eenige pas sagiers aan land gezet en werd de reis daarna naar Liverpool voortgezet. Dingsdag middag stak de wind op en veranderde spoedig in een hevigen storm. Ten 6 ure 's avonds stuurde de kapitein voorbij Point Lynas nabij nabij Holyhead en liet vuurpijlen afstekenten einde loodsen te bekomen. Er kwam echter geen loods opdagen en daar de kapitein bespeurde, dat zijn schip te sterk naar de kust dreef, liet hij twee ankers vallen; de ankerkettingen konden echter aan den storm geen weerstand bicden en zij braken. Ook de machine was niet in staat weerstand le bieden aan den orkaan en ten 3 ure 's morgens werd het ongelukkige vaartuig op de klip pen der kust geworpen, waar het stoot op stoot ontving, terwijl de bran ding over het dek sloeg en het water in het ruim doordrong. Reeds vroeger waren de masten over boord gestormd, zonder dat daardoor echter eenige verbetering in den toestand van het schip kwam. Een moedig Portugeescli matroos slaagde er indoor de branding heenhet strand te bereiken en een louw daaraan te bevestigen', langs hetwelk eenige matrozen hun leven redde- den; een ruk van het schip brak dit touw echter spoedig. Door het aan houdend stooten scheurde het schip weldra in het midden door en zonk in de diepte met allen, die zich aan boord bevonden. De weinigen, die thans nog in leven zijnreddeden zich of langs het touwdat door den matroos aan het strand bevestigd wasof zij werden in bewusleloozen toestand door de golven op het strand geworpen. Het goud hoopt men te reddendoch het schijnt dat de kist, waarin het geborgen was, gebroken is, althans men heeft een zak met goud opgevischt; het is ook wel mogelijk dat deze zich in de hut van een der passagiers bevonden heeft. De kapitein behoort onder de verongelukten. Men meent te moeten aannemen dat de jongste storm vergezeld is ge gaan van eene zeebeving, want de waargenomen verschijnselen waren van dien aard; dat ze moeijclijk aan de kracht van den wind alleen zijn toe te schrijven; o. a. werden schepen uit zee gcligt en op het drooge gezet en stukken graniet van 6 a 10,000 ponden verplaatst of in zee geworpen. Wel had de zoele weersgesteldheid cenen storm doen verwachten, maar een natuurverschijnsel als dit overtrof aller verwachting en was bij de oudste zeelieden niet bekend. Men berekent dat ongeveer 150 schepen door dien storm zijn vergaan. Volgens den Times zullen de naar China bestemde schepen den 2dcn November derwaarts vertrekken. Sir E. Egertoneen neef van sir Robert Peelis naar Grasse vertrok ken, ten einde inlichtingen in te winnen nopens de plaats, waar in der tijd de stoomboot Ville de Grasse op de hoogte van de llyèrcs is vergaan. In een der paketlen, die met dit vaartuig verloren gingen, bevond zich namelijk ook een testament van een later overleden oom van sir Egerton waarbij deze tot erfgenaam van diens vermogen, ten bedrage van een mil- lioen werd benoemd. Alhier heeft zich eene maatschappij gevormd, om pogingen aan te wenden, ten einde het schip uit de diepte weder te voor schijn te halenen zoo doende het testament terug te vinden. Sir Egerton geeft een voorschot van 20,000 om de werkzaamheden te beginnen, en nog eene aanzienlijke som, bijaldien genoemd testament wordt teruggevonden. FRANKRIJK. PARIJS, 30 October. De tijding, dat Engeland besloten had aan het congres deel te nemen, is hier algemeen verspreid geworden en vond veel geloof; zelfs meende men het berigt daarvan in den Moniteur te moeten zoeken, maar dit blad heeft tot hiertoe daarover gezwegen. Op goede gronden wordt verzekerd dat de onderhandelingen wel worden voortgezet, maar dat Engeland zich nog niet heeft laten overhalen. De kansen daartoe zijn niet vermeerderd of verminderd. Men ziet in deze week de ondertcekening van het verdrag te Zurich te gemoet. De Moniteur deelt een verblijdend berigt mede omtrent onze expeditie op de Marokkaansche grenzen. Eerst geeft die blad de aanvallen op, waar aan de Marokkanen zich in Augustus en September hebben schuldig gemaakt en voegt er vervolgens bijzooveel stoutheid en zulk een schuldig gedrag verdienden eene gestrenge straf. In het geheele westelijke gedeelte van Algerië verkeerde men in ongerustheid, de veiligheid werd er overal be dreigd. Men moest handelen; er werd besloten tot het zenden van eene expeditie naar de grenzen; de volgende dépêche bewijst dat zij op eene krachtdadige wijze hare operatiën heeft begonnen. De generaal Martimprey aan den maarschalk Randon. »Na een gevecht van 3 uren heeft het tweede regiment Zouaven zijn arend geplant op de heuvelen van Ain Tacouralt, waar het geheele expedi tie-corps thans gelegerd is. Wij hebben gccne ernstige verliezen geleden." Voorts doet de regering in den Constitutionnel uitkomen dat Frankrijk met de expeditie van Spanje niets te maken heeft en daartoe aan dat land ook gcene hulpmiddelen heeft geleverd. net katholijke tijdschrift le Correspondant heeft eene waarschuwing ontvangen wegens het plaatsen van een artikel van den heer de Montalcm-

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2