ingen ten opzigle van hot wets ontwerp omtrent de spoorwegen. wordt het ontwerp zoowel wat de noorder- en zuiderlijnen als wat ij bindingspnnt betreft, gehandhaafd en verdedigd. BUITENLANDSCHE BER1 (1TF.X. ËIVGELAK». LONDEN27 October, dagbladen zijn nog zeer verschillend in hun oordeel over de hou- die Engeland in het Marokkaansche geschil moet aannemen. De Daily beschuldigt Spanje dat het den oorlog wil, alleen om zich op aanra- o Frankrijk, van den gehcclen kust van Afrika, tegenover Gibraltar, te maken. De Times blijft beweren dat Engeland van dezen oorlog evaar heeft te duchten en zich dus in deze zaak niet moet mengen. Times spoort levens den koning van Sardinië aanom de Italiaansehe 'öt lommen in bezit te nemen, ten einde op die wijze aan de onzeker- ldaar een einde te maken. Die raad zou goed zijn, indien genoemd o :evens aan Sardinië de verzekering kon geven dat het door Engeland orden ondersteund, indien Frankrijk en Oostenrijk zich tegen eene •lODiiige wijze van handelen mogten verzetten. De Daily Neivs beweert ook, dat keizer Napoleon den koning van Na- is beeft aangemaand om den Paus niet gewapenderhand te ondersteunen, zelfs geene bijeenkomst met Z. U. te houden. De regering schijnt de bijeenkomst van het parlement niet noodzakelijk ctutenwant die is lot 15 December verdaagd, en waarschijnlijk is nog verdere verdaging te wachten. 'rins Frcderik Wilhelm van Pruissen en zijne gemalin worden in het Ier volgende maand op Windsor verwacht. - Óp onze kusten hebben talrijke schipbreuken plaats gehado. a. is de ïlnij-l Charter, die met eene geldswaarde van 500,000 uit Melbourne mi in het Iersche kanaal verongelukt. Men verneemt dat van de 400 si'so en, die aan boord waren, slechts 10 zijn gered. Door den storm, die genoemd ongeluk te weeg bragt. hebben hier de Kir. ogen zeer veel geleden. Eene stoomboot is tegen Waterloo-brug gesla- zwaar beschadigd. Te Peckham is eene vrouw in het water gewor- i: i verdronken. Op den weg van Dulwich en Sydenham zijn vele uomen uit den grond geslagen. Het benedendeel van de stad Hastings nder water. Te Plymouth, Port-land, Portsmouth enz. is door dien ;on mede veel schade aangerigt. in Bcrmondsey zijn de werkplaatsen van de hh. Cook en Sons, bont- 's, de leerlooijerij van de hh. Sharp en Sons, een uitgestrekt pak- hi. s en eenige woonhuizen, een prooi der vlammen geworden. De schade ut op 40,000 geschat. De politie der hoofdstad heeft kennis gekregendat een beambte van iink te Petersburg voor een bedrag van 25,000 M adn goud, banknoten ssische obligatiën aan die inrigting ontvreemd en zich daarmede naar 'nn begeven heeft-. Voor zijne aanhouding is eene bclooning van 200 '0.-,;- egd. )e regering heeft aan den teruggeroepen gouverneur der Kaapkolonie >rey, op nieuw deze betrekking aangeboden. Berigten uit New-York maken melding van eenen geduchten opstand de negers te Harpers-Ferry, in Virginië. Het getal der opstandelin- i.eloopt 7 a 800. Zij hebben zich meester gemaakt van het tuighuis, o-iortreinen belemmerd en telegraafdraden doorgesneden. Uit Washington troepen derwaarts afgezonden. (Jit de Indische berigten blijkt dat de rust nog verre van hersteld is. i I-u de oproerige Waghurs zijn 1500 man van Bombay afgezonden. De uh;''.as in Dekhan zetten hunne rooverijen voort. Men is ook voornemens peditie tegen de benden in Middcn-Indië uit te rusten. Oude is rustig. Hong-Kong wordt bcrigt dat de gezant der Vereenigde Stalen, de er /Vard, Peking weder heeft verlaten zonder de bekrachtiging van het en zijn land en China gesloten tractaat mede te brengenmaar dc seling der ratifleatiën had later plaats gehad, toen hij weder aan den der rivier, langs welke hij zich naar de hoofdstad begeven bad, ge- amen was. In Mei jl. is in China, of althans in een gedeelte van dat rijk, op gezag eene verordening uitgevaardigdstrekkende tol vernieuwing van eizerlijk besluit van het jaar 1845, waarbij de uitoefening en prediking hristelijkc godsdienst in het Chinesche rijk veroorloofd wordt. Men hierin een bewijs te zien, dal de Chinesche overheden in het voorjaar 1 waren om aan de wenschen der Europeanen en aan dc door hen de bedingen te voldoen. FBANÏÏRIJH. PARIJS, 28 October, hof zal gedurende de maand November te Compiègne verblijf hou- op nieuw zullen eenige aanzienlijke personen worden uitgenoodigd om eenige dagen te komen doorbrengen. Naar hetgeen men hier heeft vernomen omtrent het onderhoud tus- aon den keizer van Rusland en den prins-regent van Pruissen, zou dc g daarvan hoop geven op dc oplossing der bestaande moeijelijkhcden Ie bijeenkomst van een congres in den weg slaan. De beide vorsten zouden gezind zijn om de aanspraken der Italiaanscbe hertogen te onder- slcunen, echter niet door eene gewapende lusschenkomst. De Paus, voegt men er bijzou hiervan niet uitgesloten zijn. Er is echter nog geen grond aanwezig om het bovenstaande als zeker aan te nemen. De heer Grandguillot is in den Constitutionnel op nieuw met een artikel over Italië opgetreden, hoewel hij met zijn jongste stuk over de staatkunde des keizers weinig eer heeft behaald. Hij zegt aan het houden van een congres te blijven geloovenin weerwil dat dc Engelscbe bladen daarom trent zoo vele zwarigheden opwerpen. In dit artikel worden voorts de redenen uiiecngezetdie de bijeenkomst van liet congres noodzakelijk maken Het lot van Italië toch is bij de verdragen van 1815 geregeld op eene wijze die vernederend was voor Frankrijk en die het staatkundig bestaan van het Schiereiland bedreigde, ten gevolge van de voortdurende gevaren, die daaruit voor Europa noodzakelijk moesten voortvlocijcn. Deze staat van zaken was de ware oorzaak van de omwentelingen in 1830 en 1848. Het stuk eindigt met de verklaring, dat Frankrijk volstrekt niet het plan heeft, om ecnig beschermheerschap over Italië uit te oefenen. Een berigtgever van de Indép. Beige meldtdat onze gezant te Rome het met den Paus eens is geworden over dc in te voeren hervormingen. De staats-secretarismgr. Berardizou daartoe veel hebben bijgedragen. De gevolgen van de invoering dier hervormingen zouden moeten zijn, de her stelling van het gezag des Pausen in de Romagnade aftreding van kar dinaal Anlonelli en eene algemecne amnestie. Volgens een gerucht zou onze consul te Alexandrië, indien de Turk- sche regering zich tegen den aanleg van het Suez-kanaal bleef verzetten, zijne paspoorten vragen. Op die wijze zouden er uit deze zaak ernstige moeijelijkheden kunnen ontstaan. Heden is alhier een zware brand uitgebarsten in het paleis van den senaat. De zaal, voor de vergaderingen bestemd, is geheel vernield. Dc galerijen, de troonzaal, de bibliotheek enz. zijn gespaard gebleven. Bij de pogingen tot blussching zijn 4 personen ernstig gewond. Prins Napoleon heeft uit Engeland een klein sierlijk sloomvaarluig medegebragt, dat hij te Holyhead van den heer Rigby voor 17,500 fr. heeft aangekocht. Men verzekert dat Sidi-Sadek, de tegenwoordige bey van Tunis, in het aanstaande voorjaar deze stad zal bezoeken. De Mon. de VArmée deelt eenige berigten mede omtrent den bevel hebber der Mongoolsche troepen, die op 24 Junij over de forten aan de Peiho liet bevel voerde. Daaruit blijkt dat deze generaal een man van groote bekwaamheid moet zijn, en dal zijn gedrag door den keizer is goed gekeurd. De genoemde generaal, Shang-Kalin-Sing of doorgaans Kawan-Ay genaamd, is door den keizer benoemd tot generalissimus van de Chinesche legers en tol eersten mandarijn van de gele banier met groene zoomen; de laatstgenoemde waardigheid wordt slechts zeldzaam verleend. Hij is een oom van den tegenwoordigen keizer en heeft steeds hooge bevelhebberspos- ten vervuld. In het jaar 1852 voerde hij het bevel over het leger, hetwelk tegen Taï-Ping, het hoofd van den grooten opstand tegen de tegenwoordige dynastie van China, afgezonden werd; toen heeft hij door eene stoute eu zeer gelukkige beweging de opstandelingen gedwongen om weder binnen de door hen veroverde stad Nanking te trekken, en hen belet zich met dc op standelingen van het Noorden te vereenigen. Indien toen zijn plan niet geslaagd ware, zou de opstand meester van de hoofdstad hebben kunnen worden. Deze generaal heeft werken over de krijgskunde geschrevenwaar van er verscheidene in de Russische taal overgezet zijn; hij beroept zich daarin op het gevoelen van de uitstekendsle veldhecren, met name op dal van keizer Napoleon I; wiens veldtogten hem naauwkeurig bekend schijnen te zijn. ITALIË. De berigten uit Napels zijn steeds ongunstig. Op Sicilië is de gisting zeer groot. Te Palermo hebben mede eenige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge waarvan vele personen in hechtenis zijn genomen. Vele personen, die vroeger vergunning hadden gekregen om in het land terug te këeren, zijn mede uit voorzorg in bewaring genomen. Door deze en meer andere handelingen is de bevolking zeer verbitterd. Het depart, van oorlog ontwikkelt eene groote bedrijvigheid. De regering Iaat te Munchen en Weenen soldaten aanwerven. Naar het leger in dc Abruzzen worden telkens krijgsvoorraad en levensmiddelen gezonden. Het is verdeeld in drie legercorpsen, onder het opperbevel van den generaal Pianelli. Daar de andere generaals in dat leger geen kennis bekomen had den van die keuzehebben zij geweigerd liern te gehoorzamen. Door het regeringsblad van Bologna wordt dc gevangenneming van den bisschop tegengesproken. Te Rimini zijn echter drie monnikentegen wie gewiglige vermoedens bestonden, in hechtenis genomen. pat is SEX. BERLIJN, 27 October. In welonderrigtc kringen alhier wordt de zamenkomst van den keizer van Rusland met den prins-regent te Breslau toegeschreven aan het ver langen, om in dc betrekkingen tusschen Rusland en Engeland verbetering te brengen. Tusschen dc beide hoven bestaat tot hiertoe misverstand en zekere koelheid. De band, die thans de Engelscbe met de Pruissische staat kunde verbindt, wel verre van daardoor los te raken, zou er door winnen en versterkt worden. In afwachting wat er van dit drievoudig verbond zal komenkondigt de Kreuzseit. aan dat Pruissen en Rusland het eens zijn geworden omtrent hunne staatkunde in de Italiaansehe zaak. Op welke wijze wordt natuurlijk daarbij niet gezegd. Van regeringswege wordt verzekerd dat de ontvangst der Toskaanschc deputatie niet ofFicieël is geweest, en dat bet gesprokene door den minister van bnitenl. zaken door het regeringsblad van Toskane geheel verkeerd is medegedeeld. Van 15 lot 22 Oct., zijnde de 7 eerste dagen nadat de nieuwe Rijn brug te Keulen voor de passage was opengesteldis zij gepasseerd door 53,052 personen, 5,332 rijtuigen en 5,904 stuks vee, gevende eene opbrengst van 953 th. De vorst van Hohenzollern Sigmaringen, die gelijk men weet lid van hel kabinet is, heeft bij de viering van zijne 25-jarige echtvereeniging eene som van 10,000 11. bestemd ter ondersteuning van hoogbejaarde en onbemid delde echtparen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 2