LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 31 OCTOBER. Kii\i\imAi\DS(iiö<; ükuk;tk\. De Cour'ant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke ISominers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad H'. 23. LEYDEN, 29 October. Het Lcydschc departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Donderdag 11. zijne October-vergadering met dames. De secretaris, de heer mr. A. Schmidt, las daarin het jaarlijksch verslag van den staat en de werkzaamheden des departementsen daarna werden door den voorzitter, ds. J. II. Maronier, met toepasselijke aanspraken vier zilveren medailles uit gereikt, voor hel redden van mensehenlevens, als aan: Jacob llannaart, Ge rard van der Waals, David Nieuwenbuyzen en P. C. Pinkse. Na de pause traden de bh. W. T. Werst en J. I). Blanken op, die bereidwillig de plaats vervulden van den lieer J. M. E. Derckscn welke laatste door ongesteld heid verhinderd was de spreekbeurt te vervullen. Zij reciteerden twee ge dichten: Het lied van de klok, door J. van Lcnnep, Cn Het haantje van den toren, van P. A. de Geneslet. liet doet ons leed te vernemen, dat de tweede bekroonde, G. van der Waals, van beroep kleèrmakersknechtthans buiten zijne schuld zonder werk is. Van harte wenschen wij dat de man, die zich jegens zijnen even- mcnscli zoo verdienstelijk maakte, spoedig iemand vinden zal, die zich zijner aantrekt en hem in de gelegenheid stelt in zijne behoeften te voorzien. De Staats Courant bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onder officieren en verdere manschappenbehoord hebbende lot de landmagt in Oost-1 ntlïewaarvan de saldo's door de regthebbenden bij het dep. van koloniën kunnen ingevorderd worden. Van personen uit deze stad afkomstig kouien daarop de navolgende nalatenschappen voor: van II. G. Favier/3.38; van J. Goedraad 4.99; van G. J. van Giezen ƒ3.65 van J. C. Iluilman 3.23van J. G. Kams ƒ2.40; en van J. R. Yetthuyzen 3,78. De gemeenteraad heeft aan commissarissen der sociëteit Amicilia den grond tusschen de Rijnsbttrgsche poort en het nabijgelegen Valkenbolwerk thans ingerigt lol plansoen ter bebouwing afgestaan. Den 21slcn October II. bleven, als door de cholera aangetast, in be handeling 105 personen, sedert bijgekomen 41. Hersteld 100, overleden 28; blijven alzoo in behandeling op den 285lcl< October 1859 18 personen. In het ziekenhuis in de Lakenhal bevinden zich 15 zieken. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 84 lot 100 personen. Woensdag II. is aan den Hoek van Holland cene Engelschc brik, met klipzout geladen en naar Dordrecht bestemd, verongelukt. Men zag geen kans otn met de reddingsboot van Brielle het schip te bereiken, zoodat men den gchccleii avond cn nacht over de ongelukkige bemanning in ongerustheid verkeerde. Donderdag morgen echter besloot schipper P. Weltevreden met zijne bemanning, ofschoon het nog hevig woei, naar het schip te zeilen, om, ware het mogelijk, de bemanning, welke zich in het want kon gebor gen hebben, te redden; hetgeen hem dan ook met groole inspanning cn niet zonder gevaar gelukte; het schip was bij zijne nadering reeds zoodanig op zyde gevallen, dat slechts de top van den voormast boven water stak, waaraan zich de bemanning had vastgeklampt. Zeven personen werden door genoemden schipper van eenen gewissen dood gered, want zij ver klaarden dat zij het niet lang meer hadden kunnen uithouden. Eergisteren is te Amsterdam het openbaar Terslag uitgebragt van den staal van het Ned. Bijbelgenootschap, door den hoogleeraar F. J. Domela Nieuwenhuis. In het afgeloopen jaar zijn afgeleverd 42,293 Bijbels en N. T., waaronder 2491 kosteloos. Sedert de oprigling heeft het genootschap 741,357 exemplaren afgeleverd. De uilgaven bedroegen 81,196.24, de in komsten 85,087.01. Aan legaten zijn ƒ5000 ontvangen. Betreffende de werkzaamheden der afgevaardigden werd medegedeeld, dat de druk van het herziene Javaansche N. Test., bij eene oplage van 20,000 exemplaren, ter helflc genaderd is cn dat de Bataksche vertaling van het Evangelie van Johannes, van Genesis en Exodus afgedrukt en die van het Evangelie van Lukas even als het Balaksch Woordenboek ter perse is, en het Makassaar- sclie Woordenboek en de Chrestomathie bijna zijn afgedrukt. Ook vernam men met genoegen, dat de afgevaardigde Hardcland, na de voltooijing van de Dajakschc Spraakkunst en Woordenboek, op de meest eervolle wijze uit de dienst van het genootschap ontslagen is en dat de regering zijne verdiensten heeft erkend door in te teekenen voor honderd exemplaren der taalkundige werken en de Ulrechtsche hoogeschool door hem eershalve tot doctor in de godgeleerdheid te benoemen. In hel hoofdbestuur zijn opgetreden de heeren J. F. Blaauw cn J. F. der Kinderen en de heer dr. J. P. N. Land als algcmcene en vaste secretaris. Na het uitbrengen van het verslag hield de genoemde hoogleeraar eer.e rede ter aanbeveling van Bijbelverspreiding tot hel behoud der Christelijke waarheid in de hervormde kerk. Naar men verneemt hebben, ingevolge het voorstel van het 3^ nijver heids-congres, te Amsterdam gehouden, directeuren der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid een adres ingezonden bij den minister vait binnenl. zaken, strekkende om den ijk der gazuiclers hier te lande vcrplig- lend te maken. Te Leeuwarden is op den 27s,tn dezer dc- 94stc vergadering gehouden van hel Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, onder voorzitting van den heer mr. J. Dirks. In'de Noordbr. leest men het volgende berigt uit Oisterwijk: De gezusters van Hullen alhier hebben een kruidenierswinkel. Onder voorwendsel van kamers Ie willen huren komt eene jufvrouw bij haar cn weet zich door hare vroomheid in te dringen. Zij raadt haar aan de waren in Breda te gaan halen, dewijl zij daar, volgens haar zeggen, veel beter koop zijn dan elders. Zij wil zich gaarne met den inkoop belasten. De bedriegster wordt geloofd, ontvangt p. m. ƒ100 en begeeft zich met de meid op weg. On derweg geeft zij de meid den raad hare oorhangers in hel mandje te leggen dat het geld bevat, uil vrees, dat zij zouden worden aangerand. Te Til burg gekomengeven zij hel mandje bij kennissen van de meid in bewaring cn gaan toen naar dc kerk. De jufvrouw geeft voor den pastoor nog te moeten spreken, ontvlugt door de sacristy, haalt het mandje met het geld en de oorhangers en is tot nog toe niet terug. De Luxemburgsche staten zijn den 25slen dezer door prins Hendrik der Nederlanden, stedehouder van den koning-groothertog, geopend. De prins heeft in zijne rede verklaard dat er eene verzoening tusschen dc regering cn de meerderheid der vertegenwoordiging was lot stand gebragt. Door de regering is de keuze van eenen voorzitter aan de kamer overgelatendie als zoodanig den baron de Tornaco heeft verkozen. Met betrekking lol de schipbreuk van het Belgische schip Constant, welks bemanning in Nederl.-Indië zoo menschlievend werd behandeld, cn welks gezaghebber, de heer Uyteuhooven in de vorige week te Antwerpen is aangekomen, verneemt men, dat in onze Oost-Indische bezittingen, ten be hoeve der bedoelde schipbreukelingen, is ingezameld de som van ƒ3,245, dus verdeeld: Ternate ƒ320, Samarang 1,410, Batavia ƒ200, Soerabaija 1,315. Het wets ontwerp betrekkelijk het vcrleenen eencr bijdrage uit 'srijks kas van ƒ1,420,000 aan de Holl. ijzeren spoorwegmaatschap, lot spoorver- smalling op haren weg, heeft in de afdeeliugcn der tweede kamer tot ver schillende bedenkingen aanleiding gegeven. Men vroeg o. a. of dit werk in 't algemeen belang noodzakelijk was, en of de staal verpligt was de kosten daarvan te dragen of te helpen dragen. Over beide punten waren de gevoelens verdeeld. In dc memorie van toelichting was gezegd, dat zonder die versmalling dc verbindingslijn van 's Gravenhage.met Gouda geen doel zou treffen, en dal deze maatregel gelegenheid zou openen om op den zijtak Leyden-Woerden terug te komen. Dit gaf aanleiding, dat beide deze lijnen ter sprake kwamen. Door velen werd daarbij ingenomenheid met de ver bindingslijn Schcveningen-'s Gravenhage-Gouda aan den dag gelegd. Die verbinding mogt voor onze groole koopsteden zoo veel gewigt niet hebben, voor de ingezetenen der volkrijke steden 's Gravcnhage, Leyden, Haarlem en Delft en in de gevolgen dus ook voor dc bevordering van het verkeer op den Holl. spoorweg, zou zij van zeer wezenlijk belang zijn. Onze zecvis- scherijen zouden er niet weinig bij winnen, indien haar voornaamste zetel, Scheveningcnreglstreeks in gemeenschap stond met den Rijnspoorweg. In- tusschen heeft de handelwijze der regering tot nu toe niet gestrekt, om het tot stand komen daarvan te bevorderen. Eene aanvrage om concessie daar voor, reeds in 1856 door de heeren Schretlen en anderen te Leyden gedaan, is, naar het schijnt, geheel onbeantwoord gebleven, niettegenstaande de aanvragers gecnerlei rijksonderstand verlangden en sedert bij herhaling op het erlangen van zoodanig antwoord hebben aangedrongen. Later, toen concessie voor dezelfde lijn door den heer Ameshoff wcril gevraagd, is aan dezen geantwoord, dat reeds aanvragen voor diezelfde lijn waren ingekomen en dus aan hem geene voorkeur kon worden verleend. Men zou wenschen, deze vrij zonderlinge handelwijze eenigzins nader opgehelderd te zien. 's GRAVENI1AGE 29 October. Volgens eene bij den minister van kolonitin over Triest ontvangen tele grafische mededecling van den Nederl. consul-generaal te Alexandril'was de brievenmaal van Java lot 7 Sept. aldaar aangekomen, zonder dat van cenig belangrijk nieuws bleek; maar er was bij genoemden consul-generaal geene dc'pechc van den gouv.-gen. van Ned. Indiö ter overseining ontvangen. De tweede kamer heeft heden niet kunnen vergaderenuithoofde er geen genoegzaam aantal leden opgekomen was. De voorzitter heeft mede gedeeld dat dc eindverslagen over de wetsontwerpen tot amortisatie en tot den aanleg van de noorder- en znidcr-spoorwegen gereed waren. Bij de kamer is ingekomen het antwoord der regering op de gemaakte

Leydse Courant | 1859 | | pagina 1