opperstalmeester. Graaf de Crenneviile is in zijne plaats benoemd tot eersten generaal-adjudant. De nieuwe minister van politie heeft aan de uitgevers der dagbladen je verzekering gegeven dal de drukpers in het genot der vrijheden zal blijven, daaraan door zijnen voorganger toegekend. Door de officiële bladen wordt het gerucht, dal de wijziging in hel ka binet veroorzaakt wordt door verschil van mecning over belangrijke punten onder zjjne leden, ten stelligste tegengesproken. Men verzekert dat de aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin eerst daags aan boord van cene oorlogsstoomboot eene reis zullen ondernemen die zich tot Rio Janeiro zal uitstrekken. Uit Zurich is het berigt ontvangen dat graaf Colloredo aldaar is overleden. TURKTE. llcrigten uit Konstantinopcl van 19 October melden dal Ilusscin-Pacha en po drie anderen, als hoofden der zamcnzwcring, tot de doodstraf waren verwezen. Men had de uitvoering van hel vonnis moeten uitstellen, omdat er eene algcmeene gisting in de stad hcerschle; zelfs had men den Sultan bedreigingen doen toekomen. Men verwacht de aftreding van onderscheidene ministers. De Sultan beeft hen in een brief scherp onderhouden over gemis aan ijver in hel lot siand brengen van hervormingen en hun den slechten staat der flnanliën ten laste gelegd. De Montegrijnen doen steeds invallen op Turksch gebied en maken rich aan vele gruwelen schnldig. S TAB». UK Kif» TEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 29S,CD October 1859, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1». Verordeningen regelende de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting. 2», Verordening omtrent de heffing van opcenten op den rijks-accijns op het geslagt. 3», Verordeningen regelende de heffing en invordering ook der verhoogde plaatselijke belasting op het gedistilleerd. 4». Voorwaarden van aanbesteding der leverantie van de bcnoodigde brand en lichtstoffen. 5». Voorwaarden van aanbesteding der bcnoodigde straatklinkers. C», Voorwaarden omtrent de ondcrhandsche verhuring van het schoollokaal in de Scheistraat van twee stukjes teelgrond bij het Raamland buiten de Marepoort onder Leyderdorp. c. van de Stadsgehoorzaal aan het mnzijkgezclschap Scmprc Crescendo. 7®. Adres van Regenten van het Coninckshof, tot wijziging van het raads besluit van den 18c" Augustus dezes jaarswaarbij aan hen een ge deelte gemeentegrond in gebruik werd afgestaan. 8®. Adres van Commissarissen der Sociëteit Amicilia, houdende verzoek om het gebruik van een gedeelte van het plantsoen aan de Rijnshurgerpoort. li R O O DZE TT1IG voor de gemeente Leyden, ingaande Maandag den 31 October 1859. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkochtingevolge de verordening betreffende den verkoop van brood binnen deze gemeente, vastgesteld den 6 October 1859 [Gemeenteblad n°. 12). Het Tarwe brood, beste soort, wegende een nederl. pond, op 25 cents. Vijf oneen, op124 Ilet Franschbrood van een nederl. pondop25 Vijf oneen, op. 124 Het Huisbakwegende een nederl. pondop22 Vijf oneen, op11 liet minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pond, op 18 Vijf oneen op9 Het Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop33 Een pond vijf oneen, op16j Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. T1ECOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 27 October 1859. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 6den October 1859, is vastgesteld de volgende VEROKDENING tegen het zich op de straat in kennelijken slaat van dronkenschap verloonen. Ieder die zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap ver toont, wordt gestraft met geldboete van één tot tien gulden en gevangenis van een tot drie dagente zamen of afzonderlijk. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 6dc" October 1859. De Burgemeester, D. TIF.BOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens ban berigt van den 19dcn October 1859, lit. B. N°. 5893 (1® afd.) G. S. N°. 3, ai afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27stcn October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 6J®° October 1859, is vast gesteld de volgende VEROKDENIITG betreffende den verkoop van brood binnen de gemeente Leyden, strekkende tot aanvulling of wijziging van het bepaalde bij art. 191 tot 205 der Algemecne Politieverordeningvastgesteld den 9(len October 1856. EERSTE AEDEELING. Over de zetting van het hrood. Art. 1. De broodsoorten, welke tot voornaamst en dagelijkscn voedsel der inge- zoteneii dienenzijn aan cene zetting onderworpendie alleen beschouwd wordt als pen hoogste prijs (maximum)waarboven het verboden is die broodsoorten van een bepaald gewigt te verkoopen. Art. 2. Die broodsoorten zijn: a. liet beste tarwe- of zoogenaamd franschbrood; h. liet hoog- of zoogenaamd gebraakt tarwebroodc. liet huisbakken- of zoogenaamd bruinbrood d. het ongehuild of zoogenaamd krophrood e. het onvermengd roggebrood. De zaïnenstclling dier broodsoorten wordt bij art. 711 nader omschreven. Alle andere broodsoortenzoo als: fluit- en kransbrooJ, duhbelgebakken- en kleinbrood, kadetjes, gebak enz., bcliooren niet tot die welke aan de zetting zijn onderworpenmaar worden als brood van weelde beschouwd. Art. 3. De zetting wordt geregeld door Burgemeester en Wethoudersals grond slagen daarvoor worden aangenomen 1°. de hoeveelheid ponden broods, die een mud graan oplevert, namelijk: a. 78 ponden franschbrood. b. 74 hoogbrood. c. 86 bruinbrood. d. 108 kropbrood. e. 100 roggebrood. 2s. de kosten, die vcrcischt worden om bet graan tot brood te verbakken, als: van ieder mud voor franschbrood5.015. hoogbrood4.385. hruinbrood4.785. kropbrood5.375. roggebrood2.48. 3°. de winst voor den bakker, beloopendc 1.95 voor iedere 78 pond franschbrood. d 1.95 74 hoogbrood. 1.80 86 bruinbrood. 1.62 108 kropbrood. s 1.30 100 roggebrood. 4°. De prijs van het graan, als: van de witte Zeeuwsche en llooglandschc tarwe, naar de Rotterdainsche markt; van de Poolschc tarwe en Pruissischc rogge, naar de Amsterdamsche markt. 5". de accijns van het graan volgens de wettig vastgestelde tarieven. Art. 4. De zetting wordt bepaald, veranderd of geregeld door Burgemeester en Wethouders, zoo dikwijls de prijs van het graan voor de broodsoorten henoodigd zóóveel rijst of daalt, dat de prijs van het brood per pond met een balven cent moet worden vermeerderd of verminderd. Zij wordt telkens bij openbare afkondiging, door aanplakking op de bepaalde bor den, alsmede door plaatsing in de Leydsclie Courant, ter kennis der ingezetenen der broodbakkers en broodslijters gebragt. Art. 5. Iedere bakker en slijter van brood is verpligt, om bestendig in zijn winkel een zwart bord geplaatst te honden, waarop de prijzen der aan de zetting onderworpen broodsoorten, benevens het gewigt van bet hrood, duidelijk en van de straat leesbaar, zijn opgeteekend. Art. 197 der Algemecne Politie verordening van den 9*1®" October 1856 komt daardoor te vervallen. Art 6. Het brood dat buiten de gemeente gebakken, daar binnen wordt gesleten en onder de l>ij art. 2 vermelde broodsoorten kan worden begrepenwordt daarmede gelijk gesteldwat betreft de zetting, de zamcnstclling en het gewigt. TWEEDE AEDEELING. Over de samenstelling van het brood. Art. 7. liet brood, van gemalen tarwe of rogge gebakken en ten verkoop be stemd, mag geen meel of afval van ander graan bevatten; maar moet zamengesteld zijn uit het voor iedere soort bestemde meel, 't zij van de meelfabrieken of van de binnen en buiten de gemeente gevestigde korenmolens afkomstig. Art. 8. Voor do aan de zetting onderworpen broodsoorten moet beste en gezonde tarwe en rogge worden gebruikt. Art. 9. Het zoogenaamd franschbrood en het gebraakt of hoogbrood moet zamen gesteld worden van gebuild tarwemeelwaaruit al de afvalzooals zemelenkort en grint, is gebuild, zonder eenigc vermenging. Hel huisbakkenbrood wordt gebakken van tarwemeel, zoodanig gebuild, dat niet meer dan twaalf ponden afval uit een mud tarwe wordt genomen en bet overige, zonder andere vermengingin het meel blijft. Het krop uit den zak moet zameDgesteld worden van ongebuild tarwemeel gelijk bet van den molen komt. Het roggebrood moet vervaardigd worden van gemalen of gebroken rogge, zooals zij van den molen komt en zonder dat de roggebloem daaruit, geheel of gedeeltelijk, is gebuild of gezeefd. Art. 10. Het brood moet goed doorbakken zijn; dat tetsig of niet goed gaar voorhanden in de winkels wordt bevondenis ten behoeve der gemeente verbeurd. Art. 11. Het brood, elders gebakken en bier ter stede ten verkoop ingevoerd, is aan dezelfde bepalingen op de zarnenstelling onderworpen, als liet brood binnen de gemeente gebakken. DERDE AFDEELING. Over het gewigt van het brood. Art. 12. Het brood aan de zetting onderworpenheeft een bepaald gewigt van vijf oneen en het veelvoud van dien. Elk verschil bij de weging, grooter dan drie pCt., is strafbaar. Art. 13. Tot het wegen van brood zijn bevoegd de broodkeurders, alle beambten der politie en der plaatselijke belastingen, aan wie de bevoegdheid woidt toegekend het gewigt van het brood te onderzoekenzoowel wat zich bevindt op de openbare straat, in wagens of manden, als wat in de winkels en bakkerijen voorhanden is. Zij mogen daartoe, met inachtneming der bepalingen van art. 3 der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad n". 83), de plaatsen, waar brood woidt vervaardigd of verkocht, ten allen tijde binnentreden. Strafbepalingen. Art. 14. Zij die brood verkoopen boven den bepaalden zeltingsprijs of in strijd bondelen met de voorschriften dezer verordening, worden gestraft met cene geld boete van één tot vijf en twintig gulden en eene gevangenis van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leydenin zijne openbare vergadering van den 6Jen October 1859. De Burgemeester, D. TfEBOEL SIEGENBEEK. De Secretaris, V. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidbolland, volgens bun berigt van den IB"!®0 October 1859, lit. B. n°. 5893 (1® afd.), G. S. n°. 3, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27slcn October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. KERMIEUVT8. LEYDEN, 26 October. Wegens hel bedanken van d». Westlioff, van Middelburgheeft de kerkeraad der evang. Luth. gemeente op nieuw eene nominatie gemaakt, waarop geplaatst zijn, builen de vijf vroeger genomi neerden, de wel-eerw. zeer gel. ltccren Ilcijett en Lomanpredikanten te Maastricht en Ylissittgen.

Leydse Courant | 1859 | | pagina 3